Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το kde οντως δεν τρωει μνημη τωρα τελευταια ...

δοκιμασα το kde neon και σε idle ετρωγε 350mb

εγω θα σου προτεινα openbox

Δεν θα αλλάξω αφού τελικά δεν φταίει το gnome. Τώρα π.χ μου τρώει μόνο 177MB ram, το οποίο είναι αστείο ποσό.

 

Τόσο καιρό νόμιζα ότι απλά δεν μου δείχνει τα υπο-processes, αλλά απο ότι φαίνεται είναι πολύ ελαφρύ. Το πρόβλημα μου ήταν στον debugger που έτρεχα ο οποίος για κάποιους λόγους ανέβαζε πολύ το memory usage (έως και 10GB). Πλέον το προσέχω και όταν ανέβει του κάνω ένα restart.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις δώσω yaourt -Syua βγάζει (πέρα από τα γνωστά μηνύματα) αυτό: 

 

lib32-libmng : Orphan    

lib32-qt4 : Orphan 

 

Δοκίμασα να τα σβήσω με yaourt -Qtd και sudo pacman -Rns $(pacman -Qttdq) αλλά δε βρίσκει τίποτα. Καμιά ιδέα?

 

Edit: Nvm, λύθηκε με ένα update.

Επεξ/σία από sir ImPeCaBlE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Update σε μηχάνημα μετά από 6 μήνες.
 

~  ➜ sudo pacman -Syu
:: Synchronizing package databases...
 core is up to date
 extra is up to date
 community is up to date
 multilib is up to date
:: Starting full system upgrade...
:: Replace fuse with extra/fuse2? [Y/n] y
:: Replace lib32-elfutils with multilib/lib32-libelf? [Y/n] y
:: Replace lib32-libdbus with multilib/lib32-dbus? [Y/n] y
resolving dependencies...
looking for conflicting packages...
error: failed to prepare transaction (could not satisfy dependencies)
:: lib32-qt4: installing lib32-sqlite (3.16.2-1) breaks dependency 'lib32-sqlite3'
                                                                                                                                                              

Καμιά ιδέα πώς συνεχίζω; Με λίγο γρήγορο googling δεν βρήκα κάποια λύση.

Edit: Μισό να κάνω update τα του AUR πρώτα μπας και λυθεί.

Edit2: Το έλυσα, όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα έχω ένα δεινόσαυρο σονυ λαπτοπ και ενώ στην εγκατάσταση βρίσκει την ασύρματη καρτα μετά το πρώτο boot και την εγκατάσταση του βασικού συστηματος δεν υπάρχει!!!τρεχω δλδ iw dev και είναι κενό .εβαλα και iw και dialog κτλ...καμία ιδέα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχει κάποιο firmware που πρέπει να εγκατασταθεί μετα(πράγμα που δεν ξέρω)γιατί σε κανένα μέλος της οικογένειας arch(antergos,manjaro,clean arch) δεν δούλεψε αλλά με opensuse κομπλέ...σορυ για το χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι πολύ πιθανό, είτε στα επίσημα αποθετήρια είτε στο AUR να υπάρχει αυτό που χρειάζεσαι. Το Arch δεν έχει εργαλεία για αυτόματη ανίχνευση υλικού (όπως το opensuse, νομίζω), βρίσκεις τι έχεις και βάζεις ό,τι χρειάζεσαι με το χέρι διαβάζοντας το wiki.

 

Το lspci θα σου πει τι έχεις. -- Sorry, τώρα είδα ότι έγραψες ότι δεν φαίνεται καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, μια ερώτηση. Τα χρώματα τα οποία βλέπω στον ίδιο terminal emulator (terminator) σε Arch και Fedora είναι διαφορετικά. Επισυνάπτω screenshots για να γίνει σαφές τι εννοώ.

post-236139-0-51378500-1490031495_thumb.pngpost-236139-0-73246500-1490031506_thumb.pngpost-236139-0-20274400-1490031523_thumb.png

Έχω αντιγράψει το config του terminator από τη μία διανομή στην άλλη, οπότε η color palette είναι η ίδια.

Έχει να κάνει με το ότι στο Arch είμαι με infinality και στη Fedora είμαι με τα default config όποιο κι αν είναι;

Πώς θα γίνει να το «διορθώσω»;

Ευχαριστώ.

P.S. Πώς σκατά βάζω thumbnails;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χρώματα είναι σωστά. Για κάποιο λόγο σου βγάζει αντίστροφα τη χρωματική παλέτα.

Για παράδειγμα το background / foreground και το prompt, είναι σωστά και στις δυο περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...