Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ τα έβαλα σε διαφορετικά partitions και ησύχασα. Και επιλέγεις από πού θα μπουτάρεις απ' το "BIOS". για 500mb δεν αξίζει.

 

και το arch τη τελευταία φορά που το τσέκαρα στο guide του προτείνει το bootloader του systemd αντί για grub οπότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ τα έβαλα σε διαφορετικά partitions και ησύχασα.

Δηλαδή μπορείς να έχεις EFI partition οπουδήποτε μέσα στο partition layout, δεν παίζει κανένα ρόλο; Ένα στην αρχή, ένα στο τέλος, etc;

 

και το arch τη τελευταία φορά που το τσέκαρα στο guide του προτείνει το bootloader του systemd αντί για grub οπότε...

Χμμ. Ακόμα δεν έχω καταλάβει πως δουλεύει το πράγμα με το UEFI.

Μπορείς να χρησιμοποιείς διαφορετικούς bootloaders χωρίς chainloading κτλ;

Απλά εκγαθιστάς τον καθένα στο δικό του EFI partition; Πώς δουλεύει;

 

Thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα για να καταλάβω, μπορώ να ρυθμίσω από το BIOS σε ποιο EFI partition να ψάξει για bootloader?
Δηλαδή έχω πχ. στο BIOS boot order το EFI system της Fedora πρώτο στη λίστα και bootάρω εκεί by default και όταν θέλω να bootάρω σε Arch πατάω F12 (ή ό,τι) στην αρχή και απλά επιλέγω να ψάξει τον bootloader στο EFI partition το οποίο χρησιμοποιώ για το Arch;

Το κατάλαβα σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα για να καταλάβω, μπορώ να ρυθμίσω από το BIOS σε ποιο EFI partition να ψάξει για bootloader?

Δηλαδή έχω πχ. στο BIOS boot order το EFI system της Fedora πρώτο στη λίστα και bootάρω εκεί by default και όταν θέλω να bootάρω σε Arch πατάω F12 (ή ό,τι) στην αρχή και απλά επιλέγω να ψάξει τον bootloader στο EFI partition το οποίο χρησιμοποιώ για το Arch;

 

Το κατάλαβα σωστά;

Σωστά το κατάλαβες.

 

Το UEFI (από μόνο του) είναι bootloader 1ου επιπέδου με περιορισμένη λειτουργικότητα, μπορεί όμως να εκκινήσει απευθείας τον linux kernel (efistub), ο οποίος κατ' επέκταση εκκινεί το ΛΣ που βρίσκεται στο (οποιοδήποτε) rootfs. Ο λόγος που υπάρχουν bootloaders 2ου επιπέδου (grub, systemd-boot, κλπ) είναι για να επεκτείνουν την (περιορισμένη) λειτουργικότητα του BIOS/UEFI. Εν' ολίγοις, μπορείς να εκκινήσεις το ΛΣ κανονικά χωρίς να εγκαταστήσεις grub, systemd-boot, κλπ.

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το efibootmgr για να διαχειριστείς (δημιουργία, διαγραφή, τροποποίηση, κλπ) εγγραφές στη μνήμη της μητρικής. Ουσιαστικά, υποδεικνύεις στο UEFI που να ψάξει (πχ, /boot, /boot/fedora, κλπ) ώστε να βρεί τον kernel (vmlinux-4.x.y) και το αρχικό ramdisk (initramfs-4.x.y), και με τι options να τα ξεκινήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, όλα ξεκάθαρα τώρα.
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις!


Ο λόγος που υπάρχουν bootloaders 2ου επιπέδου (grub, systemd-boot, κλπ) είναι για να επεκτείνουν την (περιορισμένη) λειτουργικότητα του BIOS/UEFI.

Χμμ. Πιο συγκεκριμένα πως είναι περιορισμένη η λειτουργικότητα του UEFI; Ή τι παραπάνω προσφέρουν οι booloaders 2ου επιπέδου;

Επίσης. Βλέπω ότι υπάρχει το bootctl για την εγκατάσταση του systemd-boot και το grub-install για την εγκατάσταση του grub2 σε Arch. Αυτά τα scripts φροντίζουν αφού εγκαταστήσουν τον bootloader στο EFI partition, να τρέξουν μετά και το efibootmgr; Ή διαχειρίζονται τις εγγραφές στην μνήμη της μητρικής από μόνα τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως προς τη λειτουργικότητα, μπορείς να ρυθμίσεις τα systemd-boot / grub να εμφανίζουν κάποιο μενού (συνήθως με πιξελιασμένο - παραμορφωμένο wallpaper χαμηλής ανάλυσης) κατά την εκκίνηση του συστήματος, το οποίο (μενού) περιλαμβάνει πολλαπλές διανομές, netboot (pxe-boot), ή διαφορετικές εκδόσεις του kernel (πχ, LTS, stable, mainline, custom).

 

Άλλα *nix (πχ, solaris, illumos, *BSD), υλοποιούν boot environments απευθείας στο (2ου επιπέδου) bootloader, αξιοποιώντας χαρακτηριστικά όπως τα snapshots σε ZFS. Έτσι πχ, μπορούν να κάνουν rollback το ΛΣ σε περίπτωση προβλημάτων κατόπιν αναβάθμισης, ή να φορτώσουν το σύστημα σε κάποια μελλοντική έκδοση για development.

 

Επίσης, αρκετές υλοποιήσεις UEFI έχουν bugs με αποτέλεσμα διάφορα features να μη λειτουργούν σωστά. Οι developers μπορούν να τα υλοποιήσουν σωστά σε ένα bootloader 2ου επιπέδου, παρακάμπτοντας έτσι τυχόν προβλήματα τα οποία ενδέχεται να μη λυθούν ποτέ μέσω BIOS / UEFI update.

 

Στο 2ο σκέλος, σύμφωνα με την τεκμηρίωση του bootctl υποθέτω πως ναι:

bootctl install installs systemd-boot into the EFI system partition. A copy of systemd-boot will be stored as the EFI default/fallback loader at /EFI/BOOT/BOOT*.EFI. A systemd-boot entry in the EFI boot variables is created and added to the top of the boot order list.

 

Μάλιστα, το σχετικό arch-wiki (στο τέλος) αναφέρει:

Manual entry using efibootmgr

 

If bootctl install command failed, you can create a EFI boot entry manually using efibootmgr:

# efibootmgr -c -d /dev/sdX -p Y -l /EFI/systemd/systemd-bootx64.efi -L "Linux Boot Manager"

where /dev/sdXY is the EFI System Partition.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για Windows + Arch η καλύτερη λύση για μένα είναι να έχεις μόνο το EFI partition των Windows. Τα υπόλοιπα αργά η γρήγορα θα δημιουργήσουν πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για Windows + Arch η καλύτερη λύση για μένα είναι να έχεις μόνο το EFI partition των Windows. Τα υπόλοιπα αργά η γρήγορα θα δημιουργήσουν πρόβλημα.

Και να κάνω mount το /boot του Arch στο κοινο EFI εννοείς;

 

Τι προβλήματα μπορεί να μου δημιουργήσει δηλαδή το να έχω ξεχωριστά EFI partitions σε αυτή την περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να κάνω mount το /boot του Arch στο κοινο EFI εννοείς;

Ναι

 

 

Τι προβλήματα μπορεί να μου δημιουργήσει δηλαδή το να έχω ξεχωριστά EFI partitions σε αυτή την περίπτωση;

 

Για να ήμαστε και πιο τεχνικά σωστοί, όλες οι περιπτώσεις μπορούν να σου δημιουργήσουν θέμα :P Απο την στιγμή που είναι ο πυρήνας σε partition που έχουν άμεση πρόσβαση τα Windows, είναι πανεύκολο να τον κάνουν corrupt.

 

Απο εκεί και πέρα, παραπάνω έγινε η υπόθεση ότι η μητρική σε αφήνει να διαλέξεις ποιος δίσκος έχει το EFI partition. Αυτό δεν υποστηρίζεται σε όλες της μητρικές, ή τουλάχιστον όχι όσο εύκολα όσο αφήνεται να εννοηθεί. Στην δικιά μου για παράδειγμα, και σε μια ακόμα που έχω δοκιμάσει, δεν γίνεται. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα όταν π.χ βγάλεις τον δίσκο απο το μηχάνημα, να χάνεται και η ρύθμιση.

Επίσης μετά απο συγκεκριμένα Windows Update, έχω παρατηρήσει να αλλάζουν μόνα τους το επιλεγμένο EFI partition στην μητρική που δημιουργεί το ίδιο πρόβλημα 

 

Οπότε το πιο απλό σενάριο για να αποφύγεις τα περισσότερα απο τα παραπάνω, είναι ένα EFI partition στον δίσκο των Windows, και loader για το systemd-boot του Arch, οπότε έχεις και έτοιμο dual boot χωρις πολλά πολλά. Αυτό βολεύει πλέον εμένα και τα συστήματα που τρέχω, σε άλλους ίσως να υπάρχει άλλη συμπεριφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω και εγω UEFI. Χτες εβαλα 4 φορες το arch-anywhere διοτι οταν με ρωτουσε ποιον bootloader θελω αποτυγχανε και με τον:

 

efibootmgr

grub

syslinux

 

μονο με τον systemd-boot μπορεσε να φορτωσει.

 

Ξερει κανεις γιατι στο UEFI install παιζει μονο με αυτον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μετα απο 3 μερες στησιματος και σεταρισμα σε vbox πηρα το αρχικο backup σε dvd το ετρεξα σε κανονικη μορφη στο pc και επανεγκατασταση, τελεια μεχρι εδω, ομως ως root δεν μπορω να ανοιξω kwrite και dolphin σε xfce περιβαλλον παρα μονο ως απλος user απο τερματικο gksudo dolphin gksudo kwrite (Executing KWrite as root is not possible. To edit files as root use:

SUDO_EDITOR=kwrite sudoedit <file>) (Executing Dolphin as root is not possible.) υπαρχει κανα τρικ ? :D σε chromium μια χαρα το ελυσα ως ετσι (chromium --no-sandbox --user-data-dir) με εκτοξευτη script
 
Update Edit: ακυρο για το kwrite βρηκα τη λυση, θυμομουν σε ubuntu ως root που ανοιγα το kwrite, αλλα επειδη παντα εχω backup isos των διανομων κανω mount και το kwrite του ubuntu ως δια μαγειας εκτελειται, κανω replace το /usr/bin/kwrite απο το συστημα ubuntu στο /usr/bin
Va7qnaL.png?1
 
RNxkg1I.png
 
το εχετε ξαναδει ενα πακετο απο μια διανομη να παιζει σε αλλη? δεν θα το ξαναδειτε :P
Επεξ/σία από μπουρτζοβλαχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

έχει κανείς εγκατεστημένο το desktop app του viber;

Ενώ εγκαθίσταται δεν τρέχει. Στο aur διάφοροι έχουν πρόβλημα, αλλά δεν βρίσκω κάποιο συγκεκριμένο solution.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...