Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α οκ. Επειδη εγω ελεγα για τη samba σαν σερβερ παραπανω οτι δεν ειχα προβλημα. Μολις περασει και εδω που την χρησιμοποιω και σαν client, θα το τσεκαρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Περασα πριν λιγο σε samba 4.7.0 εδω στο debian και οντως δεν μπορω να συνδεθω σαν client... σε σερβερ που τρεχει την ιδια εκδοση!

To 

client max protocol = NT1

που προταθηκε το βαζω στο smb.conf του client ή του σερβερ?

 

Και το περιεργο ειναι πως το openelec στο νετμπουκ που εχει samba 3.6.x συνδεεται κανονικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια, θα το βαλω και εγω. Απ' οτι ειδα παντως, μπορω να παρω ενα αρχειο απο το share με smbget κανονικα, οποτε το θεμα δεν ειναι στη samba αλλα στο gvfs ή στους file managers γενικοτερα, οποτε να περιμενουμε fix για αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω δεν εχω καποιον αλλο gui τροπο να δοκιμασω εκτος απο τον pcmanfm (gvfs backend) και τον doublecmd (αγνωστου backend). Κανενας τους δεν βλεπει τα shares. Και ο pcmanfm δεν τα βλεπει ακομα και αν τα βαλω στην addressbar (smb://192.168.1.5/public πχ)

Αλλα γιατι τα smbget και smblient (δοκιμασα πριν λιγο να στειλω κατι με την put που εχει) δουλευουν.

 

---edit

Τωρα μπηκε. Και πεταχτηκε και το gnome-keyring να ζητησει στοιχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαμπη μπορεις να κανεις μια μεταφραση σε αυτο που λεει εδω

 

 

The default for "client max protocol" has changed to "SMB3_11", which means that 'smbclient' (and related commands) will work against servers without SMB1 support.

 

Εδω το βρηκα

https://wiki.samba.org/index.php/Samba_4.7_Features_added/changed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λεμε αυτες τις μερες για το client max protocol ειναι για το λογο που λεει το wiki εδω? Γιατι δεν ξερω και ποιο log να κοιταξω για το σφαλμα :P

 

https://wiki.archlinux.org/index.php/Samba#Protocol_negotiation_failed:_NT_STATUS_CONNECTION_RESET

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λεμε αυτες τις μερες για το client max protocol ειναι για το λογο που λεει το wiki εδω? Γιατι δεν ξερω και ποιο log να κοιταξω για το σφαλμα :P

 

https://wiki.archlinux.org/index.php/Samba#Protocol_negotiation_failed:_NT_STATUS_CONNECTION_RESET

Δε ξερω ρε jim πραγματικα

 

Ξερω οτι γυρισα σπιτι μετα απο 2 βδομαδες προβες και ασχολουμαι με τις μαλ@κιες τους

 

Αρχιζω και κοιταζω με καλο ματι τα win10 στο laptop της κοπελας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Arch Linux Ends i686 Package Support Today

https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Arch-Linux-i686-Ends

 

Και πριν 2 ωρες που εκανα την ενημερωση στο vm που εχω αναρωτηθηκα "Νοεμβριος μπηκε και ακομα να την κοψουν, λες να το ξανασκεφτηκαν..." :P

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπον ειπα να περασει λιγο η ωρα δημιουργικα και εστησα arch σε ενα λαπτοπ-ακι ...και σεταριζα ολη μερα..

 

Ειμαι μερικα κλικς μακρυα απο το να πω οτι "i am operative" :)

 

Αυτα που θα ρωτησω τα χω ψαξει , αλλα λυση καθαρη δεν βρηκα...

 

1.Dual monitor - το φορητο το δουλευω με εξωτερικη οθονη συνδεδεμενη με hdmi , φορητο με μια καρτα ιντελ. KDE εγκατεστημενο.

Οταν λοιπον συνδεω το εξωτερικο μονιτορ ολα καλα..οριζω ποιο θαναι primary κλπ...

Oταν το αποσυνδεω ομως δεν γινεται αυτο που θα πρεπε (και που γινεται στα windows ας πουμε) ...να επαναφερει το "primary" στην οθονη του φορητου και να φερει ο,τι ανοιχτο παραθυρο υπαρχει στην οθονη του.

Πρεπει να τρεξω την εντολη "xrandr" για να αποσυνδεσει (που την θεωρει προφανως ακομα συνδεδεμενη ενω δεν ειναι) την εξωτερικη οθονη και να τα στειλει ολα στην εσωτερικη.

Στο manjaro γινοταν out of the box , αρα καποια ρυθμιση ειναι...ποια ομως?ιδεες?

 

2.baloo - indexer & search , σε ssd χρειαζεται ?ή να το στειλω?

 

3.kwin_x11 - δεν ξερω τι το επηρεαζει αλλα κατα διαστηματα χτυπαει 30-60% cpu usage σταθερα..και σερνεται το συμπαν..με restart επανερχεται σε φυσιολογικα επιπεδα (<5%).Καμμια ιδεα?εχει κανεις ζησει κατι παρομοιο? (και το plasmashell σιγονταρει οταν συμβαινει αυτο με το kwin_x11)

Θα μου πειτε εμ ηθελες kde..οχι δεν ηθελα kde..ηθελα dolphin :)

 

Αυτα προς το παρον ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Arch Linux Ends i686 Package Support Today

https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Arch-Linux-i686-Ends

 

Και πριν 2 ωρες που εκανα την ενημερωση στο vm που εχω αναρωτηθηκα "Νοεμβριος μπηκε και ακομα να την κοψουν, λες να το ξανασκεφτηκαν..." :P

 

Εγώ πάντως που έβαλα τα 32bit mirrors στο netbook χθες μου ήρθαν 650ΜΒ updates γιατί τόσο καιρό μόνο updates σε mirrorlist και keyrings έκανε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 1 δες κατι με το udev, που θα πρεπει να αντιλαμβανεται πρωτο οτι αποσυνδεθηκε η οθονη αρα να στελνει σημα στο xrandr κλπ. 

 

Ναι απο οσο εψαχνα , το udev εμπλεκεται..πρεπει να το ψαξω λιγο προς τα κεινη την πλευρα...

 

Eνα αλλο προβληματακι που αντιμετωπιζω ειναι οταν boot-αρει το συστημα (συνεβαινε και με αλλη διανομη)...

Σε τυχαιες φορες..δεν φορτωνει το login screen (στην ουσια τον sddm).

Αν πατησω ctrl-alt-del κανει reboot και 99% μετα θα ξεκινησει κανονικα..

Τις φορες που δεν ξεκιναει ο sddm , ολα λειτουργουν κανονικα.και σε κονσολες μπορω να βγω και τα startx/xinit ξεκινανε κανονικα..αρα δεν ειναι θεμα του Χ / καρτας γραφικων...

 

Δεν ξερω που να το εντοπισω το προβλημα...κοιταζα πριν λιγο τα logs του sddm ..δεν δειχνουν καποιο error...απλα εκει που κολαει και δεν ξεκιναει...απλα δεν γραφει κατι στα logs...

 

Να φταιει που ξεκιναει με 2 οθονες..και ισως γινεται καποιο μπλεξιμο?Τι να πω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...