Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, rgb1989 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το πιο απλό που δοκίμασα και έπιασε ήταν να βάλω την ip του pc στον browser στο laptop. Θα δοκιμάσω και την δική σου εκδοχή για πιο secure επικοινωνία.

Το ssh δεν έχει σχέση με αυτό που θέλεις να κάνεις. Με το ssh μπαίνεις σε ένα τερματικό του απομακρυσμένου υπολογιστή. Για αυτό που θέλεις δεν κάνεις τίποτε άλλο από το να μπεις μέσω browser, όπως έκανες ήδη.

Σημειώνω ότι για τη δουλειά που θέλεις δεν χρειάζεται δεύτερος υπολογιστής. Μπορείς να εγκαταστήσεις τον web server και όλα τα σχετικά στον ίδιο υπολογιστή και να μπαίνεις στη διεύθυνση http://localhost/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nplatis είπε

Το ssh δεν έχει σχέση με αυτό που θέλεις να κάνεις. Με το ssh μπαίνεις σε ένα τερματικό του απομακρυσμένου υπολογιστή. Για αυτό που θέλεις δεν κάνεις τίποτε άλλο από το να μπεις μέσω browser, όπως έκανες ήδη.

Σημειώνω ότι για τη δουλειά που θέλεις δεν χρειάζεται δεύτερος υπολογιστής. Μπορείς να εγκαταστήσεις τον web server και όλα τα σχετικά στον ίδιο υπολογιστή και να μπαίνεις στη διεύθυνση http://localhost/

Το ξέρω οτι δεν χρειάζεται δευτερος υπολογιστής απλά εγώ ήθελα να το κάνω έτσι. Ευχαριστώ πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους!!εχω ένα πανάρχαιο λαπτοπ και το wireless δουλεύει μόνο αν κατεβάσω τον driver(b43 είναι)υπάρχει τρόπος να το περάσω στο στικάκι της εγκατάστασης ώστε να δει την κάρτα από το boot αφού δεν υπάρχει ενσύρματη σύνδεση για να κάνω την εγκατασταση;thank you

Επεξ/σία από dalan2007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω εάν μπορείς να το πακετάρεις μαζί με το iso που κατεβάζεις. Όμως μπορείς να κατεβάσεις το πακέτο που θέλεις, να το βάλεις σε ένα άλλο usb ή και στο ίδιο αν γίνεται και μόλις μπουτάρεις να το εγκαταστήσεις με pacman -U package.pkg.tar.xz

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα εχω ενα macbook 2009 και του εκανα εγκατασταση arch linux και στο boot βγαζει αυτα...τι να συμβαινει???το μηχανημα παντως φορτωσε κανονικα....

29634910_200778880529635_1709369901_o.jpg

29693138_200778870529636_691527832_o.jpg

29746519_200781767196013_1968991176_o.jpg

Επεξ/σία από dalan2007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη λατρεύω αυτή τη διανομή. Είχα σκοπό στις διακοπές να παίξω λίγο με modelsim αλλά κάποια στιγμή κάτι έγινε update και σταμάτησε να τρέχει. Είπα σήμερα να κάτσω να δω τι έγινε και πως να το φτιάξω. Μετά από 20'+  ψάξιμο, επαλήθευσα ότι θέλει downgrade το fontconfig. Θυμήθηκα ότι όταν πρωτοέκανα εγκατάσταση το modelsim, χρειάστηκε κάτι παρόμοιο για το freetype2, οπότε μπαίνω wiki για να δω τι είχα κάνει τότε. Και βλέπω ότι έχουν ήδη προσθέσει ξεχωριστό section για το fontconfig :lol:.

Έχω ξαναχάσει χρόνο για τον ίδιο λόγο αλλά από ότι φαίνεται δε μαθαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Edit: Άνοιξα νέο θέμα γιατί δεν είναι Arch-specific:

Επιστρέφω σε Arch μετά από κανα χρόνο σε Fedora.
Ένα πράγμα που δεν έχω καταλάβει ποτέ στο linux αλλά και γενικά είναι τα fonts και το fontconfig.

Εγκατέστησα τα εξής fonts:

ttf-dejavu 2.37-2
ttf-font-awesome-4 4.7.0-5
ttf-liberation 2.00.1-7
ttf-ubuntu-font-family 0.83-3
noto-fonts 20171025-2
noto-fonts-cjk 20170601-1

Και έχω τα official fontconfig και freetype2.

Τα fonts που βλέπω στον browser είναι διαφορετικά σε σχέση με αυτά που έχω σε Fedora (τα ελληνικά σίγουρα, για τα αγγλικά δεν είμαι σίγουρος).

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

Υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να μεταφέρω το font configuration που έχω από μια διανομή σε άλλη;
Στην προκειμένη όπως είναι ρυθμισμένο οτιδήποτε έχει να κάνει με fonts στη Fedora το θέλω στο Arch.
Στη Fedora δεν πείραξα ποτέ κανένα αρχείο και δεν εγκατέστησα κανένα font με το χέρι παρά μόνο το font-awesome, οπότε ήμουν με τα default.
Τι μπορώ να κάνω;

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Ilias95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Βάλε το ttf-ms-fonts από το AUR και θα είσαι μια χαρά.

Μπα. Δεν άλλαξε τίποτα.
Και έτσι κι αλλιώς δεν τα είχα εγκατεστημένα ούτε στη Fedora τα ms fonts αν θυμάμαι καλά.

Επεξ/σία από Ilias95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ilias95 έβγαλες άκρη με τα fonts τελικά;

Αναφορά σε κείμενο

pam 1.3.0-2 no longer ships pam_unix2 module and pam_unix_*.so compatibility symlinks. Before upgrading, review PAM configuration files in the /etc/pam.d directory and replace removed modules with pam_unix.so. Users of pam_unix2 should also reset their passwords after such change. Defaults provided by pambase package do not need any modifications.


Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς ζητάνε να κάνουμε. Αν το καταλαβαίνω σωστά, αν δεν υπάρχει αναφορά στο "pam_unix_*.so" τότε δεν χρειάζεται να κάνουμε τίποτα, σωστα;

Επεξ/σία από pmav99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, pmav99 είπε

@ilias95 έβγαλες άκρη με τα fonts τελικά;


Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς ζητάνε να κάνουμε. Αν το καταλαβαίνω σωστά, αν δεν υπάρχει αναφορά στο "pam_unix_*.so" τότε δεν χρειάζεται να κάνουμε τίποτα, σωστα;

sudo grep -r pam_unix /etc/pam.d

αν σου βγάζει πολλά occurences με pam_unix2.so αντικαθιστάς με pam_unix.so με τη sed

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...