Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χρησιμοπιοιώ το linux-lts ....

εχω chipchet το rtl8723be και δουλεύει μόνο αμα βάλεις στο

/etc/modprobe.d/rtl8723be.conf   το

options rtl8723be ant_sel=2 fwlps=0

με τη αναβαθμίση που έγινε σήμερα κάνω reboot και δεν δουλεύε το wifi

αμέσως downgrade kernel .και τώρα δουλεύει μια χαρά .. τώρα τι πρέπει να κάνω .. να περιμένω ή οχι . μετα απο πόσο καιρό πρέπει να κάνω upgrade ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν σβησεις τα περιεχομενα του /etc/modprobe.d/rtl8723be.conf, αρα να φορτωσεις τον rtl8723be με τις default επιλογες που εινια "0" για το "ant_sel" και "1" για το "flwps", και εκκινησεις με τον προσφατο πυρηνα δουλευει κανονικα?
Να υποθεσω ειχες 4.9 και πηγες σε 4.14...

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=236439

Ήταν bug που διορθώθηκε στον kernel 4.16.8-1-ARCH. Οπότε είναι σίγουρο ότι θα ακολουθήσει και η διόρθωση στον kernel lts (ARCH) που χρησιμοποιεί ο jemadux.

Επομένως ή περιμένεις λίγες μέρες να δημοσιευθεί νέα έκδοση kernel lts ARCH ή αλλάζεις σε kernel ARCH.

 

ο kernel 4.16.8-1-ARCH δημοσιεύθηκε στις 10-05-2018.

ο kernel 4.14.40-1 LTS ARCH δημοσιεύθηκε στις 10-05-2018.

Από τα λεγόμενά του jemadux η έκδοση 4.14.40-1 LTS του δημιούργησε θέμα. Επομένως αναμένει την επόμενη ενημέρωση LTS, μιας και διορθώθηκε το bug  σε kernel ARCH....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
$ sudo pacman -Syu
:: Synchronizing package databases...
 core is up to date
 extra is up to date
 community is up to date
 multilib is up to date
:: Starting full system upgrade...
resolving dependencies...
looking for conflicting packages...
error: failed to prepare transaction (could not satisfy dependencies)
:: pamac: installing pacman (5.1.0-1) breaks dependency 'pacman<5.1'

what do?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, becoming_I είπε

Λογικά αν έχεις Antergos όπως γράφουν και εδώ το πρόβλημα διορθώθηκε, περιμένεις το επόμενο update.

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, έχω έναν web server με static IP με ArchLinux και σεταρισμένο wordpress με nginx, php-fpm και ssl με lets encrypt σε subdomain. Όταν προσπαθώ από το admin panel να κάνω εγκατάσταση κάποιου online plugin ή θέματος παρουσιάζεται το σφάλμα "An unexpected error occurred. Something may be wrong with WordPress.org or this server’s configuration. If you continue to have problems, please try the support forums."

Ενεργοποιόντας το wp_debug, κατά το plugin install μου παρουσιάζει warning : "" An unexpected error occurred. Something may be wrong with WordPress.org or this server’s configuration. If you continue to have problems, please try the support forums. (WordPress could not establish a secure connection to WordPress.org. Please contact your server administrator.) in /usr/share/webapps/wordpress/wp-admin/includes/plugin-install.php on line 168"

Στο phpinfo στο curl section μου λέει ότι είναι enabled, SSL Yes, SSL Version OpenSSL/1.1.0h, openssl.capath είναι κενό.

Upload plugin και θέματα μπορώ να κάνω όπως και update.

Ο,τι και να έχω googlάρει με το "WordPress could not establish a secure connection to WordPress.org" δεν μπορώ βρώ κάτι το οποίο να με βοηθήσει να λύσω το πρόβλημα.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει, θα ήθελα τα φώτα σας!

Τέλος, εκτελόντας την εντολή curl -6 για τα wordpress.org, downloads.wordpress.org και api.wordpress.org μου εμφανίζει Could not resolve host.

Ευχαριστώ πολύ εκ των πρωτέρων.

Edit: Συγνώμη για το clutter, κάνοντας ping στο api.wordpress.org και προσθέτοντας την εγγραφή στο /etc/hosts τώρα δουλεύει κανονικά.

Επεξ/σία από giannisosfp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, χρησιμοποιεί κανείς επεξεργαστη γενιάς Κ10 amd; Αν ναι παρατήρησησα ότι ενώ σε windows 7 τώρα με την ζέστη ο ανεμιστηρας CPU με ενεργοποιημένο cool and quiet απο μητρική GIGABYTE 790FX northbridge, ανεβάζει στροφές κοντά 5700+ RPM και τον κρατάει δροσερό. Στο arch παρόλο που τον έχω ρυθμίσει PWM 255 από fancontrol δεν βλέπω ούτε ακούω πάνω απο 3500 RPM και απλά ανεβάζει θερμοκρασία τουλάχιστον 10+ C από win 7 σε ίδιες συνθήκες, με αποτέλεσμα να πέφτει η απόδοση,έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι αντιστοιχο ξανά. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
19 λεπτά πριν, dalan2007 είπε

Καλησπερα!!με ποιο τροπο μπορω να εγκαταστησω 32bit arch σε ενα δεινοσαυρο laptop??thanks!!!

Μιας και εψαξες ενδελεχως το σαιτ του archlinux ... https://archlinux32.org

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mphxths είπε

Μιας και εψαξες ενδελεχως το σαιτ του archlinux ... https://archlinux32.org

 

δεν χρειαζεται η ειρωνια...το ειδα αυτο αλλα δεν μου δουλεψε καν στο boot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, dalan2007 είπε

δεν χρειαζεται η ειρωνια...το ειδα αυτο αλλα δεν μου δουλεψε καν στο boot

Αφού έχεις ήδη δοκιμάσει πράγματα, γιατί δεν τα γράφεις εδώ ώστε να πάρεις και καμιά καλύτερη απάντηση; Έκανες μια απλή ερώτηση, πήρες μια απλή απάντηση, και το νήμα θα τραβήξει κάμποσο μέχρι να καταλάβουμε πώς μπορούμε σε βοηθήσουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...