Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα χρειαστεί να ρυθμίσεις το asound.conf ή το ~/.asoundrc, προσωπικά το κατάφερα για ένα διάστημα, σε gentoo, αλλά όταν θέλησα να λειτουργήσουν και τα ακουστικά έμπλεξα σε έναν ακαταλίβιστικο (για εμένα) κυκεώνα παραμετροποιήσεων και οδηγήθηκα σφαίρα στο pavucontrol όπου όλα έγιναν μόνα τους και όπως έπρεπε. Καλη τυχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, johnyboy είπε

άλλαξα gpu και δεν έχω ήχο μέσω hdmi.ενώ την βλέπει μου βγάζει το παρακάτω και δεν μπορώ να επιλέξω κάτι.

EGYdG1j.png

προσωρινά μπορείς να κανείς unmute στο source αλλάζοντας με F6 τις κάρτες.

Διαφορετικα:

1)https://wiki.archlinux.org/index.php/Advanced_Linux_Sound_Architecture#Set_the_default_sound_card

2)https://wiki.archlinux.org/index.php/Advanced_Linux_Sound_Architecture#Alternative_method ή 

3) με Pulseaudio.
https://wiki.archlinux.org/index.php/PulseAudio

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@johnyboy χρειάζεται να κανείς mute με M το τρέχων card. Πάντως πέρασε το pulseaudio και βάλε frontend για παράδειγμα το pavucontrol. Αν χρησιμοποιείς dots άλλων χρηστών για κάποιον WM ίσως χρειαστεί να τροποποιήσεις και τα blocks 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rockdye είπε

@johnyboy χρειάζεται να κανείς mute με M το τρέχων card. Πάντως πέρασε το pulseaudio και βάλε frontend για παράδειγμα το pavucontrol. Αν χρησιμοποιείς dots άλλων χρηστών για κάποιον WM ίσως χρειαστεί να τροποποιήσεις και τα blocks 

έφτιαξε τελικά με pulseaudio. ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους , 

1ο μου post στο forum μετά από αρκετό καιρό που σας παρακολουθώ, και ήρθε η ώρα να ζητήσω τα φώτα σας. Πριν 2 μέρες αποφάσισα να γνωριστώ με το Arch Linux σε περιβάλλον VM . Η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε κανονικά, ολοκληρώθηκε και η εγκατάσταση / ρύθμιση του xfce4 ( ήθελα ότι πιο minimal & ελαφρύ ) , και πέρασα κάμποσες ώρες ψάχνοντας και κατεβάζοντας utilities. Τα προβλήματα ξεκινήσανε στο 1ο reboot όπου μετά το grub εμφανίζεται μόνο μια μαύρη οθόνη και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να ανοίξω ένα καινούριο session με ctrl+alt+F2 έχοντας κανονικά πρόσβαση μέσω terminal . Δεδομένου ότι είναι η 1η μου επαφή με τη διανομή ( και το LInux γενικότερα ) έχω περάσει 2 μέρες προσπαθώντας να βρω που μπορεί να οφείλεται το πρόβλημα, με όχι και τόσο μεγάλη επιτυχία.  Δεν ξέρω τι ακριβώς πληροφορίες να παραθέσω για να βοηθήσω, οπότε ξεκινάω με ότι θεωρώ ότι μπορεί να φανεί χρήσιμο, και ότι άλλο χρειαστεί διορθώστε με

Kernel : Linux 5.6.3-arch1-1 x86_64 

window manager : lightdm lightdm-gtk-greeter 

xfce xfce4 xfce4-goodies

Xorg: xorg xorg-server xorg-apps

intel graphics : xf86-video-intel mesa

---

startxfce4 :
/usr/bin/startxfce4: Starting X server 

/etc/X11/xinit/xserverrc  :line 2: /usr/bin/X: Success
xinit: giving up 
xinit: unable to connect to X server : connection refused
xinit: server error 

----

lightdm.conf :

[Seat:*] (τα μόνα uncommented : )

greeter-session=lightdm-gtk-greeter 
session-wrapper=/etc/lightdm/Xsession 

 υπάρχει και το lightdm-gtk-greeter.conf όπου τα πάντα είναι commented. 

Συνημμένο και ένα prntscreen από το terminal, μιας και δε μπορώ να πάρω c/p από το VM .

 

P.s: το ίδιο μου έκανε και σε 2η εγκατάσταση με τα ίδια ακριβώς components και πάλι στο reboot μαυρίζουν όλα. 

Προτάσεις και ιδέες ευπρόσδεκτες, και συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο. 

VM_Xorg_log.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δες σ' αυτό το θέμα του arch linux forum :

https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=241692

φαίνεται ότι πρόκειται για το ίδιο πρόβλημα σε virtual macine.

Επεξ/σία από dancer_69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ dancer_69 για το link,  παρατηρώ όμως το εξής

 

στο case του link στο  /sys/kernel/debug/dri/0/clients` υπήρχε το process xfwm4 και με τον τερματισμό του μπόρεσε να προχωρήσει .

Στη δική μου περίπτωση η εικόνα είναι η εξής

 

 

 

 

pstree.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Binding Επειδη εβαλα προσφατως (χτες :) ) archlinux/xfce4 σε ενα σαπιο φορητο που εχω εδω , στην περιπτωση του xfce4 πρεπει να εχεις υποψη τα εξης :

1. Να εγκαταστησεις τον lightdm ( sudo pacman -S lightdm )
2. Να τον ενεργοποιησεις ( sudo systemctl enable lightdm )

3. Να εγκαταστησεις εναν "greeter" π.χ. για αρχη τον lightdm-gtk-greeter ( sudo pacman -S lightdm-gtk-greeter )
4. Να δηλωσεις τον greeter στον lightdm ( βαλε τον nano με sudo pacman -S nano  και μετα σκασε ενα sudo nano /etc/lightdm/lightdm.conf )
Στο αρχειο αυτο ψαχνεις στην κατηγορια [ Seat:* ] την γραμμη που λεει greeter-session , βγαζει το # απο την αρχη της και την κανεις greeter-session=lightdm-gtk-greeter
Πατας control + x  , yes να σωσει τις αλλαγες , εκει που προτρεπει τι ονομα να χρησιμοποιησει απλα πατας ENTER να παρει το ηδη υπαρχον και τελος.
5. Επανεκκινηση .

Επισης να συμπληρωσω οτι η εγκατασταση δεν περναει το dhcpcd που ειναι απαραιτητο (τουλαχιστον στην αρχη) για να δωσει το συστημα ip στο VM μεσω dhcp.
Αρα κανε και ενα sudo pacman -S dhcpcd και ενα sudo systemctl enable dhcpcd

Αντε και καλα ξεμπερδεματα :)

ΥΓ : Βλεπω τα περι greeter τα εχεις κανει..σιγουρεψε το ομως. Επισης βγαλε τον xf86-video-intel . 
ΥΓ 2 : Αν εχεις βαλει networkmanager , ακυρο αυτο με το dhcpcd.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mphxths , το θετικό της υπόθεσης είναι ότι τα έχω κάνει εξ'αρχής όλα αυτά, και έφτασα να δουλεύω μισή μέρα σε γραφικό περιβάλλον χωρίς πρόβλημα. Με το reboot τα είδε μαύρα ( κυριολεκτικά! ) και τώρα κάνω πειράματα με το modeset γιατί έχω την εντύπωση πως έχει να κάνει με το τι πάει να φορτώσει στην αρχή το xorg . 

P.s1 :

Πλέον με reboot με ξεκινάει απευθείας σε terminal . Κατέβασα ξανά το xfce4 μπας και είχε χαθεί κάτι (sudo pacman -S xfce4 xfce4-goodies ) . 

Τρέχω και το lightdm ξανά,  αλλά εδώ κολλάμε στο ότι είναι Masked το service και δε μ'αφήνει να κάνω τίποτα, ούτε μπορώ να το κάνω unmask .

P.s2 : internet έχω κανονικά, είναι ήδη ενεργοποιημένο το NetworkManager από την αρχή της εγκατάστασης .

P.s3: από πλευράς window manager έχω μόνο το lighdm , για να μην υπάρχει πιθανότητα να υπάρξει οποιουδήποτε είδους conflict 

lightdm.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Binding Αρχικα στην κονσολα μπες με τον χρηστη και οχι με root.Εγκατεστησε το xterm και σαν χρηστης τρεξε "xinit". Αν φορτωσει ο Χ ειμαστε οκ.
Το πως καταφερες και εκανες "mask" το service , ενας θεος ξερει :) Χτυπα ενα :
 

file /usr/lib/systemd/system/lightdm.service

Aν βγαλει οτι το αρχειο ειναι symbolic link στο /dev/null οριστε το προβλημα σου :) Αν ισχυει λοιπον κατι τετοιο , σβησε το αρχειο αυτο και ξαναπερνα το lightdm πακετο.Ισως (99,9%) χρειαστει να φτιαξεις το lightdm.conf ξανα και φυσικα μην ξεχασεις να κανεις systemctl enable lightdm.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mphxths είπε

@Binding Αρχικα στην κονσολα μπες με τον χρηστη και οχι με root.Εγκατεστησε το xterm και σαν χρηστης τρεξε "xinit". Αν φορτωσει ο Χ ειμαστε οκ.
Το πως καταφερες και εκανες "mask" το service , ενας θεος ξερει :) Χτυπα ενα :
 


file /usr/lib/systemd/system/lightdm.service

Aν βγαλει οτι το αρχειο ειναι symbolic link στο /dev/null οριστε το προβλημα σου :) Αν ισχυει λοιπον κατι τετοιο , σβησε το αρχειο αυτο και ξαναπερνα το lightdm πακετο.Ισως (99,9%) χρειαστει να φτιαξεις το lightdm.conf ξανα και φυσικα μην ξεχασεις να κανεις systemctl enable lightdm.

Το αρχείο στο /etc δεν θα είναι το symbolic link στο /dev/null ; Το αρχείο στο /usr/lib δεν είναι το κανονικό service ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, imitheos είπε

Το αρχείο στο /etc δεν θα είναι το symbolic link στο /dev/null ; Το αρχείο στο /usr/lib δεν είναι το κανονικό service ;

Ναι , εχεις δικιο.  To αρχειο στο /usr/lib/systemd/system ειναι το κανονικο service. Στο οποιο γινεται sym link το /etc/systemd/system/display-manager.service .
Εχουμε και στο /lib/systemd/system/ , ενα lightdm.service πανομοιοτυπο απο ο,τι βλεπω με το αντιστοιχο στο /usr/lib/systemd/system/.

H ουσια ειναι οτι λογικα το /usr/lib/systemd/system/lightdm.service  ειτε ειναι καπου λαθος linked (/dev/null) , ειτε εχει μηδενικο μεγεθος και για αυτο του βγαζει οτι ειναι masked.Ας τσεκαρει και τα 2 αρχεια + αν υπαρχει το λινκ στο /etc/systemd/system/display-manager.service.
Yποθετω με ενα reinstall του πακετου (με overwrite τα αρχεια) θα ερθουν ολα στα ισα τους , αλλα καλο θα ηταν οποιο σχετικο service ειναι λαθος linked να το σβησει πριν το reinstall , μηπως και παραμεινει linked ακομα και μετα το reinstall.

Εχω περασει το archlinux/xfce4 , με τα βηματα που περιεγραψα παραπανω , αρκετες φορες.Ποτε δεν μου παρουσιασε προβλημα.Κατι εκανε ο φιλος και δεν μας το λεει υποψιαζομαι ;)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστώ αμφότερους για το χρόνο σας, 

 

@Mphxths, το αρχείο δε μου το βρίσκει γενικότερα, και αρχίζει και με βάζει σε σκέψεις μήπως κάτι πάει στραβά με το save / load στο VM . 

Printscreen από το var/log/lightdm/lightdm.log.old ( το lightdm.log είναι κενό ) .

Το output του file /usr/lib/systemd/system/lightdm.service 
Output : /usr/lib/systemd/system/lightdm.service : empty 

Τώρα, στο κομμάτι της εγκατάστασης, όλη η εγκατάσταση έγινε όπως περιγράφεται στη φωτό του notepad

 

 

Spoiler

 

 

 

 

 

 

log01.png.d2cb4283ecab835e7e1c95b887a01666.pnglog02.png.b23e1b1eaaf778499b548d81685392b2.png

 

Spoiler

 

arch_xfce

arch_xfce

arch_xfce.jpg

Επεξ/σία από Binding
wrong attachment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Binding είπε

Το output του file /usr/lib/systemd/system/lightdm.service 
Output : /usr/lib/systemd/system/lightdm.service : empty 

Κακως. Δηλαδη αν κανεις ls -l το αρχειο σου βγαζει οτι εχει μηδενικο μεγεθος ? Πρεπει να υπαρχουν δυο αρχεια. Ενα στο /usr/lib/systemd/system/ και ενα στο /lib/systemd/system/.
Eπισης οταν κανεις enable το service δημιουργει ενα sym link στο /etc/systemd/system , ονοματι display-manager.service -> /usr/lib/systemd/system/lightdm.service.
Για δοκιμασε να κανεις reinstall το πακετο , μπας και ξαναδημιουργησει τα αρχεια. Υποθετουμε οτι εχεις δωσει αρκετο χωρο στο VM ε ? :) Δεν εχει τιγκαρει ας πουμε και δεν μπορει το συστημα να γραψει τιποτα :)

Οσο για το installation που βλεπω στο σκρινσοτ εγω ακολουθαω μια διαφορετικη προσεγγιση σε καποια σημεια. Π.χ. 
1. Στο 1o pacstrap , προσθετω και το base-devel πακετο.Ολο και καπου θα χρειαστει.
2. Τα δυο επομενα pacstraps θεωρω οτι θα μπορουσαν να μην υπαρχουν.Δηλαδη εφοσον μετα κανεις arch-chroot , μεσα πλεον στην εγκατασταση , εγκαθιστας με το pacman ο,τι μαλακια σου ρθει :)
3. Γιατι rename στο mirrorlist ? Εγω συνηθως κανω edit το αρχειο , βαζω πανω πανω τον ελληνικο σερβερ και ειμαι κομπλε.

4. Για την δημιουργια του χρηστη προτιμω κατι του στυλ " useradd -m -G wheel -s /bin/bash firfirikos " ωστε μετα , με τον σωστο τροπο (και οχι με nano) να κανω ενα visudo / edit to /etc/sudoers δηλ (θελει εγκατασταση το vi πρωτα ) και να κανω uncomment την γραμμη που αναφερεται στο wheel group. Ετσι αν προσθεσω και αλλους χρηστες δεν χρειαζεται να βαζω ξεχωριστη αναφορα για τον καθενα. Απλα οποιον θελω να εχει sudo δικαιωματα , τον βαζω στο wheel group :)
5. Οπως ειπα δεν προτεινεται η χρηση του xf86-video-intel . Το mesa μην το βαζεις με το χερι , ολο και καποιο πακετο θα το τραβηξει.Νομιζω το xorg-server το εχει σαν εξαρτηση.
 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...