Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά νομίζω είμαι κομπλέ με την εγκατάσταση στο νέτμπουκ. ερώτηση μπορώ να φτιάξω στο samba ένα shared folder που όταν το κάνω access από το windows box να μην μου ζητάει όνομα χρήστη και κωδικό?

 

 

Επίσης winamp style mp3 player υπάρχει. Έχω βάλει το clementine αλλά θέλω και κάτι εναλλακτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά νομίζω είμαι κομπλέ με την εγκατάσταση στο νέτμπουκ. ερώτηση μπορώ να φτιάξω στο samba ένα shared folder που όταν το κάνω access από το windows box να μην μου ζητάει όνομα χρήστη και κωδικό?

Στο /etc/samba/smb.conf οριζεις την παραμετρο "security" στο global ως "share", πχ

>[global]
server string = 
security = SHARE
syslog = 0
log file = /var/log/samba/log.%m
max log size = 10
create mask = 0766

 

Επίσης winamp style mp3 player υπάρχει. Έχω βάλει το clementine αλλά θέλω και κάτι εναλλακτικό.

Audacious (gtk3 πλεον), qmmp (qt4) και το deadbeef (qt4/gtk2/gtk3), αν και το deadbeef φερνει περισσοτερο σε foobar2000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο aur υπαρχει και ο audacious2 (gtk 2)

 

 

έχει nvidia ο tritonas, γι'αυτό ακόμα κάνει xorg.conf :P

 

Aυτο ηταν το xorg.conf του netbook. (intel)

 

Στο desktop εχω πιο σοβαρο xorg.conf - με κυρος οπως αρμοζει σε nvidia. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης winamp style mp3 player υπάρχει. Έχω βάλει το clementine αλλά θέλω και κάτι εναλλακτικό.

 

Υπάρχει (υπήρχε) το xmms, που ήταν ακριβώς αυτό: winamp style. Δεν ξέρω πόσοι κλώνοι του κυκλοφορούν και ποιοι είναι αλλά ρίξε του μια ματιά.

Επίσης νομίζω ότι ο player του LXDE είναι xmms clone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εξελιξη του xmms, το xmms2, δεν ειναι ενας σκετος player αλλα ενας daemon, οπως ο mpd, που τον χειριζεσαι με καποιο frontend. Ενα frontend ειναι και ο audio player του lxde.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

New install medium 2012.09.07

  • First medium with Linux 3.5 (3.5.3)
  • The script boot parameter works again (FS#31022)
  • When booting via PXE and NFS or NBD the ISO will be copied to RAM to ensure a more stable usage.
  • The live medium contains usb_modeswitch and wvdial which e.g. allows to establish a network connection using an UMTS USB dongle
  • Furthermore the newest versions of initscripts, systemd and netcfg are included.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ένα εκνευριστικό πρόβλημα στο οποίο δεν έχω βρει λύση, ενδεχομένως ο open driver για την ATI να είναι η πηγή αλλά θα ρωτήσω μήπως κάποιος το έχει ξεπεράσει:

Όποτε βλέπω video (στα 1080p το παρατηρώ, αν αυτό έχει σημασία, τα υπόλοιπα τα βλέπω στο netbook) έχω πολύ tearing στην εικόνα μου, ειδικά σε γρήγορες σκηνές.

Είναι ολιιιίγον εκνευριστικό το γεγονός ότι επιτέλους πήρα μια οθόνη HD και άφησα την πιστή μου 17άρα αλλά στο video βλέπω παντού γραμμές.

 

Δοκίμασα με VLC που μου έχει μείνει σαν πρόγραμμα από τα windows, πολύ άσχημο το φαινόμενο.

Σήμερα έβαλα mplayer+smplayer, μάααλλον το κανεί λιγότερο, αλλά και πάλι είναι εμφανές.

Το xbmc το έτρεξα για 1-2 λεπτά και δεν είδα κάτι, αλλά μου φαίνεται πολύ περίεργο να τρέχω xbmc στο desktop, δεν είχα ποτέ media center και είναι άγνωστα νερά για εμένα.

 

Υπάρχει καμία λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο xbmc μάλλον δεν θα το δεις γιατί έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά στο ffmpeg και hw

για το mplayer θα σου πρότεινα να κάνεις μόνος σου compile το ffmpeg και mplayer ώστε να χρησιμοποιήσει ffmpeg

δοκίμασε από aur ffmpeg-git και mplayer-git για αρχή

 

προσωπικά παίζω με δικό μου ffmpeg και xbmc, αλλά όχι στο pc

βλέπω μόνο στο htpc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...