Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με καταστρέψατε, πάλι format θα κάνω

αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αν κάνετε όλο το δίσκο ένα partition ή όχι, εγώ θέλω να τον χωρίσω στη μέση για να βάλω και κάτι windows

 

το hdparm όπως το έχω τώρα μου έβγαλε 190

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παίδες μην κάνετε partition στα ssd

τα σκοτώνετε, btrfs λέμε και μην ασχολείστε με alignment :P

 

 

*τελικά στο desktop πήρα και δεύτερο για τα win, πριν είχα τρία partition /boot, / και win

τώρα έχω ένα / στο linux και ένα win με syslinux στα win

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά με έχει πιάσει ένα "agamisou για ssd" από όταν τον πήρα με όλα αυτά που θέλουν προσοχή

ρε συ martinoff οι μισοί λένε οτι δεν παίζει πρόβλημα με τα partition και οι άλλοι μισοί οτι παίζει, δεν ξέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι έχουν πρόβλημα οι SSD με τα partitions. Ίσχυε από όσο ξέρω παλιά αλλά τώρα ακόμα και η samsung στο συνοδευτικό λογισμικό που δίνει έχει επιλογή για partitioning...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά με έχει πιάσει ένα "agamisou για ssd" από όταν τον πήρα με όλα αυτά που θέλουν προσοχή

ρε συ martinoff οι μισοί λένε οτι δεν παίζει πρόβλημα με τα partition και οι άλλοι μισοί οτι παίζει, δεν ξέρω

 

χαχαχα :-D

Δεν νομίζω ότι έχουν πρόβλημα οι SSD με τα partitions. Ίσχυε από όσο ξέρω παλιά αλλά τώρα ακόμα και η samsung στο συνοδευτικό λογισμικό που δίνει έχει επιλογή για partitioning...

 

εγώ πάντως νομίζω ότι παίζει ρόλο

 

 

και το σημαντικότερο για μένα, και τα δυο κορυφαία fs αυτή την στιγμή zfs και btrfs δεν γουστάρουν partitions και mbr αλλά τους αρέσει gpt + online add/remove storage + άπειρα "partitions" + fs raid + checksum + online compresion + online health check κλπ κλπ

 

http://www.adslgr.com/forum/threads/653358-Νέα-και-ερωτήσεις-για-το-BTRFS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πας σε btrfs δεν έχει πισωγύρισμα :P

online τα πάντα

κοίτα δεν σου λέω βάλε γιατί θα έρθει ο mandos να μου τα χώσει, αλλά δυο χρόνια με btrfs

στην αρχή έφαγα δυο format γιατί έχασε το fs, αλλά ήταν πολύ experimental ακόμα

τώρα (εάν δεν έτρωγα το glib) θα ήταν 1,5 χρόνο stable, και το server που έχω τρέχει btrfs πλέων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δεν βάζω έτσι και αλλιώς. Άλλη φορά που θα έχω χρόνο και όρεξη. Προς το παρόν με καλύπτει απόλυτα το ότι πήρα τον SSD. Αύριο ή Δευτέρα που θα γίνει το format θα σας ενημερώσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωπ ωπ... άργησα λίγο, με συγχωρείτε!

 

Αρχικά μεγειά ο δίσκος. OCZ? Δεν έχω προσωπική εμπειρία με αυτούς, αλλά SSD να'ναι και θα δεις άαααλλο σύστημα.

 

Στη συνέχεια, προσωπικές εμπειρίες (κατά το οικογενιακές ιστορίες):

Στο UEFI που έχω στο desktop έχω ένα partition 2mb για το uefi. Φυσικά όλος ο υπόλοιπς δίσκος είναι ένα ακόμα partition και φυσικά btrfs.

Στο netbook που έχω έναν παλιο intel ssd έχω ένα και μόνο partition, πάλι με btrfs. To btrfs πετάει σε SSD.

Στο desktop είχα προβλήματα, έχω χάσει 2 φορές το σύστημα (και έβαλα μυαλλό και πήρα image). Δεν ξέρω αν έφταιγε το btrfs, κάτι που δεν πρόσεξα στο -Syu ή το ότι πάλευα με UEFI.

Δεν ξέρω και όλες τις λεπτομέρειες πίσω από το btrfs, ο martinoff σίγουρα πολύ καλύτερα. Αλλά η ψήφος μου πάει προς btrfs (το /home είναι σε hdd-ext4).

 

Δεν έκανα τίποτα από όσα λέει ο rearshooter. Έχω έναν corsair force 3 (120gb), του έτρεξα ένα gdisk και συνέχισα από εκεί.

Πιθανά να μην είναι το ιδανικό setup, αλλά δεν έχω παράπονο:

>
[bill@redliner ~]$ sudo hdparm -tT /dev/sda
/dev/sda:
Timing cached reads: 27928 MB in 2.00 seconds = 13985.15 MB/sec
Timing buffered disk reads: 1072 MB in 3.01 seconds = 355.91 MB/sec

το παραπάνω είναι με X, opera, torrents, radio etc etc etc,

αγνοήστε την mysql παρακάτω

>
[bill@redliner ~]$ systemd-analyze blame
10156ms mysqld.service
414ms asd.service
296ms srv.mount
293ms httpd.service
265ms home.mount
236ms console-kit-log-system-start.service
226ms systemd-udev-trigger.service
210ms systemd-logind.service
206ms network.service
187ms var-cache-pacman-pkg.mount
145ms lircd.service
119ms systemd-vconsole-setup.service
116ms systemd-udevd.service
113ms psd.service
86ms dev-hugepages.mount
73ms dev-mqueue.mount
57ms udisks2.service
56ms systemd-sysctl.service
55ms sys-kernel-debug.mount
48ms systemd-tmpfiles-setup.service
42ms console-kit-daemon.service
42ms colord.service
32ms home-bill-STORAGE.mount
26ms systemd-remount-fs.service
25ms colord-sane.service
16ms systemd-user-sessions.service
13ms tmp.mount
8ms upower.service
1ms proc-sys-fs-binfmt_misc.mount
0ms sys-fs-fuse-connections.mount

 

Σε ότι αφορά το swap, κάπου τα έχω ξαναπεί πρόσφατα, δεν το θέλετε καθόλου. Αφού έψησα τον Τρίτωνα και το δοκίμασε και λέει οκ τότε σίγουρα δεν θέλετε :)

 

># <file system> <dir> <type> <options> <dump> <pass>
none /tmp tmpfs nodev,nosuid,mode=1777,size=12G 0 0
#CORSAIR 120 SSD
UUID=4c5b7f29-3f0e-4541-a52b-47c37fdc022a / btrfs defaults,noatime,discard,ssd,subvol=__active 0 0
#UUID=CD91-C2A7 /boot/efi vfat defaults

Ιδού και το fstab, δεν έχω βάλει τους hdd μέσα, ήδη έκανα ένα τεράστιο post. Το ένα partition είναι commented γιατί δεν το θέλω, είναι για το UEFI, απλά το έχω εκεί σαν πληροφορίες για το μέλλον.

 

Θα μας πει και ο martinoff σε τι φάση είναι όλα τα online του btrfs για να σας ψήσει για btrfs και είστε έτοιμοι!

 

υγ: εγώ πάντως το έχω ετοιμάσει με subvolumes, άλλο που δεν τα δουλεύω

υγ2: SATA3 για τις ταχύτητες που βλέπετε, σε SATA2 προφανώς είναι αλλιώς τα πράγματα. Rearshooter έσυ έχεις τέτοιες διαφορές σε SATA3 και στα δύο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Ο δίσκος είναι αυτός. Τον έχει προσφορά στα 80 ευρώ.

 

Η αλήθεια είναι ότι εγώ θα βάλω όλο το σύστημα στον SSD σε ένα partition. Και το home. Δεν έχω αρχεία που να υπάρχει λόγος να είναι το home στον HDD. Διαβάζει κάτι από εκεί ο δίσκος και φθείρεται;

 

Για btrfs δεν το έχω ψάξει αλλά δεν νομίζω ότι αν δεν είναι επιτακτική ανάγκη δεν έχω την όρεξη να "μπλέξω" αυτή την στιγμή. Άρα πατροπαράδοτο ext4. :-D

 

Γενικά δεν έχω μεγάλο όγκο αρχείων. Σκέψου ότι ένας 500αρης εξωτερικός με καλύπτει άνετα εδώ και καμία 5ετία. Δεν κάνω ιδιαίτερη χρήση στον υπολογιστή. Κυρίως ο opera είναι ανοιχτός και ο audacious. Μία φορά στο τρίμηνο να δω καμία ταινία. Και κανα παιχνίδι στα win. Αυτά.

 

Τον SSD τον πήρα χάριν "αναβάθμισης". Αφού δεν έχω λεφτά για πιο καινούρια πράγματα έναν SSD μπορώ να τον αγοράσω και θα δω και ουσιαστική διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο SSD είναι ίσως η καλύτερη ανάβαθμηση που μπορεί να πάρει κάποιος. Τον πρώτο μου τον πήρα μεταχειρισμένο το 2010, τον είχα στο desktop και μετά στο netbook (σαν φαντάρος, για να μην κλάψω αν κανείς κλωτσήσει το γραφείο και χάσω το σύστημα).

Πολύ καλές επιδώσεις και με το τότε desktop μου (core2, 4gb ram) αλλά και με το ταπεινό MSI U100 που είναι ένα netbook 3ετίας+ πλέον.

 

Δεν φθείρεται όσο διαβάζει, φθείρεται όσο γράφει. Ενώ και εγώ δεν είμαι gb-φάγος και ειλικρινά με χωράει και ένας 120άρις δίσκος έχω αποφασίσει να έχω το home αλλού για λόγους ασφάλειας (btrfs, αν κάνω format απλά ασχολιέμαι με το sda) και παράλληλα έβαλα στον hdd και το /srv με τις σελίδες που φτιάχνω και την sql. Και αυτό βλακεία γιατί έχω πάρει έξτρα ραμ με το σκεπτικό να φορτώνω όλη την βάση που δουλεύω στη ram, αλλά δεν έχω κάτσει να το φτιάξω, δεν έχω και τόσες δουλειές πλέον και βαρέθηκα.

Έχω και το /var/cache/pacman/pkg στον hdd αλλά αυτό ήταν μάλλον υπερβολή :)

 

Αν δεν βάλεις win τότε κάνε ένα partion, με το gdisk. Υπάρχει και gfdisk αλλά δεν είναι δύσκολο το gdisk.

Ίσως είναι καλό θα είναι να βγάλεις το journaling του ext4, δεν το έχω μελετήσει.

 

Αν πάλι δεν έχεις αρχεία να φοβάσαι, βάλε btrfs και πάρε ένα clonezilla όταν τελειώσεις με το σύστημα. ΠΡΟΣΟΧΗ: όχι swap στο btrfs, ποτέ!

 

Γιατί εγώ έχω none /tmp και οι υπόλοιποι έχετε tmp /tmp στο fstab σας????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ mandos

1)για btrfs δεν ξερω*

2)ειναι ακριβως ιδιοι δισκοι στο ιδιο desktop σε θυρες sata3

3)για gdisk δεν ξερω

4)για corsair δεν ξερω (μονο Intel και ocz)

5)αν και θα πρεπε να σαι πιο πανω απο μενα εχεις 355 και γω 390...

 

 

 

 

*το boot μπαινει σε btrfs?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Το boot είναι σε btrfs subvolume σε εμένα, αλλά έχω UEFI και Grub2-EFI. Δεν μπορώ να βάλω syslinux για το λόγο αυτό.

Χωρίς subvolume ναι μπαίνει και παίζει με syslinux (netbook).

2) Μάλιστα... μεγάλες διαφορές.

3) Gdisk λένε όλοι για ssd στα wikis, για να κάνει GPT, κάτι που δεν αποτέλει πρόβλημα με το linux.

4) O Corsair ήταν value-for-money τον Φλεβάρη. Επίσης ο αδερφός που καίγεται με tech-forum και OC δεν μου άφησε περιθώρια επιλογής: ΑΥΤΟΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ. Μέτα από λίγες μέρες πήρε και αυτός τον ίδιο αλλά έχει win, δεν έχω κάνει σύγκριση.

 

5) Τα 355 ο martinoff τα ρίχνει στο motherboard μου. Ένα asus έχω αλλά δεν θυμάμαι με ποια εντολή βλέπω λεπτομέριες (κάποια έβαλα πριν κάποιες μέρες).

Γιατί θα έπρεπε να είμαι πιο ψηλά? Πιθανά κάτι να μην έχω κάνει σωστά, δεν είμαι κανένας guru.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι τα specs σου ειναι καλυτερα 550vs 515 αν θυμαμαι καλα read και write 510 vs 425

-κανε συγκριτικο με τον αδερφο σου!

 

*θυμαμαι που πηγα να βαλω btrfs στο desktop του Αδερφου μου και μου βγαζε errors λογω του boot partition και ετσι εκανα ενα ext3 για boot και το υπολοιπο συστημα btrfs

μπλεξιμο...ξενερωσε και τα κανα ολα ext4 με ενα partition ..δεν εχω καταλαβει την λογικη του btrfs..παντως σε bench tests το ext4 υπερτερει αν θυμαμαι σωστα παλι!

 

για την εγγραφη η δοκιμασια γινεται ως εξης

 

dd if=/dev/zero of=tempfile bs=1M count=1024

 

και ενα ακομα twekaki απο το Arch wiki

 

echo 3 > /proc/sys/vm/drop_caches

 

 

edit στον πρωτο μου δισκο

 

dd if=/dev/zero of=tempfile bs=1M count=1024

1024+0 records in

1024+0 records out

1073741824 bytes (1,1 GB) copied, 2,7293 s, 393 MB/s

και στον 2ο

 

dd if=/dev/zero of=tempfile bs=1M count=1024

1024+0 records in

1024+0 records out

1073741824 bytes (1,1 GB) copied, 1,48517 s, 723 MB/s

 

για την ιστορια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...