Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για minimal-xorg

pacman -S xorg-server xorg-server-utils xorg-utils xorg-xinit xorg-twm xterm

driver για την κάρτα σου και αν μιλάμε για laptop θες και το synaptics

 

Δοκιμαζεις σαν χρήστης startx και αν δεις τρεις κονσόλες γράφεις σε μια από αυτές

pkill X

 

Χωρίς διάβασμα νέος στο Linux και με arch δεν σε βλέπω καλά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το δοκιμάσω αύριο το πρωί και θα σας πω.

 

Ενδιαφέρον για διάβασμα υπάρχει, χρόνος δεν υπάρχει... Πάντως στην αρχή διάβαζα διάφορα forums και όχι to wiki και αυτό με μπέρδεψε, περισσότερο κακό μου έκανε παρά καλό ( πχ το outdated αρθρο ). Τουλάχιστον έχω αρχίσει να συνηθίζω λίγο στον χειρισμό του pacman, σε linux δούλευα για λίγο καιρό τα ubuntu αλλά καμία σχέση με terminal, εντολές sudo κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνε homepage σου το wiki και θα λύσεις πολλά προβλήματα, trust me :)

 

για desktop ότι και να σου πούμε δεν θα είναι παρά οι δικές μου ιδέες, αν θες κάτι γρήγορα για να παίξεις βάλε LXDE

επίσης το begginers guide έχει εγκατάσταση Χ σε 4 βήματα, γι'αυτό στο έδωσα, χώρια που είναι το absolute must για το Arch (είτε είναι begginer είτε όχι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, εχθές εγκατέστησα το Arch και έχω μερικές απλές ερωτήσεις:

 

-Στα ntfs partitions τα ελληνικά απεικονίζονται με περίεργους χαρακτήρες, πως διορθώνεται;

-Ενώ ο filemanager του kde βλέπει τα ntfs partitions από τον Amarok δε φαίνονται ώστε να επιλέξω το φάκελο με τα mp3.

-Πως μπορώ να επιλέγω μεταξύ ελληνικών και αγγλικών στο πληκτρολόγιο; (έχω εγκαταστήσει το αγγλικό kde minimum)

-Όταν βγαίνει καινούριο installation medium οι αλλαγές που υπάρχουν σε αυτό περνιούνται στην εγκατάσταση που ήδη έχουμε με pacman -Syu;

-Με το pacman -Syu αναβαθμίζεται μόνο το λειτουργικό ή και οι εφαρμογές;

-Στο Firefox μπορούμε να κάνουμε το title bar να μη φαίνεται όπως στο Firefox των windows;

-Ποιες γραμαμτοσειρές πρέπει να εγκαταστήσω για να φαίνονται οι σελίδες όπως στα windows; Μέχρι στιγμής έχω μόνο ttf-dejavu.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ntfs partitions σου τα εχεις μεσα στο fstab? Εχεις περασμενο το ntfs-3g?

 

Δεν νομιζω να γινεται να ενσωματωσεις την menu bar του ff στον window manager, μπορεις ομως να την μικρυνεις σε ενα κουμπι πανω αριστερα, κανοντας δεξι κλικ σε μια μπαρα και αποεπιλεγοντας τη menu bar.

Για τις γραμματοσειρες, βαζεις τις γραμματοσειρες της ms και χρησιμοποιεις μονο αυτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ntfs partitions σου τα εχεις μεσα στο fstab? Εχεις περασμενο το ntfs-3g?

 

Σε ευχαριστώ.

Από όσο θυμάμαι δεν τα έχω περασμένα, θα το κοιτάξω το μεσημέρι. Πρέπει να τα περάσω και να εγκαταστήσω το ntfs-3g;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, για να τα εχεις μονιμα mounted και σε συγκεκριμενα mount points, ωστε να τα βλεπουν στο ιδιο σημειο ολες οι εφαρμογες.

Το ntfs-3g το βαζεις για να μπορεις να γραφεις στα ntfs partitions.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έβαλα και το xorg και απ'ότι φαίνεται εκεί πήγαν όλα καλά αλλά εκτελώντας το startx όταν πήγε να φορτώσει το GLX extension μου έβγαλε σφάλμα : No screens found.

Σαν driver της κάρτας γραφικών έβαλα nVidia Nouveau και δεν ξέρω τι μπορεί να πήγε λάθος ( έχω ακολουθήσει το begginer's guide κατά γράμμα )...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, εχθές εγκατέστησα το Arch και έχω μερικές απλές ερωτήσεις:

 

-Στα ntfs partitions τα ελληνικά απεικονίζονται με περίεργους χαρακτήρες, πως διορθώνεται;

-Ενώ ο filemanager του kde βλέπει τα ntfs partitions από τον Amarok δε φαίνονται ώστε να επιλέξω το φάκελο με τα mp3.

-Πως μπορώ να επιλέγω μεταξύ ελληνικών και αγγλικών στο πληκτρολόγιο; (έχω εγκαταστήσει το αγγλικό kde minimum)

-Όταν βγαίνει καινούριο installation medium οι αλλαγές που υπάρχουν σε αυτό περνιούνται στην εγκατάσταση που ήδη έχουμε με pacman -Syu;

-Με το pacman -Syu αναβαθμίζεται μόνο το λειτουργικό ή και οι εφαρμογές;

-Στο Firefox μπορούμε να κάνουμε το title bar να μη φαίνεται όπως στο Firefox των windows;

-Ποιες γραμαμτοσειρές πρέπει να εγκαταστήσω για να φαίνονται οι σελίδες όπως στα windows; Μέχρι στιγμής έχω μόνο ttf-dejavu.

 

Ευχαριστώ!

 

1. Κάνε ότι σου είπε ο jim_p για το ntfs

2. Λογικά θα τα δει όταν τελειώσεις με το 1

3. Πρώτα κάνεις sudo nano /etc/locale.gen. Βρίσκεις τα ελληνικά(τα δυο el_GR δηλαδή) και βγάζεις το κάγκελο(#) από μπροστά και κάνεις αποθήκευση(Ctrl+O) και έξοδο (Ctrl+X). Δίνεις sudo locale-gen. Ενεργοποιείς το keyboard layout switcher από το panel ->δεξί κλικ ->unlock widgets ->panel options ->add widgets ->keyboard layout switcher. Κάνεις δεξί κλικ πάνω του και configure. Κάνεις add την γλώσσα που θες και έτοιμο.

4. To Αrch είναι μια rolling διανομή. Αυτό σημαίνει πως όταν θα βγει μία αναβάθμιση για ένα πακέτο(είτε του συστήματος είτε μιας εφαρμογής που έχεις εγκαταστήσει) και γίνει διαθέσιμο στα repo, τότε στο επόμενο sudo pacman -Syu θα αναβαθμιστεί αυτό το πακέτο. Τα καινούρια installation mediums είναι απλά για να εγκαθιστάς από ένα ενημερωμένο, όσον αφορά τις αλλαγές που γίνονται κατά καιρούς, σύστημα. Δεν έχουν κάποια άλλη αξία.

5. Αναβαθμίζεται οτιδήποτε έχεις κάνει εγκατάσταση είτε είναι του συστήματος είτε είναι μία εφαρμογή. Το μόνο που δεν γίνεται εγκατάσταση είναι τα πακέτα από το AUR και φυσικά ότι έχεις βάλει εσύ με το χέρι αν και αυτό σε καμία περίπτωση δεν προτείνεται. Μόνο από τον PMS της διανομής σου θα εγκαθιστάς. Στην συγκεκριμένη τον pacman.

6. Εγώ έχω βάλει αυτό το πακέτο από το AUR. Ο τρόπος εγκατάστασης είναι αυτός. (Αχ τι θυμήθηκα τώρα :-D )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε να δούμε αν έχεις και εσύ το προβλημα...

Απλός πριν το reboot (όσο έχεις γραφικά) φτιάξε σε ένα αρχείο τις εντολές για να επαναφέρεις τα παλιά γιατί από tty είναι μπελάς..

 

Τελικα δεν εβγαλε προβλημα εδω (intel gma 3150)

 

Υ.Γ.: Μπορώ να περάσω μόνο το xf86-video-intel 2.20.10-1 από το testing?

Υ.Γ.2: Αν βάλω το linux-lts 3.0.46-1 υπάρχει πιθανότητα να περάσω τον xorg 13 και να δουλεύει??

 

Μην βαζεις επιλεκτικα απο testing.

Μπα, μαλλον bug του xorg ειναι, αλλα δοκμασε δεν εχεις να χασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατέστησα τη γραμματοσειρά ttf-ms-fonts αλλά δεν άλλαξε κάτι, οι σελίδες εξακολουθούν να φαίνονται χάλια. Πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατέστησα τη γραμματοσειρά ttf-ms-fonts αλλά δεν άλλαξε κάτι, οι σελίδες εξακολουθούν να φαίνονται χάλια. Πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

Ευχαριστώ!

 

Είχα κάνει λάθος στην εγκατάσταση (ήταν το πρώτο aur που εγκατέστησα) και δεν είχαν εγκατασταθεί. Τώρα ΟΚ. Όμως φαίνονται όπως στα Windows αν δεν έχουμε ενεργοποιήσει ClearType. Διορθώνεται αυτό;

 

Σχετικά με τα desktop: Αρχικά έβαλα LXDE που είναι πανάλαφρο και μου άρεσε οπτικά, όμως στις εφαρμογές του kde πχ Amarok έπρεπε να κατεβάσω 190ΜΒ, ενώ με desktop kde η ίδια εφαρμογή είναι περίπου η μισή σε μέγεθος. Τι νόημα έχει να μην έχω kde και να κατεβάζω το μισό kde για να τρέξει μία εφαρμογή σε LXDE; Επίσης υποθέτω ότι οι εφαρμογές kde ανοίγουν πιο γρήγορα στο kde.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιγουν πιο γρηγορα και εχουν λιγοτερο μεγεθος οταν εισαι με kde γιατι ΟΛΕΣ οι k-εφαρμογες κρεμονται απο τις kdelibs, απο αυτες το phonon, αυτο απο καποιο backend (vlc ή gstreamer πλεον) και τελος απο την qt, επειδη το lxde εχει gtk εφαρμογες επι το πλειστον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...