Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα προγράμματα του kde (Amarok, K3b) στο xfce4 έχουν πολύ μεγάλες γραμματοσειρές στα drop down menu από File, Tools κλπ. Υπάρχει τρόπος να αλλάξει;

 

Επίσης στο lxde τα χρώματα στο Amarok είναι περίεργα πχ το επιλεγμένο τραγούδι έχει το έντονο μπλε χρώμα το lxde και άλλα τμήματα είναι μωβ. Αυτό διορθώνεται;

 

Θέλω να βάλω κάτι πιο ελαφρύ από το kde, αλλά σε ότι δοκιμάζω συναντάω προβλήματα και ξαναγυρνάω στο kde...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το qtconfig (σκετο, μιας και δεν υπαρχουν πολλες εφαρμογες σε qt3 πλεον ωστε να θες κατι qt4 specific) περιλαμβανεται στο πακετο qt του arch.

Αλλα εχω την εντυπωση οτι οι k-εφαρμογες δεν ακολουθουν το θεμα της qt, που ειναι ενα απλο style + γραμματοσειρα, αλλα το θεμα του kde, που ειναι τα παραπανω + χρωματα + εικονιδια + κερσορες κλπ, οποτε πρεπει να το αλλαξεις τρεχοντας το systemsettings (κομματι του kde) μεσα απο το lxde.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει να απεγκαταστήσω το kde και να ξαναεγκατστήσω τις k-εφαρμογές μαζί με dependencies σε lxde ή xfce4 και μετά να αλλάξω στα systemsettings; Ή μπορώ τώρα με το kde να κω restart σε lxde ή xfce4 και να τρέξω τις ήδη εγκατεστημένες από το kde εφαρμογές αφού αλλάξω ρυθμίσεις στο systemsettings; Στ systemsettings οι σχετικές ρυθμίσεις είναι στο System Settings/Desktop Effects/Advanced; Τι ακριβώς αλλάζουμε εκεί;

Ευχαριστώ!

 

Edit: Ό,τι ρυθμίσεις και αν έβαλα στο System Settings/Desktop Effects/ οι γραμματοσειρές στις k-εφαρμογές στο xfde4 έμειναν μεγάλες και στο lxde τα χρώματα περίεργα.

Επεξ/σία από hariskar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενημέρωση σφήνα: θυμάστε ένα laptop που δεν έσβηνε μερικές φορές με το systemd? έχει σταματήσει να το κάνει, χωρίς να πειράξω κάτι εγώ, φαντάζομαι ότι κάποιο update (του κάνω κάθε 20 μέρες) έλυσε το πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το wifi-menu είναι τρόπος να συνδεθείς στο ασύρματο έτσι γράφει στο wiki του arch για beginners. Το wicd κάπου μου κολλάει και δεν μπορώ να το δουλέψω με το kde ίσως επειδή έκανα λάθος και πέρασα πρώτα το gtk.

Τώρα μια ακόμη ερώτηση που θέλω να κάνω είναι πως μπορώ να βάλω υποστήριξω για Ελληνικά στο τερματικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει το ότι πέρασες πρώτα το gtk. Για περιέγραψε πιο αναλυτικά τι σου κάνει.

 

Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να υποστηρίζει η γραμματοσειρά που θα έχει το τερματικό ελληνικά. Κάπου έχω διαβάσει για την terminus αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να κάνεις για να δουλέψει. Ψάξτο πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάφερα και έσπασα μία εγκατάσταση που είχα κάνει στο netbook και το είχα δώσει σε μία φίλη. Με πήρε σήμερα και μου είπε ότι δεν ανοίγει ο chromium που είχα βάλει και μπήκα με το teamviewer να δω τι γίνετε. Κ λέω δεν κάνω και μία αναβαμιση που έχω καιρό να του κάνω;

 

Και κάπου εκεί αν και πρόσεχα όσο δεν πήγαινε έσπασε η glibc. Υπάρχει τρόπος να φτιαχτεί χωρίς να κάνω chroot;

 

Υπόψιν είναι στα γιάννενα και εγώ στην αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσο καιρό είχες να κάνεις -Syu?

Υπάρχει περίπτωση, και θα ξεκινούσα με -S glibc να δω τι θέλει και όχι full -Syu. Επίσης κοιτάς τι manual intervention υπάρχει τελευταία (σίγουρα το fontconfig, πολύ πρόσφατο) και το κάνεις με το χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα να κάνω από τον Ιούνιο. Δυστυχώς έκανα βλακεία και έσπασα τον pacman. Τα υπόλοιπα μια χαρα. Φταίει σιγουρα η glibc. Θα βάλω και τι μου βγάζει ακριβώς το βράδυ που θα γυρίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα btrfs θέματα, ούτε chroot δεν γινόταν.

 

Αλλά το chroot δεν είναι δύσκολο (wiki to the rescue) οπότε δεν χάνεις τίποτα. Πως θα πας στα Γιάννενα είναι ένα θέμα...

https://wiki.archlinux.org/index.php/Pacman#Q:_Pacman_is_completely_broken.21_How_do_I_reinstall_it.3F

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορώ να κάνω απ' ευθείας να ξεκινάει το LXDE; Χωρίς login; Έβαλα το LXDM το έκανα enable, όμως ανοίγει μία οθόνη που ρωτάει ποιος χρήστης θα κάνει login, ποιο desktop κλπ. Πως μπορώ να παρακάμψω αυτήν την οθόνη και με το άνοιγμα του υπολογιστή να φτάνω στο LXDE;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...