Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ερώτηση κυρίως προς τον tritona που ξέρω ότι το χρησιμοποιεί αλλά θέλω και άλλες γνώμες.

 

Πόσο ασφαλές είναι το passwordless sudo;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση κυρίως προς τον tritona που ξέρω ότι το χρησιμοποιεί αλλά θέλω και άλλες γνώμες.

 

Πόσο ασφαλές είναι το passwordless sudo;

Σχεδόν καθόλου...

Αν δεν χρησιμοποιείς AUR και scripts από άλλους... πρακτικά είσαι ασφαλής.

Αλλά θεωρητικά ένα explot στον browser ή σε οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα θα επέτρεπε σε κάποιον να πάρει τον έλεγχο του συστήματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι χρησιμοποιώ κάποια πακέτα από το AUR. Τώρα script από άλλους τα διαβάζω πρώτα και αν κάτι δεν μου αρέσει δεν το χρησιμοποιώ αλλά δεν ξέρω και όλες τις εντολες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ 1μιση χρόνο τώρα δεν είχα πρόβλημα... και όλο και κάτι βάζω από το aur

 

Μια απο τα ιδια.Ειναι πολλα πραματα στο desktop ειδικα που μου εχει λυσει τα χερια.

 

Σιγουρα δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα τι να κανεις. Δεν θα κατσω να σκασω κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ για αυτό το θέλω. Για να μου λύσει τα χέρια. Μωρε λες;;;;;;

 

Yποψην μπορεις ορισεις επιλεκτικα να μην ζηταει password στο sudoers σου.

 

Πx:

 

babis ALL = NOPASSWD: /sbin/halt

babis ALL = NOPASSWD: /sbin/reboot

 

κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλάδή πιο μπορεί να είναι το worst case scenario που μπορεί να συμβεί; Δεν έχω κάτι στο pc. Δεν είναι pc δουλειάς δηλαδή.

Έκρηξη, φωτιά, να καεί το σπίτι, να καεί η πόλη, να καεί η χώρα, να έρθουν εξωγήινοι...

Battery Firmware Hacking (Προσπάθησε να κάνει την μπαταριά να εκραγεί...)

http://www.youtube.com/watch?v=AEjJhnL02bE

Ever wonder how your laptop battery knows when to stop charging

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να με συγχωρέσετε αλλά είμαι άκρως αντίθετος

δλδ τι ακριβώς περιμένετε να κάνει κάποιος στο σύστημα ?

rm -fr /usr ?

δεν νομίζω τακη, από browser χαλαρά βάζει ότι γουστάρει, από το πιο απλό keyloger μέχρι να χαρίσετε το pc στους annonymous*

e-mail passwords,web-banking passwords τα δυο πιο επικίνδυνα

προσωπικά δεδομένα γενικά

 

για ρίξτε μια ματιά στα log του router σας ;)

θυμηθείτε τα περσινά στο kernel.org που το βρήκαν εντελώς τυχαία, και δεν έμαθαν ποτέ και τι ακριβώς είχε πάρει

 

*αυτό για καλό θα είναι βέβαια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω τακη, από browser χαλαρά βάζει ότι γουστάρει

μα έχω Opera :ph34r:

 

πέραν από την πλάκα, τον δέχομαι τον προβληματισμό, στην περίπτωση που κάτι συμβεί πως το παίρνουμε χαμπάρι και πως το διώχνουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τέλη λέω να το αφήσω με password το sudo. Εντάξει ωραίο θα ήταν να δούλευαν έτσι κάποια scripts αλλά δεν βάζω και το σύστημα σε κίνδυνο για αυτά και μόνο.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα έχω Opera :ph34r:

 

πέραν από την πλάκα, τον δέχομαι τον προβληματισμό, στην περίπτωση που κάτι συμβεί πως το παίρνουμε χαμπάρι και πως το διώχνουμε?

 

εσύ θες διάβασμα μου φαίνεται :P

 

Breaches of browser security are usually for the purpose of bypassing protections to display pop-up advertising[7] collecting personally identifiable information (PII) for either internet marketing or identity theft, website tracking or web analytics about a user against their will using tools such as web bugs, Clickjacking, Likejacking (where Facebook's like button is targeted)

 

US-CERT recommends to block Flash using NoScript.[15] Charlie Miller recommended "not to install Flash"[16] at the computer security conference CanSecWest. Several other security experts also recommend to either not install Flash or to block it.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Browser_security

 

ακόμα στο μύθο του opera ζεις εσύ ;;; :P (καλός είναι αλλά δεν είναι αλεπού)

 

http://internet-browser-review.toptenreviews.com/

 

βέβαια ο chrome δεν μπαίνει για κανένα λόγο σε κανένα pc μου, η όποιο πέσει στα χέρια μου είναι το πρώτο που τρώει σουτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις γραμματοσειρές γενικά δεν έχω πρόβλημα μετά την εγκατάσταση infinality και αρκετών ttf. Σε μερικά sites όμως όπως το newsit.gr τα γράμματα φαίνονται μικρά και άσχημα και το γράμμα π είναι πιο μεγάλο, πλάγιο και μοιάζει να είναι από άλλη γραμματοσειρά. Στο configuration του drupal επίσης δε φαίνονται καλά. Τι μπορώ να κάνω για να βελτιώσω τα παραπάνω;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...