Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγινε το μεγαλο βημα ! μπηκε αrch στο κυριο πισι :) (ενταξει υπαρχει και ο δισκος με τα παραθυρα για παν ενδεχομενο)

 

ολα κυλησαν ομαλα...αυτο που με προβληματιζει ειναι η οθονη...

 

νοιωθω οτι κατι παιζει με το refresh .Σαν να με χτυπαει στο δοξα πατρι...και να με ζαλιζει...ενω στα windows δεν εχω θεματα γενικοτερα....

 

η καρτα ειναι ΑΤΙ ...μπας και εχει τιποτα κανεις υποψη του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

επειδη στο "κυριο" πισι δεν γουσταρω τα πειραματα , του χωσα gnome τιγκα στα extensions να γινει ανθρωπινο.

 

εχω το 2ο πισι για να τον παιζω :)

 

οποτε σσ δεν εχει νοημα να βαλω..ενα κλασικο gnome με φατσα απο ubuntu (με τα αναλογα θεματα/εικονιδια δηλ)

 

@τριτων με τον κλειστο οδηγο ειμαι

και στο catalyst control center δειχνει 60hz .Αλλα εγω νοιωθω σφαχτη στο κεφαλι τοση ωρα.

 

λες να καρφωσω το refresh στο xorg.conf? χμμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θες να κανεις ?

Θα κάνει την δουλειά του όταν θα χρειαστεί

 

Α εντάξει τότε.Θα δουλέψει στο επόμενο pacman εννοείς φαντάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο arch linux ο Firefox δεν έχει την εμφάνιση που έχει στα windows, έχει άλλα εικονίδια refresh, bookmarks κλπ. Χρησιμοποιώ το default theme. Πως μπορώ να επαναφέρω την κανονική εμφάνιση;

 

Στον Chromium δε φαίνεται το title bar και καταλαμβάνει όλη την οθόνη, ενώ στον Firefox δε συμβαίνει αυτό. Μπορούμε να κάνουμε ο title bar να μη φαίνεται;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοεις να κανεις τον μοζιλλα να μοιαζει με τον αντιστοιχο στα παραθυρα?

 

αν ναι view - toolbars - untick menu bar

 

οσο για τα εικονιδια/themes λογικα εχει να κανει και με το theme που χεις στο arch.

 

τα bookmarks σαν bookmarks ή σαν εικονιδιο ?αν το 2ο ισχυει το παραπανω.

αν το 1ο , σκεψου το ενδεχομενο του sync.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοεις να κανεις τον μοζιλλα να μοιαζει με τον αντιστοιχο στα παραθυρα?

 

Ναι

αν ναι view - toolbars - untick menu bar

 

Το έχω κάνει, όμως έχει άλλο εικονίδιο reload, εικονίδιο bookmarks κλπ

 

οσο για τα εικονιδια/themes λογικα εχει να κανει και με το theme που χεις στο arch.

 

Δεν έχω πειράξει τίποτα σε σχέση με την εμφάνιση του arch.

 

τα bookmarks σαν bookmarks ή σαν εικονιδιο ?αν το 2ο ισχυει το παραπανω.

αν το 1ο , σκεψου το ενδεχομενο του sync.

 

Τα bookmarks συγχρονίζονται χωρίς πρόβλημα, το πρόβλημα είναι στην εμφάνιση μόνο.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι διαβαζω ειναι τεχνικο το θεμα με την εμφανιση επειδη στο λινουξ παιζουν ενα καρο διαφορετικοι window managers με ενα καρο θεματα.

 

Δες και αυτο το λινκ http://askubuntu.com/questions/32395/can-i-change-the-firefox-menu-to-look-like-the-firefox-menu-in-windows

 

προτεινουν κατι plugins.Βαλτα και παιξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για browser ποιόν προτιμάτε παιδιά;

 

Και μια άλλη ερώτηση.Προτείνετε να φτιάχνουμε τοπικά τα packages (που θα χρησιμοποιήσει ο pacman) για είναι optimized για το σύστημά μας, παρά να τα κατεβάζουμε από το depository;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω προτιμω chrome αλλα τελευταια βλεπω οτι το γαμαει λιγο με την ram....για καθε ανοιχτο tab φτιαχνει νεα διεργασια...ενω ο firefox μια για ολα.και πιανει λιγοτερη ραμ.

 

τον chrome τον ειχα προτιμησει γιατι κανει γρηγορα refresh στις σελιδες....

 

 

οσο για το δευτερο προφανως το 1ο ειναι το βελτιστο..αλλα προσωπικα δεν ψηνομαι να κανω κατι τετοιο

 

ο τριτωνας το χει υλοποιησει απο οσο ξερω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mphxths : Βέβαια αν τρέχεις το arch linux σε φλασάκι (όπως κάνω εγώ), οπότε το μεταφέρεις και αλλού αν θέλεις, δεν έχει έννοια το optimization για συγκεκριμένο σύστημα. Πάντως δε το έχω δοκιμάσει σε άλλο laptop (έχω 3).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που δεν έχω καταφέρει ακόμα είναι επιλογή στο φλασάκι για boot current os (για να μπουτάρω στα windows 8).

 

Επίσης μου έχει βγει αρκετά βαριά η εγκατάσταση arch + gnome3 με συνέπεια χωρίς να κάνω κάτι να στριφογυρνάει το ανεμιστηράκι του sony vaio.

Καμιά ιδέα για αυτό παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α εντάξει τότε.Θα δουλέψει στο επόμενο pacman εννοείς φαντάζομαι.

 

Οχι, στο επομενο makepkg.

 

Και μια άλλη ερώτηση.Προτείνετε να φτιάχνουμε τοπικά τα packages (που θα χρησιμοποιήσει ο pacman) για είναι optimized για το σύστημά μας, παρά να τα κατεβάζουμε από το depository;

 

Σιγα μην τα κατεβαζουμε και απο κανα ντεποζιτο :-D :-D. Repository εννοεις.

 

Αν θες καθε τι που μπαινει να χτιζεται τοπικα και μετα να εγκαθισταται (εκτος του aur που ουτως η αλλως κανει build), τοτε πας σε gentoo. Σαφως γινεται και στο arch, αλλα δεν εχει νοημα. (binary διανομη)

 

Εγω απλα, οτι χτιζω και εγκαθιστω απο aur, τα βαζω στον server μου (ftp repo), ωστε να τα εχω ευκαιρα σε ολα τα μηχανηματα και οταν τα χρειαστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...