Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν καταλαβαινω γιατι βγαινει νεο medium καθε μηνα.

Τι προσφερει?

 

...arch-install-scripts 9 with an improved fstab generator...

 

Θα αλλαξει κατι στο τελικο αποτελεσμα και στη σταθεροτητα του συστηματος, αν χρησιμοποιησεις το τελευταιο medium αντι γι'αυτο του Νοεμβριου για παραδειγμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φαντάσου να έβγαζαν iso κάθε χρόνο όπως έκαναν παλιά, και να έπρεπε μετά την εγκατάσταση να αντιμετωπίσεις τις 765 χειροκίνητες διαδικασίες του τελευταίου χρόνου (fontconfig, systemd, glibc, ....). Αν και θα μου πεις από το internet τα τραβάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίγω ένα *.txt που φτιάχτηκε σε windows αλλά στο Leafpad και Libreoffice οι ελληνικοί χαρακτήρες δε φαίνονται σωστά, τι μπορώ να κάνω;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω γιατι βγαινει νεο medium καθε μηνα.

Τι προσφερει?

 

...arch-install-scripts 9 with an improved fstab generator...

 

Θα αλλαξει κατι στο τελικο αποτελεσμα και στη σταθεροτητα του συστηματος, αν χρησιμοποιησεις το τελευταιο medium αντι γι'αυτο του Νοεμβριου για παραδειγμα?

 

έχει 7 θέση στο distrowatch που σημαίνει ότι είναι αρκετός κόσμος που κάνει καινούριες εγκαταστάσεις

αυτό που είπε ο @markelos, εδώ στο forum παλιότερα ουκ ο λίγες φορές νέοι χρήστες που ήθελαν να δοκιμάσουν απογοητευόταν μετά την εγκατάσταση αφού έπρεπε να αλλάξουν διάφορα με το χέρι

κάποια στιγμή μάλιστα ήταν τελείως σπασμένος ο installer αφού είχε αλλάξει ο pacman

ενώ έτσι μετά την εγκατάσταση ο χρήστης έχει up-to-date σύστημα

 

για το fstab generator φαντάζομαι θα βλέπει καλύτερα τις επιλογές που έγινε mount ο δίσκος και θα τα περνάει στο fstab, αυτό έχει να κάνει με τον νέο χρήστη που δεν βάζει το χέρι να αλλάξει τα mount options στο fstab

αυτός που ξέρει τι βάζει δεν τον ενδιαφέρει καν, αφού μονός του θα βάλει τις επιλογές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίγω ένα *.txt που φτιάχτηκε σε windows αλλά στο Leafpad και Libreoffice οι ελληνικοί χαρακτήρες δε φαίνονται σωστά, τι μπορώ να κάνω;

Ευχαριστώ

 

άλλαξε κωδικοποίηση σε windows 1253

 

* με πρόλαβε ο @jim_p :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εν λογω αρχειο το τσιμπησα απο καποιο αλλο πακετο epson driver και το προσαρμοσα στα δικα μου δεδομενα (filenames κυριως).

Ναι έτσι γίνεται συνήθως ;)

Εχει πολυ διαβασμα η ιστορια pkgbuild και δεν ψηνομαι ιδιαιτερα στην παρουσα φαση :)

Δε θέλει βιασύνη. Βασικά η διαδικασία είναι η ίδια με το να κάνεις manually build ένα πρόγραμμα. Αν ξέρεις να κάνεις εκείνο, τότε ξέρεις να κάνεις και PKGBUILD. Τα depends, makedepends κτλ δεν είναι τίποτα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θέλει βιασύνη. Βασικά η διαδικασία είναι η ίδια με το να κάνεις manually build ένα πρόγραμμα. Αν ξέρεις να κάνεις εκείνο, τότε ξέρεις να κάνεις και PKGBUILD. Τα depends, makedepends κτλ δεν είναι τίποτα.

 

Ναι στην ουσια ειναι σαν να τραβας macro-εντολη (record) της εγκαταστασης του πακετου και να το σωζεις στο pkgbuild.

 

προφανως ομως παιζουν φουστιες.Π.χ. στην δικη μου περιπτωση ειχε μια διαφοροποιηση στην εγκατασταση του φακελου /lib

Αν ηταν 64bit λειτουργικο εγκαθιστα το /lib64 αν οχι το /lib.

Κατι τετοιο εγω ας πουμε δεν υπηρχε περιπτωση να το σκεφτομουν.

Μπορει βεβαια να το εβλεπα αν εκανα build το πακετο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι εννοεί ο ποιητής εδώ;

 

No, adjusting optirun (or the bumblebee daemon) to move files is not an appropriate way to fix this problem.

However, it looks like if bumblebeed supplied a [/background]-configdir option to the X server, and that directory contained an empty[/background].conf file, Xorg would stop there and not search in/etc/X11/xorg.conf.d, which would fix the problem nicely.

 

https://github.com/B...ebee/issues/217

 

 

με λίγα λόγια θέλω να κρατήσω το 20-intel.conf γιατί χωρίς αυτό γίνεται πανικός από tearing αλλά όταν υπάρχει αυτό το αρχείο δεν τρέχει το optirun...καταλαβαίνει κανείς πως χρησιμοποιούμε αυτό που λέει αυτός ο τύπος;

 

 

 

edit:άκυρο τελικά...αυτό δε γίνεται...οπότε η μόνη λύση είναι η χειροκίνητη μετονομασία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά βλέπεις... Εϊναι το repo που συντηρούν τα παιδιά από το adslgr.

 

Εγώ δεν το χρησιμοποιώ αλλά έχει έτοιμα πακέτα με επιλογές που τα αρχικά πακέτα δεν είχαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά δοκίμασα πριν λίγο να βάλω από το ρεπο εδώ https://wiki.archlinux.org/index.php/Unity

το unity...τελικά δε δούλεψε καλά και θέλω να το βγάλω...το θέμα είναι ότι μου πείραξε ένα κάρο πακέτα...δηλαδλη μου έβγαλε το qt και μου έβαλε το qt-ubuntu...το θέμα είναι ότι δε μπορώ να το αντικαταστήσω με τίποτα...καμιά ιδέα για το τι μπορώ να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...