Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω καμία ώρα τώρα που παιδεύομαι να βάλω bluetooth manager στο laptop και δεν μου δουλεύει τπτ.

 

Έβαλα το bluez όπως λέει εδώ και το ενεργοποίησα κανονικά. lsmod και lsusb δείχουν κανονικά το bluetooth και τον driver.

 

Δοκίμασα και το blueman και το gnome-bluetooth.

 

To blueman δεν άνοιγε γιατί δεν έπαιρνε κάποιο μήνυμα από το dbus ή κάτι τέτοιο.

 

Το gnome-bluetooth δεν ανοίγει γιατί κάτι παίζει με τα themes του gnome και βγάζει not using units is deprecated.

 

Καμία ιδέα;;

 

Ρε μπας και είναι απενεργοποιημένο από bios ή από κάνα Fn κουμπί; Αν δώσεις rfkill list θα δεις αν είναι blocked ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είναι blocked δυστυχώς... Δεν το χρησιμοποιώ συχνά αλλά ήθελα να το βάλω μήπως και χρειαστεί.

 

Μάλλον θα μπαίνω win όταν το χρειάζομαι.... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο dell το laptop μου έκανε κάτι αντίστοιχο και μου είχε σπάσει τα @@

το rfkill δεν έδειχνε τίποτα

 

τελικά βρήκα τι γινότανε στην τύχη, αν το έκανα disable στα windows και μετά έμπαινα στο debian δεν έπαιζε, αν το άφηνα enabled στα windows και έμπαινα μετά σε debian έπαιζε κανονικά

ότι και να έκανα με το blueman αν δεν το πείραζα από τα windows έπαιζε, δεν έμαθα ποτέ γιατί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άλλο παίζει αλλα δεν ξέρω τι. Δεν εκκινούν καν τα δύο που δοκίμασα. Τεσπα το αφήνω προς το παρόν και θα επανέλθω.

 

ΥΓ Μετά το update του thunar μου εμφανίζει σωστά τους ελληνικούς φακέλους. At last.... B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kwin πλέον (μιας και το pc δεν δυσκολεύετε ) και δεν φαντάζεσαι τι έσουρνα στο kde :lol:, πριν openbox

σε usb αν ρωτάς για αυτό, ούτε να το σκέφτεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, τώρα τελευταία έχω αρχίσει και ασχολούμαι αρκετά με το Arch και κατέλειξα σε ένα setup μου με βολεύει και μ' αρέσει. Αυτό που θέλω, αν μπορείτε να με βοηθήσετε είναι για το πως θα μπορέσω να περάσω έναν kernel με BFS. (Παλαιότερα με Ubuntu στο Desktop Core2Duo [email protected] 4GB RAM @667MHz είχα δει διαφορά στην επίδοση και στο "φόρτο" του επεξεργαστή). Κατέβασα τον linux-bfs και έκανα build στο package αλλά δεν είμαι σίγουρος αν έχω κάνει σωστά την διαδικασία. Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@martinoff Σε ευχαριστώ πολύ, νομίζω είναι ακριβώς αυτό που έψαχνα.

 

To xfce είναι πραγματικά πολύ ελαφρύ το είχα κάποια περίδιο και εγώ στο Desktop, αλλά επειδή η οθόνη είναι σχετικά μεγάλη 27" δεν με βόλεψε (λόγω του ότι έπρεπε να κάνω μεγάλη απόσταση για να ανοίξω εφαρμογές) και είμαι με Gnome 3 τώρα που με έχει βολέψει πάρα πολύ και είναι και σχετικά ελεφρύ σε σχέση με το KDE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...