Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@martinoff Σε ευχαριστώ πολύ, νομίζω είναι ακριβώς αυτό που έψαχνα.

 

To xfce είναι πραγματικά πολύ ελαφρύ το είχα κάποια περίδιο και εγώ στο Desktop, αλλά επειδή η οθόνη είναι σχετικά μεγάλη 27" δεν με βόλεψε (λόγω του ότι έπρεπε να κάνω μεγάλη απόσταση για να ανοίξω εφαρμογές) και είμαι με Gnome 3 τώρα που με έχει βολέψει πάρα πολύ και είναι και σχετικά ελεφρύ σε σχέση με το KDE.

 

o graysky κάνει πολύ καλή δουλειά

έχω το repo από τότε που είχα core2duo και celeron και προσπαθούσα να βγάλω από τη μύγα ξύγκι :lol:

με τον i7 δεν έχει διαφορά είτε κάνω boot με ck είτε με linux-generic cfs

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον αγορια , μιας και τα ξυνα ολη μερα , καθησα και εβαλα σε λειτουργια ενα φορητο.Οχι πολυ παλιο , οχι πολυ καινουργιο.

 

cpu : amd turion 64bit

memory : 512mb (ενδεχομενως να ψαξω να βρω και να αγορασω κανα dimm-ακι ...παιρνει μεχρι 2gb το φορητο)

hdd : 60gb

vga : ati x700 mobility (νομιζω εχει 128ΜΒ ram)

 

οπως ειναι αναμενομενο του ριξα arch....προβληματιζομαι στο γραφικο.Τι να του βαλω να ειναι ΕΛΑΦΡΥ ??...μεχρι να βρω μνημες δηλ.

 

θελω καποιο "ολοκληρωμενο" γραφικο..οχι να τα στηνω χειροκινητα τα παντα :) (ολοκληρωμενο = gnome , kde , cinnamon , xfce κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

memory : 512mb (ενδεχομενως να ψαξω να βρω και να αγορασω κανα dimm-ακι ...παιρνει μεχρι 2gb το φορητο)

Αν μιλαμε για DDR2 SO-DIMM, εχω 2x512 GEIL που μου εχουν ξεμεινει απο παλια αναβαθμιση και δεν τα χρειαζομαι (το εχω χαρισει το συγκεκριμενο laptop). Αν θυμαμαι καλα, πρεπει να παιζουν στα 533.

Αν θες, στις δινω (εννοειται δωρεαν).

Δεν ειναι εποχες για εξοδα τωρα με την κριση... :P

Με 1GB, θα ειναι καπως πιο ανθρωπινο το μηχανακι.

Think of it και αν θες στειλε pm, εδω ειμαστε...

 

Κατα τα αλλα, xfce και απο μενα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλαμε για DDR2 SO-DIMM, εχω 2x512 GEIL που μου εχουν ξεμεινει απο παλια αναβαθμιση και δεν τα χρειαζομαι (το εχω χαρισει το συγκεκριμενο laptop). Αν θυμαμαι καλα, πρεπει να παιζουν στα 533.

Αν θες, στις δινω (εννοειται δωρεαν).

Δεν ειναι εποχες για εξοδα τωρα με την κριση... :P

Με 1GB, θα ειναι καπως πιο ανθρωπινο το μηχανακι.

Think of it και αν θες στειλε pm, εδω ειμαστε...

 

Κατα τα αλλα, xfce και απο μενα.

 

ευχαριστω για την προσφορα...αλλα δυστυχως παιρνει ddr1. Απο ddr2 εχω καμμια 10αρια στικακια των 512/1gb/2gb (συνολο καμμια δεκαρια εε μην το χεσουμε :) ).

 

Και απο οτι βλεπω σε ebay τα ddr1-sodimm τα χτυπανε στα αυτια ...τεσπα...θα δω τι θα κανω με αυτο το θεμα.

Σκεφτομαι και το θεμα δισκου..να βαλω καναν 100αρη να ειναι λιγο πιο ανετα..αν και απο οτι βλεπω η εγκατασταση επιασε μονο 3γιγα (+καποια προγραμμα δηλ που περασα).Αρα με τον 60αρη προς το παρον δεν εχω θεμα...ισως λιγο απο θεμα ταχυτητας...

 

Εβαλα τελικα xfce4...ολα κομπλε..καταναλωση ram 100-150mb χωρις να τρεξω τιποτα...ικανοποιητικο πιστευω.

 

ΥΓ: το φορητο προφανως και δεν προοριζεται για παιχνιδια.Εχει νοημα να του περασω τους κλειστους της ΑΤΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι με τπτ κλειστούς. Μείνε με τον ανοιχτό.

 

Από archwiki:

In October 2012, it seems like the packages are being offered again. Currently, packages are available in the [community] repository, but it's unknown what will happen when an Xorg upgrade will break the driver.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξυ περασε τον 3.6.9 σημερα..και παπαλα η ασυρματη..τι στο φουτσο κανουν με τα κερνελς....

 

και ω του θαυματος..παιζει...θα δω πολλα με αυτο το φορητο μου φαινεται ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω κλειστους ΑΤΙ και dualhead με rotation. Καλά πάνε, με ταλαιπώρησαν τον Οκτώβριο αλλά τώρα είμαι οκ.

Με μία οθόνη είναι ακόμα πιο εύκολο.

Τα bugs είναι στο τελευταίο Xorg περισσότερο για εμένα, και όχι στην ΑΤΙ (αλλάζει μόνο του το keyboard στο dualhead).

 

Όσο για τους kernels, τους έχουν κάνει πουκάμισα τελευταία.

Το μόνο που με ενοχλεί είναι random crashes των opera και skype (και ενίωτε του Χ) που ακόμα δεν έχω αποδώσει κάπου.

Περιμένω λίγο καιρό ακόμα και μετά θα κάνω ένα format, να γίνει πιο καλή δουλειά στο στήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλακα ειναι οτι στο αλλο πισι με το arch , επειδη νομιζα οτι εφταιγε κατι στην εγκατασταση και ειχα παγωματα..αλλαζα κερνελς για να δοκιμασω διαφορους...

Εντελει ηταν hardware προβλημα...αλλα εμεινα να παιζω μεχρι και τωρα με τον 3.7.0 (mainline πακετο κλπ)..και ο οποιος παει πολυ ομαλα...

 

ΕΔΙΤ: Ξερω οτι αυτο που θα πω τωρα ειναι λιγο πολυτελεια..αλλα αφου τον παιζω...

 

Στο φορητο δεν δουλευουν τα Fn-συνδυασμοι.Τι κανουμε με αυτα?

Καποια αλλα εξτρα κουμπακια που εχει για να ανοιγει browser/email/wifi δουλευουν κανονικα...

 

Μην μου πειτε οτι πρεπει τα Fn να τα κανω bind χειροκινητα με καποιο προγραμμα..γιατι με σφαζετε :)

 

Επισης παιζει να βγαινει popup οπως στα windows?Π.χ. στα windows οταν αυξομειωνες την ενταση του ηχου εβγαινε ενα popup και σου εδειχνε την κατασταση κλπ...

 

ΕΔΙΤ 2 : τα fn για αυξομειωση της φωτεινοτητας δουλευουν..αυτα για τον ηχο..τσου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά ναι. Θέλει να ρύθμισεις το boot manager (grub κατά πάσα πιθανότητα). Δες στο wiki για οδηγίες.

 

O grub τρέχει μόνο στο φλασάκι για αυτό ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το φλασάκι το χρησιμοποιείς μόνο σε ένα υπολογιστή τότε βάζεις το πακέτο os-prober και δίνεις στην κονσόλα

>
sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

 

Αν το φλασάκι το έχεις για να μπαίνεις από οποιονδήποτε υπολογιστή τότε έχοντας το os-prober εγκαταστημένο, bootαρεις από το φλασάκι σε Arch και δίνεις την εντολή που έγραψα πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...