Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@mphxths τι λαπτοπ είναι?

 

της φωτεινότητας είναι hardware, ή μάλλον hardcoded στο bios, ή κάτι τέτοιο, γι'αυτό παίζουν

από εταιρία σε εταιρία αλλάζουν αυτά πάντως

 

πες μοντέλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@mphxths τι λαπτοπ είναι?

 

της φωτεινότητας είναι hardware, ή μάλλον hardcoded στο bios, ή κάτι τέτοιο, γι'αυτό παίζουν

από εταιρία σε εταιρία αλλάζουν αυτά πάντως

 

πες μοντέλο

 

και δεν θελω σχολια εεε :) http://www.msi.com/p...v=Specification

 

Το φορητο το ειχα παρει καποτε χοντρικη απο oktabit και νομιζα οτι τους ειχα πιασει κωτσο...εκανε 100ευρω νομιζω..πριν 4-5 χρονια.

Μολις το παρελαβα καταλαβα γιατι ηταν τοσο φτηνο.Δεν ειχε δισκο , μνημες , dvd , cpu και πολλα αλλα :-)

Οποτε εδωσα αλλα τοσα τοτε και το κανα ανθρωπινο :)

 

Το οτι το εκανα και δουλεψε μετα απο τοσο καιρο (ειχε χαλασει η cpu και απο κωλοφαρδια ειχα μια ολοιδια εδω στο σπιτι :) ) ηταν πολυ συγκινητικο ...

 

Το φορητο ειναι εξωτερικα ταλαιπωρημενο αλλα σκυλι..δουλευει αγογγιστα...οποτε ΤΟ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΒΟΗΘΑΜΕ ΝΑ ΤΡΕΞΕΙ ARCH :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ubuntu τώρα και $%^&*( compiz.. Σκέφτομαι να βάλω arch αλλά έχω amd κάρτα γραφικών και με τους drivers δεν έχουν και τις καλύτερες σχέσεις.... στο arch παίζουν όλα οκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα παίζουν όπως πρέπει. Είναι συγκριτικά πιο δύσκολο στην εγκατάσταση από το ubuntu αλλά όταν θα το στήσεις το πιο πιθανό είναι ότι και θα έχεις μάθει και θα έχεις ένα σύστημα στα μέτρα σου.

 

Πρέπει οπωσδήποτε να βάλεις τους κλειστούς drivers; Ο radeon είναι μία χαρά. Εγώ πάντως πέρασα τους κλειστούς στον ξαδερφο που του έχω βάλει arch για να μπορεί να παίζει και κανένα παιχνιδι(nexuiz και γενικότερα fps). Δεν μου δημιούργησαν κάποιο πρόβλημα αλλά δεν ξέρω τι θα γίνει στην αναβάθμισή τους ή στου Xorg. Θα δείξει αύριο μεθαύριο που θα περάσουν από το testing στο community.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μεν οι κλειστοι οδηγοι της ΑΤΙ δουλευουν χωρις προβληματα ΑΛΛΑ οταν εβαλα ΑΤΙ καρτα και μετα NVIDIA καρτα στο ΙΔΙΟ πισι , με τους κλειστους οδηγους την καθε φορα , ειχα μια αισθηση οτι με την NVIDIA ολα κινιοντουσαν πιο ομαλα και πιο ομορφα...μπορει και να ηταν ιδεα μου...

 

Αυτο βεβαια θελω να πιστευω δεν εχει να κανει με την διανομη , αλλα με την υλοποιηση των οδηγων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mphxths τι λέει το Yapan; Κάνει δουλειά ή μπα;

 

κανει , αν βρεις την χρυση τομη του χρονου για refresh :)

 

Δηλαδη αν βρει updates...τα κανεις....αυτο θα δειχνει οτι υπαρχουν ενημερωσεις...μεχρι το επομενο refresh του...

Οποτε επειδη δεν ξερεις και προφανως δεν μπορεις να εισαι απο πανω του να το παρακολουθεις ποτε κανει το ρεφρες , δεν ξερεις αν το εικονιδιο που δειχνει ενημερωσεις ειναι αυτες που εχεις κανει ηδη.. ή αν εχει κανει ρεφρες και ειναι νεες ενημερωσεις :)

 

Σε γενικες γραμμες ομως τον σκοπο του τον εξυπηρετει...

 

Επισης οποιος μπορεσει να compile-αρει το http://danamlund.dk/sensors_lxpanel_plugin/ ας το κανει πακετο και να μου το στειλει :)

ή να το ριξει στο AUR γιατι απο οτι βλεπω δεν υπαρχει...και θα βολευε ενα τετοιο plugin για το lxpanel...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

skiabox ωραιος, αλλα γιατι ext4 σε φλασακι ?

 

Από όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το φλασάκι και το ext4.

Το μόνο που έχω να παρατηρήσω είναι ότι μερικές φορές φαίνεται σα να πέφτει σε 'sleep mode' να το πω έτσι απλά το φλασάκι , οπότε παίρνει 2-3 δευτερόλεπτα να απαντήσει το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το φλασάκι και το ext4.

Το μόνο που έχω να παρατηρήσω είναι ότι μερικές φορές φαίνεται σα να πέφτει σε 'sleep mode' να το πω έτσι απλά το φλασάκι , οπότε παίρνει 2-3 δευτερόλεπτα να απαντήσει το σύστημα.

no cache είναι αυτό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλά είναι σοβαροί αυτοί του teamviewer;;;;;

 

Remember to start teamviewerd.service before

starting teamviewer, or it won't start!

 

systemctl start teamviewerd

 

optionally, to start automatically the service at boot:

 

systemctl enable teamviewerd

 

:mad: :mad: :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...