Προς το περιεχόμενο

Το Facebook Deals έρχεται στην Ευρώπη - η αρχή έγινε με τη Βρετανία


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Το Facebook Deals, η υπηρεσία του Facebook που επιτρέπει σε καταστήματα ή εταιρείες να επιβραβεύουν με ειδικές προσφορές και δώρα τους χρήστες που κάνουν συχνά check-in, έφτασε και στην Ευρώπη. Η αρχή γίνεται από τη Βρετανία, ενώ θέμα χρόνου φαίνεται πως είναι να ακολουθήσουν και άλλες ευρωπαϊκές χώρες.

 

Οι προσφορές και οι επιμέρους λεπτομέρειές τους προέρχονται από τα ίδια τα καταστήματα / εταιρείες και όχι από το Facebook και σε αυτή την πρώτη φάση οι Ευρωπαϊκοί συνεργάτες περιλαμβάνουν τους Starbucks, Yo Sushi, Mazda, O2, Argos, Debenhams, Alton Towers και Benetton.

 

Στην παρουσίαση που πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της ανακοίνωσης του γεγονότος, έγινε αναφορά στο ότι πάνω από 200 εκατομμύρια άνθρωποι χρησιμοποιούν το Facebook στο κινητό τους και πως οι εταιρείες αποκτούν έναν καινούριο τρόπο για να τους προσεγγίσουν.

 

Link.png Site: TechRadar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

τι ακριβως ειναι αυτο?

 

(Αντιγράφω από εδώ):

 

Πρόκειται για ένα νέο χαρακτηριστικό που επιτρέπει σε καταστήματα ή εταιρείες να επιβραβεύουν τους χρήστες που κάνουν check-in με ειδικές προσφορές και δώρα.

 

Πιο συγκεκριμένα, το Facebook Places περιλαμβάνει 4 διαφορετικά είδη deals:

 

Individual Deals: Πρόκειται μάλλον για την απλούστερη μορφή deal, αφού επιβραβεύει τον χρήστη που κάνει check-in.

Friend Deals: Εδώ ο χρήστης θα πρέπει να διεκδικήσει μια προσφορά μαζί με φίλους του.

Loyalty Deals: Επιβραβεύουν τους τακτικούς επισκέπτες ενός μέρους.

Charity Deals: Έχουν φιλανθρωπικό χαρακτήρα και με κάθε check-in δωρίζουν ένα συγκεκριμένο ποσό για κάποιον κοινωφελή σκοπό.

 

Όταν ο χρήστης διεκδικεί μια προσφορά η πληροφορία αυτή εμφανίζεται στο news feed των «φίλων» του, όπως ακριβώς θα συνέβαινε και εάν έκανε απλό check-in σε ένα μέρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια αγορά μου μέσω του E-Jewels.gr(απλά αναφέρω, δεν έχω σκοπό να κάνω διαφήμιση), χρησιμοποιώντας την εν λόγω υπηρεσία κέρδισα -5% στο προϊόν που παρήγγειλα. Πολύ καλό συστηματάκι. Δε με χάλασε καθόλου.

Συγκεκριμένα όταν πήγα να κάνω checkout, μου ζήτησε να συνδεθώ μέσω του FB Profile μου και μου έδωσε απευθείας έναν εκπτωτικό κωδικό με τον οποίο πήρα το -5%. Δεν ξέρω αν πρόκειται για το "Deals", αλλά είναι καλή φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μας τα έχουν ζαλίσει με τα deals mad.pngmad.png

 

Και ο λόγος που εσένα σε χαλάνε τα deals είναι...?

Χάρη στο groupon και το goldendeals έχω φάει σε μέρη που δεν θα έτρωγα ούτε στον ύπνο μου, και τώρα τελευταία βγάζουν και ξενοδοχεία, δεν βλέπω τιποτα κακο σε αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο λόγος που εσένα σε χαλάνε τα deals είναι...?

Χάρη στο groupon και το goldendeals έχω φάει σε μέρη που δεν θα έτρωγα ούτε στον ύπνο μου, και τώρα τελευταία βγάζουν και ξενοδοχεία, δεν βλέπω τιποτα κακο σε αυτο..

 

Ίσως εννοεί τα ενοχλητικά spam e-mails που στέλνουν πολλές τέτοιες ιστοσελίδες (μιλώ από προσωπική εμπειρία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως εννοεί τα ενοχλητικά spam e-mails που στέλνουν πολλές τέτοιες ιστοσελίδες (μιλώ από προσωπική εμπειρία).

 

Μικρο τιμημα σε σχεση με το τι μπορεις να κερδισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως είναι έξυπνο concept. αυτό που δεν ξέρω είναι πως καθορίζεται το πόσο κερδίζεις. Είναι κάτι σα δημοπρασία ή είναι προκαθορισμένο το ποσοστό της έκπτωσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...