Προς το περιεχόμενο

iPhone 3Gs jailbreak


Drop_Dead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα :-D Εχω ενα iphone 3gs σε 4.0.1 και το εχω κανει jailbreak. Θελω να βαλω ομως ενα app το οποιο χρειαζεται 4.1 οποτε ειπα να κανω jailbreak στο νεοτερο firmware (4.2.1). Aφου googlara αρκετα ειδα πως για 3gs με το καινουργιο bootrom υπαρχει jailbreak 4.2.1 αλλα ειναι tethered , δηλαδη καθε φορα που κλεινει θα πρεπει να συνδεεται σε pc. Oποτε σκεφτηκα να κανω jailbreak σε 4.1. Παντου γραφουν να αναβαθμισω στο 4.1 αλλα πουθενα δεν μπορω να βρω το official ωστε να βαλω μετα απο πανω το custom. Το 4.1 ειναι untethered jailbreak ? Εχει βρεθει μηπως καποια λυση για untethered λυση σε 4.2.1 με new bootrom? Βασικα τα χω ψιλοχασει λιγο με ολα οσα εχω διαβασει. Εσεις τι προτεινετε να κανω? :fear: :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) το idetector για να τσεκαρεις το bootrom σου

β) θελει καποια διαδικασια για downgrade.... ή να εχεις σωσει τα shsh files με το τινυ, ή πιο δυσκολα με τα hosts files.

γ) εδω θα τα μαθεις ολα και εχει και ολα τα firms

 

Πιο απλα αν δεις τον αριθμο σειρας του τηλ. σου, το 4ο και 5ο νουμερο ειναι η εβδομαδα παραγωγης, αν ειναι πανω απο 40 πας για tethered, το οποιο αν θες τη γνωμη μου, δε μου αρεσε καθολου και κατεβηκα στο 4.1 που παιζει τελεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχω τσεκαρει οτι ειμαι σε καινουργιο bootrom, ειναι πανω απο 40 τα 4-5 ψηφια. Στο iphonehellas λενε πως βγηκε untethered 4.2.1 μεχρι στιγμης για mac και συντομα για τα παραθυρα. Λες να περιμενω καλυτερα κανα δυο μερες ;

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα φιλος. Εγω δε θα σου πω τι να κανεις, θα σου πω ομως τι εκανα και θα κανω εγω, τα ζυγιζεις και κανεις οτι γουσταρεις. Εμενα στο 4.2.1. δεν επαιζε καλα, στο 4.1 παιζει τελεια και ολα. βασικα θα περιμενω και την 4.3 που φανταζει οπου ναναι και θα δω τοτε τι θα κανω, χωρις να πολυκαιγομε κιολας μιας και παιζει τελεια ετσι. Δε μπαινω καν στη διαδικασια να περιμενω το untethered μιας και δε με ικανοποιησε γενικοτερα η εκδοση. Ασε να τα βαλουνε πρωτα οι πορωμενοι που δε μπορουν να περιμενουν και να δοκιμαστουν πρωτα και βλεπουμε. Εκτος και αν εισαι και εσυ απο αυτους...... :whistle:

 

Υ.Γ. Το ινσομνια σε βολεψε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα εγω εχω μεινει στην 4.0.1 γιατι βαριομουν καθε φορα να κανω jb στην καινουργια εκδοση και μιας και χθες βγηκε το devil may cry 4 για iphone(το οποιο ζηταει 4.1) ειπα οκ καιρος να κανω jb στην καινουργια. Εψαξα και ειδα οτι ολα τα 4.2.1 ειναι tethered οποτε λεω θα παω σε 4.1 . Βρηκα καμποσους οδηγους που ελεγαν - παντε σε official 4.1 και μετα το custom ipsw. Πουθενα δεν μπορεσα να βρω το official 4.1 για αυτο ξανασκεφτομαι το jb σε 4.2.1. Σκετο μπερδεμα γι αυτο ζηταω αποψεις. Λες να υπαρχει προβλημα αν βαλω απευθειας το custom ipsw?

 

 

 

ps:ναι αρκετα καλο ειναι. Το μονο σπαστικο ειναι οτι καθε φορα που μπαινω σε ενα θεμα με παει στο τελευταιο ποστ και πρεπει να "ρολλαρω" παλι στην αρχη -,-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ενταξει ηταν τοσο τραγικα απλη διαδικασια ουτε guide διαβασα. Νομιζα πως ειχε πολλους περιορισμους και τετοια αλλα ειπα να δοκιμασω τον παραδοσιακο τροπο - shift στο restore, επιλογη ipsw, restore , jailbreak , cydia etc. Ευχαριστω για την βοηθεια :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το Greenpois0n RC5 γίνεται Untethered Jailbreak σε όλα τα bootrooms του 3GS, αν και η συγκεκριμένη έκδοση υπάρχει προς το παρόν μόνο για Mac. Δε νομίζω να αργήσει και για Windows..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το Greenpois0n RC5 γίνεται Untethered Jailbreak σε όλα τα bootrooms του 3GS, αν και η συγκεκριμένη έκδοση υπάρχει προς το παρόν μόνο για Mac. Δε νομίζω να αργήσει και για Windows..

 

 

Βγηκε και για win

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Σήμερα το μεσημέρι, θα κάνω Jailbreak έναν 3GS?

Έχετε κάτι να πείτε που πρέπει να προσέξω?

Τα 2G, θυμάμαι ότι χρησιμοποιούσα ένα πρόγραμμα με τον Ζορό, το στο οποίο απλά Πάταγες JailBreak και Unlock και όλα γίνονται αυτόματα.

Τώρα πως γίνεται?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαίνεις σε ένα site που λέγεται jailbreak.me και τελειωσες.

Ελπίζω ο φίλος σου να μην έχει κάνει upgrade σε 4.2.1 μόνο.

Βασικά να πω ότι και Μανισιο ενώ με τα προηγούμενα updates των firmware το 3gs πετάγε απο το 4.1 και μετα μου σέρνεται.

Όσο και να με πει κάποιος τρελός είναι νομίζω τακτική της apple ύπουλη για να νοιώθουμε το μηχάνημα βαρύ και αργό και να θελουμε να αναβαθμίσουμε και να πάμε σε iPhone 4 η 5 με το καλο.

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...