Προς το περιεχόμενο

Η ΔΕΗ δίνει τη δυνατότητα online καταχώρησης των ενδείξεων του μετρητή


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μωρέ εύκολα γίνεται, αυτοί είναι που δεν το κάνουν. Από τότε που "γύρισα" στο ebanking ησύχασα με τις πληρωμές. Για τα δέματα όμως δεν μπορώ να κάνω κάτι. Πρέπει αναγκαστικά να περιμένω στα ταχυδρομεία, πίσω από όλους αυτούς που θέλουν να πληρώσουν λογαριασμούς (ή να στείλουν γράμματα αντί για email, ffs). Πάλι καλά που με έχουν μάθει και αρκετές φορές μου πασάρουν το πακέτο... πλαγίως και γλιτώνω την αναμονή. :rolleyes:

 

Ετσι....Τωρα προσεξα οτι λες :

 

να δω τη μέρα που ο κόσμος θα πληρώνει online τη ΔΕΗ και τους υπόλοιπους λογαριασμούς του

 

Αυτο μαλλον θα αργισει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

την καταμετρηση,λογικα για να υπαρχει σωστη συνεχεια,πρεπει να την κανουμε την ημερομηνια οπου αναγραφεται στο λογαριασμο ''ημερομηνια επομενης μετρησης''?γιατι λεω εγω τωρα,μπορει να στειλω την καταμετρηση online ,αλλα να περασει και ο υπαλληλος να μετρησει,,και τοτε τι γινετε?Αν καποιος απο εδω το κανει ηδη,,,να μας πει ποτε θα στειλουμε την μετρηση,,,την ημερα που αναγραφει την επομενη καταμετρηση?λιγες μερες πριν για να μην περασει ο υπαλληλος και μετρησει????ποτε θα πρεπει ,για να μην γινει κανα μπερδεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εργαζομαι στη ΔΕΗ σε ασχετο μεν κομματι απο την καταμετριση και παρολο που τα παω καλα με τα on line συστηματα δεν βλεπω τον λογο να το κανω αυτο που ζητανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εργαζομαι στη ΔΕΗ σε ασχετο μεν κομματι απο την καταμετριση και παρολο που τα παω καλα με τα on line συστηματα δεν βλεπω τον λογο να το κανω αυτο που ζητανε.

 

+1, και το λέει και πιο αρμόδιο άτομο. Δηλαδή να κατεβαίνουμε στα υπόγεια, να κάνουμε τη δουλειά της ΔΕΗ, για να μας τα παίρνει το ίδιο χοντρά.....

 

Με άλλα λόγια, για εμάς μεγαλύτερη μανούβρα, για αυτούς, λιγότερο προσωπικό, άρα μεγαλύτερη ανεργία, αλλά όχι οικονομία χρημάτων, αφού θα τα σκάσουν για το σάιτ συν τις μίζες, συντήρηση και τα λοιπά....

 

Δυστυχώς αυτή είναι η λογική του κομπιουτερόπληκτου Γιωργάκη, και των άλλων από το εσωτερικό και το εξωτερικό που μας έχουν μπει καπέλο:

 

Λαός-εχθρός, με δυο λέξεις. Ας βάλουν τους υπολογιστές να τους ψηφίσουν στο τέλος, να ησυχάσουμε όλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε αν παίζει αυτό που λέει ο FilipposMD σε άλλο thread;

 

Εμφάνιση ΜηνύματοςFilipposMD, στις 05 Φεβρουάριος 2011 - 09:56 πμ, έγραψε:

Ωραία, στο πρακτικό κομμάτι τώρα.

 

Έστω ότι καταναλώνεις 300 κιλοβατώρες το μήνα.

 

1. Αν πηγαίνει 1 έναντι - 1 εκκαθαριστικός, τη φορά που σου έρχεται ο εκκαθαριστικός, θα λέει ότι κατανάλωσες 4x300=1200 κιλοβατώρες. Άρα πρέπει να πληρώσεις 1200 επί την τιμή της κιλοβατώρας για τα νοικοκυριά που καταναλώνουν πάνω από 1200.

 

2. Αν δηλώνεις τις ενδείξεις ανά δίμηνο, θα σου έρθουν 2 λογαριασμοί των 600 κιλοβατώρων ο καθένας. Σε κάθε έναν από αυτούς θα πληρώσεις 600 επί την χαμηλότερη τιμή για την μικρή κατανάλωση, άρα συνολικά θα έχεις κέρδος, γιατί όλες σου οι κιλοβατώρες θα χρεώνονται με χαμηλότερη τιμή, σε σύγκριση με την περίπτωση 1.

 

Ισχύει αυτό που περιέγραψα παραπάνω; Γιατί τότε όντως συμφέρει. Αλλά μου φαίνεται λίγο παράδοξο αν ισχύει...

 

Το παραπάνω είναι το μόνο σενάριο που μπορείς να χεις κάποιο κέρδος απ αυτή τη δυνατότητα που δίνει η ΔΕΗ;

 

Ειμαι της γνωμης οτι ισχυει, διοτι απο τη στιγμη που θα δηλωνεις ανα διμηνο, θα σου ερχεται και εκκαθαριστικος ανα διμηνο. Εκκαθαριστικος αυτοματα σημαινει και αναλυτικος, με το ποσες κιλοβατωρες δηλωσες, ποσο σε χρεωνει την κιλοβατωρα κλπ. Οποτε, αν μεχρι τωρα εγραφες στο τεραμηνο 1500 κιλοβατωρες, θα σε χρεωνε με 0,07270 ανα κιλοβατωρα. Με το νεο συστημα, στο διμηνο εσυ θα δηλωσεις 750, αρα θα σε χρεωσει με 0,05400. Δε μπορει να σε χρεωσει με κατι αλλο, γιατι τα προηγουμενα τα εχεις εξοφλημενα, εκκαθαριστικο πρεπει να βγαλει, οποτε αναγκαστικα για αυτα τα 750 θα σε χρεωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι της γνωμης οτι ισχυει, διοτι απο τη στιγμη που θα δηλωνεις ανα διμηνο, θα σου ερχεται και εκκαθαριστικος ανα διμηνο. Εκκαθαριστικος αυτοματα σημαινει και αναλυτικος, με το ποσες κιλοβατωρες δηλωσες, ποσο σε χρεωνει την κιλοβατωρα κλπ. Οποτε, αν μεχρι τωρα εγραφες στο τεραμηνο 1500 κιλοβατωρες, θα σε χρεωνε με 0,07270 ανα κιλοβατωρα. Με το νεο συστημα, στο διμηνο εσυ θα δηλωσεις 750, αρα θα σε χρεωσει με 0,05400. Δε μπορει να σε χρεωσει με κατι αλλο, γιατι τα προηγουμενα τα εχεις εξοφλημενα, εκκαθαριστικο πρεπει να βγαλει, οποτε αναγκαστικα για αυτα τα 750 θα σε χρεωσει.

 

Αυτο ειναι οντως σημαντικο αλλα δεν ξερω αν ισχυει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ocSe7en

 

Επιλέγεις το κείμενο και από το αναδυόμενο μενού "Αλλα στυλ", επιλέγεις "spoiler".

 

Thanks man. Το έψαχνα στη γρήγορη απάντηση και δεν το έβρισκα. Τελικά ήταν απάντηση με Χρήση πλήρους επεξεργαστή κειμένου ή με κώδικα [spοiler] κείμενο[/spοiler].

 

Τόσο καιρό ήθελα να το κάνω στην υπογραφή μου και όλο δεν είχα χρόνο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο λογικό (για τη ΔΕΗ) είναι η χρέωση να γίνεται με βάση το χρονικό διάστημα που ίσχυε και μέχρι τώρα, δηλαδή να δέχεται τους "εικονικούς" λογαριασμούς ως ένα είδος έναντι.

 

Σιγά μη χάσει λεφτά η ΔΕΗ! Υπάρχει και η αιτιολογία-δικαιολογία ότι οι λογαριασμοί που δηλώνουμε εμείς, δεν έχουν ελεγχθεί.

 

Ας το τσεκάρει κάποιος αν μπορεί, γιατί αυτό θα είναι ένα κίνητρο θετικό. Προσωπικά δεν το πιστεύω με τίποτα πάντως, γιατί πέρα από ότι δεν συμφέρει τη ΔΕΗ, θα μπορεί ο καθένας να "μοιράζει" πλαστά την κατανάλωσή του, για να πετυχαίνει τις μικρότερες τιμές, αν ξέρει σε γενικές γραμμές πού κινείται, π.χ. το φθινόπωρο δίνω λίγο πιο μεγάλη μέτρηση, και αφαιρείται από το χειμώνα που καίει η σόμπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λίγα έχουμε στο κεφάλι μας θα δίνουμε και μετρήσεις στη ΔΕΗ και αν απουσιάσω δηλαδή τι θα γίνει,

η ζωή μας είναι ήδη αρκετά περίπλοκη ας μη τη δυσκολεύουμε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λίγα έχουμε στο κεφάλι μας θα δίνουμε και μετρήσεις στη ΔΕΗ και αν απουσιάσω δηλαδή τι θα γίνει,

η ζωή μας είναι ήδη αρκετά περίπλοκη ας μη τη δυσκολεύουμε άλλο.

 

Βασικος λογος που κι εγω δεν θα το κανω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορει να σε χρεώσει με κατι αλλο, γιατι τα προηγουμενα τα εχεις εξοφλημενα, εκκαθαριστικο πρεπει να βγαλει, οποτε αναγκαστικα για αυτά τα 750 θα σε χρεωσει.

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύει κάτι τέτοιο. Ίσως και η έννοια του εκκαθαριστικού λογαριασμού να μην είναι τόσο ξεκαθαρισμένη. Το σίγουρο πάντως είναι ότι ανεξάρτητα αν έχουν πληρωθεί εκκαθαριστικοί ή όχι, το τελικό ποσό που θα χρεωθούμε, αναδρομικά, είναι αυτό που θα πιστοποιηθεί όταν περάσει το κλιμάκιο ελέγχου της ΔΕΗ και κάνει τη σχετική μέτρηση.

 

Αυτό το λέω με σιγουριά, γιατί προχτές μας ήρθε extra λογαριασμός με αναδρομική ισχύ που λέει να πληρώσουμε (μαζί με αυτόν που μένει από πάνω μου) 900 ευρώ. 600 αυτός και 300 εγώ. Ο λόγος ήταν γιατί τόσους μήνες η κοστολόγηση γινόταν με κάποιος αλγόριθμους σε σχέση με μια μέση κατανάλωση που υπήρχε παλιότερα. Δεν είχε γίνει πραγματική μέτρηση αρκετούς μήνες, γιατί το ρολόι της ΔΕΗ βρίσκεται εντός μιας αυλής και η πόρτα είναι σχεδόν πάντα κλειδωμένη. Μας είχαν αφήσει και ειδοποίηση να την αφήνουμε ανοικτή, για να μπορέσει κλιμάκιο να κάνει κανονική κει όχι εικονική μέτρηση, αλλά εμείς στα αρχ... μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι δεν θα ερχετε υπαλληλος της ΔΕΗ να μετραει το ρολοϊ μου εμενα σε τι θα με εξυπηρετησει ? Προκειται να μου κοψει απο το ρευμα καποιο Χ ποσο που θα χαλουσε στον υπαλληλο ? αλλιως εκκαθαριστικος + πραγματικος = ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ με αυτο

 

Δηλαδη η ΔΕΗ θα γλιτωσει το να στελνει καποιον σπιτι μου να μετρησει το ρολοι αλλα εγω δεν θα γλιτωσω ΤΙΠΟΤΑ και θα πληρωνω και την κολο ΕΡΤ ?

 

Ευχαριστω δεν θα παρω . Αρκετους χασομεριδες πληρωνουμε καθε μηνα με τα δημοτικα τελη κτλπ κτλπ ας δουλεψουν λιγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό αυτό αλλά αν δεν βάλουν και κανένα υπάλληλο παραπάνω που μόνο να μας τα παίρνουν και να μας ταλαιπωρούν ξέρουν με τις ουρές. Αλλά βλέπεις τα τρώνε τα μεγαλύτερα στελέχη.Για να μην μιλήσω για τους τεχνικούς που είναι πιο αργοί και απο replay. (Ουφ τα είπα όλα και ξεθύμανα).

 

Για τις ουρές υπάρχει η λύση του internet!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις ουρές υπάρχει η λύση του internet!

 

Για να πληρωσεις ναι.Αν θελεις κατι αλλο με τα ατομα που εμειναν στα Πρακατορεια καλα κουραγια !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...