Προς το περιεχόμενο

O Firefox 7 θα κυκλοφορήσει μέσα στο 2011


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς, η ιστορία είναι γεμάτη απο τέτοια παραδείγματα.

Ευτηχώς να λές, αμα δεν αντεγραφε ο ενας τα θετικα του αλλου και ξεκιναγε απο την αρχη θα ημασταν πολυ πισω σε ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου τα 9 απο τα 10 features των σοβαρων δημοφιλων browsers ειναι πλεον κακη αντιγραφη του ενος απο τον αλλο, το versioning scheme δεν θα αντιγραφανε απο τον chrome?

 

Στο τελος θα αλλαζει μονο το λογοτυπο μεταξυ τους, ετσι για να θυμομαστε πως ηταν και πως καταντησε, γιατι σιγουρα παει για καταντια και οχι για κατι καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρω fanboyσμους στο θεμα!

Και ο Firefox και ο Chrome τα σπανε!

Απο κει και περα ειναι θεμα γουστου και επιλογης.

 

Να λετε παλι καλα που εχουμε πληθωρα αξιων και σοβαρων επιλογων για browsers.

Μου φαινεται πως μερικοι ξεχνανε πολυ ευκολα τι επικρατουσε πριν απο 6-7 χρονια στους browsers.

Αν και 14 χρονων τοτε, προσωπικα θυμαμαι παρα πολυ καλα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που παρατηρώ εγώ από τις απαντήσεις σας είναι ότι η Mozilla κατάλαβε το διαφημηστικό τρικ της Google...

Αντί να βγάλει firefox 4.1, 4.12, 4.13.1 κτλ. θα βγάζει 1-2 υποεκδόσεις και μετά καινούρια!

Καθαρά θέμα μαρκετινγκ.Φαίνεται άλλωστε ότι το κοίνο "τσιμπάει" με αυτή τη λογική.

Εγώ αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί υπάρχει φανατισμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ ας βγάζουν browsers οι εταιρίες χωρίς προβλήματα και κενά ασφαλείας και ας μην αλλάζουν ποτέ νούμερο στην έκδοση

ή ας αλλάζουν κάθε μέρα ονομασία έκδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φορήσουν επίσης οι εκδόσεις 5, 6 αλλά ακόμη και ο Firefox 7.

 

Αξίζει να σημειωθεί πως βασικός στόχος της Mozilla για αυτή τη χρονιά είναι η ταχύτητα, αφού ζητούμενο φέρεται πως είναι το να διασφαλίσει ότι δεν θα μεσολαβούν πάνω από 50 χιλιοστά του δευτερολέπτου για οποιαδήποτε αλληλεπίδραση του χρήστη με τον browser.

 

 

Και πολύ καλά κάνουν. Λίγοι έχουν απομείνει να υπερασπίζονται την ταχύτητα του ff, που προκαλέι θλίψη σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

 

Ο αριθμός της έκδοσης δεν παίζει κανένα ρόλο. Ας βάζουν ότι νούμερο θέλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλαχιστον να ειναι πιο σταθερος και παραλληλα να μπορει να μην κολλαει σε οποιοδηποτε λειτουργικο, απο εκει και περα ο Chrome ειναι μακραν ο καλυτερος πλοηγος που εχω δει μεχρι σημερα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που έπονται, πάντα αντιγράφουν τον πρωτοπόρο. Η Google αντέγραψε αρχικά τον firefox (είμαι fan, λόγω εξειδικευμένων επεκτάσεων αλλα και λόγω του big brother που είναι ενσωματωμενος στον chrome) αλλα ομολογώ ότι ο chrome πλέον χαράσσει νέους δρόμους και οι υπόλοιποι ακολουθούν. Για να πάω πιο πίσω, όταν ο opera είχε tabs, οι υπόλοιποι μαζευαν φυστικια.

 

Αντίστοιχα, πρώτα η htc, και έπειτα η google αντέγραψε το iOS στα κινητά. Τώρα έρχεται η samsung να αντιγράψει (και να βελτιώσει σε μερικα σημεία) το android, για να δημιουργήσει το bada.

 

Δυστυχώς, η ιστορία είναι γεμάτη απο τέτοια παραδείγματα.

Και Παρακαλώ ας μην ξεχνάμε την Apple η οποία μην τολμήσει να κλασει Πρώτη η Samsung και μετα διάφορες άλλες θα κλασουν και αυτές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...