Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί SEO (Search Engine Optimization)


varemarious

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλοί απο έσας ξέρω οτι δε θα συμφωνήσουν αλλά πλέον ο google δεν έχει ως βασικό στόχο τα keywords. Κοιτάει περισσότερο την μοναδικότητα του κειμένου και την ποιότητα του περιεχομένου. Meta titles & meta description είναι τα βασικά που χρειάζονται! Η συμβουλή μου είναι όχι στα keywords σε μορφή meta αλλα υπο μορφή περιεχομένου!


Τελικά, παίζει ή όχι ρόλο που είναι ο σέρβερ για το Seo στη χώρα που θέλεις να κάνεις προώθηση;

 

Έχω ακούσει διφορούμενα πράγματα ως προς τη βαρύτητά του

 

Δεν παίζει άμεσο ρόλο παίζει όμως έμεσο. Αυτο που εννοώ είναι οτι ο google μπορει να μην πει κάτι αλλα οι χρήστες του site θα βαρεθούν να περιμένουν. Η συμβουλή μου είναι βάλε cloudflare ή CDN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 444
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πέρα από όσα διαβάζετε ότι ισχύουν για το Seo (τουλάχιστον για σήμερα, γιατί η google είναι ζωντανός οργανισμός και εξελίσσεται) καλό είναι να πειραματίζεστε γιατί μόνο έτσι θα καταφέρετε τα βέλτιστα αποτελέσματα. Και να θυμάστε κάθε θαύμα 10 μέρες και το μεγάλο 11... (Μετάφραση) Είναι δύσκολο να μένει καιρό ένα site στην πρώτη σελίδα χωρίς να το "αξίζει" επειδή εγώ είμαι "μάγκας".. γιατί τότε η μηχανή αναζήτησης (βλέπε google) έχει πρόβλημα...

Έτσι όπως έχουν σήμερα τα πράγματα και με το κόστος αν κλικ στο adwords να πέφτει σε πολύ χαμηλά επίπεδα αν στήσεις καλά την καμπάνια, στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν αξίζει να πληρώνεις για Seo..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είναι δύσκολο να μένει καιρό ένα site στην πρώτη σελίδα χωρίς να το "αξίζει" επειδή εγώ είμαι "μάγκας".. γιατί τότε η μηχανή αναζήτησης (βλέπε google) έχει πρόβλημα...

 

Δεν χρειάζεται να μείνει για καιρό, αρκεί να τοπάρει για αρκετό χρόνο ώστε να έχεις θετικό roi.  :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως έχουν σήμερα τα πράγματα και με το κόστος αν κλικ στο adwords να πέφτει σε πολύ χαμηλά επίπεδα αν στήσεις καλά την καμπάνια, στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν αξίζει να πληρώνεις για Seo..

 

Αυτο είναι αρκετά ακυρο σε πάρα πολλά σημεία, δεν έχει να κάνει μόνο το πως στήνεις την καμπάνια τα γρουμπς κλπ αλλα τι ανταγωνισμός υπάρχει για την συγκεκριμένη ομάδα-keywords. Τώρα ο καθένας αξιολογεί το χαμηλό και το υψηλό κόστος ανάλογα με το τι θέλει να πετύχει και το BUDGET που έχει να διαθέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο είναι αρκετά ακυρο σε πάρα πολλά σημεία, δεν έχει να κάνει μόνο το πως στήνεις την καμπάνια τα γρουμπς κλπ αλλα τι ανταγωνισμός υπάρχει για την συγκεκριμένη ομάδα-keywords. Τώρα ο καθένας αξιολογεί το χαμηλό και το υψηλό κόστος ανάλογα με το τι θέλει να πετύχει και το BUDGET που έχει να διαθέσει.

Έτσι όπως έχουν σήμερα τα πράγματα και με το κόστος αν κλικ στο adwords να πέφτει σε πολύ χαμηλά επίπεδα αν στήσεις καλά την καμπάνια, στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν αξίζει να πληρώνεις για Seo..

Εννοείται ότι δεν είναι ο κανόνας, αλλά όπως προανέφερα σε πάρα πολλές περιπτώσεις δεν αξίζει.. Σίγουρα πρέπει να έχουμε πολλά στοιχεία στα χέρια μας για να έχουμε πιο ασφαλή συμπεράσματα (αναζητήσεις ανά μήνα, πόσο μπορεί να κατέβει το κόστος ανά κλικ στις συγκεκριμένες λέξεις κ.α.), αλλά μέσα σε όλα αυτά αν υπολογίσεις α) το πόσο καιρό θα σου πάρει να είσαι στη θέση που θες (στο adwords σε μία ώρα μπορείς να είσαι "πρώτο τραπέζι πίστα")..β) το αν πραγματικά θα μπορέσει να φέρει το πολυπόθητο αποτέλεσμα αυτός που θα επιλέξεις (εδώ χωράει τεράστια συζήτηση, μιας και θα πρέπει να σταθείς αρκετά τυχερός..Σχεδόν ΟΛΟΙ κάνουν "Seo", αλλά ελάχιστων από αυτών φιγουράρουν οι σελίδες τους στην πρώτη δεκάδα) και χωρίς να "κινδυνέψει" το domain σου από "περίεργες" τακτικές προώθησης..

Αυτά από εμένα.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

@sotis1978 συμφωνω

 

οπως επισης αν το εχετε παρατηρησει εδω και 1 μηνα η google εχει αλλαξει το τροπο εμφανισης των αποτελεσματων οσο αφορα υπηρεσιες και προιοντα. Δινει εμφαση στη τοποθεσια του χρηστη και του δινει αποτελσματα αναλογα με τη περιοχη που βρισκεται.

 

αυτο ειναι πολυ κακο για το "seo" που δουλευαν πολλοι.

εχω γραψει αναλυτικο αρθρο γι'αυτο εδω http://www.seotzis.gr/2015/01/seo.html 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SEOτζης  :-D  :-D  :cry:  :cry:    , κατά το μπογιατζής και το βοθρατζής. Όχι ρε πστ μου, έλεος.  :wacko:  :wacko:  :wacko: :-(  :-(  :-(


αυτο ειναι πολυ κακο για το "seo" που δουλευαν πολλοι.

 

Απλά θα πρέπει να κάνεις πιο πολύ δουλειά. Σιγά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό δεν είναι ότι η google εμφανίζει αποτελέσματα βάση τοποθεσίας. Άλλωστε δε νομίζω ότι έχει νόημα ένας υδραυλικός από την Κρήτη να εμφανίζεται στα αποτελέσματα των Αθηναίων.

Το κακό είναι ότι οι Ελληνικές IP είναι ΓΤΠ και δεν έχουν καμιά σχέση με τις πραγματικές τοποθεσίες, κατά συνέπεια επηρεάζονται και τα αποτελέσματα. Ένας λόγος που δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις γεωγραφικό περιορισμό και στο adwords 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό δεν είναι ότι η google εμφανίζει αποτελέσματα βάση τοποθεσίας. Άλλωστε δε νομίζω ότι έχει νόημα ένας υδραυλικός από την Κρήτη να εμφανίζεται στα αποτελέσματα των Αθηναίων.

 

Το κακό είναι ότι οι Ελληνικές IP είναι ΓΤΠ και δεν έχουν καμιά σχέση με τις πραγματικές τοποθεσίες, κατά συνέπεια επηρεάζονται και τα αποτελέσματα. Ένας λόγος που δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις γεωγραφικό περιορισμό και στο adwords 

 

ναι δεν ειναι κακο να εμφανιζει αποτελεσματα βαση τοποθεσιας για το χρηστη οπως γραφω και στο αρθρο μου, αλλα ειναι "κακο" γι'αυτους που ειχαν επενδυσει στο seo και ειχαν trafic απο κει.

 

οσο για τις ip ναι δεν ειναι και οι καλυτερες αλλα σιγα σιγα πιστευω φτιαχνεται το θεμα αφου σε μερικες περιπτωσεις εντοπιζει ακομα και την περιοχη μεσα στην Αθηνα πχ

 

dvjc69.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αναφέρεσαι στην υπογραφή μου, αυτή απευθύνεται σε ανθρώπους κι όχι σε ρομπότ και περιγράφει αυτό ακριβώς που είναι οι σελίδες. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αναφέρεσαι στην υπογραφή μου, αυτή απευθύνεται σε ανθρώπους κι όχι σε ρομπότ και περιγράφει αυτό ακριβώς που είναι οι σελίδες. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. 

 

Στο πρώτο site της υπογραφής σου  :-) (μπήκα και είδα τα Inner links).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SEOτζης  :-D  :-D  :cry:  :cry:    , κατά το μπογιατζής και το βοθρατζής. Όχι ρε πστ μου, έλεος.  :wacko:  :wacko:  :wacko: :-(  :-(  :-(

 

Απλά θα πρέπει να κάνεις πιο πολύ δουλειά. Σιγά.

Εγώ πάντως θα προτιμούσα να κρίνω κάποιον από το αποτέλεσμα της δουλειάς του και όχι από το "όνομα" που έχει επιλέξει.. Τι να το κάνω να είχε κανά βαρύγδουπο όνομα η πολύ "σοβαρό", αλλά από αποτέλεσμα 0...και μην μου πεις ότι το όνομα δείχνει και την αξία, γιατί θα με αναγκάσεις να κάνω "διάσημους" πολλούς "ειδικούς" του Seo με βαρύγδουπα ονόματα... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα προτιμούσα να κρίνω κάποιον από το αποτέλεσμα της δουλειάς του και όχι από το "όνομα" που έχει επιλέξει.. Τι να το κάνω να είχε κανά βαρύγδουπο όνομα η πολύ "σοβαρό", αλλά από αποτέλεσμα 0...και μην μου πεις ότι το όνομα δείχνει και την αξία, γιατί θα με αναγκάσεις να κάνω "διάσημους" πολλούς "ειδικούς" του Seo με βαρύγδουπα ονόματα... 

 

Καλό είναι να μάθουμε ανάγνωση βέβαια, διότι εγώ δεν συσχέτισα την δουλειά του με το όνομα που διάλεξε. Απλώς κορόιδεψα το όνομα. Τώρα γιατί θίχτηκες εσύ για την ποιότητα της δουλειάς του, τι να πω.  :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να μάθουμε ανάγνωση βέβαια, διότι εγώ δεν συσχέτισα την δουλειά του με το όνομα που διάλεξε. Απλώς κορόιδεψα το όνομα. Τώρα γιατί θίχτηκες εσύ για την ποιότητα της δουλειάς του, τι να πω.  :-(

Κατα τα άλλα εγώ θα πρέπει να μάθω ανάγνωση..:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...