Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί SEO (Search Engine Optimization)


varemarious

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 444
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ναι δεν ειναι κακο να εμφανιζει αποτελεσματα βαση τοποθεσιας για το χρηστη οπως γραφω και στο αρθρο μου, αλλα ειναι "κακο" γι'αυτους που ειχαν επενδυσει στο seo και ειχαν trafic απο κει.

 

οσο για τις ip ναι δεν ειναι και οι καλυτερες αλλα σιγα σιγα πιστευω φτιαχνεται το θεμα αφου σε μερικες περιπτωσεις εντοπιζει ακομα και την περιοχη μεσα στην Αθηνα πχ

 

dvjc69.jpg

 

 

και εδώ σπαμμαρεις και τρολλάρεις ρε σεοτζή?? :P

 

Πάντως αυτή η εξέλιξη που αναφέρεις αφορά τις επιχειρήσεις και μάλιστα τις τοπικές. Το διαδίκτυο δεν έχει μόνο σιτε επιχειρήσεων αλλά και ατόμων φτωχών πλην τίμιων, που προσπαθούν να χειραγωγήσουν τον κοσμάκη, όπως ακριβώς κάνουν τα φερέφονα του συστήματος -τηλεοπτικά κανάλια της Αθήνας!

Αυτό που θέλω να πώ είναι πχ ένα μπλόγκ με απόψεις, σχολιασμούς κτλ, ή ένα πορνοσιτε με τραβέλια,  απευθύνονται σε όλους άσχετα με την γεωγραφική τοποθεσία του χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εδώ σπαμμαρεις και τρολλάρεις ρε σεοτζή?? :P

 

Πάντως αυτή η εξέλιξη που αναφέρεις αφορά τις επιχειρήσεις και μάλιστα τις τοπικές. Το διαδίκτυο δεν έχει μόνο σιτε επιχειρήσεων αλλά και ατόμων φτωχών πλην τίμιων, που προσπαθούν να χειραγωγήσουν τον κοσμάκη, όπως ακριβώς κάνουν τα φερέφονα του συστήματος -τηλεοπτικά κανάλια της Αθήνας!

Αυτό που θέλω να πώ είναι πχ ένα μπλόγκ με απόψεις, σχολιασμούς κτλ, ή ένα πορνοσιτε με τραβέλια,  απευθύνονται σε όλους άσχετα με την γεωγραφική τοποθεσία του χρήστη.

 

χεχεχε

μα δε λεω κατι διαφορετικο.

Η εξελιξη αυτη ειναι περισσοτερο για εμπορικές λέξεις με υπηρεσίες και προϊόντα και οχι για τις γενικες. 

Μαλλον δε διαβασες το post που παραθετω http://www.seotzis.gr/2015/01/seo.html στο blog μου, αναφερω οτι αυτα που αναφερονται σε ολους οπως πχ συνταγες, δεν ισχυει αυτη η εξελιξη και ακομα δεν ισχυει για ολες τις τοπικες υπηρεσιες.

 

θα δουμε στο μελλον τι θα γινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω φτιαξει καποιες καμπανιες στο adwords και στη στοχευση παω να βαλω Αττικη και δε μου την εμφανιζει

Αμα βαζω Αθηνα μου λεει για Αμερικη κλπ

Μπαινει μονο αεροδρομιο Αθηνα με μια ακτινα πχ 20 μιλια και δειχνει 6000 ατομα στοχευση

Ξερει κανεις πως λειτουργει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λειτουργεί η γεωγραφική στόχευση στην Ελλάδα, γιατί οι IP που δίνουν οι providers είναι για τα πανηγύρια!! 

 

Εγώ  που είμαι Κρήτη έχω πάντα IP Αθήνας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να μιλήσεις με την υποστήριξη της Google στην Ελλάδα.

 

 

Ενδεικτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις αρνητικές λέξεις. πχ αν ο πελάτης σου είναι Υδραυλικός στην Αθήνα, και επειδή συνήθως στην επαρχία κάνουν αναζητήσεις του στυλ "Υδραυλικός Ηράκλειο", Υδραυλικός Πάτρα" μπορείς να φτιάξεις μια λίστα με αρνητικές λέξεις/φράσεις στις οποίες δεν θέλεις να εμφανίζονται οι διαφημίσεις σου.

 

Δεν είναι η καλύτερη λύση, αλλά είναι η λύση που προτείνουν τα παιδιά της google στην Ελλάδα, μέχρι, κι αν ποτέ, διορθωθεί το πρόβλημα με την γεωγραφική στόχευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ηξερα αυτο

Ειναι σοβαρα πραγματα αυτα ?

Πληρωνεις λεφτα για διαφημιση και δεν μπορεις καν να προβαλεις κατι στην Αττικη ?

Καλυτερα να την κλεισουν την υπηρεσια

Το facebook λειτουργει πολυ καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι το facebook λειτουργεί καλύτερα.... το facebook κοιτάει την περιοχή που έχει δηλώσει ο χρήστης (αν έχει δηλώσει)

 

πχ το Ηράκλειο θα το δεις Ηράκλειο, Heraklion, Heraklio, Iraklio κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω την εντύπωση ότι αδικεί ο ένας τον άλλο, ενώ όλοι έχετε εν μέρη δίκιο.Δεδομένου ότι οι παράγοντες που η Google επηρεάζει την κατάταξη μιας ιστοσελίδας είναι πάνω από 200, δεν είναι θέμα λεφτά ή όχι, back links, titles, meta.

Και βέβαια κάντε ένα S.E.O test σε ιστοσελίδες που είναι μόνιμα πρώτες σε κάποια επαγγέλματα και θα διαπιστώσετε ότι κάποιες δεν πληρούν καν τις προδιαγραφές SEO (White Hut SEO) που ορίζει η Google.

Αυτό γιατί σε κάποια επαγγέλματα με μεγάλο ανταγωνισμό, η Google παίρνει ως βάση την μόνιμη και σταθερή τιμολόγηση Add Words.

Σίγουρα ο Βασιλιάς είναι το κείμενο τα title, description με την μέθοδο γραφής A.I.D.A. , το trafic, τα ποιοτικά Back links, αλλά αν θέλουμε να ορίσουμε τους βασικούς παράγοντες για να ανέβει ένα site, είναι η σχετικότητα για την λέξη Keyword που στοχεύει η σελίδα, το μοναδικό και χρήσιμο κείμενο για τους χρήστες της Google, η χρόνος φόρτωσης και γενικότερα οτιδήποτε θα καταστήσει χρήσιμη την σελίδα για τους πελάτες της Google.

Η Google θεωρεί ότι έγινε η καλύτερη μηχανή αναζήτησης, από τις καλές υπηρεσίες που προσφέρει στους χρήστες που πραγματοποιούν αναζητήσεις. Προσπαθεί λοιπόν να προσαρμόζει τον αλγόριθμό της στο επίπεδο του να προσφέρει πάντα όσο το δυνατό καλύτερα αποτελέσματα.

Σε διάφορα παράπονα των SEO Experts π.χ για την παλαιότητα ενός Domain ή για ποια θα είναι η καλύτερη επιλογή Domain, προσπαθεί με αναβαθμίσεις να δώσει λύσεις. Για αυτό αν θέλουμε να ανταγωνιστούμε μια ιστοσελίδα με Domain 4 ετών, μας λέει να κατοχυρώσουμε για τα επόμενα 4 έτη ώστε να ισοσκελιστεί η διαφορά.

Η προσθήκη τοπωνυμίου στο Domain αν η επιχείρηση δραστηριοποιήτε στα Τρίκαλα π.χ (www.pizza-trikala.gr) θα βοηθήσει την ιστοσελίδα να ξεχωρίσει και να προβληθεί σε αυτούς που κάνουν αναζήτηση για την συγκεκριμένη περιοχή. Αν μείνει σκέτο (www.pizza.gr) ενδέχεται να πέσει σε έναν μεγάλο ανταγωνισμό, όπου και τελικά δεν θα έχει το converting που επιδιώκει.

Δηλαδή θα εμφανιστεί σε κάποιον που κάνει αναζήτηση από την Αθήνα και παρότι είδε την σελίδα δεν θα γίνει ποτέ πελάτης.

Τελικά θα πρέπει να γράφουμε επί μέρες για να μπορέσουμε να δώσουμε ακριβώς ορισμούς, σε ένα θέμα που όπως είπα έχει πάνω από 200 παράγοντες επηρεασμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετω,

 

Ποια ειναι η καλυτερη λυση κατα τη γνωμη σας για web apps φτιαγμενα σε AngularJs ή καποιο παρομοιο framework. H google προσθεσε την επιλογη rendering στο webmaster tools αλλα δεν φαινεται να δουλευει σωστα τουλαχιστον στο δικο μου site.

Αν κανετε δεξι κλικ view source θα καταλαβετε τι εννοω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετω,

 

Ποια ειναι η καλυτερη λυση κατα τη γνωμη σας για web apps φτιαγμενα σε AngularJs ή καποιο παρομοιο framework. H google προσθεσε την επιλογη rendering στο webmaster tools αλλα δεν φαινεται να δουλευει σωστα τουλαχιστον στο δικο μου site.

Αν κανετε δεξι κλικ view source θα καταλαβετε τι εννοω.

 

Pre-compiled pages.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pre-compiled pages.

 

Καλησπερα, ναι γνωριζω περι precomplied αλλα δεν ειναι ιδιαιτερα ευκολο να γινει κατι τετοιο σε IIS. Εχω μιλησει και με τους ανθρωπους αυτου του site http://getseojs.com/αλλα και αυτοι δεν ειχαν να μου προτεινουν κατι αμεσα. Ειναι μεσα στα πλανα μου να δοκιμασω αυτο https://github.com/greengerong/Prerender_asp_mvc αλλα επειδη χρησιμοποιω azure ειναι λιγο μπερδεμα. Ρωτησα μηπως γνωριζετε καποιο πιο ευκολο τροπο για να γλυτωνα την φασαρια.

 

Υγ. Το stack μου ειναι IIS+MVC+Razor+Angularjs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά..

Έχω μια ερώτηση. Εάν έχω ένα site που βγαίνει σε καλή θέση στην αναζήτηση αλλά παρόλα αυτά θέλω να αλλάξω το αισθητικό μόνο κομμάτι χωρίς να επηρεάσω το SEO. Τι πρέπει να κάνω; Απλά να αφήσω τα metatags ως έχουν;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...