Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί SEO (Search Engine Optimization)


varemarious

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 444
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

xarda, επειδή σε βλέπω και το πήρες στραβά, δε σου την είπα, απλά σε διόρθωσα. Πιστεύω να καταλαβαίνεις τη διαφορά.

Αν το seo ήταν μόνο θέμα μερικών εφετζίδικων flash στην αρχκή σελίδα κι ενός καλού τίτλου σελίδας, όλοι μας θα ήμασταν ευτυχισμένοι. Το rank στη google επηρεάζεται σημαντικότατα από την επισκεψιμότητα της σελίδας σου, κι αυτή εξαρτάται άμεσα από το περιεχόμενό της στο σύνολο και από τον τρόπο που την έχεις προωθήσει στον κόσμο. Αυτό σημαίνει ότι άλλο πράγμα να κάνεις μια δωρεάν αναγγελία της σελίδας σου στο insomnia για παράδειγμα, και άλλο πράγμα να σκας κάθε μήνα ένα καλό ποσό για να μπαίνεις στο adsense, να εμφανίζεσαι με μεγάλα γράμματα στη κορυφή των αποτελεσμάτων της google, να υπάρχει η καταχώρησή σου σε καταλόγους εγχώριους και εξωτερικούς ή να έχεις αγοράσει 10 domains για την ίδια σελίδα

 

Σε περίληψη: Ναι, τα κλικς μετράνε! (Και δείτε και έναν περίεργο τρόπο για να τα πετύχετε)

 

 

 

οκ no problem.ΠΛηροφοριες να δινουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου φρόντισε να ανεβάσεις την επισκεψιμότητα σου στο site και επίσης ο server σου να είναι σχετικά γρήγορος(ναι με βάση τελευταίες αλλαγές της Google παίζει και αυτό ρόλο).Το βασικότερο όλων όμως είναι η επισκεψιμότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πάντως να ξέρετε τα keywords του domain αποτελούν κατά 60% περίπου (ίσως και παραπάνω) τα κριτήρια για την κατάταξη στην Google.Το λέω και θεωρητικά και πειραματικά καθώς ένα site μου σε .com , με πολύ ανταγωνιστικές λέξεις βρέθηκε μέσα σε 3 μήνες στην πρώτη σελίδα (έστω και στο τέλος) χωρίς να κάνω σχεδόν τίποτα και μου δίνει μηνιαίως 30.000 μοναδικούς επισκέπτες.΄Αποψη μου λοιπόν, χωρίς καλό domain σχετικό με το περιεχόμενο σου δε πας πουθενά ή θα χρειαστείς πολύ χρόνο για να καταφέρεις κάτι αξιόλογο.

 

Υ.Γ.Εννοείται αν πληρώσεις για Adwords δε παίζει κανέναν ρόλο στην κατάταξη,όσα και να δώσεις.Θα σε βγάλει απλά σαν σύνδεσμο διαφημιζόμενου και αυτό ανάλογα με τον ανταγωνισμό και πόσα χρήματα διαθέτεις για κάθε κλικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστόοος.. έτσι ακριβώς και το ένα και το άλλο.. Έχω βαρεθεί να βλέπω προτάσεις του στυλ "αμα πληρώσεις βγαίνεις πρώτος..", @@ βγαίνεις.. απλώς πληρώνεις και διαφημίζεσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον επειδη ο καθένας λέει οτι θέλει γράψτε στο google αυτο

 

" google optimization pdf "

και κατεβάστε το πρώτο αποτέλεσμα που λέει Search Engine Optimization Starter Guide.

 

Eιναι 32 σελίδες και λέει πως δουλεύει το Google.

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι αν πληρώσεις θα βγείς ψηλά.

 

Δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα η Google.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον επειδη ο καθένας λέει οτι θέλει γράψτε στο google αυτο

 

" google optimization pdf "

και κατεβάστε το πρώτο αποτέλεσμα που λέει Search Engine Optimization Starter Guide.

 

Eιναι 32 σελίδες και λέει πως δουλεύει το Google.

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι αν πληρώσεις θα βγείς ψηλά.

 

Δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα η Google.

 

To pdf που παρέθεσες αναλύει τις βασικές παράμετρους για το πως να βελτιστοποίησεις την σελίδα σου για τα οργανικά αποτελέσματα του google.

Tην google την πληρώνεις μόνο για το πεδίο των διαφημιζομένων (το ροζ πλαίσιο στα 3 πρώτα αποτελέσματα και το δεξιά δες το pdf) και δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο στα οργανικά αποτελέσματα όσα λεφτα και να δίνεις για διαφήμιση (adwords).

 

Kαλό είναι αν δεν το γνωρίζεις το θέμα να μην είσαι τόσο απόλυτος :rolleyes:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και δεν παίζει κανένα ρόλο στα οργανικά αποτελέσματα, το πόσα λεφτά έχεις ξοδέψει σε διαφημίσεις.

 

Όμως, προσωπικά τουλάχιστον, το "πληρώνεις" δεν αντιστοιχεί απαραίτητα μονο στις διαφημίσεις Google Ads. Δεν ξέρω αν εννοούσε αυτό ο leonidas_fs.

Και έναν SEO άνθρωπο αν προσλάβεις, για να σε βοηθήσεις να ανέβεις στα οργανικά αποτελέσματα, "πληρώνεις" για να σε βοηθήσει να ανέβεις.

Επίσης και μόνος σου να το κάνεις, εργατοώρες είναι, δηλαδή χρήμα κατά κάποιο τρόπο.

Άρα με αυτή τη λογική, συμφωνώ ότι εννοείται αν πληρώσεις θα βγεις ψηλά. Τόσο για τα οργανικά αποτελέσματα, όσο και για τις διαφημίσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To pdf που παρέθεσες αναλύει τις βασικές παράμετρους για το πως να βελτιστοποίησεις την σελίδα σου για τα οργανικά αποτελέσματα του google.

Tην google την πληρώνεις μόνο για το πεδίο των διαφημιζομένων (το ροζ πλαίσιο στα 3 πρώτα αποτελέσματα και το δεξιά δες το pdf) και δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο στα οργανικά αποτελέσματα όσα λεφτα και να δίνεις για διαφήμιση (adwords).

 

Kαλό είναι αν δεν το γνωρίζεις το θέμα να μην είσαι τόσο απόλυτος :rolleyes:

 

Δεν μιλάω για τα οργανικά αποτελέσματα φίλε μου.

Τα οργανικά αποτελέσματα προέρχονται απο 1000 παράγοντες.

 

Απλα δεν πιστεύω να υπάρχει κανένας που να περιμένει χωρις να δώσει ουτε 1 € στην google να περιμένει να βγεί πρώτος!!

( Εκτός και αν είναι πολύ κωλόφαρδος και δεν υπάρχουν άλλες καταχωρήσεις στον τομέα του.)

 

Οπώς ο κλάδος του πατέρα μου!! (Δεν εχει δώσει ουτε 1 € και είναι πάντα πρώτος!! )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα, όσο ο κώδικας της google παραμένει μυστικός μόνο υποθέσεις και σενάρια μπορούμε να κάνουμε, βασιζόμενοι ο καθένας στη δική του εμπειρία. Από εκεί και πέρα, δε νομίζω να είπε κανείς ότι το adsense έχει άμεση σχέση με τα αποτελέσματα, απλά το εντάξαμε στη γενικότερη πολιτική της προώθησης μιας σελίδας για αύξηση των επισκεπτών της (με ό,τι συνεπάγεται αυτό για την κατάταξη της σελίδας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάω για τα οργανικά αποτελέσματα φίλε μου.

Τα οργανικά αποτελέσματα προέρχονται απο 1000 παράγοντες.

 

Απλα δεν πιστεύω να υπάρχει κανένας που να περιμένει χωρις να δώσει ουτε 1 € στην google να περιμένει να βγεί πρώτος!!

( Εκτός και αν είναι πολύ κωλόφαρδος και δεν υπάρχουν άλλες καταχωρήσεις στον τομέα του.)

 

Οπώς ο κλάδος του πατέρα μου!! (Δεν εχει δώσει ουτε 1 € και είναι πάντα πρώτος!! )

 

Aφού δεν μιλάς για οργανικά αποτελέσματα γιατι μας παρέθεσες το pdf που αναλύει αυτό;

Φυσικά οταν κάνεις διαφήμιση (adwords) πληρώνεις, υπάρχει άλλος τρόπος, αυτονόητο δεν είναι;

 

Γενικότερα, όσο ο κώδικας της google παραμένει μυστικός μόνο υποθέσεις και σενάρια μπορούμε να κάνουμε, βασιζόμενοι ο καθένας στη δική του εμπειρία. Από εκεί και πέρα, δε νομίζω να είπε κανείς ότι το adsense έχει άμεση σχέση με τα αποτελέσματα, απλά το εντάξαμε στη γενικότερη πολιτική της προώθησης μιας σελίδας για αύξηση των επισκεπτών της (με ό,τι συνεπάγεται αυτό για την κατάταξη της σελίδας)

 

Άλλο adsense άλλο adwords, μην τα συγχέουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή όλοι αυτοί που είναι πρώτοι στην Google πληρώνουν? Αυτό μας λες? 'Εχω ασχοληθεί άπειρες ώρες με SEO και πουθενά δεν έχω διαβάσει αυτό που ισχυρίζεσαι.Το SEO έχει γίνει σπορ πλέον για πολλούς developers και πίστεψε με , αν ήταν έτσι όπως το παρουσιάζεις

 

α)Απλά θα πλήρωναν για να μη ξοδέψουν χιλιάδες εργατοώρες

β)Κανείς δε θα δίνε (αναφέρομαι σε μεγάλες επιχειρήσεις) χιλιάδες ευρώ τον χρόνο για Adwords εφόσον θα μπορούσε να πληρώσει όπως λες για μόνιμη ψηλή θέση στην Google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...