Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί SEO (Search Engine Optimization)


varemarious

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κύριες και κύριοι θέλω να φτιάξω μια νέα σελίδα προέκταση της ήδη υπάρχουσας εργασίας μου (μεσιτικό ) το domain είναι www.anakainismeno.gr (έχει εντελώς πρόχειρη στατική σελίδα ) [email protected] είναι το μεηλ μου ,οποίος ενδιαφέρεται να αναλάβει ας μου στειλει για να του πω λεπτομέρειες παρακαλώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 444
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

παίδες πως ακριβώς μπορώ με βεβαιότητα να ξέρω αν το ντομαιν που θέλω να αγοράσω δεν είναι μπαναρισμένο από την Γοογλε;

 

Έχω βρει 3 σελίες που υποτίθεται είναι για αυτό τον σκοπό, αλλά με μπερδέψανε περισσότερο..

 

Η πρώτη είναι

http://www.isbanned.com/ που ό,τι λινκ και να βάλω μου το δείχνει πως έχει μπαν, οπότε δεν το πολυπιστεύω,

 

η δεύτερη είναι

http://www.bannedcheck.com/ που το ντομαιν που με ενδιαφέρει λέει πως δεν είναι μπαναρισμένο

 

και η τρίτη

http://www.seomastering.com/google-banned.php που για το ίδιο ντομαιν μου λέει BANNED or not indexed by Google, δηλαδή με αυτό παίζει να έιναι και τα 2;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικα να σου πω οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ αξιοπιστο εργαλειο που να σου λεει αν εχει παθει ban ή penalty απο τη google

 

τα 2 πρωτα εργαλεια που γραφεις, κανουν ελεγχο για το adsense και οχι για τα αποτελεσματα δηλαδη seo

το τριτο εργαλειο κανει ελεγχο για τα αποτελεσματα-seo ΑΛΛΑ σου βγαζει αποτελεσματ ΜΟΝΟ αν εχει φαει εξ ολοκληρου ban δηλαδη δεν βγαινει σε κανενα αποτελεσμα.

αυτο ομως μπορεις να το βρεις και χειροκινητα κανοντας αναζητηση το ιδιο το domain.

 

AN ομως εχει φαει ban - penalty μερικως, ΔΕΝ μπορει να το προβλεψει.

οπως επισης δε μπορει να τσεκαρει καποιο domain αν ειναι down.

ο ελεγχος γινεται μονο σε online σελιδες.

 

τωρα για τι περιπτωση σου, το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να ελεγξεις τα backlinks που εχει το domain με καποιο εργαλειο οπως ahrefs.com και χοντρικα-εμπειρικα να καταλαβεις τι γινεται.

 

δεν υπαρχει απολυτος τροπος για απολυτο αποτελεσμα.

το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν εχει φαει ban, μονο αν δεν εχει κανενα backlink και καθολου ιστορικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος γνώστης να μου πει, όταν μια εταιρία αναλάβει το seo, σου δώσει έγγραφες επιβεβαιώσεις για τα αποτελέσματα, και 6 μήνες μετά η σελίδα σου πέφτει, αν μπορώ να κινηθώ νομικά για να διεκδικήσω τα χρήματα μου πίσω και φυσικά χρήματα για διαφυγόντα κέρδη απο τη στιγμή που έχω χάσει πολύτιμο χρόνο χωρίς αποτέλεσμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος γνώστης να μου πει, όταν μια εταιρία αναλάβει το seo, σου δώσει έγγραφες επιβεβαιώσεις για τα αποτελέσματα, και 6 μήνες μετά η σελίδα σου πέφτει, αν μπορώ να κινηθώ νομικά για να διεκδικήσω τα χρήματα μου πίσω και φυσικά χρήματα για διαφυγόντα κέρδη απο τη στιγμή που έχω χάσει πολύτιμο χρόνο χωρίς αποτέλεσμα;

 

Γιατί δε κίνησε νομικά κατά της Google? Αυτή σε έριξε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μπορεί κάποιος γνώστης να μου πει, όταν μια εταιρία αναλάβει το seo, σου δώσει έγγραφες επιβεβαιώσεις για τα αποτελέσματα, και 6 μήνες μετά η σελίδα σου πέφτει, αν μπορώ να κινηθώ νομικά για να διεκδικήσω τα χρήματα μου πίσω και φυσικά χρήματα για διαφυγόντα κέρδη απο τη στιγμή που έχω χάσει πολύτιμο χρόνο χωρίς αποτέλεσμα;

 

Ρώτα έναν δικηγόρο. Εξαρτάται τι έχεις γράψει στο συμβόλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δε κίνησε νομικά κατά της Google? Αυτή σε έριξε

 

Περα απο τη ειρωνια του πραγματος, οταν καποια εταιρια αναλαμβανει να σου παρεχει μια υπηρεσια, πληρωνεται, και δεν σου την παρέχει, δεν εχει ευθυνη για αυτο; Πχ εγω εχω ηλεκτρονικο καταστημα, παραγγελνεις κατι με ηλεκτρονικη πληρωμη και δε σου στελνω τιποτα, Δε θα κινηθεις εναντιον μου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο τη ειρωνια του πραγματος, οταν καποια εταιρια αναλαμβανει να σου παρεχει μια υπηρεσια, πληρωνεται, και δεν σου την παρέχει, δεν εχει ευθυνη για αυτο; Πχ εγω εχω ηλεκτρονικο καταστημα, παραγγελνεις κατι με ηλεκτρονικη πληρωμη και δε σου στελνω τιποτα, Δε θα κινηθεις εναντιον μου;

 

η διαφήμιση, και οι επενδύσεις δεν έχουν εγγυημένα αποτελέσματα..

Αν έκανες διαφήμιση στην εφημερίδα και δεν αυξάνονταν οι πελάτες σου θα στρεφόσουν εναντίων της εφημερίδας ή του σχεδιαστή?

Πέραν αυτού η Google είναι εταιρία με ανθρώπους δεν είναι μια έννοια (όπως λέμε Θεός..), μπορείς να της κάνεις μήνυση, δε καταλαβαίνω που είναι η ειρωνεία?

 

Τώρα φυσικά αν η εταιρία δεν έκανε τίποτα και σε κορόιδευέ είναι άλλο, απλά δεν μπορείς να την κατηγορήσεις για κάτι το οποίο δεν ελέγχει, ειδικά ένα εξάμηνο μετά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«Δυο γάιδαροι μαλώνανε σε ξένο αχυρώνα.»

Η google κάνει κουμάντο στα αποτελέσματά της..

Σαν αντίστοιχο παράδειγμα μου ακούγεται πως επειδή έφαγες χυλόπιτα από γκόμενα να κίνησε νομικά κατά του κουρέα σου..  

 

Αληθεια τωρα; εχεις και επαγγελματικο προφιλ και λες αυτα τα πραγματα; Ελπιζω να μην προσφερεις και εσυ seo σε πελατες και αν δε πετυχεις τιποτα μην το ειδατε, επειδη η google αποφασισε. Προφανως και πληρωνονται για να ξερουν τι θελει η google για να αποφασισει να σε καταταξει υψηλοτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά ναι πρακτικά ΟΧΙ

ότι και να κάνεις δε θα βγάλεις άκρη. Τζάμπα το χρόνο σου θα χάσεις + λεφτά.

 

Είναι σαν να κάνεις μήνυση σε καφετζου επειδή δε σου έκατσε η γκομενα που είχε προβλέψει.

 

Το μόνο που μπορείς είναι απλά να τους τρομάξεις με εξώδικο ΜΗΠΩΣ σου δώσουν λεφτά από μόνοι τους.

 

Αν θες στείλε μου πμ ποια εταιρεία είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 και 6 μήνες μετά η σελίδα σου πέφτει

 

Ξέχασα να αναφέρω πως όταν πέφτει ένα σιτε, δε σημαίνει πως κάτι λάθος έκανε απαραίτητα,  απλά τα υπόλοιπα που ανέβηκαν έκαναν κάτι πιο σωστό.

 Όπως όταν σε παρατάει γκόμενα δε σημαίνει πως έκανες κάτι λάθος εσύ. Απλά πως είναι που...α κι ήθελε μια αλλαγή στη μίζερη ζωή της με κάποιον άλλον..

 

Με τα προηγούμενα μηνύματά μου δεν υποστηρίζω την εταιρία SEO, γιατί δε ξέρω τι ακριβώς έκανε, αλλά ανέφερα αυτά γιατί:

 1. Οι πελάτες συνήθως νομίζουν πως το SEO είναι ένα προϊόν με εγγυημένα αποτελέσματα και δεν αντιλαμβάνονται πως είναι μια επένδυση η οποία εμπεριέχει ρίσκο, και πως όλα είναι ρευστά.  

2. Μέσα σε μια ώρα μπορούν να αλλάζουν τα αποτελέσματα φαντάσου σε ένα εξάμηνο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον @Michaeldim

 

«και 6 μήνες μετά η σελίδα σου πέφτει»

Με αυτό το σου πέφτει με δυσκολία κρατήθηκα να μη χρησιμοποιήσω παράδειγμα από την ιατρική..   :P

Χαίρομαι που συμφωνούμε,  το βράδυ πάμε στο γνωστό μοτέλ?  αχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...