Προς το περιεχόμενο
  • 3

Συζήτηση περί SEO (Search Engine Optimization)

varemarious

Ερώτηση

Καλημέρα έχω μια απορία όπου δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το σωστό και ποιο το λάθος.

Τα keywords πρέπει να τα βάζουμε σε όλες τις σελίδες του site μας ίδια ; αυτό δεν θεωρείται ως penalty από τη google ; (βλέπω πάρα πολλές σελίδες που έχουν σε όλες τους τις σελίδες τα ίδια keywords, και μερικές από αυτές είναι σε 1η θέση)

Κανονικά δε πρέπει ανάλογα τον τίτλο και το περιεχόμενο της κάθε σελίδας να έχουμε και διαφορετικά keywords μέσα σε ένα site ;

Ξέρω ότι είναι επίπονη δουλειά το SEO και το παλεύω όσο μπορώ αλλά με έχει κατά μπερδέψει το συγκεκριμένο θέμα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 444
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στην ερώτηση

Συχνή συμμετοχή στην ερώτηση

Δημοφιλή Μηνύματα

Κάπως καλύτερα έτσι...   Και φυσικά, ξεχάσατε το πιο σημαντικό: $$$$$$$$$$... όσο τρέχει το ρευστό (προς όλες τις κατευθύνσεις), ανεβαίνεις και rank... ΤΕΛΟΣ!

Ξέχασα να αναφέρω πως όταν πέφτει ένα σιτε, δε σημαίνει πως κάτι λάθος έκανε απαραίτητα,  απλά τα υπόλοιπα που ανέβηκαν έκαναν κάτι πιο σωστό.  Όπως όταν σε παρατάει γκόμενα δε σημαίνει πως έκανες κά

Δημοσιευμένες Εικόνες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

• 0
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το αστείο είναι ότι ουσιαστικά copy paste τα κάνω από περιγραφές άλλων οπότε στη τελική με το ίδιο περιεχόμενο καταλήγουμε. Άντε στα ακριβά να προσθέσω καμιά μικρή έξτρα πληροφορία στα χαρακτηριστικά. Απλά εγώ το κάνω 100 φορές πιο αργά. Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω πως αυτό είναι καλύτερο (καθαρά από άποψη SEO) από το να περάσω απλά τα xml.

Ισχυριζεται οτι θα χαλασουν το sitemap αν θυμαμαι καλα.

Επεξ/σία από sir ImPeCaBlE
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
39 λεπτά πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Το αστείο είναι ότι ουσιαστικά copy paste τα κάνω από περιγραφές άλλων οπότε στη τελική με το ίδιο περιεχόμενο καταλήγουμε. Άντε στα ακριβά να προσθέσω καμιά μικρή έξτρα πληροφορία στα χαρακτηριστικά. Απλά εγώ το κάνω 100 φορές πιο αργά. Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω πως αυτό είναι καλύτερο (καθαρά από άποψη SEO) από το να περάσω απλά τα xml.

Ισχυριζεται οτι θα χαλασουν το sitemap αν θυμαμαι καλα.

ε?

αυτο δεν ισχυει ουτε στο ελαχιστο!

ειναι σαν να σου λεω οτι αν φας τηγανιτες πατατες με το χερι θα εχει διαφορετικη γευση απο το αν τις φας με πιρουνι

• Haha 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
1 ώρα πριν, aledjo είπε

ε?

αυτο δεν ισχυει ουτε στο ελαχιστο!

ειναι σαν να σου λεω οτι αν φας τηγανιτες πατατες με το χερι θα εχει διαφορετικη γευση απο το αν τις φας με πιρουνι

Μ'αρέσουν οι παρομοιώσεις σου :lol:.

Αλλά αυτό για τα sitemaps δεν ήταν direct quote. Μπορεί να είπε κάτι άλλο και να μη κατάλαβα. Απλά κάτι μου βρωμάει στην υπόθεση. Πολύ αυτιστικό αυτό που κάνουμε και προσπαθώ να καταλάβω αν έχει τουλάχιστον κάποια βάση.

Δηλαδή σε επίπεδο περιγραφής, tags κτλ έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα με το να έβαζα κατευθείαν πάνω τα xml. Απλά γίνεται πολύ πιο αργά. Αν έπαιζα με xml υπάρχει η πιθανότητα να πειράζουν τα αρχεία αυτά κάτι στο site ή στο πως το αντιμετωπίζει η μηχανή αναζήτησης?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
5 λεπτά πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Μ'αρέσουν οι παρομοιώσεις σου :lol:.

Αλλά αυτό για τα sitemaps δεν ήταν direct quote. Μπορεί να είπε κάτι άλλο και να μη κατάλαβα. Απλά κάτι μου βρωμάει στην υπόθεση. Πολύ αυτιστικό αυτό που κάνουμε και προσπαθώ να καταλάβω αν έχει τουλάχιστον κάποια βάση.

Δηλαδή σε επίπεδο περιγραφής, tags κτλ έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα με το να έβαζα κατευθείαν πάνω τα xml. Απλά γίνεται πολύ πιο αργά. Αν έπαιζα με xml υπάρχει η πιθανότητα να πειράζουν τα αρχεία αυτά κάτι στο site ή στο πως το αντιμετωπίζει η μηχανή αναζήτησης?

θεωρητικα δε πειραζει τιποτα.

εκτος αν ο μηχανισμος που εχει βαλει εχει καποια ασυμβατοτητα αλλα μου φαινεται κουφο

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Καλησπέρα παίδες. Όπως είπα και στο προηγούμενο ποστ μου, το sitemap του φορουμ μου ειναι γεματο με επαναλαμβανομενα μοτιβα των ιδιων url, με αποτελεσμα τα μποτακια να ζητανε συνεχεια τετοιες σελιδες αντι τις πιο ουσιωδεις, με αρθρα κλπ

Εννοω url του τυπου:

mysite/edit_post/1500,       mysite/edit_post/1515,      mysite/edit_post/1728 κλπ

Εχω προσθεσει αυτα τα url στο robots.txt με disallow mode αλλα χωρις αποτελεσμα

Επισης, για αυτα τα urls, εχω ενα στανταρ html template Που επιστρεφω, με ενα μηνυμα 'invalid request" (το edit_post μπορει να το κανει μονο ο χρηστης που το ποσταρε)

Εχετε καμια ιδεα ποια θα ηταν η καλυτερη λυση για αυτο; 

Ενα ενδεικτικο url ειναι το παρακατω:

https://grbusinessforum.com/delete_post/891

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
12 λεπτά πριν, parsifal είπε

Κάνεις αλλαγές αυτήν τη στιγμή; Δεν βλέπω τίποτα στο https://grbusinessforum.com/robots.txt

Σορρυ, τώρα μπορείς να το δεις

Προς το παρόν αγνοήστε το ερώτημα, έκανα κάποιες αλλαγές, θα αναμένω λίγο να δω αν δουλέψει 

Θα επανέλθω

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση πάντως 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
  • Super Moderators

Παρεμπιπτόντως, η Google παρέχει ένα test tool για το robots.txt, μπορείς να τεστάρεις μερικά URLs για να δεις αν συμπεριφέρεται όπως θα περίμενες:

https://www.google.com/webmasters/tools/robots-testing-tool

• Like 1
  • Thanks 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/2/2020 στις 11:58 ΠΜ, spacer είπε

Πρόχειρα θα πω τα βασικά και εύκολα:

• Directories
  • Guest Post
  • Profile Links
  • Blog Comments
  • Forums (comments, sign)

ναι αυτα τα ξερω.. πως τα δημιουργεις ειναι το θεμα μου.

τα αγοράζετε?

Επεξ/σία από spenksponk
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι απαραίτητα.

Με μια απλή αναζήτηση με λέξεις κλειδιά όπως "κατάλογος επιχειρήσεων" ή "κατάλογος επιχειρήσεων online" θα βρεις αρκετά ελληνικά directories που μπορούν να δεχθούν καταχωρήσεις με links. Αντίστοιχα μπορείς να κανείς και με των άλλων ειδών links, πχ "Profile Creation Sites".

Φυσικά μπορείς να αναθέσεις την παραπάνω εργασία σε κάποια εταιρία η οποία θα το κάνει για λογαριασμό σου.

Επεξ/σία από spacer
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Ερώτηση... Όχι μόνο σχετική με το κυρίως θέμα SEO αλλά και με το adsense.

Άκουσα από φίλο πως είναι καλό να βάζει κανείς π.χ. keywords μέσα στα βίντεο youtube (όχι στην περιγραφή κλπ στο ίδιο το βίντεο) που φτιάχνει. Ο φίλος είναι της άποψης πως το youtube τραβάει απ'τον ήχο το περιεχόμενο οπότε ουσιαστικά αντιμετωπίζει τα βίντεο λες και είναι ιστοσελίδες στο internet.

Ξέρουμε πως το γιουτιουμπ μετατρέπει τον ήχο σε υπότιτλους. Ψάχνει στον ήχο αν κάποιο βίντεο έχει ανεπιθύμητο για διαφημιστές περιεχόμενο και το κάνει demonatize. Ψάχνει τον ήχο για copyright infredgments σε τραγούδια κλπ. Όμως πρώτη φορά ακούω αυτό που μου είπε.

Μου ακούγεται λάθος και όσοι έχω ρωτήσει (ένας web developer και ένας προγραμματιστής) μου λένε το ίδιο. Έχετε κάποια ιδέα;;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
10 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Ερώτηση... Όχι μόνο σχετική με το κυρίως θέμα SEO αλλά και με το adsense.

Άκουσα από φίλο πως είναι καλό να βάζει κανείς π.χ. keywords μέσα στα βίντεο youtube (όχι στην περιγραφή κλπ στο ίδιο το βίντεο) που φτιάχνει. Ο φίλος είναι της άποψης πως το youtube τραβάει απ'τον ήχο το περιεχόμενο οπότε ουσιαστικά αντιμετωπίζει τα βίντεο λες και είναι ιστοσελίδες στο internet.

Ξέρουμε πως το γιουτιουμπ μετατρέπει τον ήχο σε υπότιτλους. Ψάχνει στον ήχο αν κάποιο βίντεο έχει ανεπιθύμητο για διαφημιστές περιεχόμενο και το κάνει demonatize. Ψάχνει τον ήχο για copyright infredgments σε τραγούδια κλπ. Όμως πρώτη φορά ακούω αυτό που μου είπε.

Μου ακούγεται λάθος και όσοι έχω ρωτήσει (ένας web developer και ένας προγραμματιστής) μου λένε το ίδιο. Έχετε κάποια ιδέα;;

Η μιση αληθεια ειναι αυτο

Σε βιντεο που ειναι στα αγγλικα και αυτος που το ανεβασε εβαλε την επιλογη να φτιαχνει μονο του αυτοματα υποτιτλους, τοτε ναι ισχυει αυτο.

Σε ελληνικα δε δουλευει ακομα.

Για δοκιμη δες αυτο το βιντεο και ενεργοποιησε του υποτιτλους και μετα βαλε οποια γλωσσα θες.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, aledjo είπε

Η μιση αληθεια ειναι αυτο

Σε βιντεο που ειναι στα αγγλικα και αυτος που το ανεβασε εβαλε την επιλογη να φτιαχνει μονο του αυτοματα υποτιτλους, τοτε ναι ισχυει αυτο.

Σε ελληνικα δε δουλευει ακομα.

Όχι, δεν λέω πως δεν υπάρχουν υπότιτλοι. Με διάβασες λάθος. Η ερώτηση μου είχε να κάνει με το αν και πως το περιεχόμενο (ο ήχος συγκεκριμένα) των video χρησιμοποιείτε για λόγους seo, adsense κλπ.

Επεξ/σία από Sanjuro
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.