Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί SEO (Search Engine Optimization)


varemarious

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοείται αυτό.Παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο,γι αυτό πριν στους παράγοντες για καλή κατάταξη ανέφερα τα permalinks (αναφερόμενος σε wordpres)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 444
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι πάνω σε αυτό, τι γίνεται αν τα permalinks είναι με greeklish; Η Google καταλαβαίνει το ίδιο το "Επικοινωνία" με το "Epikoinonia" ή όχι; Και αν όχι, τα permalinks με greeklish είναι καλύτερα από το "?id=32&subid=11";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Google καταλαβαίνει το ίδιο το "Επικοινωνία" με το "Epikoinonia" ή όχι; Και αν όχι, τα permalinks με greeklish είναι καλύτερα από το "?id=32&subid=11";

 

ναι βέβαια τα καταλαβαίνει, παράδειγμα, ψάξε με τους ορους: eikones topia

θα δεις να σου βγάζει όλα τα: εικόνες τοπία

 

και φυσικά είναι καλύτερα τα greeklish από τα περίεργα.

 

όσον αφορά τα TLD, στο Ελληνικό google φυσικά είναι καλύτερα το .gr αλλά μόνο στο Ελληνικό, ενώ αν έχεις κατάληξη σε .com μπορείς να του ορίσεις σαν target country την Ελλάδα

και να είναι ακριβώς το ίδιο, χωρίς να χάνει και την καλύτερη αντιμετώπιση και στις υπόλοιπες χώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όσες φορές έχω κάνει καμπάνιες σε πελάτες στο εξωτερικό, παρότι είχαν κατάληξη σε .gr εμφανίστηκαν άνετα και ξεπέρασαν τα αντίστοιχα τοπικά. Αυτό που μετράει περισσότερο για εμένα είναι να κάνεις geotarget στα webmaster tools. Επίσης, αν θέλω να στοχεύσω πολλαπλές χώρες, πχ αγγλία, απλά ορίζω το συγκεκριμένο path στα webmaster tools.

Προσωπικά προτιμώ ν'αγοράσω κάποιο domain αν θέλω να κάνω σοβαρή δουλειά με 1000-2000 ευρώ,παρά να κάνω SEO μήνες ολόκληρους μπας και καταφέρω να πετύχω υψηλή θέση στα keywords που θέλω να εμφανίζομαι ψηλά.(πράγμα το οποίο κάνει το domain απο μόνο του.)

Ναι πράγματι το domain μπορεί να είναι καταλυτικός παράγοντας, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα έδινα 1000 - 2000 ευρώ για να πάρω ένα domain μόνο και μόνο για να έχει το keyword μέσα. Δες για παράδειγμα τον όρο κατασκευή ιστοσελίδων που είναι υψηλού ανταγωνισμού. Καμία από τις εταιρίες εκεί δεν έχει αντίστοιχο domain. Δεν λέω σε καμία περίπτωση ότι δεν μετράει το domain, αλλά δεν θα έδινα σε καμία περίπτωση αυτό το ποσό. να σου εξηγήσω το λόγο.

Αν έχεις να κάνεις με υψηλό ανταγωνισμό, καλύτερα να δώσεις αυτά τα χρήματα για προώθηση με ένα απλό domain. Θα εμφανιστείς πολύ πιο ψηλά. Τα domains που είναι keyword rich αν έχεις παρατηρήσει, βοηθούν ιδιαίτερα σε long tail όρους, σε χαμηλό ανταγωνισμό. Σε αυτή την περίπτωση σε συμφέρει γιατί απ΄το να πληρώσεις κάποιον να σου κάνει seo, απλά πληρώνεις 20 ευρώ να πάρεις ένα καλό domain που θα σε εμφανίσει υψηλότερα και πολύ πιο εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες για παράδειγμα τον όρο κατασκευή ιστοσελίδων που είναι υψηλού ανταγωνισμού. Καμία από τις εταιρίες εκεί δεν έχει αντίστοιχο domain.

Σωστό αυτό που λες,δες όμως και το δικό μου παράδειγμα σε keywords επίσης υψηλού ανταγωνισμού:

Ψάξε για Προώθηση Ιστοσελίδων και θα δεις οτι η σελίδα προώθησηιστοσελίδων.gr βρίσκεται στην τρίτη θέση.Τυχαίο? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι βέβαια τα καταλαβαίνει, παράδειγμα, ψάξε με τους ορους: eikones topia

θα δεις να σου βγάζει όλα τα: εικόνες τοπία

 

Έκανα το εξής: Αναζήτηση τη λέξη "πρωινό" και μετά τη λέξη "prwino". Τα αποτελέσματα είναι εντελώς διαφορετικά. Στην πρώτη περίπτωση παίρνεις αποτελέσματα που αφορούν συνταγές, διατροφή ενώ με τον greeklish όρο παίρνεις τραγούδια από youtube, σελίδες από το facebook, κτλ.

 

Άρα από αυτό καταλαβαίνω πως το google δεν ταυτίζει πάντα τον ελληνικό όρο με τον αντίστοιχο greeklish. Γιατί όμως; Και τελικά για κάποιον που φτιάχνει ένα website και κάνει λίγο SEO, τα permalinks με ελληνικά ή με greeklish;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό αυτό που λες,δες όμως και το δικό μου παράδειγμα σε keywords επίσης υψηλού ανταγωνισμού:

Ψάξε για Προώθηση Ιστοσελίδων και θα δεις οτι η σελίδα προώθησηιστοσελίδων.gr βρίσκεται στην τρίτη θέση.Τυχαίο? :rolleyes:

 

Το ξέρω ότι δεν είναι τυχαίο αφού η σελίδα είναι δική μου :) Απλά πάλι χρειάστηκε seo για να ανέβει. Το όνομα όμως βοήθησε πάρα πολύ. Απλά αυτό που τόνισα είναι ότι το όνομα ναι μεν βοηθάει, αλλά δεν θα έδινε σε καμία περίπτωση 1 - 2 χιλιάρικα μόνο και μόνο για αυτό το λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω ότι δεν είναι τυχαίο αφού η σελίδα είναι δική μου :) Απλά πάλι χρειάστηκε seo για να ανέβει. Το όνομα όμως βοήθησε πάρα πολύ. Απλά αυτό που τόνισα είναι ότι το όνομα ναι μεν βοηθάει, αλλά δεν θα έδινε σε καμία περίπτωση 1 - 2 χιλιάρικα μόνο και μόνο για αυτό το λόγο.

 

Καλά θυμόμουν ότι είναι δική σου :-D , πρέπει να το χες αναφέρει σαν παράδειγμα στο wdf.gr , σε μια ερώτηση πάλι σχετική με SEO.Είχα δει κι ένα διάγραμμα σ'ένα portal σχετικά με seo και τα keywords του domain έπαιζαν στην κατάταξη ρόλο κατα 35%-40% στο περίπου.Δε ξέρω βέβαια κατά πόσο αληθεύει.Πιστεύεις οτι η σελίδα σου αν δεν είχε το domain αυτό,θα ταν τόσο ψηλά ψάχνωντας για "προώθηση ιστοσελίδων"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά θυμόμουν ότι είναι δική σου :-D , πρέπει να το χες αναφέρει σαν παράδειγμα στο wdf.gr , σε μια ερώτηση πάλι σχετική με SEO.Είχα δει κι ένα διάγραμμα σ'ένα portal σχετικά με seo και τα keywords του domain έπαιζαν στην κατάταξη ρόλο κατα 35%-40% στο περίπου.Δε ξέρω βέβαια κατά πόσο αληθεύει.Πιστεύεις οτι η σελίδα σου αν δεν είχε το domain αυτό,θα ταν τόσο ψηλά ψάχνωντας για "προώθηση ιστοσελίδων"?

Το βλέπω ιδιαίτερα αισιόδοξο αυτό το ποσοστό. Θα σου έλεγα οκ αν μιλούσαμε πριν από μερικά χρόνια. Πλέον το domain δεν έχει τόση βαρύτητα όπως στο παρελθόν. Σχετικά με τη συγκεκριμένη ιστοσελίδα, χωρίς να κάνω seo είχε εμφανιστεί 4η σελίδα. Από εκεί και πέρα χρειάστηκαν και άλλα για να εμφανιστεί πρώτες θέσεις. Ο λόγος που πήρα αυτή τη σελίδα ήταν απλά για Case study. Αν με ρωτάς για το αν τα keyword rich domains παίζουν ρόλο, θα σου πω ναι. Τώρα αν παίζουν καταλυτικό ρόλο φυσικά και όχι. Δεν θα ήταν λογικό άλλωστε, αφού ένα domain δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχεις ποιοτικό περιεχόμενο, αλλά απλά ότι έχεις σχετικό περιεχόμενο με τον όρο αναζήτησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σελίδα προωθησηιστοσελιδων.gr/ μου έδειξε ένα πρόβλημα του chrome με τους Ελληνικούς χαρακτήρες.

 

όταν το γράφω στο chrome αλλάζει σε : http://xn--pxabfadibpulegn5acbp7fn.gr/

ενώ στο firefox παραμένει: http://προωθησηιστοσελιδων.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry που θα σας κόψω τη κουβέντα, αλλά μιας και αυτό το θέμα είναι by far η καλύτερη συζήτηση που έχω διαβάσει στο forum σχετικά με το seo, προτείνω να αλλάξει ο τίτλος σε "Συζήτηση περί SEO" και να γίνει sticky. Άμα συμφωνείτε, βάλτε ένα +1 και προωθούμε το αίτημα στα ανώτερα κλιμάκια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό οφείλεται στον browser σου και όχι στη σελίδα. Αν ο browser που έχεις είναι σε ελληνική έκδοση, τότε θα στο εμφανίσει κανονικά.

 

 

μα δεν είπα ότι οφείλεται στη σελίδα.

ναι ,έχω τον chrome όχι στα ελληνικά, μάλλον αυτό φταίει το δοκίμασα και με άλλες σελίδες.

 

να διορθώσω τα παραπάνω,δεν ήταν το ότι είχα τo menu του chrome στα αγγλικά αλλά το οτι δεν υπήρχαν καν μέσα στις επιλογές των γλωσσών τα Ελληνικά,

δεν ξέρω πρέπει να συνέβη κάτι σε κάποια αναβάθμισή του γιατί πιο παλιά δούλευε,

τελος πάντων απλά πρόσθεσα τα Ελληνικά χωρίς να φύγω από το Αγγλικό μενου και τα δείχνει οκ.

 

 

σκέφτηκα τώρα κάτι άλλο επειδή έχω πρόβλημα στο google.com με το domain μου που είναι σε .gr, βρίσκεται ακόμη στη δεύτερη σελίδα εκεί..

έχω επίσης το ίδιο domain name και σε .org και το έχω parked στο server μου στο .gr domain.

λέω να το χωρίσω, να φτιάξω μόνο μία σελίδα (index)με άλλο φυσικά περιεχόμενο στο .org που απλά στο τέλος της θα έχει ένα text link προς την επίσημη σελίδα με το .gr και να το αφήσω μόνο του να δουλέψει έτσι για να δω πόσο και αν ανέβει στο google.com

δηλαδή τέρμα το 301 redirection, το .org να γίνει αυτόνομο και να κουνηθεί λίγο..

 

τι λέτε για την ιδέα;

Επεξ/σία από v5net
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά από μία βδομάδα λοιπόν έχω την απάντηση για την ιδέα.

 

παλεύω με ένα domain με όνομα keyword1keyword2.gr επί ένα χρόνο να μπω στην πρώτη σελίδα του google.com και με τις λέξεις κλειδιά heyword1 keyword2 ακόμη 15η θέση βολοδέρνει, τη στιγμή που επί 4 μήνες τώρα είναι πρώτο στο google.gr

 

βάζω λοιπόν πριν 4 μέρες το ίδιο domain αλλά με κατάληξη .org να έχει μία μόνο σελίδα με μερικές λέξεις μόνο που απλά έχει ένα λινκ προς το άλλο.

 

την άλλη μέρα το μετάνοιωσα και το έκλεισα.

 

αλλά σήμερα το βράδυ βλέπω το αδιανόητο...

 

το keyword1keyword2.org με τα κλειδιά keyword1 keyword2 βρίσκεται στην 14η θέση και πάνω από το αντίστοιχο .gr που εξακολουθεί 15ο

ανέβηκε δηλαδή σε τρεις μέρες εκεί που επί 12 μήνες δεν μπορεί ακόμα το .gr!!!!!!!!!!!!!!

 

το ξαναενεργοποίησα αμμέσως γιατί μάλλον σε μια βδομάδα το πολύ θα είναι πρώτη σελίδα εκεί που δεν μπορεί να μπεί επί ενα χρόνο τώρα το .gr...

 

παίζει λοιπόν ρόλο η όχι η κατάληξη;

για μένα είναι το Α και το Ω

 

μόνο .com από δω και μπρος αλλά ακόμη και το .org είναι πολύ καλύτερο από το .gr

 

-------------------------------------

 

 

ε αει στο διάολο....πρώτη σελίδα στο google.co.uk εκεί που το .gr είναι ανύπαρκτο, 50η σελίδα και κάτω...

ε δεν είναι δυνατον, αδιανόητα πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν είμαι σίγουρη αν έχω καταλάβει καλά - δεν έχω παρακολουθήσει από την αρχή την συζήτηση - αλλά το θεωρώ λογικό τα google.com kai google.co.uk να μην δίνουν προτεραιότητα σε .gr domain και ότι τα γενικότερα τα .com .net .org και λοιπά, θα ευνοηθούν αντί .gr .se .dk .it κτλ. στα google.com και γενικά στα αγγλόφωνα google

Αρα ναι παίζει ρόλο η κατάλληξη αλλά και η χώρα :P

 

Δε νομίζω βέβαια να είναι αδύνατο να το πετύχεις αλλά μάλλον απίστευτα δύσκολο.

 

Αλλά γιατί θες να είσαι πρώτος με το .gr στο google.co.uk (ή .com ... μπερδέυτικα λίγο) αν έχεις ήδη το .com? ή το .org? Ρωτάω από πραγματική περιέργια και όχι με ειρωνεία ή κάτι άλλο B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...