Προς το περιεχόμενο

προβλημα με siemens cl-110


ilias8513

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Λοιπον βαζω την επιλογη security options -> none και μπαινει κανονικα στο ιντερνετ χωρις κωδικο. Μετα δοκιμαζω την επιλογη WPA-PSK[TKIP] (αρχικα οταν δεν εμπαινε ειχα την επιλογη WPA2-PSK[AES]) και μου εμφανιζει το εξης μηνυμα: IMPORTANT! WPA-PSK[TKIP] ONLY operates at "Up to 54Mbps" (legacy G) mode, not N mode. NETGEAR recommends that you use WPA2-PSK[AES] to get full N rate support. Παω τωρα να μπω στο ιντερνετ και δεν συνδεεται καν στο δικτυο πλεον, δηλαδη χειροτερα απο πριν! Μετα αλλαζω την επιλογη σε security options -> WEP και μου εμαφανιζει καποια επιπλεον κουτακια

 

Security Encryption (WEP)

Authentication Type: Automatic

Encryption Strength: 64-bit

 

και παλι το mode -> Up to 54Mbps. H διαφορα ειναι οτι πλεον δεν βαζω εγω τον δικο μου κωδικο αλλα κανω generate και μου εμφανιζει αυτο εναν δικο του κωδικο. Εβαλα αυτον τον κωδικο πλεον και επιτελους συνδεομαι κανονικα και απο το λαπτοπ!

 

Βεβαια δεν καταλαβα τι ακριβως εφταιγε και επισης υπαρχει περιπτωση να εχω χασει σε ταχυτητα με αυτες τις ρυθμισεις?

 

 

υ.γ. πολλα ευχαριστω στον poulinos για την βοηθεια του! :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χανεις που παιζεις σε g .θα χανες αμα μετεφερες μεγαλα αρχεια απο pc σε pc.β.δοκιμασε wpa με οτι επιλογες και αν σου δινει.μην δινεις σημασια που σου βγαζει το μυνημα για το IMPORTANT! WPA-PSK[TKIP] ONLY operates at "Up to 54Mbps" (legacy G) mode, not N mode

 

απλα δοκιμασε με wpa να δεις αν θα παιξει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το δοκιμασα με WPA αλλα ουτε καν συνδεεται. Μονο με WEP ή χωρις καθολου κωδικο μπαινει. Οποτε θα το αφησω στο WEP. Λες ηθελε αυτη τη ρυθμιση λογω της καρτας δικτυου του λαπτοπ ε?

εφοσον οι συνδεσεις ειναι μεχρι 24Mbps γιατι υπαρχουν οι επιλογες 54,120 και 300Mbps στις ρυθμισεις του ρουτερ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καρτα του pc σου βλεπει οτι το ρουτερ παιζει n,g,b και διαλεγει το g που ειναι η ιδια.επισης βλεπει οτι ειναι wep και προσπαθει να συνδεθει με wep>τωρα να μην συνδεεται καν με wpa τι να πω.δεν θυμαμαι αν στο wpa σου εχει αλλη επιλογη εκτος απο tkip.οχι wpa2 αλλα στο wpa.ta 54,108 kai150 και 300 ειναι για αυτους που εκτος απο το να εχουν ιντερνετ θελουν να μεταφερουν και μεγαλα αρχεια απο pc σε Pc.γιατι αν πχ θες να μεταφερεις 50 giga αρχεια με ταχυτητα 54 mbps θα κανει πολλλλλυ ωρα.ενω με N θα ειναι πιο γρηγορο.επισης το N λενε οτι εχει και λιγο μεγαλυτερη εμβελεια.βεβαια εννοειται οτι θα πρεπει να εχεις και καρτα N.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Security Options - Profile 1

 

None

WEP

WPA-PSK [TKIP]

WPA2-PSK (AES)

WPA-PSK (TKIP) + WPA2-PSK (AES)

 

 

Αυτες ειναι οι επιλογες. Εμενα λειτουργει μονο με WEP. Oποτε γιατι να τρωω τουμπες στα καλωδια?? B) B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε καλυτερα ενα wep 128bit με το hex key (26 ψηφια) mac filtering και κανε το δικτυο σου κρυφο.αρκετα ασφαλης συνδιασμος αν φοβασαι μη μπαινουν αλλοι.τωρα αν εχεις πεσει σε κανα γειτονα με πολλες γνωσεις και το wpa2 θα σου σπασει οποτε μην τρελαινεσαι!

Τι λειτουργικο εχεις; λογω εμπειριας, wpa+winXP ειναι 2 αντιθετες εννοιες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vista εχω στο λαπτοπ. Αφου και τωρα οπως το εχω στα 64bit μονο με κωδικο μπορει να μπει καποιος. Γινετε να σπασει τον κωδικο μου? και αν μπει καποιος αλλος υπαρχει τροπος να το καταλαβω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα οχι τωρα μαθαινω τα κολπα! Να σου πω αυτο που ειπες για να ειναι το δικτυο κρυφο μπορεις να μου πεις πως μπορω να το κανω? το ειχα ξαναακουσει αλλα δεν ειχα ασχοληθει και ακουγεται εξυπνος τροπος προστασιας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν εχει αλλη επιλογη εκτος απο tkip. Δηλαδη γνωριζεις ποια ειναι η διαφορα μεταξυ WEP και WAP?

to wep σπαει και το wpa οχι.ειναι wpa oxi wap

 

βαλε καλυτερα ενα wep 128bit με το hex key (26 ψηφια) mac filtering και κανε το δικτυο σου κρυφο.αρκετα ασφαλης συνδιασμος αν φοβασαι μη μπαινουν αλλοι.τωρα αν εχεις πεσει σε κανα γειτονα με πολλες γνωσεις και το wpa2 θα σου σπασει οποτε μην τρελαινεσαι!

Τι λειτουργικο εχεις; λογω εμπειριας, wpa+winXP ειναι 2 αντιθετες εννοιες :P

 

ti 64 βαλει τι 128 αν καποιος ξερει να το σπασει θα το σπασει.το ιδιο για το κρυφο δικτυο και για το mac filtering

vista εχω στο λαπτοπ. Αφου και τωρα οπως το εχω στα 64bit μονο με κωδικο μπορει να μπει καποιος. Γινετε να σπασει τον κωδικο μου? και αν μπει καποιος αλλος υπαρχει τροπος να το καταλαβω?

ναι σπαει.τωρα αν καποιος εκει κοντα εχει ορεξεις ε πρεπει να εισαι λιγο ατυχος.

 

Χα οχι τωρα μαθαινω τα κολπα! Να σου πω αυτο που ειπες για να ειναι το δικτυο κρυφο μπορεις να μου πεις πως μπορω να το κανω? το ειχα ξαναακουσει αλλα δεν ειχα ασχοληθει και ακουγεται εξυπνος τροπος προστασιας!

Hidden ssid λεγεται αν και αυτο σπαει επισης.

 

η να πω το βρισκεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...