Προς το περιεχόμενο

προβλημα με siemens cl-110


ilias8513

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στην παρεα. Εχω αυτο το ρουτερ siemens cl-110, την τελευταια βδομαδα ειχα προβλημα με το ιντερνετ με πεταγε εξω αρκετες φορες την μερα και μετα ξαναεμπαινε. Πηρα τηλεφωνο στην forthnet και μου ειπαν οτι η γραμμη ειναι καθαρη και οτι φταιει η το splitter η το router. Σημερα το πρωι δεν ειχα ιντερνετ, σβηνω το ρουτερ και οταν παταω το κουμπι να ξανααναψει δεν αναβει κανενα λαμπακι πλεον. Τι μπορει να εγινε? καηκε? ελεγξα τις συνδεσεις ειναι ολες ενταξει και συνεχιζει να μην αναβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

το siemens εχει μια ταση να ζεστενεται πολυ και να καιγεται σε καποιες περιπτωσεις.αν μπορεις βρες απο ενα φιλο ενα δανεικο ρουτερ να δεις αν εχει παθει κατι το ρουτερ η δοκιμασε το siemens σε ενα φιλο σου.παντως εγω θα επαιρνα κατι καινουριο που να εχει και wireless κτλ.αν ειναι εγγυυηση θα στο αλλαξουν με siemens cl 110 παλι.πολυ σταθερο ρουτερ αλλα το μειον του ζεστενεται πολυ και δεν αντεχει τρελο καιρο.αντιθετα το sl2 141 Που ηταν το wireless πολυ πιο αξιο και με wireless και με 4 ethernet αλλα δεν το δινει πλεον η forthnet.αν τωρα οταν λες δεν αναβει κανενα λαμπακι εννοεις οτι ουτε του power τοτε ναι εχει καει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι κανενα λαμπακι δεν αναβει, τιποτα νεκρο ειναι! και το φανταζομουν πριν χαλασει οταν μου εκανε νερα το ιντερνετ οτι πιθανον φταιει το ρουτερ γιατι φανταζομαι η forthnet θα δινει οτι πιο κατωτερο υπαρχει. τεσπα θα αρχισω την αναζητηση καινουριου ρουτερ.

αν εχετε να προτεινετε καποιο αξιοπιστο πειτε μου, θα κανω και μια αναζητηση στο φορουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη λεφτα δεν υπαρχουν μπορειτε να μου προτεινετε καποιο adsl router με 40 ευρω μεγιστο? οτι ειναι καλυτερο σε αυτα τα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι κανενα λαμπακι δεν αναβει, τιποτα νεκρο ειναι! και το φανταζομουν πριν χαλασει οταν μου εκανε νερα το ιντερνετ οτι πιθανον φταιει το ρουτερ γιατι φανταζομαι η forthnet θα δινει οτι πιο κατωτερο υπαρχει. τεσπα θα αρχισω την αναζητηση καινουριου ρουτερ.

αν εχετε να προτεινετε καποιο αξιοπιστο πειτε μου, θα κανω και μια αναζητηση στο φορουμ.

 

γενικος αυτα που ειναι δωρεαν δεν ειναι οτι καλυτερο.αν η καθε εταιρεια εδινε 100 ευρω ρουτερ αστα να πανε

wag200g με open firmware.σκυλι.(ναι ειμαι οπισθοδρομικος,το ξερω)

ενταξει ειναι ηταν ιστορικο μοντελο οποτε δεν ειναι κακο αυτο που ειπες.απο τα καλυτερα της Linksys αρκει να μην ειχες κανα 40-50 attenuation

 

 

 

Επειδη λεφτα δεν υπαρχουν μπορειτε να μου προτεινετε καποιο adsl router με 40 ευρω μεγιστο? οτι ειναι καλυτερο σε αυτα τα χρηματα.

 

με 40 ευρω δεν εχεις και πολλες επιλογες.λιγο παραπανω ειναι για Netgear.με αυτα τα λεφτα κανα Thomson εγω θα παιρνα που ειναι και σταθερο σαν το siemens.

το vigor απο το ebw.

 

apo to ebay εννοεις?αν και με 40 ευρω δεν νομιζω να βρει κανα vigor me wireless εκτος αν παει σε πιο παλιο μοντελο.2700,2800 τετοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι από ebw(easy buy world) σωστά το γράφει.Mε τιμή 29 ευρώ!

Είναι με λογότυπο i-Call επάνω,όχι ότι δείχνει η φωτό στο ebw.

Αν ο χρήστης έχει εμπειρία από αναβαθμίσεις firmware,και μπορέσει να το ξεκλειδώσει γίνεται Vigor2700VG (2S1L),είναι μεν παλαιό αλλά πολύ καλό.

Σε αυτή την τιμή δεν έχει αντίπαλο.

Το δοκίμασα με: Thomson 585(v6,v7,v8),siemens CL110, SL2 141,HUAWEI Echolife HG520c ,FRITZ!Box Fon WLAN 7140.

Μόνο το 585(v8), δείχνει να συγχρονίζει ελάχιστα ψηλότερα. Ταχύτητα download 4% ψηλότερα(585), αλλά διορθώνεται.

Σταθερότατο.

Με SPI firewall. Αν χρειάζεσαι και τις άλλες ευκολίες του(vpn multi point, multi wifi access point, voip κτλπ),ευκαιρία!!!

http://www.draytek.us/adsl-adsl2/v2700vg%282s1l%29.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν ειμαι γνωστης θελω ενα μοντεμ ρουτερ που να μην χρειαζετε να κανω κατι, απλα να το συνδεσω και να μπω στο ιντερνετ!

 

Φιλε poulinos ποιο thomson ακριβως προτεινεις με τοσα χρηματα? αν μπορεις βαλε καποιο λινκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι από ebw(easy buy world) σωστά το γράφει.Mε τιμή 29 ευρώ!

Είναι με λογότυπο i-Call επάνω,όχι ότι δείχνει η φωτό στο ebw.

Αν ο χρήστης έχει εμπειρία από αναβαθμίσεις firmware,και μπορέσει να το ξεκλειδώσει γίνεται Vigor2700VG (2S1L),είναι μεν παλαιό αλλά πολύ καλό.

Σε αυτή την τιμή δεν έχει αντίπαλο.

Το δοκίμασα με: Thomson 585(v6,v7,v8),siemens CL110, SL2 141,HUAWEI Echolife HG520c ,FRITZ!Box Fon WLAN 7140.

Μόνο το 585(v8), δείχνει να συγχρονίζει ελάχιστα ψηλότερα. Ταχύτητα download 4% ψηλότερα(585), αλλά διορθώνεται.

Σταθερότατο.

Με SPI firewall. Αν χρειάζεσαι και τις άλλες ευκολίες του(vpn multi point, multi wifi access point, voip κτλπ),ευκαιρία!!!

http://www.draytek.u...%282s1l%29.html

και λεω εγω γιατι καινουριο vigor και οχι i call που αυτα (νομιζω ηταν altec πως λεγοταν αυτη που εκλεισε) ειναι πολυ πιο ακριβα.

 

Επειδη δεν ειμαι γνωστης θελω ενα μοντεμ ρουτερ που να μην χρειαζετε να κανω κατι, απλα να το συνδεσω και να μπω στο ιντερνετ!

 

Φιλε poulinos ποιο thomson ακριβως προτεινεις με τοσα χρηματα? αν μπορεις βαλε καποιο λινκ.

 

γενικως σε ολα απλα username kai password περνας.το τυπικο config.απο την αλλη στα λεφτα που δινεις ειναι ολα δυσκολα.αν εβρισκες κανα καινουριο wag200 τοτε θα ηταν καλη φαση αν εχεις και καλη γραμμη.γιατι με 40 ευρω ουτε netgear δεν παιρνεις.κοντα σε αυτα τα λεφτα το μονο που αξιζει για να εχεις την σταθεροτητα του siemens αλλα με 4 ethernet kai wireless ειναι το Thomson 585 v7 η το v8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...