Προς το περιεχόμενο

Firefox 4 beta 11 με μηχανισμό που «κρύβει» τον χρήστη από στοχευμένες διαφημίσεις


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε μου λέτε, κάτι αντίστοιχο με adblock και τις λίστες αυτές, υπάρχει για Οpera;

 

 

Αυτό θέλω να το μάθω κι εγώ εαν γίνεται με κάποιο τρόπο ή όχι. Έχει και ο όπερα adblock αλλά δεν ξέρω πως λειτουργεί (αν το έχει ψάξει κάποιος ας μας πει).Από προσωπική χρήση,το ABP και αυτές οι λίστες είναι ένας πολύ καλός λόγος για να χρησιμοποιείς firefox.

 

νομίζω η λογική του είναι οτι κάποια στιγμή που θα υποχρεώνονται οι σελίδες να σε ρωτάνε αν μπορούν να χρησιμοποιήσουν τα δεδομένα σου για διαφήμιση θα μπορείς να αρνηθείς..

 

 

Εχεις δίκιο...Επειδή βλέπω ότι λειτουργεί το DNT σε google (η οποία θέλει να βάλει το DNT ενσωματωμένο στον chrome) πιστεύω θα ακολουθήσουν κάποια στιγμή και οι υπόλοιποι. Μέχρι στιγμής το DNT υποστηρίζεται από 15 εταιρείες, το θέμα είναι να υποστηριχτεί από όλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως από την τελευταία 4b11 βλέπω τεράστια κατανάλωση μνήμης, όταν τον έχεις συνέχεια, όπως εγώ, ανοιχτό. Πρέπει μάλλον να τον κλείνεις συχνά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Adblock μαζί με Ghostery! Όποιος άλλος χρειάζεται κάτι ακόμα πρέπει να έχει ιδιαίτερες και συγκεκριμένες απαιτήσεις. Ελαφριά και τα δύο, διακριτικά και τα δύο, αποτελεσματικά και τα δύο./

 

Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι ότι αφού υπάρχει ένα πάρα πολύ καλό add-on γιατί να μπουν στην διαδικασία να κάνουν κολπάκια ευγενείας και δεν το ενσωματώνουν με κάποιο τρόπο, ή τουλάχιστον να τα προωθήσουν περισσότερο να μάθει ο κόσμος 2-3 μερικά απαραίτητα (για ασφάλεια και επιπλέον ταχύτητα).

 

ps. Όταν λέω κολπάκια ευγενείας αναφέρομαι στην .... "επιστολή" που θα στέλνει και θα ειδοποιεί ότι δεν θέλουμε να μας παρακολουθούν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως από την τελευταία 4b11 βλέπω τεράστια κατανάλωση μνήμης, όταν τον έχεις συνέχεια, όπως εγώ, ανοιχτό. Πρέπει μάλλον να τον κλείνεις συχνά!

 

Αυτό δεν είναι αναγκαστικά κακό. :rolleyes:

 

Η μνήμη είναι για να αξιοποιείται, όχι για να μένει αδρανής. Εφόσον το σύστημα έχει διαθέσιμη μνήμη, καλά θα κάνει το κάθε πρόγραμμα να τραβήξει μπόλικη εφόσον την χρειάζεται. Τακτικές τύπου «τραβάω μόνο 20MB μην τρομάξω το χρήστη» (αλλά διαβάζω τα πάντα απ' τον HDD και σέρνεται το πρόγραμμα) καλό θα ήταν να χαθούν από software titles της εποχής μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου, εφόσον όπως λες υπάρχει διαθέσιμη μνήμη. Όταν σε σύστημα με 1g μνήμη, το ff με 4 καρτέλες τραβάει τα 700+ m, τότε μάλλον δεν είναι ο κατάλληλος browser για το συγκεκριμένο σύστημα!!

 

Αυτό δεν είναι αναγκαστικά κακό. :rolleyes:

 

Η μνήμη είναι για να αξιοποιείται, όχι για να μένει αδρανής. Εφόσον το σύστημα έχει διαθέσιμη μνήμη, καλά θα κάνει το κάθε πρόγραμμα να τραβήξει μπόλικη εφόσον την χρειάζεται. Τακτικές τύπου «τραβάω μόνο 20MB μην τρομάξω το χρήστη» (αλλά διαβάζω τα πάντα απ' τον HDD και σέρνεται το πρόγραμμα) καλό θα ήταν να χαθούν από software titles της εποχής μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...