Προς το περιεχόμενο

Πολύ αργή αρχική σελίδα!!!


ksavvas10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

Έχω φτιάξει ένα site www.insterea.gr και κατά την είσοδο του σε αυτό μπορείτε να δείτε και μόνοι σας ότι το site είναι ιδιαίτερα αργό. Ωστόσο η αρχική του δεν έχει και πάρα πολλές εικόνες για να δικαιολογείται η τόση αργοπορία του και ούτε πολλά κομμάτια javascript (είναι περίπου 1,8mb). To ψάχνω εδώ και πολύ καιρό και δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει!!! Ξέρει κανείς αν η τόση αργοπορία του μπορεί να οφείλετε στον server που το φιλοξενεί ή είναι θέμα της κατασκευής του site???H σελίδα είναι κατασκευασμένη σε joomla! To παράξενο είναι ότι αφού μπω στην σελίδα μετά η περιήγηση είναι αρκετά ποιο γρήγορη…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Κατα την άποψη μου φταίει το hosting σου. Εκτός του οτι είναι στις ΗΠΑ, από οτι καταλαβαίνω είσαι σε shared hosting οπότε οι πόροι είναι πολύ περιορισμένοι. Είναι τυπική συμπεριφορά όταν τρέχεις δυναμικές σελίδες, με βάση κτλ σε shared hosting. π.χ πόσα queries τρέχει η βάση για να προβάλει την αρχική σελίδα? και πόσο χρόνο παίρνουν για να ολοκληρωθούν σε αυτό το περιβάλλον; Με ενα vps στην ευρώπη θα δείς διαφορά. Φυσικά το κόστος ανεβαίνει και θα πρέπει να διαχειρίζεσαι πολύ περισσότερα πράγματα.

 

edit: Σίγουρα παίζει ρόλο και πόσο optimized είναι τα scripts σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παίζει με τα queries της βάσης δυστυχώς δεν έχω ιδέα... Μήπως μπορείς να μου προτείνεις κάποιον vps της Ευρώπης να δώ περίπου πού παίζουν οι τιμές??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνολικά η αρχική σελίδα σου για να κατέβει θα κάνει 157 requests και σε μέγεθος είναι 1537.1 kbytes. Συγκεκριμένα η σελίδα σου έχει 23 js αρχεία. Πριν αλλάξεις host, δοκίμασε να ελαφρύνεις λίγο τη σελίδα σου. Αν θέλεις υπάρχει το YSlow plugin στον FF (θα χρειαστεί να βάλεις κ το firebug) σου λέει τέτοια νούμερα κ έτσι έχεις μία πρώτη εκτίμηση για τη σελίδα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Developer Tools του Google Chrome πάντως αναφέρουν ότι για τα πρώτα 19 ολόκληρα δευτερόλεπτα από τη στιγμή που φεύγει το πρώτο GET request προς τον server, δεν υπάρχει ουδεμία ροή δεδομένων από αυτόν. Αυτό μου δείχνει ότι το latency λόγω υπερατλαντικής θέσης, το πλήθος των resources της homepage και το μέγεθός τους σε Kilobytes είναι σταγόνα στον ωκεανό μπροστά στο γενικότερο χοντρό πρόβλημα που αντιμετωπίζει ο συγκεκριμένος server (πιθανότατα λόγω υψηλού load, όπως αναφέρει ο φίλος pstathis).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά καιρούς έχω δοκιμάσει κάποια plug-ins για να κάνουν optimize το site αλλά η διαφορά στην ταχύτητα ήταν ελάχιστα μικρότερη και τα java scripts του site δεν δούλευαν.. Βασικά απ’ ότι καταλαβαίνω η μονή λύση είναι να αλλάξω server???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα javascript αρχεία που φωρτώνει η σελίδα πώς μπορώ να τα μετρήσω??

Αναφέρθηκαν ήδη δύο development βοηθήματα πιο πάνω από τον _tasos και από εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

παιδιαεω και εγω προβλημα ταχυτητας με την σελιδα μου. ΕΙναι φωτογραφικο site και προφανως εχει σχεδον αποκλειστικα φωτογραφιες.Οποτε ως ενα σημειο ειναι λογικο να αργει. Επισης αυτο που εχω παρατηρησει ειναι πως ειναι αργο την πρωτη φορα που θα το ανοιξεις απο εναν υπολογιστη. Αν φορτωσει τις φωτογραφιες μια φορα μετα πηγαινει αρκετα πιο γρηγορα. Μειωσα το μεγεθος των φωτογραφιων και ειδα μια μικρη βελτιωση. Δεν μπορω ομως να τις μικρυνω περισσοτερο γιατι μετα θα εχω προβλημα με την ποιοτητα τους!

 

Φταιει ο server? Μπορω να κανω κατι να βελτιωσω την ταχυτητα του site?

 

Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάς για την σελίδα στην υπογραφή σου τότε...

το προφανές,αντί να της έχεις σε slideshow όπου πρέπει να φορτώσει όλες της εικόνες για να αρχίσει μπορείς να το κάνεις να φορτώνουν μία μία με το πάτημα κάποιου κουμπιού,βελάκι,από τον χρήστη,άλλωστε κάποιος που θέλει να της δει πραγματικά της εικόνες θα θέλει να έχει και πάνω από 5" χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάς για την σελίδα στην υπογραφή σου τότε...

το προφανές,αντί να της έχεις σε slideshow όπου πρέπει να φορτώσει όλες της εικόνες για να αρχίσει μπορείς να το κάνεις να φορτώνουν μία μία με το πάτημα κάποιου κουμπιού,βελάκι,από τον χρήστη,άλλωστε κάποιος που θέλει να της δει πραγματικά της εικόνες θα θέλει να έχει και πάνω από 5" χρόνο.

 

Ναι για αυτην μιλαω...Βασικα δεν ειναι σε slideshow.Μια gallery ειναι οπου για να πας στην επομενη φωτο πατας το βελακι του πληκτ ή το βελακι πανω στην εικονα! Μπορεις να την χαζεψεις οσο θες, δεν τις αλλαζει μονο του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωστόσο η αρχική του δεν έχει και πάρα πολλές εικόνες για να δικαιολογείται η τόση αργοπορία του και ούτε πολλά κομμάτια javascript (είναι περίπου 1,8mb).

 

εννοείς 1,8MB ... δικαιολογήται .. μείωσε και τις φωτογραφίες και όσες απομείνουν κάντες να φορτώνουν σταδιακά ή σε iframe ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...