Προς το περιεχόμενο

Thomson TG585 v8


kostas^^

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γενικα

 

σορρυ που απαντάω με καθυστέρηση ημερών αλλα δεν τα βλέπω όλα για κάποιον λόγο.

νομίζω είσαι υπερβολικός για το upnp, ασε που η χρήση του δεν ειναι μόνο να ανοίγει πόρτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 280
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η αλήθεια ειναι οτι γενικά οποτε εχω χρησιμοποιήσει το upnp ειτε δεν ανοίγουν οι πόρτες ειτε ανοίγουν οποτε θέλουν , γενικότερα λειτουργεί οποτε θέλει και ποιο πολλά προβλήματα θα έχεις , για αυτο εγώ τουλάχιστον πάντα manual ανοίγω τις πόρτες.

 

Ποιά αλλη χρήση εχει το upnp ? :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορρυ που απαντάω με καθυστέρηση ημερών αλλα δεν τα βλέπω όλα για κάποιον λόγο.

νομίζω είσαι υπερβολικός για το upnp, ασε που η χρήση του δεν ειναι μόνο να ανοίγει πόρτες...

 

 

για ποιο λογο να βαλω το upnp οταν μπορω σε 1 λεπτο να εχω ανοιξει την πορτα που θελω και να μην χρειαζεται να βλεπω αν το upnp επαιξε μονο του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια ειναι οτι γενικά οποτε εχω χρησιμοποιήσει το upnp ειτε δεν ανοίγουν οι πόρτες ειτε ανοίγουν οποτε θέλουν , γενικότερα λειτουργεί οποτε θέλει και ποιο πολλά προβλήματα θα έχεις , για αυτο εγώ τουλάχιστον πάντα manual ανοίγω τις πόρτες.

 

Ποιά αλλη χρήση εχει το upnp ? :unsure:

 

αυτο που αναφέρεις ειναι περισσότερο πρόβλημα του ρουτερ, οχι του upnp.

οπως λέει το όνομα του ειναι Universal Plug and Play, δηλαδή αυτοματοποιεί την σύνδεση των συσκευών μέσα στο τοπικό δίκτυο. στην συγκεκριμένη περίπτωση τυχαίνει να ανοίγει πόρτες λόγω του NAT.

 

για ποιο λογο να βαλω το upnp οταν μπορω σε 1 λεπτο να εχω ανοιξει την πορτα που θελω και να μην χρειαζεται να βλεπω αν το upnp επαιξε μονο του?

 

οτι τον βολεύει κάνει ο καθένας.. απλά ο σκοπός του upnp ειναι να τα κάνει τα πράγματα πιο έυκολα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τα κάνει αλλα αρκετές φορές κάνει οτι θέλει και λειτουργεί οποτε θέλει και το εχω δει σε διαφορετικά routers.

ξαναλέω οτι δεν φταίει το upnp αλλα η υλοποίηση του απο το κάθε πρόγραμμα, είτε απο το router. ειναι σαν να λέμε οτι φταίει το οπτικό καλώδιο και εμείς να το συνδέουμε σε έξοδο coaxial.

 

εμένα πάντως στο συγκεκριμένο ρουτερ δουλεύει κανονικά

 

Jan 6 02:49:20 UPnP action 'DeletePortMapping' from ip=192.168.1.2 (Success)

Jan 6 02:49:12 UPnP action 'DeletePortMapping' from ip=192.168.1.2 (Success)

Jan 6 02:45:30 UPnP action 'DeletePortMapping' from ip=192.168.1.74 (Success)

Jan 6 02:44:50 UPnP action 'AddPortMapping' from ip=192.168.1.74 (Success)

Jan 6 02:44:13 UPnP action 'AddPortMapping' from ip=192.168.1.74 (Success)

Jan 6 02:43:30 UPnP action 'AddPortMapping' from ip=192.168.1.74 (Success)

Jan 6 02:42:41 UPnP action 'AddPortMapping' from ip=192.168.1.74 (Success)

Jan 6 02:41:53 UPnP action 'AddPortMapping' from ip=192.168.1.74 (Success)

Jan 6 02:41:16 UPnP action 'AddPortMapping' from ip=192.168.1.74 (Success)

Jan 6 02:40:31 UPnP action 'AddPortMapping' from ip=192.168.1.74 (Success)

Jan 6 02:39:49 UPnP action 'AddPortMapping' from ip=192.168.1.74 (Success)

Jan 6 02:38:59 UPnP action 'AddPortMapping' from ip=192.168.1.74 (Success)

Jan 6 02:38:12 UPnP action 'AddPortMapping' from ip=192.168.1.74 (Success)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που αναφέρεις ειναι περισσότερο πρόβλημα του ρουτερ, οχι του upnp.

οπως λέει το όνομα του ειναι Universal Plug and Play, δηλαδή αυτοματοποιεί την σύνδεση των συσκευών μέσα στο τοπικό δίκτυο. στην συγκεκριμένη περίπτωση τυχαίνει να ανοίγει πόρτες λόγω του NAT.

 

 

 

οτι τον βολεύει κάνει ο καθένας.. απλά ο σκοπός του upnp ειναι να τα κάνει τα πράγματα πιο έυκολα..

 

εντακει αυτα τα αυτοματα plug and play παντα για μενα ηταν plug and pray.

για καποιον που ξερει να ανοιγει ports που δεν το θεωρω δυσκολο αμα καταλαβεις την λογικη το θεωρω πιο sure πιο stable Πιο secure να κανει port forward.

ξαναλέω οτι δεν φταίει το upnp αλλα η υλοποίηση του απο το κάθε πρόγραμμα, είτε απο το router. ειναι σαν να λέμε οτι φταίει το οπτικό καλώδιο και εμείς να το συνδέουμε σε έξοδο coaxial.

 

εμένα πάντως στο συγκεκριμένο ρουτερ δουλεύει κανονικά

 

 

οπως το ειπες.ποτε δεν μπορεις ναξερεις οτι η υλοποιηση απο το προγραμμα ειναι σωστη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως το ειπες.ποτε δεν μπορεις ναξερεις οτι η υλοποιηση απο το προγραμμα ειναι σωστη...

γιαυτο σε ρώτησα αν θεωρείς οτι το "upnp sucks" αναφέρεται στο ρουτερ η γενικά στο upnp... τεσπά αρκετά το κουράσαμε :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι γενικα πηγαινε οτι το δεν θα μαρεσε ενα αυτοματο προγραμμα να κανονιζει καποιαπραγματα μονο του και να ειμαι στο λειτουργει δεν λειτουργει.πχ στο utorrent Το εχω δει να λειτουργει απλα παντα προτιμουσα το manual way.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι γενικα πηγαινε οτι το δεν θα μαρεσε ενα αυτοματο προγραμμα να κανονιζει καποιαπραγματα μονο του και να ειμαι στο λειτουργει δεν λειτουργει.πχ στο utorrent Το εχω δει να λειτουργει απλα παντα προτιμουσα το manual way.

κατάλαβα. απλά βλέποντας και ψάχνοντας τις προηγούμενες μέρες κάτι xbox 360 και ps3, είδα οτι το UPNP σε συνδιασμό με DLNA κάνουν πολύ καλή δουλειά. ίσως εκεί έχει δωθεί περισσότερο βάρος στο να λειτουργει το σύστημα όπως πρέπει.

 

π.χ μπαίνει ένας φιλος σου στο σπίτι και θέλεις να περάσεις τις φωτογραφίες στην τηλεόραση ασύρματα, το upnp στο κάνει αμέσως... και άλλα τέτοια διάφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αργει να συνδεθει για μενα σημαινει.

αργει να συγχρονισει.

αργει να σηκωσει Ppp.

αργει να ανοιξει σελιδες

ενα απο τα τρια ειναι αυτο που λες.

margin ποσο εχεις?

δωσε καρφωτα Ip στον printer καλυτερα.

οταν δεν εκτυπωνει τον Pingareis τον εκτυπωτη?

δοκιμασε με καλωδιο η δοκιμασες με αλλο κλειδωμα πχ wpa να δεις αν το κανει.η να το αφησεις ξεκλειδωτο για λιγο να δεις αν θα το κανει και εκει?

με τα αλλα Pc εισαι οκ και εχεις το προβλημα μονο με το Laptop??

Οταν δεν εκτυπωνεις που λες οτι δεν βρισκει τον Printer το λαπτοπ βλεπει το ρουτερ μπαινει στο μενου του?εχεις ιντερνετ?

το να κανεις δοκιμη με αλλο ssid ειναι το πιο ευκολο αλλα δεν θα αλλαξει κατι.επισης κλεισε Firewall σε ρουτερ και σε pc.

 

καλημερα, καιευχαριστω για τις απαντησεις.

 

λοιπον, τελικά μετά από πολλές προσπάθειες, βρήκα την λύση.

Αφου εκανα uninstall & install ολα τα προγράμματα του printer, πηγα και αλλαξα το windows firewall, χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος, οπου είχε printer & file sharing (ειτε UDP, είτε TCP) τα εκανα allow.

μονο τοτε, όταν εβαλα παλι το CD μου έβγαλε την δυνατότητα να συνδεσω το laptop με τον printer ώστε να γίνει η εγκατασταση του wifi.

μεσα σε 5 λεπτα είχα τελειωσει τα παντα.

 

τωρα βεβαια 1). αναγκαστικα να φτιαξω άλλο δικτυο (αλλο SSID). δεν ξερω γιατι αλλα μονο ετσι παιζει!

2). Δεν ξερω αν είναι καλο που έχω ανοιξει τόσες επιλογες στο firewall.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα, καιευχαριστω για τις απαντησεις.

 

λοιπον, τελικά μετά από πολλές προσπάθειες, βρήκα την λύση.

Αφου εκανα uninstall & install ολα τα προγράμματα του printer, πηγα και αλλαξα το windows firewall, χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος, οπου είχε printer & file sharing (ειτε UDP, είτε TCP) τα εκανα allow.

μονο τοτε, όταν εβαλα παλι το CD μου έβγαλε την δυνατότητα να συνδεσω το laptop με τον printer ώστε να γίνει η εγκατασταση του wifi.

μεσα σε 5 λεπτα είχα τελειωσει τα παντα.

 

τωρα βεβαια 1). αναγκαστικα να φτιαξω άλλο δικτυο (αλλο SSID). δεν ξερω γιατι αλλα μονο ετσι παιζει!

2). Δεν ξερω αν είναι καλο που έχω ανοιξει τόσες επιλογες στο firewall.

 

 

για καποιο λογο δεν αφηνε το firewall τον εκτυπωτη να βρεθει απο το Laptop.δεν εχεις θεμα που τα εκανες allow ουτε θα σου δημιουργησει προβλημα.εγω συνηθως τα κλεινω ολα τα firewall γιατι μπελας ειναι παρα να βοηθησουν.

file sharing που το εκανες allow αμα δεν κανεις κοινοχρηστα αρχεια και δεν ξερει ο αλλος τον κωδικο δεν μπορει να μπει ετσι και αλλιως εκτος αν εχεις πει εσυ να μπαινει χωρις κωδικο.τι εννοεις αλλο ssid?ο Printer βρισκει το ssid Του ρουτερ και συνδεεται.αν εχεις καποιο θεμα απλα σβησε απο το λαπτοπ τελειως το δικτυο και ξανακαντο add και δεν θα εχεις θεμα.

για το 2.οχι δεν θα εχεις θεμα μην ανησυχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...