Προς το περιεχόμενο

Νέα MacBook Pro με τετραπύρηνους επεξεργαστές, AMD κάρτες γραφικών και θύρα Thunderbolt


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Μήπως είναι και ATA (pATA)? Δεν πιστεύω ότι βγήκε 5.400άρης sATA, εκτός και αν είναι ειδική παραγγελία της Apple...

 

Αν και δεν ψωνίζω μακ πάντα κοιτάω τα specs τους (και είναι πάντα πολύ καλά), αλλά αυτό είναι πρωτάκουστο!

http://www.skroutz.gr/s/269662/Western-Digital-Scorpio-Blue-750GB-WD7500BPVT.html

 

Western Digital Scorpio Blue 750gb @ 5400rpm SATA-2...

 

Από το hardware το μόνο που μου κινεί το ενδιαφέρον είναι η νέα θύρα/πρωτόκολλο thunderbolt που όντως δίνει πολύ μεγάλες ταχύτητες τις οποίες και έπιασε σχεδόν με ένα δίσκο της η LaCie το όριο (του ~1 GB/s) φτάνοντας τα 800 ΜΒ/s!!!

 

http://news.cnet.com/8301-11386_3-20035571-76.html?tag=mncol;txt

 

http://www.lacie.com/us/technologies/technology.htm?id=10039

 

δεν τον λες και ένα δίσκο, ουσιαστικά είναι 2x 256GB SSD της νέας σειράς 510 της Intel σε raid :P

 

λογικά πιο ακριβός από το 13αρι MBP :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με μια γρήγορη ματιά που έριξα στο site της apple είδα ότι δεν έχει ssd δίσκο. Ισχύει ή απλά δεν το βρίσκω;

 

ριξε μια αργη ματια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι φαίνεται στην πράξη τα νέα φορητά της Apple (τουλάχιστον στο high-end 15άρι) έχουν μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας από ότι τα περυσινά!

 

Οπότε το 13άρι αναλογικά μπορεί να μην έχει τόσο μεγάλη διαφορά (3 ώρες ονομαστικά) με το περυσινό τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο εγκεφαλικα νεκρος πρεπει να εισαι για να πας να δωσεις 2500$...δηλαδη ευρω οταν με το καλο ερθει Ελλαντα για ενα φορητο που το 2011 εχει 4gb μνημη,σκληρο στις 5400 στροφες και καρτα γραφικων την αστεια 6750;

 

Καλα το 13αρι δεν το συζηταω καν...φορητος αξιας 1200€ με ενσωματωμενο κυκλωμα γραφικων!

 

Υ.Γ

Φανταζομαι θα εχει και 1 χρονο εγγυησης;

Το ότι είναι αντιπαθητική η Apple με το σάπιο απαρχαιωμένο Hardware, είναι γεγονός κατά τη γνώμη μου.

Ωστόσο δεν είναι όλα Raw Power, όπως το ίδιο ισχύει και με τις κονσόλες PS3, 360, κλπ.

Με λίγα λόγια δεν σε νοιάζει τι Hardware φοράει, από τη στιγμή που ότι πρέπει το κάνει - τρέχει τέλεια.

 

Με 650Ευρώ παίρνεις Laptop με Windows πολύ πιο δυνατό σε Hardware, αλλά όχι σε Real Time Usage.

Πληρώνεις τη ποιότητα, τη φάση γενικότερα και το Gadgetιλίκι. Είναι μία φιλοσοφία που αν σου αρέσει την πληρώνεις.

Δεν μπορεί να είναι καθυστερημένοι όλοι αυτοί που αγοράζουν προϊόντα Apple.

Επίσης θεωρώ ότι κάποιος που γουστάρει κάποια Apple προϊόντα, δεν είναι απαραίτητο ότι του αρέσουν όλα ή ότι είναι Apple Whore.

Για παράδειγμα, δεν μου λέει κάτι το Mac Pro, δεν το ζηλεύω, γιατί μου αρέσει περισσότερο αισθητικά ένα Custom Made PC.

Μου αρέσει πολύ όμως το iPhone, τα MBP και ο 27" iMac.

:-)

 

ρε παιδιά όποιος τα έχει τα δίνει τι το βασανίζουμε το θέμα ...Όποιος θέλει μηχάνημα για δουλειά mac θα πάρει ...Φαντάζεσαι να κάνεις μια παρουσίαση σε κάποιον πελάτη και να σου πετάξει μπλε οθόνη ..Ρόμπα ...

Το παράδειγμα με τις μπλε οθόνες είναι παλιό...

Όποιος το χρησιμοποιεί, μάλλον έχει μείνει σε Windows 98 εποχές ή έχει χαλασμένο PC. B)

Τα Windows Seven πλέον, αποτελούν μία πολύ σοβαρή πρόταση λειτουργικού και δεν είναι κατώτερο του Mac OSX. Είναι δύο αξιοσέβαστα διαφορετικά λειτουργικά.

 

Αντε παλι το παραμυθι με τις μπλε οθονες...ειμαι με windows 7 σε ενα HP laptop πανω απο ενα χρονο και του εχω αλλαξει τα φωτα στο να βαζω και να βγαζω προγραμματα και ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ δεν μου εχει πεταξει μπλε οθονη.

 

Πρεπει να ειμαι πολυ κωλοφαρδος...

Αν δεν υπάρχει πρόβλημα στο Hardware, δεν υπάρχουν Μπλε Οθόνες.

Δεν είσαι κωλόφαρδος, είσαι χρήστης Windows Seven και όχι Windows 98 απλά.

 

Όσον αφορά τέλος τα νέα MBP, είναι πιο δυνατά από τα προηγούμενα, είναι ακριβά και όποιος διαθέτει το χρήμα και τα γουστάρει τα αποκτάει. So Simple. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το παράδειγμα με τις μπλε οθόνες είναι παλιό...

Όποιος το χρησιμοποιεί, μάλλον έχει μείνει σε Windows 98 εποχές ή έχει χαλασμένο PC. B)

Τα Windows Seven πλέον, αποτελούν μία πολύ σοβαρή πρόταση λειτουργικού και δεν είναι κατώτερο του Mac OSX. Είναι δύο αξιοσέβαστα διαφορετικά λειτουργικά.

 

 

μου εβγαλε μπλε οθονη και επανακινηση πριν μια βδομαδα το sony vaio vpcf11m1e με windows 7 την ωρα που επαιζα μουσικη με το traktor σ'ενα μπαρακι. ευτυχως ηταν αργα και δεν ειχε κοσμο στο μαγαζι.

επισης ειχα 2 crash στο traktor.

 

σκεφτομαι πολυ σοβαρα να αγορασω το πρωτο μου macbook για το θεμα οτι ειναι πιο σταθερα ειδικα με το traktor.

τον χρειαζομαι για την δουλεια μου και για internet οποτε πιστευω το low end 15" θα ειναι μια χαρα, σωστα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως το χρησιμοποιείς σπασμένο με λάθος Crack? Μήπως έχει πρόβλημα το Laptop σου (πιο πιθανό). Αυτό είναι σοβαρό πρόβλημα και θα πρέπει να το λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε φορά σε thread για apple προιόντα η ίδια αέναη ιστορία / διαμάχη...

 

Απο ένα σημείο κ μετά, ειναι βαρετό να επιχειρηματολογεί κανεις ξανά κ ξανά...

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Έτσι...

 

 

Και όλοι οι πικραμένοι που ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ MAC βρίσκουν ευκαιρία να ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΝ να πείσουν τους εαυτούς τους

ότι είναι καλύτερα χωρίς MAC.

 

 

 

Όταν βγει σουίτα καλύτερη από το Ms office, προγραμματισμού από το visual studio, σοβαρή εκδοσή της matlab που να τρέχει αξιοπρεπούς στο Mac και φυσικά παιχνίδια, μπορεί τότε να πάρει mbp. Μέχρι να συμβεί αυτό, ο μοναδικός λόγος για να αγοράσει κανείς mbp, είναι η σχεδίαση και η μπαταρία.

 

 

iWork

XCode

MATLAB 2010 rA.

 

Επίσης, Netbeans είναι μία χαρά (αρκετά καλό βασικά), Final Cut ΜΑΜΑΕΙ.

 

Το ότι κάποιοι κάνουν την δουλειά τους ΜΟΝΟ με VS δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει και τίποτα πέρα από αυτό.

 

Και όσο για το εάν μπορεί κανείς να γράψει Windows εφαρμογές σε XCode... μπορεί κανείς να γράψει iOS εφαρμογές ή Objective C σε VS;

 

Επίσης... δεν νομίζω ότι το θέλει και ο αλλάχ να συγκρίνεται ένα UNIX "based" σύστημα με ένα DOS "based"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που είναι το bluray, που είναι ο ssd... επειδή πολύ γκρίνια πέφτει, η κορυφαία κριτική γενικά για τους mac είναι...

 

Μήπως το χρησιμοποιείς σπασμένο με λάθος Crack?

 

Το καλύτερο σχόλιο του thread

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MATLAB 2010 rA.

 

εσυ τωρα εχεις δουλεψει matlab σε pc και σε mac, και μας λες οτι δεν ειδες διαφορα?

 

Ξέρει κανεις κανενα Γρηγορο SSD Για τον Macbοοk Pro? Τον θέλω γρηγορο 128GB ή 256GB κατω απο 200 Ευρο!.

 

πιστευω πως αν πεις "κατω απο 100 ευρω", θα σου βγει ακομα φθηνοτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως το χρησιμοποιείς σπασμένο με λάθος Crack? Μήπως έχει πρόβλημα το Laptop σου (πιο πιθανό). Αυτό είναι σοβαρό πρόβλημα και θα πρέπει να το λύσεις.

 

 

οχι. τα windows 7 ειναι γνησιοτατα και τα ειχε οταν το αγορασα. ισως να μου εβγαλε καποιο προβλημα το laptop. αυτη την βδομαδα δεν ειχα απολυτως κανενα προβλημα και δουλεψε μια χαρα το traktor.

το θεμα ομως ειναι να μην ειμαι μες'το αγχος συνεχεια μηπως ξανασυμβει κατι παρομοιο. γι'αυτο βλεπεις οτι ολοι οι επαγγελματιες djs δουλευουν με macbook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ τωρα εχεις δουλεψει matlab σε pc και σε mac, και μας λες οτι δεν ειδες διαφορα?

 

 

 

πιστευω πως αν πεις "κατω απο 100 ευρω", θα σου βγει ακομα φθηνοτερα!

 

Lol! Κατάλαβα.....πουλάω το σπίτι μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ξέρει κανεις κανενα Γρηγορο SSD Για τον Macbοοk Pro? Τον θέλω γρηγορο 128GB ή 256GB κατω απο 200 Ευρο!.

 

Ferrari στα 5000 euro παρακαλώ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...