Προς το περιεχόμενο

Mac OS X 10.7 Lion


tr3quart1sta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 787
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης

Η apple θελει 'σωνει και καλα' να επιβαλλει σε ολους την ψηφιακη διανομη λογισμικου.

 

Νομίζω ότι θα μπορούσε να κάνει ΠΟΛΥ καλύτερη δουλειά πάνω σ' αυτό αν ήταν αποφασισμένη.

 

Ίσως, βέβαια, γίνει κάτι τέτοιο στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που παιζει αυτη η προσφορα ?

Έχω την εντύπωση πως για να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις αγγλική iTunes Gift Card πρέπει να έχεις λογαριασμό στο αγγλικό iTunes store.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσφορά παίζει σε μερικά Coop supermarket. Εκτός του ότι πρέπει να πας απο το κατάστημα, όπως λέει και ο georgeadams είναι νομίζω μόνο για UK Store.

 

Το υπόλοιπο είναι στην ουσία από τις gift card.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι beta είναι για να πειραματίζονται οι developers, δεν είναι επίσημη έκδοση για να υποστηρίζεται επίσημα. Ανεπίσημα, πιθανώς να δουλεύει.

 

Τώρα, σχετικά με το θέμα του να τρέχει το Lion και σε 32-bit Core Solo/Duo που δεν υποστηρίζονται. Χρήστης στο macrumors έγραψε πως κατάφερε με κολπάκια να το εγκαταστήσει και να το τρέξει ωστόσο κάποια προγράμματα, όπως ο Finder, είναι 64-bit only και δεν τρέχουν. Αν όντως ισχύει αυτό, τότε μπαίνει οριστικό τέλος στην προοπτική αυτή καθώς όλα μπορούν να παρακαμφθούν πλην του να μην έχει 32-bit κώδικα η τελική έκδοση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καποιος τολμηρος που να εβαλε την GM?

 

Me!!! smilie.png

 

Δοκιμαστηκε σε MBP 13" Late 2010 (λογω των Multitouch Gestures και οχι στον iMac γιατι δεν εχω MM/MT) αν και οχι Clean Installation (Το περασε πανω απ την DP3)

 

Πρώτες εντυπώσεις:

 

-Υπερβολικά απλή διαδικασία εγκατάστασης σε σχεση με τα προηγουμενα λειτουργικα!!! (Και καλο και κακο ειναι αυτο-καλο γιατι πατας 3 κλικ,τον κωδικο του Account σου κ γινεται η εγκατασταση, κακο λογω μη παραμετροποιησης οπως παλιοτερα για Χ11, Printer Drivers,κτλ.)

 

-Λιγο πιο μεγαλος χρονος εγκαταστασης σε σχεση με Snow Leopard

 

-Ετσι κι ετσι σε ταχυτητα..ουτε πολυ γρηγορο ουτε πολυ αργο!! (Μπορει να φταιει οτι δεν εγινε Clean Instalation)

 

-Αν κλεισει η οθονη,μετα οταν ακουμπησεις το Trackpad δεν ξυπναει όπως γινοταν με το SL-θέλει click ή πατημα καποιου κουμπιου στο πληκτρολογιο

 

-Το Scrolling οταν εχεις ζουμαρει σε μερικες ιστοσελιδες "σκαλωνει" και δεν πηγαινει τερμα ενω θα πρεπε να πηγαινε.

 

-Απρόσκοπτη λειτουργεια των Desktops (Μεγιστα 16 μπορουμε να δημιουργησουμε-δε σκαλωσε πουθενα!!)

 

-Επιτελους ανανεωθηκε και το ρημαδι το Photobooth..!!

 

-Αισθηση λιγότερο "πλήρεστερου" σε προεγκατεστημενες εφαρμογες (Μπορει βεβαια να μαι ρομαντικος και να μου λειψουν διαφορα [isync,frontrow,sherlock που καταργηθηκε απ το 10.6 κτλ])

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Thanx για το feedback darklordvader!

Αποριες:

Σχετικα με την ταχυτητα, αν και ειναι σχετικα νωρις φανταζομαι, απ οτι καταλαβα εισαι στα ιδια με πριν. Δεν μου ακουγεται ασχημο αυτο.

Περι clean install:Mια και θα ειναι το πρωτο μου upgrade λειτουργικου, συνισταται clean install αλα windows καταστασεις ή δεν υπαρχει προβλημα με την 'αποπανω' εγκατασταση?

Θεωρητικα παντα, φανταζομαι πως ισχυει κατι αντιστοιχο με τις GM του software του iphone, προ-ios εποχες:GM = final στις περισσοτερες περιπτωσεις (σχετικο το συγκεκριμενο προφανως, ποτε δεν ξερεις τι μπορει να σκασει μυτη μεχρι την final)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς!! Ποτέ μα ποτε δε ξερεις τι μπορει να σκασει μυτη τελικα... Ειδικα τωρα που πιστευω μερικα μικρο-glitches εχουν τον χρονο να τα δουν και να τα φτιαξουν καταλληλως, αφου πλεον μιλαμε για digital distribution και οχι κανονικο με packaging και τα συναφη.. όπως και να χει μπορει να μας τυχει καμια εξαιρεση!! (σ.σ. Θυμησου iOS 4 GM)

 

 

Η ταχυτητα πιστευω ειναι ιδια επειδη δεν εγινε Clean Install οποτε εφυγε και αυτο το κραμα βελτιωμενης ταχυτητας-placebo effect.. Καθολου άσχημο, μια χαρα ειναι!!

 

Όσο για το αλλο... αναλόγως, αν και σχεδον πάντα προτιμούσα format (write zeros) και Clean Install..άλλες φορές κανονικά Upgrade που κι εκει δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα..

 

Π.Χ. στον iMac μου που τον χρησιμοποιω ανελιππως και εχω γεμισει τα 750gb του με δεδομενα, αλλα και τακτοποιημενα ολα τα προγραμματα που δουλευω και τις ρυθμισεις του θα κανω Upgrade μολις δω οτι ολα τα προγραμματα που εχω ειναι συμβατα και αφου φυσικα παρω Magic Trackpad (δικαιολογια εψαχνα αλλα ειναι πολυ χρηστικο στο Lion με τα gestures, κακα τα ψεμματα). Στο Macbook Pro απ την άλλη που χω τα απολυτως βασικα και πολυ λιγοτερα απ τον iMac θα του κανω κανονικο Clean..

 

Περι ορεξεως...wink.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως επισήμανε το macworld, πολλοί περιμένουν ότι θα υπάρχουν εξαιρέσεις στην πολιτική "μόνο μέσω app store". Για παράδειγμα, τα σχολεία, τα πανεπιστήμια και οι εταιρείες. Δεν είναι πολύ πρακτικό να έχουν App Store και πιστωτικές κάρτες που θα τα χρεώνουν αυτά. Αυτοί οι οργανισμοί πληρώνουν με διαφορετικό τρόπο το λογισμικό οπότε ας περιμένουμε λίγο να δούμε τι θα κάνουν.

 

Το ίδιο πρόβλημα υπήρχε και για το Final Cut Pro X που κυκλοφόρησε πρόσφατα μόνο μέσω App Store.

Η Apple λεεί οτι σε Volume License θα δίνει Redemption Codes για κατέβασμα:

 

Can I purchase a volume license?

 

Final Cut Pro X, Motion 5, and Compressor 4 Commercial and Education Volume Licensing will be available soon via the Apple Online Store for quantities of 20 or more. After purchasing, customers will receive redemption codes they can use to download the applications from the Mac App Store.

 

http://www.apple.com/finalcutpro/faq/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
(Μπορει βεβαια να μαι ρομαντικος και να μου λειψουν διαφορα [isync,frontrow,sherlock που καταργηθηκε απ το 10.6 κτλ])

 

Ώπα! Καταργήθηκε το iSync; Και πώς θα κάνουμε πλέον sync με το κινητό μας;

 

Κρίμα και για το FrontRow, αλλά όπως και να το κάνουμε, πολύ μικρότερη απώλεια. Είχα μήνες να το χρησιμοποιήσω (αν και παλιότερα το έλιωνα), λόγω μετακινήσεων-μετακόμισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...