Προς το περιεχόμενο

Mac OS X 10.7 Lion


tr3quart1sta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@zerocool

clean install ή upgrade?

 

 

clean install, αλλά μόλις με πέτυχες να κανω restore από time machine γιατί το πρόβλημα που έχω χρειάζεται coolbook, και αφού δεν βγήγκε σήμερα και περιμένουμε από εβδομάδα φαντάζομαι ότι θα υπάρξει ακόμη μια έκδοση του lion και να καθήσει ο μάγκας να βγάλει καινούργια έκδοση για το coolbook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 787
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

clean install, αλλά μόλις με πέτυχες να κανω restore από time machine γιατί το πρόβλημα που έχω χρειάζεται coolbook, και αφού δεν βγήγκε σήμερα και περιμένουμε από εβδομάδα φαντάζομαι ότι θα υπάρξει ακόμη μια έκδοση του lion και να καθήσει ο μάγκας να βγάλει καινούργια έκδοση για το coolbook.

 

πάνω σε αυτό που έγραψες...

Εγώ έχω περασμένη την έκδοση lion πριν την gm.

Θέλω να κάνω fresh install μόλις αγοράσω το lion καθώς και θα αλλάξω σκληρό δίσκο.

Από το time machine backup που έχω θα μπορέσω να "τραβήξω"μονο τα apps, docs, pics, music και downoloads που έχω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το migration assistant που είναι στα utilities. Τρέξτο όμως αφού τελειώσει πλήρως η εγκατάταση. Απλά αν δεν έχεις Time Machine θα χρειαστείς να βάλεις τον δίσκο σε εξωτερική θήκη και να του πεις ποια είναι η πηγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το migration assistant που είναι στα utilities. Τρέξτο όμως αφού τελειώσει πλήρως η εγκατάταση. Απλά αν δεν έχεις Time Machine θα χρειαστείς να βάλεις τον δίσκο σε εξωτερική θήκη και να του πεις ποια είναι η πηγή.

έχω time machine συνδεδεμένο στο mac μου... οπότε θα είναι piece of cake! thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ γιατί όλοι ανυπομονείτε να δείτε ένα λειτουργικό που είναι downgrade του SL. Ποιο feature να πρωτοζηλέψουμε; Την απουσία spaces & expose;;; Και μην ακούσω για mission control, διότι αλλάζει όλες τις αγαπημένες μας συνήθειες. Μήπως την buggy και τραγελαφική υλοποίηση των full screen apps, ειδικά όταν στο SL πολλές εφαρμογές σου δίνουν full screen view με πολύ καλυτερο τρόπο; Ή μήπως να ζηλέψουμε την απουσία frontrow και isync??? Όσον αφορά τα autosaves και resume και versions, αφού λύσουν πρώτα τα bugs, είναι πολύ συζητήσιμο κατά πόσο όλα αυτά είναι πραγματικά χρήσιμα τελικά. Μετά από δοκιμές που έκανα με τις DPs δεν μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος.

 

Ειδικά όμως η απουσία spaces & expose αλά SL με την ελευθερία και την ταχύτητα που μας έδιναν στο να οργανώνουμε πολλαπλούς χώρους εργασίας γυρίζει το Mac OS X πολλά χρόνια πίσω και αυτό δεν μπορώ να το καταπιώ έτσι εύκολα! Είχα λόγους να είμαι fun της Apple, διότι το Leopard και αργότερα το SL μου έλυσαν τα χέρια... Αλλά μετά από αυτό το Lion με βλέπω να μένω στο SL για πάντα και αργότερα να βάζω W8 και linux (το 2ο για να υπάρχει και ένα πραγματικό OS στα χέρια μου και όχι το κουτσουρεμένο από την MS DOS).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντι για expose, τι θα εχει? Τιποτε?

 

Έχει το mission control. Δεν είναι όμως expose. Ομαδοποιεί τα παράθυρα ανά εφαρμογή, αλλά δεν μπορείς να δεις όλα τα παράθυρα ανοιχτά, ούτε δίνει περιγραφή του πιο παράθυρο είναι ανοιχτό. Υπάρχει όμως ένα expose, αλλά μόνο για όλα τα παράθυρα μιας συγκεκριμένης εφαρμογής (αυτής που είναι active εκείνη τη στιγμή). Είναι σα να έχεις expose μόνο με τη ρύθμιση application windows και δεν υπάρχει δυνατότητα για all windows! Δηλαδή αχταρμάς, διότι συνήθως κάνουμε δουλειές ανάμεσα σε 2 εφαρμογές και όχι ανάμεσα σε διαφορετικά παράθυρα της ίδιας εφαρμογής. Τέλος πάντων αν πας στο macrumors και δεις το thread "Spaces in Lion", θα καταλάβεις πολλά.

 

Το θέμα είναι ότι το Lion φαίνεται πολύ απογοητευτικό και ελπίζω οι Mac Users να μην το αγκαλιάσουν τόσο όσο η Apple θα ήθελε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιάζεσαι. Για το 90% των πραγμάτων που σε ενοχλούν ή λείπουν, θα βγουν 3rd party εφαρμογές που θα σε καλύπτουν, πάντα έτσι γίνεται.

 

Αρκεί η Apple να μην το θεωρήσει ως EULA ή Patent violation!!! Αλλά τι άλλο να πω;;; Από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί! Αφού η Apple μας κόβει τα αυτονόητα, μακάρι να μας σώσουν οι third party developers! Πάντως παρόλο που και στα windows είχα δοκιμάσει εφαρμογές expose και spaces, καμιά δεν πλησίαζε ούτε σε ευχρηστία, ούτε σε λειτουργικότητα το SL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το iSync μπορεί να να μην είναι στο Lion αλλά αν αντιγράψεις το .app από το SL δουλεύει κανονικά λένε εδώ:

 

http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=1184017

 

Επίσης με 2 λεπτά δουλειά μεταφέρεις και το frontrow από το SL στο Lion:

 

http://forums.macrumors.com/showpost.php?p=12937314&postcount=31

 

Για τα συγκεκριμένα, είναι απολύτως βέβαιο ότι θα "κυκλοφορήσουν" ως αυτοματοποιημένοι installers για το Lion μόλις βγει η τελική έκδοση. Προβλέπω ένα δημοφιλές torrent να είναι το "Snow Leopard Missing Features for Lion" το οποίο θα σου βάζει σχεδόν ό,τι σου λείπει με δυο κλικ.

 

Για το mission control, πάλι πιστεύω ότι θα βγει ένα μικρό hack για να κάνει αυτό που θες και στο τέλος δε θα σου λείπει τίποτα. Απλά περίμενε ένα-δυο μήνες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να ναι έτσι όπως τα λες Daniel! Αλλιώς μένω στο SL. Πάντως στην αρχή δεν πρόκειται να τρέξω να αγοράσω το Lion.

 

Μου αρεσει να υπαρχει κριτικη. Γιατι συνηθως ακουγονται μονο τα fanboys.

Ωστε πολλοι λετε οτι το lion ειναι ενα πισογυρισμα;

 

Φίλε mentora, λατρεύω τα mac και την Apple, αλλά μόνο εφόσον το software τους με βολεύει και έχει περισσότερη χρηστικότητα από άλλα λειτουργικά, αν και αυτό είναι η καθαρά προσωπική μου άποψη. Προσωπικά μάλιστα αγοράζω gadgets κυρίως για το software που μπορούν να τρέξουν και πολύ λιγότερο για την υπολογιστική τους ισχύ. Επίσης μου αρέσει και το ωραίο design με καλή ποιότητα κατασκευής, διότι μου αρέσει να δουλεύω πάνω σε κάτι όμορφο που δε φθείρεται εύκολα με το χρόνο, μου αρέσει η καλή οθόνη γιατί έχω ευαίσθητα μάτια και τέλος θέλω το μηχάνημα να είναι αθόρυβο. Γι' αυτό και από το 2008 και μετά όλες μου οι αγορές από υπολογιστές είναι Apple. Από τη στιγμή όμως που βλέπω στραβές, δεν μπορώ να λέω ότι όλα είναι καλά. Η Apple είναι μια εταιρεία και όχι θρησκεία. Τώρα ίσως κάποιοι αυτό να μην το καταλαβαίνουν, αλλά προσωπικά πάντα βλέπω με κριτικό μάτι τις εξελίξεις.

 

Ας πούμε δεν μπορώ να μην πω ότι τα w8 με έχουν εντυπωσιάσει προς το παρόν! Αν μη τι άλλο ίσως είναι η πρώτη φορά που η MS σταμάτησε να επαναπαύεται στο θρόνο του μονοπωλείου της και προσπαθεί να παρουσιάσει κάτι ριζοσπαστικά νέο και καλύτερο, έστω και στο επίπεδο του UI (user interface).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και μερικές μέρες έχω βάλει την GM .. καταρχήν δεν έπαθα και την πλάκα μου άνετα γυρνάω στην snow άλλα το πιο βασικό πρόβλημα που έχω είναι με τους torrent client transmission και vuze ΔΕΝ λειτουργούν και το utorrent δεν λειτουργεί σε όλους τους tracker

το καλό είναι ότι υποστηρίζει Ελληνικό ορθογράφο της isquare .. αυτά προς το παρόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...