Προς το περιεχόμενο

Mac OS X 10.7 Lion


tr3quart1sta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 787
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πότε ακριβώς η Apple σε έκανε να πιστέψεις πως δεν κολώνει να κάνει σημαντικές αλλαγές στα προϊόντα της χωρίς να σκέφτεται τη συμβατότητα; :)

 

Κάπου διάβασα πως τη νοιάζει αυτό που θέλουν το 90% των χρηστών, το 90% του χρόνου (90% of the users, 90% of the time). Αν η χρήση του Mission Control βολεύει το 90% των χρηστών κατά το 90% του χρόνου που το χρησιμοποιούν, οι υπόλοιποι 10% δεν παίζουν ιδιαίτερο ρόλο για την Apple. :)

 

 

Αυτό δεν απαντά στο γιατί... Ας κάνει όσες αλλαγές θέλει, ας το κάνει και DOS based λειτουργικό για να βολέψει το 90% των χρηστών και ας βάλει και direct X... Το θέμα είναι ότι το spaces - expose χρησίμευε στους πάντες... Εδώ μέχρι και οι windows users εγκαθιστούσαν προγράμματα τρίτων για να έχουν αυτή τη λειτουργία στα windows... Τι να πω... Ας ελπίσουμε ότι στο AppStore θα κυκλοφορήσει εφαρογή Spaces - Expose για Lion...

 

Πάντως δεν ξέρω αν το mobileme ήταν μια ατυχή στιγμή της Apple, αλλά φαίνεται πως ο Jobs αναγνωρίζει τα λάθη. Ας ελπίσουμε να ξαναδούμε τις ίδιες λειτουργίες ως revolutionary new feature, διότι φαίνεται πως μάλλον το mission control είναι μια επανεκκίνηση, ώστε μετά να υπάρχουν περιθώρια περαιτέρω βελτίωσης. Είδομεν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε μερικα gestures βλεπω οτι πρεπει να χρησιμοποιησεις 1 δακτυλο λιγοτερο απο το αντιστοιχο στο snow... πχ οριζοντιο scrolling πως γινεται? αφου το two finger swipe το βαλανε για previous - next page...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αυτοί που δεν έχουμε Macbook, αλλά iMac και δεν πρόκειται να αγοράσουμε trackpad, δεν εκμεταλλευόμαστε τίποτα από gestures και τέτοια; Επίσης, το mission control είναι λειτουργικό για εμάς;

 

Έχω αρχίσει να φοβάμαι ότι θα μείνουμε στο Snow Leopard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που δεν έχουμε Macbook, αλλά iMac και δεν πρόκειται να αγοράσουμε trackpad, δεν εκμεταλλευόμαστε τίποτα από gestures και τέτοια; Επίσης, το mission control είναι λειτουργικό για εμάς;

 

Έχω αρχίσει να φοβάμαι ότι θα μείνουμε στο Snow Leopard.

 

τον οκτωβριο το ειχανε παρουσιασει με Magic Mouse wink.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Να υποθέσω οτι δεν έχεις καμιά touch συσκευή (ας είναι και smartphone)?

 

?

 

Όχι, από πού βγαίνει αυτό το συμπέρασμα; Έχω. iPod Touch.

 

trequarista, μέχρι τώρα δεν έκανα gestures, αλλά χρησιμοποιούσα expose και spaces με τις γωνίες της οθόνης. Επίσης, κάποια πράγματα (όπως το zoom) τα είχα βάλει στα extra πλήκτρα από το ποντίκι μου (που είναι ένα Logitech).

 

Το θέμα είναι πως αν το λειτουργικό φτιαχτεί πάνω στα gestures τότε το υπάρχον hardware μας (για ορισμένους), δε θα αρκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

?

 

Όχι, από πού βγαίνει αυτό το συμπέρασμα; Έχω. iPod Touch.

 

trequarista, μέχρι τώρα δεν έκανα gestures, αλλά χρησιμοποιούσα expose και spaces με τις γωνίες της οθόνης. Επίσης, κάποια πράγματα (όπως το zoom) τα είχα βάλει στα extra πλήκτρα από το ποντίκι μου (που είναι ένα Logitech).

 

Το θέμα είναι πως αν το λειτουργικό φτιαχτεί πάνω στα gestures τότε το υπάρχον hardware μας (για ορισμένους), δε θα αρκεί.

 

Μην ανησυχείς τόσο... Έχει active corners για expose και mission control, ενώ για τo flip through θα υπάρχουν keyboard shortcuts. (Τελικά το έψαξα και υπάρχουν, αλλά δεν μπορούν να προσομοιώσουν την αίσθηση που σου δίνει το touch gesture.)

 

Το θέμα είναι αν σου αρέσει η νέα ipad λογική για το full screen, το αντίστροφο scrolling, και η νέα λογική του mission control. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η Apple να μην αφήσει το expose - spaces όπως ήταν και απλώς να προσθέσει το mission control. Επίσης έπρεπε να βάλει και μια επιλογή για ευθύ ή ανάστροφο scrolling στα settings και να αφήσει το χρήστη να διαλέξει. Παιδιά δεν παλεύεται το νέο scrolling. Το δούλεψα κάτι μέρες και ακόμα να το συνηθίσω. Είναι ανάποδο και στο ποντίκι.

 

Πάντως η Microsoft ακολουθεί διαφορετική τακτική. Το νέο UI των Windows 8 είναι απλά υπέροχο και δίνει ιδιαίτερη έμφαση στην ταυτόχρονη χρήση 2 εφαρμογών, κάτι στο οποίο η Apple έμεινε πίσω και ήταν κάτι που περίμενα να το δω στο Lion. Παρόλο όμως το ριζοσπαστικό UI των Windows 8, η Microsoft πολύ ορθά διατηρεί το παλιό περιβάλλον χρήσης των Windows και αφήνει τον τελικό χρήστη να κάνει την επιλογή! Πολύ έξυπνο και μπράβο στη Microsoft. Είδε ότι παίρνει την κάτω βόλτα και αντέδρασε πολύ εντυπωσιακά. Ας τα βλέπει αυτά η Apple...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ σοβαρά με απο αυτό δεν ξέρω αν θα πάω σε Lion. θα μείνω σε snow leopard έτσι και αλλιώς ολα δουλεουν υπέροχα.

 

 

επίσης εχει δόση τόσο εμφαση σε touch λειτουργίες που εμας τους hardcore keyboard users μας εχει γραμμένους. δλδ αυτοι που εχουν desctop τι πρέπει να κανουν; να πάρουν το τελείως αντιπαραγωγικό trackpad; το δοκίμασα και εκανα τις δουλείες μου στο 1/3 απο οτι με το ποντίκι (δουλευω photoshop cad προγραμματα.)

 

στο διαολο να πάνε. οι λογική τους πηγαινει στους facebook friendly users και ας μη κρυβόμαστε πλέον σε λίγο καιρό θα ειναι η πληοψηφια των mac users, αφού ολοι παρωτρύνουμε κάποιον να πάρει μακ να κάνει usual χρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

?

 

Όχι, από πού βγαίνει αυτό το συμπέρασμα; Έχω. iPod Touch.

 

trequarista, μέχρι τώρα δεν έκανα gestures, αλλά χρησιμοποιούσα expose και spaces με τις γωνίες της οθόνης. Επίσης, κάποια πράγματα (όπως το zoom) τα είχα βάλει στα extra πλήκτρα από το ποντίκι μου (που είναι ένα Logitech).

 

Το θέμα είναι πως αν το λειτουργικό φτιαχτεί πάνω στα gestures τότε το υπάρχον hardware μας (για ορισμένους), δε θα αρκεί.

Ωραία....γιατί υπάρχουν ήδη κάποιες εφαρμογες για iOS που μετατρέπουν το ipod touch σε wifi trackpad,απλά μένει τώρα να τις προσαρμόσουν στο lion ή η Apple να κάνει μία δικιά της.Είδωμεν.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ σοβαρά με απο αυτό δεν ξέρω αν θα πάω σε Lion. θα μείνω σε snow leopard έτσι και αλλιώς ολα δουλεουν υπέροχα.

 

 

επίσης εχει δόση τόσο εμφαση σε touch λειτουργίες που εμας τους hardcore keyboard users μας εχει γραμμένους. δλδ αυτοι που εχουν desctop τι πρέπει να κανουν; να πάρουν το τελείως αντιπαραγωγικό trackpad; το δοκίμασα και εκανα τις δουλείες μου στο 1/3 απο οτι με το ποντίκι (δουλευω photoshop cad προγραμματα.)

 

στο διαολο να πάνε. οι λογική τους πηγαινει στους facebook friendly users και ας μη κρυβόμαστε πλέον σε λίγο καιρό θα ειναι η πληοψηφια των mac users, αφού ολοι παρωτρύνουμε κάποιον να πάρει μακ να κάνει usual χρηση.

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με κάποιο post.

Μια απο τα ίδια εκτός όλων των άλλων για μένα μόνο και μόνο ότι διατίθεται απο το store απορρίπτεται (ποτέ μη λες ποτέ βέβαια).

Η μόνη αλλαγή που με αφορά και θα την ήθελα είναι το Filevault,τίποτα άλλο.

Όπως είπε και ο ixthy τουλάχιστον θα μπορώ να έχω SL-Windows 8,γιατί στο Lion ταιριάζει γάντι η παρακάτω εικόνα ...

 

LionMirror4.jpg

 

1200 ευρώ laptop για να παίζω με τα gestures στο Facebook;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...