Προς το περιεχόμενο

Firmware update Thomson Speedtouch 780WL


tarantules

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήρα ένα μεταχειρισμένο Speedtouch 780WL από μέλος του insomnia και λέω να του κάνω αναβάθμηση στο firmware...

Βρήκα στο net την έκδοση ST780_R7447HD_ELION_OFFICIAL και θέλω να μάθω καταρχήν εαν είναι η τελευταία έκδοση που έχει βγει μέχρι τώρα και κατά 2ον από που βρίσκω τον Firmware update wizard για να κάνω την αναβάθμηση μιας και CD εγκατάστασης δεν έχω (δεν το ζήτησα εγώ δηλαδή).

Το router είναι VOIP και έκδοση software 6.2.29.2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ...Όσον αφορά την έκδοση που βρήκα; Είναι η τελευταία; Στη λίστα από το site που μου έδωσες δεν έχει κάτι σχετικό με το 780WL.Τον wizard τον κατέβασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν μπορο να θυμηθω ποια ειναι η τελευαια.δες και εδω www.modem-help.co.uk η εδω http://forums.modem-help.co.uk/

καπου εχει ενα link για thomson ρουτερ.αν και τωρα εγω δεν μπορω να μπω στο site.ισως καποιο παροδικο προβλημα

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H έκδοση software 6.2.29.2 είναι η τελευταία ευρέως γνωστή και σταθερή.

Υπάρχει νεώτερη η v7.4.4.7,αλλά πριν δοκιμάσεις καλύτερα να ενημερωθείς πρώτα εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν χανεις και τιποτα βεβαια να την δοκιμασεις.αμα δεν σου κανει ξαναβαζεις previous.εμενα τουλαχιστον με εχει αφησει να ξαναβαλω πιο παλια.ειχα /εχω ενα 780 αλλα δεν θυμαμαι ποιο ειχα βαλει πανω.ισως ειχα βαλει αυτο οταν εψαχνα.δεν ειχα θεμα παντως. γενικως για αυτο το μοντελο δεν βγηκαν πολλα firmware .αν και τωρα που το ειδα μαλλον πρεπει να ειχα βαλει το generic οχι αυτο.

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλησπερα και απο μενα. Μια ερωτηση θελω να κανω. Εχω το Tomson Speedtouch 780WL απο την NETONE και

θελω να το βαλω στη HOL. Απο την HOL μου ειπαν οτι μπορω να βαλω οτι μοντεμ θελω. Αυτο ομως ειναι

κλειδωμενο στην ΝETONE. Γινεται να ξεκλειδωθει και να παιξει στην HOL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο μενα. Μια ερωτηση θελω να κανω. Εχω το Tomson Speedtouch 780WL απο την NETONE και

θελω να το βαλω στη HOL. Απο την HOL μου ειπαν οτι μπορω να βαλω οτι μοντεμ θελω. Αυτο ομως ειναι

κλειδωμενο στην ΝETONE. Γινεται να ξεκλειδωθει και να παιξει στην HOL

 

 

καλως ηρθες στο forum.

α.για να ξεκλειδωθει ενα thomson πρεπει να ξερεις τα admin στοιχεια του οποτε δεν ξερω αν τα εχεις βρει γιατι η netone δεν τα δινει.

β.επειδη ξερω οτι η Hol δεν εχει radius και δεν εχει στοιχεια καν για να μπεις στο ιντερνετ (απλα συγχρονιζει και μπαινεις) τοτε θα μπει και οπως ειναι.

γ.αν οταν μπαινεις εχεις admin privileges τοτε το κανεις firmware update και του περνας κανα generic firmware και μετα ειναι ολο δικο σου χωρις να ειναι παραμετροποιημενο απο την netone με τις ρυθμισεις του voip της.

δ.εχω ακουσει οτι ακομα και αν το thomson ειναι κλειδωμενο και δεν εχεις admin privileges για να περασεις αλλο firmware Με το προγραμμα που δινει η thomson Μερικοι λενε οτι αμα ανεβασεις το firmware με tftp δεν σου ζηταει καν να βαλεις στοιχεια για admin privilege.

ε.επισης εχω ακουσει οτι υπαρχουν και προγραμματα που σπανε το admin privilege στα thomson.το εχω ακουσει απο φιλο αλλα δεν το εχω κανει.αλλα ισως παιξει και οπως ειναι.

απλα στην περιπτωση που μια στο εκατομυριο εχουν δωσει καρφωτα dns της netone και δεν παιζει σε Hol μπορεις να τα κανεις Override δινοντας της Hol καρφωτα sto tcp ip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Αδερφια,

Καλη Χρονια κατ'αρχας..

εχω το ιδιο ρουτερακι ξεμεινεμενο απο την παλαι ποτε ΝΕΤΟΝΕ..

δυστυχως το ρουτερακι δεν διαθετει Easy Setup Wizard

κι ειπα να του βαλω ενα firmware μπας κι εμφανιστει το...wizard

το Username ειναι User και το password ο σειριακος αριθμος που γραφει το ρουτερακι απο κατω.

μπαινω με αυτα κανονικα απο τους browsers , ομως...δεν τα δεχεται το Upgrade Wizard προκειμενου να περασω το firmware..

υπαρχει καμμια ιδεα ? η...να το στειλω στον...καδο του Καμινη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σφάλμα σου βγάζει ? φαντάζομαι οτι θέλεις username και password του admin για να γίνει το upgrade όπως ειπε και ο poulinos.

 

Επειδή έψαξα λίγο και διάβασα οτι μπορεί και με hard reset απο το κουμπάκι απο πίσω ακομα να μην σε αφήνει να κάνεις firmware upgrade δοκιμάστε σε οσουν ενδιαφέρονται αυτο το άρθρο εδώ τα παιδιά λενε οτι με κάπιες ρυθμίσεις κτλπ μπορείς να το ξεκλειδώσεις τελικά και χωρίς να ξέρεις τα admin pass

 

Link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφια,

Καλη Χρονια κατ'αρχας..

εχω το ιδιο ρουτερακι ξεμεινεμενο απο την παλαι ποτε ΝΕΤΟΝΕ..

δυστυχως το ρουτερακι δεν διαθετει Easy Setup Wizard

κι ειπα να του βαλω ενα firmware μπας κι εμφανιστει το...wizard

το Username ειναι User και το password ο σειριακος αριθμος που γραφει το ρουτερακι απο κατω.

μπαινω με αυτα κανονικα απο τους browsers , ομως...δεν τα δεχεται το Upgrade Wizard προκειμενου να περασω το firmware..

υπαρχει καμμια ιδεα ? η...να το στειλω στον...καδο του Καμινη ?

α.το easy setup wizard δεν το χρειαζεται ετσι και αλλιως.μπορεις να βαλεις τα Username και password της συνδεσης σου απευθειας μεσα στο ρουτερ.

β.τα στοιχεια ειναι για user προσαβαση οχι admin.δεν ξερω αν εχει βρει ποτε κανεις τα admin username kai password Για netone.

βρηκα αυτο δεν ξερω αν βοηθαει

http://www.adslgr.com/forum/archive/index.php/t-252286.html

 

 

Τι σφάλμα σου βγάζει ? φαντάζομαι οτι θέλεις username και password του admin για να γίνει το upgrade όπως ειπε και ο poulinos.

 

Επειδή έψαξα λίγο και διάβασα οτι μπορεί και με hard reset απο το κουμπάκι απο πίσω ακομα να μην σε αφήνει να κάνεις firmware upgrade δοκιμάστε σε οσουν ενδιαφέρονται αυτο το άρθρο εδώ τα παιδιά λενε οτι με κάπιες ρυθμίσεις κτλπ μπορείς να το ξεκλειδώσεις τελικά και χωρίς να ξέρεις τα admin pass

 

Link

ναι θελει admin για να γινει.καποιοι λενε οτι αμα ανεβασεις το firmware με tftp και οχι με το wizard οτι δεν χρειαζεται το admin password.δεν το εχω δοκιμασει .στο λινκ πιο πανω λενε οτι δοκιμασαν 3 τροπους για να παρεις admin privilege αλλα δεν πετυχε.αλλα γραφουν κατι αλλες οδηγιες που ισως πετυχουν για να μπεις σαν admin.kai se tftp να το βαλεις με το κουμπακι απο πισω παλι θα σου ζητησει admin username /pass.απλα το κουμπακι το χρησιμοποιησεις αν εχεις προβλημα να βαλεις το ρουτερ σε tftp μεσα απο τον wizard.

 

του βαλα και εγω ενα site Με κατι οδηγιες απο το adslgr.ας τα δοκιμασει να δει αν θα πετυχει.σταθερο ρουτερ το 780 αλλα οχι το πιο New.οχι οτι υπαρχει θεμα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπέρα.

 

Έχω το thomson speedtouch 780wl που είχα από vivodi.

 

Το ξεκλειδωσα βρισκοντας τα admin passwords και περνοντας του το firmware firmware 6.2.29.2

 

>
Product Name:    ST780
Serial Number:    CP0705JTBN4
Software Release:    6.2.29.2
Software Variant:    AA
Boot Loader Version:    1.0.6
Product Code:    36035800
Board Name:    BANT-R

 

Αλλά έχω ένα θέμα στο ότι ΔΕΝ μπορώ να του αλλάξω το adsl modulation σε adsl 2+ και κλειδώνει συνέχεια σε g.dmt στη 4net που είμαι τώρα.

Πως μπορώ να το κάνω να είναι παντελώς ξεκλείδωτο το συγκεκριμένο ρουτερ γιατί παρόλο που τώρα είμαι στο μενού του σαν administrator δεν έχει επιλογή για αλλαγή adsl modulation.

 

ΣΑΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και στα εστειλα στο Pm στα γραφω και εδω ωστε να τα δει και κανας αλλος αμα θελει κατι

Καλησπερα

εχουμε και λεμε

λογικα

telnet 192.168.1.254

USername Administrator me a κεφαλαιο

password τιποτα εκτος αν εχεις βαλει εσυ κατι

μετα γραφεις menu

Πας στο xdsl

Μετα debug

μετα multimode

μετα πατας enter και παιζεις με τα βελακια κατω μεχρι να παει στο g.992.5_annex_a

 

πατας οκ και μετα οκ η cancel για να ξαναβγεις στην αρχη πριν πατησεις το μενου που μπορεις να γραψεις εντολες αντι να διαλεξεις

αν σε πεταξει εξω μην αγχωνεσαι.ξαναμπες και απλα δωσε

 

saveall kai enter για να το σωσει.λογικα θα πρεπει μετα στο dsl connection να σου γραφει οτι κλειδωνει με g.992.5 αντι για 992.1 που ειναι το g.dmt και 992.3 που ειναι το adsl2/.πες μου αν πετυχε

επισης δες εδω για πιο νεο Firmware

http://leoforeia.gr/thomson/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα.

 

Έχω το thomson speedtouch 780wl που είχα από vivodi.

 

Το ξεκλειδωσα βρισκοντας τα admin passwords και περνοντας του το firmware firmware 6.2.29.2

 

 

 

Εν τελη ποιο ειναι το Username k to Password για το Upgrade Wizard?

 

Ειμαι κ εγω στην φαση να ξεκλειδωσω ενα 780 της NETone, αλλα παω για την tftp λυση γιατι δεν βρησκω τον κωδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καντο με tftp αν δεν βρεις το admin αν και εδω γραφουν καποιους τροπους για το admin

http://www.adslgr.com/forum/threads/192008-Vivodi-firmware-%CF%83%CE%B5-Speedtouch-780-WL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...