Προς το περιεχόμενο

iPad 2 : Ταχύτερο, λεπτότερο και από τις 25 Μαρτίου στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 327
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

25 Μαρτίου κυκλοφορεί και το Nintendo 3DS!! Να γιατί βιάζεται η Apple!

 

Ναι τι να σου πω! Χ#στηκε η Apple για το 3DS! Η Nintendo έχει σοβαρά προβλήματα τελευταία και δεν τη βλέπω να παίρνει μπρος...

 

cool.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει το iPad με το Nintendo?

Μήπως περισσότερη έχει το iPod Touch ή το iPhone? Έτσι κι αλλιώς ακόμα, δεν έχει βγει κανένα παιχνίδι ειδικά για το 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω και εγω μιας και θα το παρω στο μελλον το ipad2

 

για να συνδεομαστε στο ιντερνετ εκτος σπιτιου ( μεσα στο σπιτι θα μπαινουμε απο το ασυρματο router μας σωστα?)

 

τι κανουμε? πχ σε netbook εβαζες φλασακι μιας εταιριας εμπαινες με χαμηλες ταχυτητες καπως... εδω με το ipad τι παιζει? και ποσο πανε οι τιμες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διότι το iOS είναι non-free λογισμικό με την έννοια του κλειστού κώδικα, όχι με την έννοια του «επί πληρωμή».

 

Η Microsoft αναπτύσσει ένα λειτουργικό και το πουλάει. Η Google αναπτύσσει ένα λειτουργικό και το δίνει δωρεάν. Η Apple αναπτύσσει ένα λειτουργικό και το χρησιμοποιεί αποκλειστικά η ίδια. Δεν το πουλάει, συνεπώς δεν μετακυλεί το κόστος της ανάπτυξής του (συν κάποιο ποσοστό κέρδους) σε τρίτους. Αυτό για τον τελικό καταναλωτή σημαίνει πως το iOS θα του κοστίσει τόσο όσο και το Android ή ελάχιστα παραπάνω. Σε καμία περίπτωση όμως όσο θα έχει στο μυαλό του κάποιος σκεπτόμενος την έννοια "non-free OS".

 

Ο φίλος ρωτάει "γιατί ένα tablet pc με free λογισμικό (με Android π.χ.) να είναι ποιό ακριβό ή στην ίδια τίμη με το ήδη ακριβό IPad?" και το επιχείρημα σου καταλήγει ότι επειδή το iOS το χρησιμοποιεί αποκλειστικά η Apple και δεν μετακυλεί το κόστος ανάπτυξης του ο τελικός καταναλωτής θα πληρώσει το ίδιο ή παραπάνω από το Android. Νομίζω κάπου τα μπέρδεψες.. Ο φίλος ρωτάει γιατί το tablet είναι πιο ακριβό απο το iPad εσύ απαντάς γιατί το iPad είναι πιο ακριβό απο το tablet το οποίο δεν ισχύει.

 

Το γεγονός ότι η ίδια η Apple αναπτύσει το λογισμικό και δεν χρειάζεται να το αγοράσει από κανέναν άλλο μειώνει το κόστος ακόμα περισσότερο.

 

Anyway ο λόγος που το iPad είναι πιο φθηνό είναι το δίκτυο λιανικής που χρησιμοποιεί η Apple + το γεγονός ότι δεν χρειάζεται να πληρώνει royalties (ίσως ελάχιστα) σε κανέναν για hardware ή software development. Η πιο vertically integrated εταιρεία στον κλάδο της.

 

http://www.wired.com/gadgetlab/2011/02/ipad-price/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω και εγω μιας και θα το παρω στο μελλον το ipad2

 

για να συνδεομαστε στο ιντερνετ εκτος σπιτιου ( μεσα στο σπιτι θα μπαινουμε απο το ασυρματο router μας σωστα?)

 

τι κανουμε? πχ σε netbook εβαζες φλασακι μιας εταιριας εμπαινες με χαμηλες ταχυτητες καπως... εδω με το ipad τι παιζει? και ποσο πανε οι τιμες?

 

Οπου εχει wifi, μπαινεις με wifi.

Αν εχεις το μοντελο που εχει και 3G, μπορεις να παρεις εξτρα πακετο με ογκοχρεωση για οταν δεν εισαι σε wifi απο την vodafone η την cosmote

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ρωτήσω κάτι χωρίς καμία διάθεση ειρωνίας. Κάποιος ο οποίος έχει ήδη Laptop, σε τι ακριβώς θα του χρησιμεύσει ένα οποιοδήποτε Tablet; Εκτός και αν οι περισσότεροι το παίρνουν ως τον επόμενο φορητό υπολογιστή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο πες το στους εκατομμυρια χρηστες android που δεν το αλλαζουν με τιποτα πλεον. Εκτος αν κανεις κατι με το γιωταphone που δεν το κανεις με ενα desire HD ή με ενα Optimus 2X. Κατι που κανεις με το ipad και δεν το κανεις με το galaxy tab; Οσων αφορα τον φιλο που λυσαξε οτι το galaxy tab που πηρε ειναι για τα μπαζα... Φιλε μου αφου δεν το εχεις με την τεχνολογια... Αν δοκιμαζες να κανεις ενα update το λειτουργικο του θα εβλεπες οτι τα κολληματα εξαφανιστηκαν... ;)

 

 

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=OPzuMllENz4#at=32

 

 

Ακομα μιλατε για το galaxy tab που ουτε την μπαρα δεν μπορει να κατεβάσει normal, το ερείπιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ρωτήσω κάτι χωρίς καμία διάθεση ειρωνίας. Κάποιος ο οποίος έχει ήδη Laptop, σε τι ακριβώς θα του χρησιμεύσει ένα οποιοδήποτε Tablet; Εκτός και αν οι περισσότεροι το παίρνουν ως τον επόμενο φορητό υπολογιστή τους.

 

Το θέμα είναι τι θες να κάνεις.. Ο 45άρης της γειτονιάς που θέλει να διαβάζει καμιά online εφημεριδούλα, και να βλέπει και κανα μειλ θα πάρει tablet.

Δεν πρόκειτε ποτέ να αντικαταστήσει το laptop, και προσωπικά δεν βρίσκω λόγο να πάρει κανείς ένα tablet.. Τι καλύτερο από ένα 15άρι για max φορητότητα..

Δημιουργούν άχρηστες ανάγκες thats all. Οι περισσότεροι αγοράζουν χωρίς να έχουν ανάγκη πραγματική. Άντε είδαν εκέι το ipad2 ή το galaxy ξέρω γω, να το πάρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω η διαφορά του Ipad με τον ανταγωνισμό είναι η κορυφαία ποιότητα κατασκευής, την οποία στο Ipad δεν την ακριβοπληρώνεις όπως στις υπόλοιπες συσκευές της Apple( αυτό είναι πράγματι περίεργο). Τώρα όσον αφορά το Ipad2 αν εξαιρέσουμε τον διπύρηνο επεξεργαστή όλα τα άλλα έπρεπε και μπορούσαν να υπήρχαν και στο πρώτο Ipad. Βέβαια τώρα τα έβαλε όλα αυτά και το έκανε και λεπτότερο που είναι αρκετά αξιοθαύμαστο θα έλεγα. Από την άλλη έχει τις αναμενόμενες ελλείψεις που ανέφεραν κάποια άλλα μέλη, για τις οποίες δε νομίζω να αλλάξει κάτι στο άμεσο μέλλον(2+ χρόνια) αφού είναι σταθερή πολιτική της Apple. Ευτυχώς για όλους τους καταναλωτές, πλέον υπάρχει σοβαρός ανταγωνισμός που μπορεί να καλύψει τις απαιτήσεις κάποιων που δεν αρκούνται σε αυτά που δίνει το Ipad.

 

Το κάλυμμα εντυπωσιακό αλλά πάλι δεν θα βάλεις θήκη για να το προστατεύεις από πτώσεις και γρατζουνιές; Άρα λίγο άχρηστο νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έτρεξαν να πάρουν το iPad 1 πριν λίγες εβδομάδες, θα τραβάνε τα μαλλιά τους :)

 

Ποιος τους ειπε να τρεξουν να το παρουν..?

 

:wub:

 

Όχι δεν υπάρχουν, αυτοί είναι resellers. Η διαφορά ενός AppleStore με τα μαγαζάκια της iSquare είναι όση ενός Τσέσνα και ενός Α380.

 

Για να καταλάβεις διαφορά, όπου υπάρχει παρουσία Apple (στην χώρας μας φυσικά δεν υπάρχει) δίνουν 100$ πίσω σε όσους αγόρασαν το 1 πριν λίγες μέρες.

 

Aλλου το πηγαινα αλλα ok... :mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ρωτήσω κάτι χωρίς καμία διάθεση ειρωνίας. Κάποιος ο οποίος έχει ήδη Laptop, σε τι ακριβώς θα του χρησιμεύσει ένα οποιοδήποτε Tablet; Εκτός και αν οι περισσότεροι το παίρνουν ως τον επόμενο φορητό υπολογιστή τους.

 

Όπως και να το δει κανείς, το laptop είναι μεγάλο, βαρύ και για κάποιον που κινείται συχνά, μπορεί να είναι και μπελάς (ασφάλεια, μπαταρία που εξαντλείται εύκολα κλπ)

 

Το Tablet αντικαθιστά πλήρως το laptop + την ατζέντα + σημειωματάριο κλπ. Ειδικά το iPad 2 με βιντεοκλήση είναι must gadget για δραστήριους επαγγελματίες, επιχειρηματίες κλπ

 

Ρίξτε μια ματιά σε αυτό το video για να δείτε πως θα είναι η ζωή μας σε λίγα χρόνια με όλα τα gadgets αφής! A day made of Glass

 

Ποιος τους ειπε να τρεξουν να το παρουν..?

 

Έπεσε πολύ promotion από καταστήματα, και τρέχανε να τα ακουμπήσουν. Σε μεγάλο κατάστημα μάλιστα είχε και σειρά πρωτεραιότητας :)

Κανείς δεν έλεγε στον κόσμο ότι θα βγει το καινούργιο σε λίγες εβδομάδες.

 

Η βλακεία πάντως ήταν ότι άργησε πολύ να έρθει στην Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο amav τα είπε πολύ καλά.

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ΓΙΑΤΙ όταν γίνεται ένα thread με ένα ΜΗ APPLE ΠΡΟΙΟΝ δεν ΠΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ MAC user να πει πόσο πιο πίσω είναι από την λειτουργικότητα των Apple μηχανημάτων. Θα είχε ΚΑΘΕ ΛΟΓΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ εφόσον θα λέει και την αλήθεια.

 

Αυτό που βλέπω από την άλλη είναι πως σε κάθε Apple "oriented" thread έρχονται κάθε λογής γνώστες (που το 90% ΔΕΝ ΕΧΕΙ APPLE ΜΗΧΑΝΗΜΑ) και βγάζουν την χολή τους για τα προϊόντα αυτά.

 

Να έλεγε κανείς ότι έχουν, τα έχουν δουλέψει και ξέρουν; Να πεις πάει στον βελζεβούλη. Αλλά έλα μου που δεν είναι έτσι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...