Προς το περιεχόμενο

iPad 2 : Ταχύτερο, λεπτότερο και από τις 25 Μαρτίου στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ελα καλό ειναι μωρέ

πολύ κράξιμο τρώει αυτό το μπιχλιμπίδι χωρίς λόγο.

Εγω εχω ενα σαραβαλο Asus 700 EEE pc που δεν κανει τιποτα.

Αντι να παρω κανα καινουργιο Netbook μπορεί να έπερνα ενα τετοιο ,

ετσι κι αλλιως με το NEtbook τιποτα περισσοτερο δεν μπορουσα να κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 327
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πρην κάτι χρόνια, όλλη πολλεμούσαν την Microsoft και την πολιτική της... Άκουγες όλο για την μικρή Αννούλα... εεε Apple και λέγαν: τι γαμάτη, ποιο καλή απο Microsoft, κάποτε θα μεγαλόση κλπ κλπ.

 

Τώρα πολλεμάνε την Apple, την συγκρίνουν με την Google... και το παιχνίδη ξεκινά απ την αρχή...

 

Όποιος θέλει, ας πάρει, Ipad, Ipad2, Μοτορόλα ΧΟΟΜ η ότι του κατέβει... με ότι λογισμικό θέλει. Αφού οι τιμές είναι περίπου ίδιες....

 

exclamation.png Απλά αναρωτίεμαι εγώ: γιατί ένα tablet pc με free λογισμικό (με Android π.χ.) να είναι ποιό ακριβώ ή στην ίδια τίμη με το ήδη ακριβό IPad? exclamation.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ενω περσυ εφερα τον Μαιο το Ipad απο Αμερικη το σουταρα μετα απο 3 μηνες... Δεν ξερω βρε παιδια το βρηκα πολυ περιοριστικο... Φοβερο interface και εμπειρια αλλα και πολλες ελλειψεις για καποιον που το ηθελε κυριως για web surf και αδιαφορουσε για τα παιχνιδια και τις εφαρμογες... Δεν υπηρχε flash, δυσκολα το κουβαλαγες μαζι σου εξω απο το σπιτι... Applications ηθελες για να δεις τις περισσοτερες σελιδες... I-TUNES...

 

Αυτη την στιγμη (και πρεπει να ειμαι ο μοναδικος στον πλανητη) ειμαι ενας ευχαριστημενος κατοχος ενος galaxy tab... Με βλεπω να το αλλαζω οταν τα φτυσει η μπαταρια του... Δεν ειναι πιο ομαλο η πιο ομορφο απο το ipad... Αλλα o dolphin HD με το flash plugin κανει καλυτερο σερφαρισμα για εμενα... Σε συνδυασμο με τα widget και τα notifications...

 

Βεβαια επειδη δεν ειμαι fan boy σιγουρα οι περισσοτεροι προτιμουνε το ipad απο οποιοδηποτε αλλο tablet και καλα κανουνε... Σιγουρα ειναι ποιοτικη συσκευη... Απλα ζυγιστε τις προτεραιοτητες που εχετε απο μια τετοια συσκευη και ενημερωθητε ετσι ωστε να μην απογοητευτειτε οταν την αγορασετε γιατι ειναι πολλα τα λεφτα (και δεν περισσευουν)... Επισης για καποιο καιρο ακομα τα tablets θα βρισκονται σε beta μορφη με την εννοια οτι θα αναπτυσονται συνεχως και θα αλλαζουν πραγματα σε αυτες... Οπως και θα παρουσιαζουν και διαφορα προβληματακια μεχρι να καταληξουν σε καποιο στανταρ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλο το Ipad2.Αλλα ακομα δν βλεπω καποιο σοβαρο λογο για να το αγορασω(η να αγορασω καποιο αλλο tablet).Παντως αν καποιος θελει tablet το Ipad ειναι πλεον μονοδρομος γτ πολυ απλα..ΕΧΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ(hardware+software+λογικη τιμη+πολυ γρηγορη διαθεσιμοτητα στα μερη μας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά αναρωτίεμαι εγώ: γιατί ένα tablet pc με free λογισμικό (με Android π.χ.) να είναι ποιό ακριβώ ή στην ίδια τίμη με το ήδη ακριβό IPad?

 

Δεν είναι και όλα έτσι, ένα παράδειγμα κ άλλο ένα παράδειγμα.

 

Άσχετα αν θεωρώ εντελώς άχρηστη την ύπαρξη των tablets στην αγορά, και που μέσα σε 2 χρόνια είχαμε δύο "είδη" νέων μορφών υπολογιστών στην αγορά (tablets & netbooks).

Απλά η apple θεώρησε σωστό να ανεβάσει την κλίμακα του iphone και γεννήθηκε η κατηγορία των tablets..

 

Τώρα όσο για τα copycats, τη να πεις.. ότι χρειάζεται για να παρατείνει τον χρόνο του επί σκηνής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν παλευόμαστε με τίποτα!!! Επειδή άργησε να έρθει το iPad1 ο λαός απαιτεί να αργήσει και το iPad2!!!

 

Εμ, αφού υπάρχει κόσμος που στήνει σκηνάκια έξω από τα καταστήματα για να το αγοράσει πρώτος γιατί να μην τον ευχαριστήσει η apple με το iPad3 που θα κυκλοφορήσει 2 μήνες μετά το iPad2;;; Άσε που το 3 θα είναι από αλουμίνιο/μαγνήσιο/τιτάνιο θα γυαλίζει περισσότερο και θα έχει και το μήλο ολόκληρο (μήλο της Έριδος και όχι πλέον αυτό το ξεπερασμένο του δήθεν απαγορευμένου καρπού). :rolleyes:

 

Σοβαρά τώρα και πέρα από την πλάκα με τα funboys μένει να το δούμε στην πράξη πόσο πιο γρήγορο θα είναι από τον ανταγωνισμό αλλά για να πω την αμαρτία μου περίμενα κάτι παραπάνω από μία απλά πιο γρήγορη συσκευή πχ η μπροστινή κάμερα να παρακολουθεί τα μάτια του χρήστη και να μην χρειάζεται καν να αγγίζει την οθόνη ή στο πίσω μέρος του tablet να υπήρχε lcd προτζέκτορας ακόμα και αν λειτουργούσε μόνο με τον φορτιστή, κάτι τέλος πάντων που να θύμιζε κάτι από την πρωτοπόρα apple των περασμένων ετών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειστε κοροιδα ποθ τρεξατε και πηρατε το 1 αφου αργησε να ερθει στην ελλαδα ενα χρονο λογικο ηταν τοσο συντομα να ερθει το 2 το οποιο αυτο θα το παρω σιγουρα:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά θα μου το φέρει ένα φιλαράκι από την Αμερική και προσωπικά επειδή είμαι ελ. επαγγελματίας θα κόψω τιμολόγιο και θα το περάσω σαν έξοδα γραφείου, οπότε θα έχω άλλη μία μείωση (23%). Τελικά για να καταλάβω γίνεται με αυτό το μαραφέτι να μιλήσω με την κοπελιά που είναι σε άλλη πόλη και έχει pc, μεσω κάμερας με τον οποιδήποτε τροπο ή τσάμπα θα το πάρω.

 

cybersex:αλλος ενας σοβαρος λογος για να αγορασεις το ipad2.

και εγω νομιζα οτι το παιρνουν μονο στελεχη για online συσκεψεις

cybersexbk3.jpg

 

 

 

ΥΓ1.εγω θα πληρωνα για να μην βλεπω την σχεση μου καθε μερα.εσυ θελεις να δωσεις λεφτα για να την βλεπεις?(μαλλον ειμαστε δυο διαφορετικοι κοσμοι...χωρις καμια παρεξηγηση ετσι.απλα συζητηση κανουμε.δε θελω αντιπαραθεσεις.φιλικα)

ΥΓ2.εγω παντως παιδια θα κρατηθω και θα περιμενω να αγορασω το επομενο τεχνολογικο θαυμα

 

17239135983143317811532.jpg

 

ΥΓ3.χωρις σχολιο

n1153298508397246154250.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω 2 απορίες:

η πρώτη είναι αν ξέρετε ποιος ευθύνεται για την τόσο μεγάλη καθυστέρηση του ipad 1, η μαμά αpple ή οι ντόπιοι...

το δεύτερο είναι... το έξυπνο κάλυμμα δε θα διατίθεται μαζί αλλά θα είναι αξεσουάρ σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ τα υπολοιπα καταστηματα πχ MediaMarkt (Ελβετια οπου υπαρχει Apple Store) πως μου προσφερουν τα προιοντα Apple στις ιδιες τιμες με το Apple Store χωρις αυτο το πχ30% που λες??

ισα ισα σε αυτα τα καταστηματα βρισκω καθε 3 και λιγο προσφορες ενω η Apple σου δινει standard τιμες για ολο το χρονο... το πολυ πολυ κανενα refurbished μπορεις να βρεις πιο φθηνα εκει...

 

Apple has partnered with a few retail chains such as Best Buy and Walmart, but those stores always seem to get a small number of units in stock. Hiner rationalizes that the true purpose of these partnerships is probably to help spread the marketing message, not so much to sell iPads.

 

exclamation.png Απλά αναρωτίεμαι εγώ: γιατί ένα tablet pc με free λογισμικό (με Android π.χ.) να είναι ποιό ακριβώ ή στην ίδια τίμη με το ήδη ακριβό IPad? exclamation.png

 

Απάντησα το συγκεκριμένο ερώτημα πιο πάνω γιατί το iPad είναι πιο φθηνό. Διάβασε και εδώ --> http://www.wired.com/gadgetlab/2011/02/ipad-price/'>http://www.wired.com/gadgetlab/2011/02/ipad-price/

 

Ορίστε η παράθεση:

 

 

Negative. Αν συγκρίνεις τις τιμές των τάμπλετ στην αγορά θα δεις ότι το iPad είναι από τα φθηνότερα αν όχι το φθηνότερο. Ο λόγος είναι το δίκτυο καταστημάτων λιανικής που διαθέτει όπου ο κόσμος μπορεί να επισκέπτεται, να δοκιμάζει και να αγοράζει τα προϊόντα της. (Apple Stores). Με το να διαθέτει τα προϊόντα της μέσω των Apple Store καταφέρνει και κρατάει όλο το κέρδος δικό της χωρίς να το μοιράζεται με διάφορα άλλα δίκτυα διανομής (καταστήματα τύπου Πλαίσιο, υπερκαταστήματα κ.λ.π.) Αυτά τα καταστήματα ζητούν κέρδος περίπου 30% της τιμής που το αγοράζουν από τον κατασκευαστή. Αν προσθέσεις το κέρδος που θέλει και ο κατασκευαστής το καπέλο είναι πολύ μεγαλύτερο για τον καταναλωτή. (Κάποιες φορές τα διαθέτει και μέσω αυτών των καταστημάτων αλλά ο λόγος είναι περισσότερο για marketing.)

 

Παράδειγμα.

 

Η κατασκευή ενός tablet κοστίζει περίπου 100 $. Ο κατασκευαστής του (ας πούμε η Samsung) θέλει κέρδος 50% άρα το πουλάει στους διανομείς 150 $. Τα μαγαζιά θέλουν κέρδος περίπου 30% οπότε το πουλάνε 150*30% + 150 = 195 $. Αυτή είναι η τιμή που θα πληρώσει ο καταναλωτής.

 

Ας πάρουμε για παράδειγμα τώρα την Apple. Ας πούμε ότι έχει το ίδιο κόστος 100 $ για την παραγωγή ενός iPad. Ας πούμε ότι θέλει να έχει το ίδιο κέρδος με την Samsung (50%). Επειδή θα πουλήσει το iPad από το δικό της κατάστημα ΔΕΝ θα μπεί άλλο καπέλο στην τιμή και η τελική του τιμή (Manufacturer Suggested Retail Price) θα είναι 100 + 100*50% = 150 $ (φθηνότερη από αυτή της Samsung) Στην πραγματικότητα το περιθώριο κέρδους που θα ζητήσει η Apple θα είναι ακόμα μεγαλύτερο αφού

α) έχει διαφορά 45$ από την τιμή του ανταγωνιστή (Samsung) και

β) έχει να καλύψει τα έξοδα των Apple Stores

 

Άρα μπορεί να έχει κέρδος μέχρι και 30-40% περισσότερο από τους ανταγωνιστές της και να πάλι να έχει την φθηνότερη συσκευή στην αγορά!!

 

Συμπέρασμα: Χλωμό εώς απίθανο να βγει φθηνότερο και καλύτερο ταυτόχρονα τάμπλετ από κάποιον ανταγωνιστή. Διάλεξε ένα από τα δύο.

 

 

Υ.Γ. Η πηγή http://www.wired.com/gadgetlab/2011/02/ipad-price/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίτηδες το κάνουν ??? έχουν τρελαθεί όλες οι εταιρίες τελευταία να βγάζουν καινούρια προϊόντα.. δεν μπορείς να αποφασίσεις τι θες στην τελική! καλο το καινούριο ipad μου άρεσε!! και +1 σε Dr.Strangelove! όντως παίζει να αισθάνονται κάπως τώρα αυτοί που έχουν το " παλιό " ipad :) αν και η τιμή του πιστεύω θα είναι στα.. 800 ++ euro ?? εκεί το υπολογίζω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΥΓ1.εγω θα πληρωνα για να μην βλεπω την σχεση μου καθε μερα.εσυ θελεις να δωσεις λεφτα για να την βλεπεις?(μαλλον ειμαστε δυο διαφορετικοι κοσμοι...χωρις καμια παρεξηγηση ετσι.απλα συζητηση κανουμε.δε θελω αντιπαραθεσεις.φιλικα)

 

 

χαχαχα...είμαι μαζόχας τι να κάνουμε...εγω στην θεση σου θα χωριζα παντως...χωρις παρεξηγηση ετσι? :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι και όλα έτσι, ένα παράδειγμα κ άλλο ένα παράδειγμα.

 

Άσχετα αν θεωρώ εντελώς άχρηστη την ύπαρξη των tablets στην αγορά, και που μέσα σε 2 χρόνια είχαμε δύο "είδη" νέων μορφών υπολογιστών στην αγορά (tablets & netbooks).

Απλά η apple θεώρησε σωστό να ανεβάσει την κλίμακα του iphone και γεννήθηκε η κατηγορία των tablets..

 

Τώρα όσο για τα copycats, τη να πεις.. ότι χρειάζεται για να παρατείνει τον χρόνο του επί σκηνής.

 

 

 

Η διαφορά μεγεθός εξοπλισμού και δυνατότας δεν μας επιτρέπει να συγγρίνουμε... αν πάρουμε, της 10" και 1GHz κλπ (δηλαδή την κατηγορία του IPAD, Motorola XOOM) εγω βλέπω το εξής:

Θα ήθελα ενα Tablet PC με Android, φοβάμε ώμος την Hardware και το πως θα δουλέψει με Android.

 

Και για 7" Tablet PC ... έχουμε smartphone με 3,8 & 4" ... πιστέυω πως δεν αξίζει μόνο με 7"...

 

Ακόμα κάτι... οτι έχεις τιν επιλογή ανάμεσα απο διάφορα μοντέλα (16 - 32 -64 GB, WiFi, 3G) είναι θετικό... γιατι να πληρώσω για 3G αν δεν το χρειάζομαι? Tο smartphone μου γίνετε και wifi hotspot (μαλλον θα την έχει την δυνατότητα συντομα) άρα μου φτάνει WiFi....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...