Προς το περιεχόμενο

iPad 2 : Ταχύτερο, λεπτότερο και από τις 25 Μαρτίου στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πιστεύω πως η apple δεν έβγαλε τυχαία το ipad1 με αυτά τα χαρακτηριστικά. Όλα είναι θέμα marketing. Γιατί αν και όλοι την κράζανε, τελικώς όλοι έτρεξαν να πάρουν το #1. Τώρα λοιπόν που και οι ανταγωνιστές έβγαλαν καλύτερα tablets, η apple φανέρωσε κι αυτή όλα τα χαρτιά της. Με αυτόν τον τρόπο έκανε την πρώτη σκούπα στους αγοραστές των tablets πριν ένα χρόνο, και τώρα θα κάνει και τη δεύτερη μπάζα. Είναι σαν να παίζεις χαρτιά. Δεν δείχνεις όλα τα καλά σου φύλλα από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 327
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βασικά θα μου το φέρει ένα φιλαράκι από την Αμερική και προσωπικά επειδή είμαι ελ. επαγγελματίας θα κόψω τιμολόγιο και θα το περάσω σαν έξοδα γραφείου, οπότε θα έχω άλλη μία μείωση (23%). Τελικά για να καταλάβω γίνεται με αυτό το μαραφέτι να μιλήσω με την κοπελιά που είναι σε άλλη πόλη και έχει pc, μεσω κάμερας με τον οποιδήποτε τροπο ή τσάμπα θα το πάρω.

Δεν στεκει αυτο που λες.Για να φερεις κατι εκτος ΕΕ και να το περασεις στα εξοδα σου σαν ελ.επαγ. χρειαζεται να περασει τελωνειο να πληρωσεις δασμους+φπα και μετα να το περασεις στα βιβλια σου σαν εξοδο.

Ειδαλως αν στο περασει ο λογιστης σου (που δεν το νομιζω γιατι με τον νεο νομο εχει και αυτος ευθυνη) σε ενδεχομενο φορολογικο ελεγχο θα εχεις προβλημα.Μην ακους τι λεει ο καθενας δεν ειναι καιρος για ηρωισμους!

 

υ.γ.Για να σε ενημερωσω ακομα και απο την ΕΕ να εφερνες με τιμολογιο θα επρεπε να εχεις ενημερωσει την εφορια να παρεις εναν αριθμο για ενδοκοινοτικες συναλλαγες(ο οποιος συμψηφιζει το ΦΠΑ μεταξυ των κρατων).

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν στεκει αυτο που λες.Για να φερεις κατι εκτος ΕΕ και να το περασεις στα εξοδα σου σαν ελ.επαγ. χρειαζεται να περασει τελωνειο να πληρωσεις δασμους+φπα και μετα να το περασεις στα βιβλια σου σαν εξοδο.

Ειδαλως αν στο περασει ο λογιστης σου (που δεν το νομιζω γιατι με τον νεο νομο εχει και αυτος ευθυνη) σε ενδεχομενο φορολογικο ελεγχο θα εχεις προβλημα.Μην ακους τι λεει ο καθενας δεν ειναι καιρος για ηρωισμους!

 

υ.γ.Για να σε ενημερωσω ακομα και απο την ΕΕ να εφερνες με τιμολογιο θα επρεπε να εχεις ενημερωσει την εφορια να παρεις εναν αριθμο για ενδοκοινοτικες συναλλαγες(ο οποιος συμψηφιζει το ΦΠΑ μεταξυ των κρατων).

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.

 

Σκατά...με απογοήτευσες τωρα...

 

P.S. Ευχαριστω για την ενημερωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως απαράδεκτη είναι η συνεχιζόμενη τακτική παραπλάνησης του υποψήφιου αγοραστή... Όλα καλα... Αποκρύψαν τεχνιέντως τη Ram και μετά βγαίνει στην επιφάνεια ότι το video playback είναι μέχρι 720p όχι 1080p. Δεν είναι dealbreakers για όσους το χρειάζονται άλλα είναι απαράδεκτο να γίνονται τέτοια κολπάκια. Αποτελούν κοροιδία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα υπαρχουν ηδη.

Όχι δεν υπάρχουν, αυτοί είναι resellers. Η διαφορά ενός AppleStore με τα μαγαζάκια της iSquare είναι όση ενός Τσέσνα και ενός Α380.

 

Για να καταλάβεις διαφορά, όπου υπάρχει παρουσία Apple (στην χώρας μας φυσικά δεν υπάρχει) δίνουν 100$ πίσω σε όσους αγόρασαν το 1 πριν λίγες μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η υπερβολικη εκθεση στην τεχνολογια κανει κακο.εγω προσωπικα ποτε δεν τρεχω να αγορασω ενα προιον οταν πρωτοβγαινει.

1) αφηνω να το δοκιμασουν πρωτα οι αλλοι κανα εξαμηνο να δω τα μειον και τα πλην και μετα αν μου χρειαζεται και εχω τα λεφτα τοτε αγοραζω...δεν θα γινω εγω ο δοκιμαστης

2)δεν εμπιστευομαι ποτε πρωτες παρτιδες οποιοδηποτε προιοντος

3)αλλες φορες αφηνω να περασουν κανα δυο χρονια αφου βγει το προιον μπας και πεσουν οι τιμες .δεν ειναι αναγκη να παρω την τελευταια λεξη της τεχνολογιας.ελεος πια.εγω εχω λαπτοπ 4,5 ετων,κινητο 3,5 ετων κτλπ και κανω μια χαρα την δουλεια μου.εγω προσωπικα δεν προκειται να πεσω στην παγιδα του marketing και του σουπερ ντουπερ τεχνολογικου προιοντος.δεν νομιζω οτι ο μεσος χρηστης χρειαζεται να εχει το τελευταιο μοντελο για να κανει την δουλεια του.αυτο αφορα κατα την γνωμη μου ουτε το 1/1000 του πληθυσμου.

 

 

 

 

ΥΓ.οντως τι κουλοι και αυτοι βαζουν 25 μαρτιου εναρξη ενος προιοντος στην ελλαδα.τουλαχιστον ας το βαζανε 24 μαρτιου δηλ. μια μερα πριν την χρεωκοπεια της ελλαδος.να εχουμε βρε αδελφε ενα ταμπλετ ο καθε ελληνας ωστε να κυνηγαμε τους πολιτικους(θα τους ερθει tablας στο κεφαλι).

ΥΓ2.τωρα που το καλοσκεφτομαι νομιζω οτι θα βολεψει και για πιατο για τα συσσιτια.ενα φασολι πιστευω θα στεκεται πανω του...δεν μπορει...να ειναι τοσο ευθυτενες, καποια μικρη κυρτοσουλα θα εχει..

 

Ok μια χαρα μας τα είπες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρχισε το ξεστοκάρισμα... http://www.plaisio.gr/Campaign/iPad-Plaisio.htm

Τρέχουν και δεν φτάνουν τα καμάρια μας τώρα... iPad με σύνδεση Cosmote ή Vodafone, αλλά στο site δεν βάζουμε πληροφορίες. Μόνο σε... τηλέφωνο! Ποιος ξέρει τι off the record μαϊμουδιές θα σκεφτούν να κάνουν μπας και ξεφορωθούν το στοκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βλεπω τα προβατα στην ουρα για το νεο Android beta honeycomb....

 

Σαν να το εχω στα χερια μου -> Mα κολλαει, μα δεν κανει το ενα, μα δεν κανει το αλλο....

 

700 ευρω για beta προιοντα!!! Πολλα λεφτα για κατι που θα ξανα κουτσοδουλευει....

 

Το λάθος μια φορά το κάνεις και μετά πας και αγοράζεις APPLE....

 

Αυτο πες το στους εκατομμυρια χρηστες android που δεν το αλλαζουν με τιποτα πλεον. Εκτος αν κανεις κατι με το γιωταphone που δεν το κανεις με ενα desire HD ή με ενα Optimus 2X. Κατι που κανεις με το ipad και δεν το κανεις με το galaxy tab; Οσων αφορα τον φιλο που λυσαξε οτι το galaxy tab που πηρε ειναι για τα μπαζα... Φιλε μου αφου δεν το εχεις με την τεχνολογια... Αν δοκιμαζες να κανεις ενα update το λειτουργικο του θα εβλεπες οτι τα κολληματα εξαφανιστηκαν... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκατά...με απογοήτευσες τωρα...

 

P.S. Ευχαριστω για την ενημερωση

Κοιτα μεταξυ των 2 (ipad 1 16GB+wifi) Αμερικη και Ελλαδα με τη σημερινη ισοτιμια Αμερικη(321 ευρω με ΦΠΑ)Ελλαδα (365 Χωρις ΦΠΑ)το αγοραζεις απο εδω και πληρωνεις 44 ευρω παραπανω.

 

 

Υ.Γ.και επειδη σε συμπαθησα θα σου πω και ενα αλλο μυστικο.Οταν αγοραζεις π.χ.με τιμολογιο ηλεκτρονικα,επιπλα,αυτοκινητα κλπ εχουν μια υπεραξια.Αυτο σημαινει οτι για να τα δωσεις(πουλησεις) σε αλλον χρειαζεται να πληρωθει (ενα ποσό) στην εφορια το οποιο μειωνεται βαση του χρονου κατοχης.Δηλαδη π.χ.στα ηλεκτρονικα που ειναι στο χαμηλοτερο συντελεστη εκμηδενίζεται στα 3 χρονια,καθε χρονο και απο ενα ποσοστο(αυτο σημαινει οτι μονο μετα απο 3 χρονια μπορεις να το πουλησεις σε οτι τιμη θελεις αφου κοψεις εννοειται σε ολες τις περιπτωσεις αποδειξη ωστε να μην φαινεται η υπαρξη του (αντικειμενου)παγίου)

Μην σου φαινεται βουνο η αρχη ειναι δυσκολη!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως βρωμισε ο τοπος απο ipad (1) στις αγγελιες...

 

χααχαχαχα! κσι που εισαι ακομα....ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ -2- ΛΕΜΕ..... ΠΟΙΟΣ(!!!) θα μεινει με το -1- το ΠαλιΟΟΟΟΟ το ΞεπερασμενΟΟΟΟΟΟ ΩΩΩΩΩ!!!!

 

:X :mrgreen: :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά αναρωτίεμαι εγώ: γιατί ένα tablet pc με free λογισμικό (με Android π.χ.) να είναι ποιό ακριβώ ή στην ίδια τίμη με το ήδη ακριβό IPad?

 

Διότι το iOS είναι non-free λογισμικό με την έννοια του κλειστού κώδικα, όχι με την έννοια του «επί πληρωμή».

 

Η Microsoft αναπτύσσει ένα λειτουργικό και το πουλάει. Η Google αναπτύσσει ένα λειτουργικό και το δίνει δωρεάν. Η Apple αναπτύσσει ένα λειτουργικό και το χρησιμοποιεί αποκλειστικά η ίδια. Δεν το πουλάει, συνεπώς δεν μετακυλεί το κόστος της ανάπτυξής του (συν κάποιο ποσοστό κέρδους) σε τρίτους. Αυτό για τον τελικό καταναλωτή σημαίνει πως το iOS θα του κοστίσει τόσο όσο και το Android ή ελάχιστα παραπάνω. Σε καμία περίπτωση όμως όσο θα έχει στο μυαλό του κάποιος σκεπτόμενος την έννοια "non-free OS".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Haldol Η Google παίρνει χρήματα για την χρήση του Market και των προγραμμάτων της (Maps, Mail, κλπ)

Τo Android είναι τσάμπα για όσους κάνουν checkout τον base κώδικα, βλέπε Κινέζικα φθηνά τηλέφωνα.

Αν θέλεις σαν εταιρία π.χ HTC, την πλήρη εμπειρία Android θα πληρώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...