Προς το περιεχόμενο
Φαση,ουδετερος,γειωση..

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα αντικατάσταση  καλωδίου ανεμιστήρα  το παλιό έχει 4 καλώδια κόκκινο,μαύρο,μπλε, άσπρο  η νέα πρίζα  φάση ουδέτερο γνωρίζει κάποιος να μου πει πως να το κάνω; Ευχαριστώ 

Μόλις τώρα, 56207515 είπε

Καλησπέρα αντικατάσταση  καλωδίου ανεμιστήρα  το παλιό έχει 4 καλώδια κόκκινο,μαύρο,μπλε, άσπρο  η νέα πρίζα  φάση ουδέτερο γνωρίζει κάποιος να μου πει πως να το κάνω; Ευχαριστώ 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 100
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Πιάσε το Ν και αν δε σε χτυπήσει το ρεύμα, τότε το άλλο είναι η Φάση….

Η φάση μπορεί να είναι και καφέ - ΔΟΚΙΜΗ ΠΑΝΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΕ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΟ ΚΑΤΣΑΒΙΔΙ, έτσι;

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, 56207515 είπε

Κάτι δεν έχεις δει καλά... 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
1 λεπτό πριν, sphinxgr είπε

Μια μικρή συνεισφορά στη συζήτηση για τα χρώματα... Όλο το σπίτι ήταν με το ίδιο καλώδιο που βλέπετε...

received_340880950241682.jpeg.710fa2272449308dbc771be2492ad3aa.jpeg

Εσωτερικά στο πλακέ, οι κλώνοι έχουν χρώματα, με πολύ προσοχή... και πάντα χωρίς τάση στην εγκατάσταση.  :)

2041529566_Screenshotfrom2020-08-2623-09-44.png.3e4343ca058b76f685733061407ca984.png

Για την εγκατάσταση με πλακέ... δεν θα ήθελα να σχολιάσω.

• Confused 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Στις 15/8/2020 στις 11:15 ΜΜ, thanasisxask είπε

Κάτι δεν έχεις δει καλά... 

μαλλον το γκρι θα λεει ασπρο εκτος και αν εκανε πατατα ο ηλεκτρολογος ξερω περιστατικα που τσιμανια βαζαν μπλε στην φαση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 1 χρόνο αργότερα...

Μια ερώτηση..έχω μπερδέψει τον ουδέτερο με την επιστροφή ρώτησα κάποτε έναν και μου είπε ότι η επιστροφή είναι μπλε όταν φτιάχναμε μια μπριζα..και ο ουδέτερος τι κάνει ακριβώς;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
21 λεπτά πριν, Likos12 είπε

Μια ερώτηση..έχω μπερδέψει τον ουδέτερο με την επιστροφή ρώτησα κάποτε έναν και μου είπε ότι η επιστροφή είναι μπλε όταν φτιάχναμε μια μπριζα..και ο ουδέτερος τι κάνει ακριβώς;

Χωρίς παρεξήγηση αλλά από την στιγμή που κάνεις τέτοια ερώτηση σημαίνει ένα πράγμα, μην ακουμπάς. Καλύτερα πλήρωσε ένα τεχνικό να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ή έστω βρες έναν γνωστό που έχει βασικές γνώσεις.

• Like 3
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
46 λεπτά πριν, Likos12 είπε

Σε μια πρίζα συνδέεις φάση και ουδέτερο ο οποίος έχει μπλε χρώμα. Όταν συνδέσεις μια συσκευή στην πρίζα και λειτουργεί, το ρεύμα έρχεται από τη φάση  στη συσκευή και "επιστρέφει" μέσω του ουδέτερου στην πηγή που είναι ο Μ/Σ του ΔΕΔΔΗΕ για να κλείσει το κύκλωμα. 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
2 ώρες πριν, Vasileios-gr είπε

Το πρόβλημα σου δεν είναι Ηλεκτρολογικό , αλλά φιλολογικό.

Σωστό, στην πρώτη ανάγνωση κι εγώ δεν το κατάλαβα.

Επειδή έχω δει μηνύματα σου και είσαι τις δουλειάς, έχει καμία σχέση η επιστροφή με τον ουδέτερο;

Για λύσε την απορία αν μπορείς σε παρακαλώ. Αν και πτυχιούχος ηλεκτρολόγος (ΤΕΙ/δεν τον ασκώ), δεν είχα 100% σιγουριά για την απάντηση. Νομίζω οτι δεν έχει καμία σχεση, μιλάμε για επιστροφή της φάσης, ίσως από διακόπτη ή κάτι άλλο αλλά σε καμία περίπτωση δεν σκέφτομαι σαν επιστροφή τον ουδέτερο.

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από nickol-us
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.