Προς το περιεχόμενο
Φαση,ουδετερος,γειωση..

Muchacho

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα αντικατάσταση  καλωδίου ανεμιστήρα  το παλιό έχει 4 καλώδια κόκκινο,μαύρο,μπλε, άσπρο  η νέα πρίζα  φάση ουδέτερο γνωρίζει κάποιος να μου πει πως να το κάνω; Ευχαριστώ 

Μόλις τώρα, 56207515 είπε

Καλησπέρα αντικατάσταση  καλωδίου ανεμιστήρα  το παλιό έχει 4 καλώδια κόκκινο,μαύρο,μπλε, άσπρο  η νέα πρίζα  φάση ουδέτερο γνωρίζει κάποιος να μου πει πως να το κάνω; Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

• Απαντήσεις 112
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, 56207515 είπε

Κάτι δεν έχεις δει καλά... 

• 2 εβδομάδες αργότερα...
1 λεπτό πριν, sphinxgr είπε

Μια μικρή συνεισφορά στη συζήτηση για τα χρώματα... Όλο το σπίτι ήταν με το ίδιο καλώδιο που βλέπετε...

received_340880950241682.jpeg.710fa2272449308dbc771be2492ad3aa.jpeg

Εσωτερικά στο πλακέ, οι κλώνοι έχουν χρώματα, με πολύ προσοχή... και πάντα χωρίς τάση στην εγκατάσταση.  :)

2041529566_Screenshotfrom2020-08-2623-09-44.png.3e4343ca058b76f685733061407ca984.png

Για την εγκατάσταση με πλακέ... δεν θα ήθελα να σχολιάσω.

• Confused 1

Στις 15/8/2020 στις 11:15 ΜΜ, thanasisxask είπε

Κάτι δεν έχεις δει καλά... 

μαλλον το γκρι θα λεει ασπρο εκτος και αν εκανε πατατα ο ηλεκτρολογος ξερω περιστατικα που τσιμανια βαζαν μπλε στην φαση

• 1 χρόνο αργότερα...

Μια ερώτηση..έχω μπερδέψει τον ουδέτερο με την επιστροφή ρώτησα κάποτε έναν και μου είπε ότι η επιστροφή είναι μπλε όταν φτιάχναμε μια μπριζα..και ο ουδέτερος τι κάνει ακριβώς;

21 λεπτά πριν, Likos12 είπε

Μια ερώτηση..έχω μπερδέψει τον ουδέτερο με την επιστροφή ρώτησα κάποτε έναν και μου είπε ότι η επιστροφή είναι μπλε όταν φτιάχναμε μια μπριζα..και ο ουδέτερος τι κάνει ακριβώς;

Χωρίς παρεξήγηση αλλά από την στιγμή που κάνεις τέτοια ερώτηση σημαίνει ένα πράγμα, μην ακουμπάς. Καλύτερα πλήρωσε ένα τεχνικό να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ή έστω βρες έναν γνωστό που έχει βασικές γνώσεις.

• Like 3

46 λεπτά πριν, Likos12 είπε

Σε μια πρίζα συνδέεις φάση και ουδέτερο ο οποίος έχει μπλε χρώμα. Όταν συνδέσεις μια συσκευή στην πρίζα και λειτουργεί, το ρεύμα έρχεται από τη φάση  στη συσκευή και "επιστρέφει" μέσω του ουδέτερου στην πηγή που είναι ο Μ/Σ του ΔΕΔΔΗΕ για να κλείσει το κύκλωμα. 

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Vasileios-gr είπε

Το πρόβλημα σου δεν είναι Ηλεκτρολογικό , αλλά φιλολογικό.

Σωστό, στην πρώτη ανάγνωση κι εγώ δεν το κατάλαβα.

Επειδή έχω δει μηνύματα σου και είσαι τις δουλειάς, έχει καμία σχέση η επιστροφή με τον ουδέτερο;

Για λύσε την απορία αν μπορείς σε παρακαλώ. Αν και πτυχιούχος ηλεκτρολόγος (ΤΕΙ/δεν τον ασκώ), δεν είχα 100% σιγουριά για την απάντηση. Νομίζω οτι δεν έχει καμία σχεση, μιλάμε για επιστροφή της φάσης, ίσως από διακόπτη ή κάτι άλλο αλλά σε καμία περίπτωση δεν σκέφτομαι σαν επιστροφή τον ουδέτερο.

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από nickol-us

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.