Προς το περιεχόμενο

Μειώνεται η τιμή του Galaxy Pad ενόψει του iPad 2


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνω απολυτα με τον φιλο efo355 .Αυτη η εταιρια που ολοι μισουν, εχει πιασει τον παλμο της αγορας και του τι θελει ο περισσοτερος κοσμος. Ολοι οι υπολοιποι δυστυχως για εμας, ακολουθουν και απλα διαφημιζουν τα χαρακτηριστικα τους, που στην πραξη δεν κανουν καθολου αισθηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και οι δυο σας δεν έχετε πιάσει ποτέ σας ipad.

Ολόκληρος αντιπρόεδρος βλέπει ότι έτσι δεν τραβάει το πράγμα αλλά εντάξει αφού έχει στέρεο ήχο και καλύτερη κάμερα......

Jailbroken ipad είναι ότι καλύτερο υπάρχει σήμερα, οι λοιπές android ταμπλέτες είναι σπατάλη χρήματος τουλάχιστον τώρα και για τους επόμενους μήνες.

Το θέμα είναι να παίρνεις ένα μηχάνημα και να περνάς καλά με αυτά που σου προσφέρει όχι να γίνεσαι beta tester της κάθε εταιρείας που επειδή έχει βολευτεί με τους xda πετάει στην αγορά μηχανάκια με απαράδεκτο software και σε τραγικές τιμές.

Δε μπορώ να δεχτώ ότι για beta μηχάνημα θα πληρώσω premium τιμή.

Για beta μηχάνημα ( honeycomb ) η τιμή δεν θα έπρεπε να υπερβαίνει τα 300 ευρώ.

Το να βοηθάς το ανοιχτό λογισμικό και να το στηρίζεις είναι σωστό αλλά κάτι το βοηθάμε και το στηρίζουμε όταν και αυτό μας αγαπάει και ρε παιδιά το android δε μας αγαπάει οι τιμές σε γδύνουν. Θέλετε να διοχετεύσετε την ενεργητικότητα σας σε open source projects κάντε το αλλά κάντε το εκεί που είναι τζάμπα ( ακόμα θυμάμαι με τρόμο τη μετάβαση από kde 3,5 σε 4,0 ).

Κλειστό θεόκλειστο το ios αλλά ξέρεις πως αυτά που κάνει τα κάνει άψογα και επιτέλους ασχολείσαι να περνάς καλά με τη συσκευή σου κάτι που είχα ξεχάσει με όλα τα ανδροειδή που έχουν περάσει από τα χέρια μου.

Συμφωνώ 100%.

Για να καταλάβει όμως κάποιος όλα αυτά που αναφέρεις πρέπει να έχει δουλέψει ΕΣΤΩ και ένα μηχανάκι της Apple. Εάν δεν το έχει κάνει, τότε όλα αυτά που λές του φαίνονται υπερβολές, και δεν μπορεί να κατανοήσει ότι όσο τούμπανο και να είναι ένα μηχάνημα εάν δεν υποστηρίζεται από το κατάλληλο software δεν…

Υπάρχει διαφορετική νοοτροπία στην Apple. Μόνο εάν δοκιμάσει κάποιος το iOS θα καταλάβει ότι στα Android και στις άλλες πλατφόρμες γίνεσαι ΟΝΤΩΣ beta tester! Και ότι τα Mhz και η RAM και όλα τα άλλα κέρατα, είναι ανούσια εάν δεν μπορούν να συνδυαστούν με σωστό software!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά η ιστορία με το πιο έχει το καλύτερο hardware είναι νομίζω κατανοητό ποιά ότι δεν λέει τίποτα για την αξία οποιασδήποτε συσκευής.Η πετυχημένη συνέργασία του software με το hardware είναι αυτό που κρίνει το τελικό αποτέλεσμα.Το ios είναι μια πετυχημένη σταθερή πλατφορμά που δίνει στους developers τα μέσα να δημιουργήσουν διαμάντια.Παράδειγμα στο iphone 4 to παιχνίδι infinity blade.36 MFLOPS με το ζόρι βγάζει το τηλεφωνο.Τα ιδια και περισσότερα ΑΛΛΑ σε GFLOPS βγαζει ένας ένας αρχαίος celeron 300.Eπίζω να έγινα κατανοητός τι θέλω να πώ.Πιστεύω στο android ότι αυτό θα κάνει την διαφορά στο μέλλον. Νομίζω ότι θα γίνει ότι έγινε παλιότερα με τα pc,Θα κυριαρχίσει.Αλλά ακόμη είναι στα πρωτα βήματά του.Προς το παρόν η ios είναι η amιga και το android ο 286 h 386.Λίγο άτοπο το παράδειγμα αλλά κάπως έτσί το βλέπω εγώ

 

Δε βρήκα τα MFLOPS του celeron@300, αλλά του celeron@733 (του xbox για την ακρίβεια) είναι μεταξύ 540 και 550 MFLOPS.

 

http://forums.massassi.net/vb3/archive/index.php/t-25589.html

 

http://www.bgfax.com/xbox/home.html

 

http://forums.pcper.com/showthread.php?p=211211

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βρήκα τα MFLOPS του celeron@300, αλλά του celeron@733 (του xbox για την ακρίβεια) είναι μεταξύ 540 και 550 MFLOPS.

 

http://forums.massassi.net/vb3/archive/index.php/t-25589.html

 

http://www.bgfax.com/xbox/home.html

 

http://forums.pcper.com/showthread.php?p=211211

Δίκιο έχεις το διόρθωσα.Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι να παίρνεις ένα μηχάνημα και να περνάς καλά με αυτά που σου προσφέρει όχι να γίνεσαι beta tester της κάθε εταιρείας που επειδή έχει βολευτεί με τους xda πετάει στην αγορά μηχανάκια με απαράδεκτο software και σε τραγικές τιμές.

 

1000% δίκιο... έχω samsung και θα συμφωνήσω απόλυτα... ειδικά σε τέτοιες συσκευές το software κάνει τη διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1000% δίκιο... έχω samsung και θα συμφωνήσω απόλυτα... ειδικά σε τέτοιες συσκευές το software κάνει τη διαφορά

 

Αυτό ξανά πες το. Αλλά όχι πως και η Google δεν έχει γράψει καλό Software.

Το Android είναι πολύ καλό στην Original μορφή του , όπως π.χ με την σειρά κινητών Nexus.

Έτσι και το Original Android 3 που τρέχει το Galaxy Tab , είναι παρά πολύ καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα κάνει μόνο το software αλλά και οι εκάστοτε παπαριές της Apple και κάθε Apple.

 

Ξέρουν όλοι πόσο κλειδωμένα είναι τα λογισμικά της και τι παίδεμα θέλουν κάθε φορά.

 

Από την άλλη έχεις ένα πλήρως ανοιχτό λογισμικό με πολύ καλύτερο hardware ( πες το κάμερες, gps κλπ ) + δε χρειάζεσαι εγκατεστημένα προγράμματα του στυλ itunes κλπ.

 

 

Διαλέγεις και παίρνεις, έχει βελτιωθεί κάπως στις παπαριές της η Apple ( βλέπε bluetooth, στέλνεις αρχεία πλέον έτσι; ), αλλά οι περισσότεροι χρήστες που ξέρω και έχουν Iphone δε ξέρουν την τύφλα τους απο κινητά, για μόστρα το έπαιρναν καθαρά, έγινε ΜΟΔΑ.

 

 

Όσο για τις τιμές, μια ζωή υπερκοστοληγημένα ήταν τα προϊόντα της apple, δε νομίζω να αλλάξει κάτι τώρα. Συμφωνώ ότι και το galaxy tab ήταν πιο ακριβό απ όσο άξιζε, αλλά έκαναν και τη μαγκιά και έβγαλαν το 1ο σοβαρό tablet με 1 κάρο πράγματα πάνω, gps, wifi, κινητό, gorilla glass, γαμάτη ανάλυση ++, οπότε τους έπαιρνε να βάλουν την τιμή που έβαλαν αφού δεν είχαν ανταγωνισμό.

 

 

 

Εκεί που η Apple είναι ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ μπροστά όμως και τους παραδέχομαι είναι στο marketing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα κάνει μόνο το software αλλά και οι εκάστοτε παπαριές της Apple και κάθε Apple.

 

Ξέρουν όλοι πόσο κλειδωμένα είναι τα λογισμικά της και τι παίδεμα θέλουν κάθε φορά.

 

Από την άλλη έχεις ένα πλήρως ανοιχτό λογισμικό με πολύ καλύτερο hardware ( πες το κάμερες, gps κλπ ) + δε χρειάζεσαι εγκατεστημένα προγράμματα του στυλ itunes κλπ.

 

 

Διαλέγεις και παίρνεις, έχει βελτιωθεί κάπως στις παπαριές της η Apple ( βλέπε bluetooth, στέλνεις αρχεία πλέον έτσι; ), αλλά οι περισσότεροι χρήστες που ξέρω και έχουν Iphone δε ξέρουν την τύφλα τους απο κινητά, για μόστρα το έπαιρναν καθαρά, έγινε ΜΟΔΑ.

 

 

Όσο για τις τιμές, μια ζωή υπερκοστοληγημένα ήταν τα προϊόντα της apple, δε νομίζω να αλλάξει κάτι τώρα. Συμφωνώ ότι και το galaxy tab ήταν πιο ακριβό απ όσο άξιζε, αλλά έκαναν και τη μαγκιά και έβγαλαν το 1ο σοβαρό tablet με 1 κάρο πράγματα πάνω, gps, wifi, κινητό, gorilla glass, γαμάτη ανάλυση ++, οπότε τους έπαιρνε να βάλουν την τιμή που έβαλαν αφού δεν είχαν ανταγωνισμό.

 

 

 

Εκεί που η Apple είναι ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ μπροστά όμως και τους παραδέχομαι είναι στο marketing.

Όλες οι ανακρίβειες και τα στερεότυπα μαζεμένα! B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα tablet πρέπει να κάνει απλά και γρήγορα 5-6 πράγματα. Να μπαίνεις στο internet, να διαβάζεις email, να μπορείς εύκολα να ακούς μουσική και να βλέπεις ταινίες, βιβλία, κανά κείμενο word/excel και τέλος ένα καλό organizer.

 

Τί στο καλό χρειάζονται οι 500χιλ εφαρμογές; Γιατί κάποιος πχ, να κατεβάσει την εφαρμογή bbc news, και να μην μπει απευθείας στο website;

 

 

Ας μας πουν αυτοί που έχουν ipad, τί κάνουν με όλες αυτές τις εφαρμογές.

 

 

Υ.Γ.

Το περισσότερα παιχνίδια με touchscreen είναι απαράδεκτα. Ακόμα και το angry birds, είναι σαχλό. Τί κάνεις δηλαδή, με το δάχτυλο πετάς πουλιά στον αέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...επιτέλους κι ένας άνθρωπος που μίλησε σωστά...

...έχετε φάει μεγάλη παραμύθα με όλες αυτές τις χιλιάδες άχρηστες χαζοεφαρμογές...

...είναι μόνο για τα χαζοπιτσιρίκια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι ανακρίβειες και τα στερεότυπα μαζεμένα! B)

 

Γουστάρω επιχειρήματα :lol:

 

edit:

 

 

Από λινκ που πόσταρε άλλο παιδί στο φόρουμ.

 

 

Τα γνωστά καραγκιοζιλίκια και ψέμματα της Apple που έχουν τυφλώσει χιλιάδες κόσμο..

 

 

http://tech.fortune.cnn.com/2011/03/03/steve-jobs-reality-distortion-takes-its-toll-on-truth/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονος σου το ειπες... JAILBROKEN ipad..

 

το ειχα το ipad. πολύύύύ ωραιο δε λεω. το κράτησα ένα μήνα. η εμπειρία χρήσης σίγουρα δε συγκρίνεται με κανένα tablet ανταγωνισμού μέχρι σήμερα. Ήταν πολύ μπροστά. ΩΣτόσο το honeycomb κανένας δεν το έχει δει ακόμα σε πραγματική χρήση οπότε αφήστε πρώτα να το δούμε..

 

ο λόγος που το έδωσα πάντως ήταν απλά ότι το multitasking της απλ ηταν αστείο.. πριν την 4.2 χρησιμοποιούσα το backgrounder. με 2 εφαρμογές ανοιχτές π.χ. ipod και σαφαρι, στην προσπάθεια να αφήσω τρίτη εφαρμογή ανοιχτή για τσατ τύπου ΙΜ μεσεντζερ κρασαρανε και οι 3. συνέχεια. καθε φορά. Λόγω μνήμης.

 

μετά το 4.2, με της apple to multitasking η εφαρμογή για τσατ απλα έκανε disconnect μολις εφευγε απο το προσκήνιο. κατά τ άλλα οι άλλες 2 πάλι κρασάρανε αν ανοιγα 4 παράθυρα στο σαφαρι.

 

το android μπορεί να υστερεί λίγο σε παπατζιλίκια (εμπειρία χρήσης) αλλά τουλάχιστον... κάνει δουλειά.

οσο για το honeycomb.. beta??? θα δούμε.. επιφυλάσσομαι.

 

ωστόσο, παραδέχομαι ευχαρίστως ότι αν το ipad είχε περισσότερη μνήμη πιθανώς να μην το άλλαζα. δεν είμαι πολέμαχος καμίας εταιρείας, χρησιμοποιώ macbook pro, hackintosh, ανδροιντ τηλέφωνο, windows laptop, δοκιμάζω τα πάντα και όλα μαζί. όλα καλά είναι, στα σημεία διαφέρουν. στο κινητό μου πάντως ακούω μοουσική, κάνω τσατ, σερφάρω και παίζω angry birds ταυτόχρονα. και δεν κρασάρει. ουτε σέρνεται. και είναι android. το ipad δεν τα κατάφερε. και ειλικρινά λυπήθηκα, ήθελα πολύ να τα κατάφερνε, πολύ μου άρεσε κατά τ άλλα.

 

καταθέτω την προσωπική μου εμπειρία και ας μη γίνει ΚΑΙ αυτο το θρεντ διαξιφισμός, apple vs google, ποιος την έχει μεγαλύτερη. φτάνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Galaxy tab θα είναι google xp άρα δεν υπάρχει αμφιβολία για το πόσο καλά θα πηγαίνει, πχ μαμά Galaxy S τρώει σκαλώματα και το αδερφάκι του το Nexus S τα ρίχνει στο iphone4.

 

Αλλά για τις αναβαθμίσεις δεν ξέρω τι παίζει οπότε εκεί υπάρχει ένας ενδοιασμός, αφού είναι προτιμότερο να πάρεις μια συσκευή που να την υποστηρίζει η ίδια η google για να παίρνει άμεσα τις αναβαθμίσεις, πχ xoom.

^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι ανακρίβειες και τα στερεότυπα μαζεμένα! B)

 

Ολος ο funboy-σμος συμπηκνωμενος, χωρις κανενα επειχειρημα οπως παντα.

ΟΛΟΙ ΤΡΕΝΤΥΥΥΥΥΥ

 

Διαβαστε ολοι το μυνημα #25. Ειναι οπως γινοταν με τα περιοδικα πληροφορικης το '96. Σου εβαζαν το πρωτοποριακο τοτε cd με 4000 εφαρμογες. Ελεγες εσυ "πω, πω φιλε, 4000 εφαρμογες, με αυτα θα κανω τα παντα". Εβαζες το cd και στα πρωτα 10 εβλεπες οτι ηταν σαχλαμαρες που ουσιαστικα δεν καναν τιποτα, μεσα σε τοσα πολλα χανονταν οι 5 καλες εφαρμογες, οποτε δεν ειχες τιποτα (εκτος απο εναν υπολογιστη ρημαγμενο απο απομειναρια των κακων installers).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...