Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε η Release Candidate του Firefox 4


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρκετά καλός ο ff4 και αισθητά πιο γρήγορος. Επειδή χρησιμοποιώ και chrome κάποιες σελίδες νομίζω της ανοίγει ο ff πιο γρήγορα αλλά κάποιες όχι.

 

Έχω ένα πρόβλημα, όταν πατάω σε λινκ και είναι pop-up παράθυρο μου το ανοίγει σε καινούριο tab και το χειρότερο είναι ότι παίρνει όλος ο ff το μέγεθος του. Ξέρει κάποιος τι πρέπει να διορθώσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ένα δεν μπορώ να καταλάβω...μόλις βγήκε η RC FF4 έκδοση και όλοι χρησιμοποιούν το FF4 εδώ και χρόνια πως γίνεται αυτό???

 

Λοιπόν..εγώ με το που πήρα λάπτοπ κατέβασα τον FF3,Chrome,Safari,Opera...προσωπικά τους δίνω αυτήν την θέση...

 

1.Chrome

2.FF

3.Opera

4.Safari

5.Explorer

 

όταν δοκιμάσω και την ΤΕΛΙΚΗ έκδοση του FF4 και του IE9 τότε πια θα είμαι πιο σίγουρος...τώρα παραμένω Google Chrome :devil: :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζει και βασιλεύει ο κώδικας του μέσω του Firefox Mozilla

Firefox Mozilla

Netscape

 

πραγματι

αυτο που θελω να πω εν τελει ειναι οτι το ποιο πιθανο ειναι να γυρισει με αλλο ονομα ο browser εαν και εφ οσον "πεθανει".

εαν συμβει αυτο ευχομαι μονο να γυρισει δρυμητερος και να μην πω: "αλλαξε ο Μανωλιος κι εβαλε τα ρουχα του αλλιως".

Τοτε στην 10ετια του 90 ο Netscape ητανε ο "de facto" browser δεν υπηρχε ανταγωνισμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα δεν μπορώ να καταλάβω...μόλις βγήκε η RC FF4 έκδοση και όλοι χρησιμοποιούν το FF4 εδώ και χρόνια πως γίνεται αυτό???

 

 

Επειδή πριν την RC προηγήθηκαν από τον περασμένο Ιούνιο ούτε μία ούτε 2 αλλά 12 ολόκληρες beta εκδόσεις. Χρειαζόταν τελικά τέτοια πορεία ανάπτυξης για να πάει ο firefox σε άλλα επίπεδα και να ξεφύγει από τον ξεπερασμένο 3.6! Από την beta 1 όμως ήταν σταθερότατος ο FF4 για να τον χρησιμοποιήσεις για βασικό browser. Αν αναλογιστείς ότι ήδη από την beta1 του 4 η διαφορά σε σχέση με την 3.6 ήταν τεράστια, γι' αυτό και τόσος κόσμος χρησιμοποιούσε FF4 αν και beta εδώ και 9 μήνες.

 

Όσο για τον chrome που επέλεξες απενεργοποίησε το "Χρήση υπηρεσίας πρόβλεψης για βοήθεια στη συμπλήρωση αναζητήσεων και διευθύνσεων URL που πληκτρολογείτε στη γραμμή διευθύνσεων" από τις σύνθετες επιλογές για να μην στέλνει στην google όλο το ιστορικό με τις σελίδες που είδες... :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πριν την RC προηγήθηκαν από τον περασμένο Ιούνιο ούτε μία ούτε 2 αλλά 12 ολόκληρες beta εκδόσεις. Χρειαζόταν τελικά τέτοια πορεία ανάπτυξης για να πάει ο firefox σε άλλα επίπεδα και να ξεφύγει από τον ξεπερασμένο 3.6! Από την beta 1 όμως ήταν σταθερότατος ο FF4 για να τον χρησιμοποιήσεις για βασικό browser. Αν αναλογιστείς ότι ήδη από την beta1 του 4 η διαφορά σε σχέση με την 3.6 ήταν τεράστια, γι' αυτό και τόσος κόσμος χρησιμοποιούσε FF4 αν και beta εδώ και 9 μήνες.

 

Όσο για τον chrome που επέλεξες απενεργοποίησε το "Χρήση υπηρεσίας πρόβλεψης για βοήθεια στη συμπλήρωση αναζητήσεων και διευθύνσεων URL που πληκτρολογείτε στη γραμμή διευθύνσεων" από τις σύνθετες επιλογές για να μην στέλνει στην google όλο το ιστορικό με τις σελίδες που είδες... :X

 

Δεν ήταν και τόσο "ετοιμος" είχα δοκιμάσε την ΒΕΤΑ 10-11 και κάθε τόσο με πετούσε εκτός σε Windows 7 64Bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν με έπεισε. Χρόνια χρήστης από τον 0.8 γύρισα στο ξαδερφάκι του το Chrome γιατί έχει ωριμάσει πολύ. Οτι βολεύει τον καθένα βέβαια.

RC1 βλέπω, θα έχει και 2 ? Ελεος ! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα παιδια!!ειμαι χρηστης firefox απο τοτε που βγηκε και δεν τον εχο αλλαξει..σημερα λοιπον εκανα καποια τεστ αναμεσα σε 4 browsers...τον chrome 10 τον firefox 4 rc και τον explorer 9 rc και τον opera 11.01..τα τεστ και τα αποτελεσματα ειναι τα εξης:

 

1)το benchmark του peacekeeper(http://clients.futuremark.com/peacekeeper/index.action) τα αποτελεσματα εχουν ως εξης

 

1)chrome 7185

2)opera 5180

3)explorer 4129

4)firefox 4089

 

 

 

2)το benchmark του http://browsermark.rightware.com/browsermark/index.action

 

1)chrome 450605

2)opera 338028

3)explorer 265784

4)firefox 255234

 

3)http://acid3.acidtests.org/

 

1)chrome 100%

opera 100%

2)firefox 97%

3)explorer 95%

 

 

4)http://ie.microsoft.com/testdrive/Pe...k/Default.html

 

1)explorer με 1000 ψαρια 51 frames

2)chrome με 1000 ψαρια 42 frames

3)firefox με 1000 ψαρια 39 frames

4)opera με 1000 ψαρια 2 frames (η συγκεκριμενη εκδοση που ειναι και η final δεν εχει hardware acceleration)

 

5)http://ie.microsoft.com/testdrive/Pe...g/Default.html

 

1)explorer 7sec

2)chrome 27sec

3)firefox 37sec

4)opera (η συγκεκριμενη εκδοση που ειναι και η final δεν εχει hardware acceleration)

 

6)http://dl.dropbox.com/u/3123541/inso...benchmark.html

εκανα 5 δοκιμες σε καθε site και η σειρα που θα βαλω ειναι συμφωνα με το λιγοτερο average time που ειχαν

 

1)chrome

2)explorer

3)opera

4)firefox

 

7)SunSpider JavaScript Benchmark

 

1)explorer

2)chrome

3)opera

4)firefox

 

 

τα συμπερασματα δικα σας αλλα απο οτι βλεπω ο chrome ειναι ο καλυτερος τελικα...

Επεξ/σία από domigr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον chrome δεν βλεπω να σχολιαζει κανεις ρε παιδια. Εγω χρησιμοποιω τον chrome περιπου 2 μηνες τωρα και ειναι ταχυτατος. Καμια σχεση με τον firefox. Το μονο προβλημα ειναι οταν παω να ακουσω κανεναν σταθμο e-radio που δεν παιζει με chrome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον chrome δεν βλεπω να σχολιαζει κανεις ρε παιδια. Εγω χρησιμοποιω τον chrome περιπου 2 μηνες τωρα και ειναι ταχυτατος. Καμια σχεση με τον firefox. Το μονο προβλημα ειναι οταν παω να ακουσω κανεναν σταθμο e-radio που δεν παιζει με chrome.

απλως πρεπει να απεγκαταστηεις το plug in του firefox και να το ξανα εγκαταστησεις... προσθεσα και τον opera στα tests...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...