Προς το περιεχόμενο

Έρχονται οι «αιώνιες» μπαταρίες


moldovan20

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1)Σε οποιαδήποτε γεννήτρια αν εισάγεις Χ Joules ενέργειας μέσω κίνησης, το MAX θεωρητικό που μπορεί να μετατρέψει σε ηλεκτρική ενέργεια ειναι Χ JOULES.-

 

2)Επίσης για τις θερμικές μηχανές, το μέγιστο έργο που μπορεί να παραχθεί ανάμεσα σε 2 θερμοκρασίες, είναι αυτό που παράγεται από την θεωρητική μηχανή Carnot.

 

3)Τέλος οι υδρογονάνθρακες που είναι και το κύριο συστατικό των ορυκτών καυσίμων είναι ΑΠΟΛΑ μόρια. Δλδ η επίδραση ενός μαγνητικού πεδίου πάνω τους, είναι το ίδιο με την επίδραση ενός μαγνήτη σε ένα κομμάτι ξύλο. Δλδ καμία.

 

4)Τα παραπάνω δεν πρόκειται να αλλάξουν ποτέ σε συνήθεις συνθήκες, όσες ανακαλύψεις και αν γίνουν.

 

5)Πάρτε κανα βιβλίο φυσικής 2ας λυκείου, για να μην σας κοροϊδεύουν επιτήδειοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1)Σε οποιαδήποτε γεννήτρια αν εισάγεις Χ Joules ενέργειας μέσω κίνησης, το MAX θεωρητικό που μπορεί να μετατρέψει σε ηλεκτρική ενέργεια ειναι Χ JOULES.-

 

2)Επίσης για τις θερμικές μηχανές, το μέγιστο έργο που μπορεί να παραχθεί ανάμεσα σε 2 θερμοκρασίες, είναι αυτό που παράγεται από την θεωρητική μηχανή Carnot.

 

3)Τέλος οι υδρογονάνθρακες που είναι και το κύριο συστατικό των ορυκτών καυσίμων είναι ΑΠΟΛΑ μόρια. Δλδ η επίδραση ενός μαγνητικού πεδίου πάνω τους, είναι το ίδιο με την επίδραση ενός μαγνήτη σε ένα κομμάτι ξύλο. Δλδ καμία.

 

4)Τα παραπάνω δεν πρόκειται να αλλάξουν ποτέ σε συνήθεις συνθήκες, όσες ανακαλύψεις και αν γίνουν.

 

5)Πάρτε κανα βιβλίο φυσικής 2ας λυκείου, για να μην σας κοροϊδεύουν επιτήδειοι.

Συμφωνώ και επαυξανω και ισως να μη χρειάζεται καν 2ας λυκείου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παντως, μην κοραιδευεις καθόλου τις DYI μεθόδους. Θα δεις να κάνουν πράγματα με εντυπωσιακά χαμηλότερο κόστος και τεχνικές καθημερινότητας.

Αν ρωτήσεις έναν χημικό τι χρειάζεται να πατασκευασεις υδρογόνο σπιτι, θα σου πει ένα σωρό πράγματα και θα έχει δίκιο.

Όταν ειμουν 10 χρόνων (Εδω και 25 χρόνια) είχα κατασκευάσει σπιτι υδρογόνο. Ξέρεις τι εργαλεία είχα;

Τίποτα... :) Υδροχλωρικο οξύ που είχαμε για καθάρισμα τουαλέτας, κοματια τσινγκο , τα έριξα σε μπουκάλι κοκα κολας και νερό. Έβαλα μπαλονι στο στομιο το οποίο και φουσκώσε απο την αντίδραση.

Ήταν καθαρο υδρογονο; Φυσικα και όχι. Όταν έβαλα φωτιά στο μπαλονι με λαμπάδα (ναι το έκανα και αυτο :) ) αμα δεις τι έκρηξη έγινε... :)

 

Δεν είπα ότι βγάζεις κάτι από το μυαλό σου αν είναι δυνατόν. Και το υδρογόνο που παρήγαγες ήταν πεντακάθαρο.

Και η DIY φάση είναι τρόπος ζωής που ενστερνίζομαι και προσπαθώ να συμμετέχω κι εγώ όσο μπορώ, σε καμία περίπτωση δεν κορόιδεψα.

Η Μηχανή Carnot είναι ύλη β λυκείου πάντως :P

Απλά να διαχωρίζουμε έννοιες όπως "παρασκευάζω" και "απομονώνω".

Αφού την ψάχνεις τη δουλειά καταλαβαίνεις ότι διαφέρουν οικτρά.

Και ξαναλέω, όπως και άλλοι, το ότι κάτι δουλέυει στο σπίτι, δεν σημαίνει ότι δουλεύει στη βιομηχανία.

Μπορώ να σου φέρω πολύ κοντινά μου παραδείγματα.

Το βιομηχανικό προϊόν ΠΡΕΠΕΙ να είναι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ. (εξαιρούνται ελάχιστα πράματα)

Με ημίμετρα, δεν αναπτύσσεις κοινωνίες. Τουλάχιστον δε θα έπρεπε. Ημίμετρο ήταν η καύση των γαιανθράκων (δεν εντοπίστηκε έγκαιρα η ρυπογόνος τους φύση)

ημίμετρο και τα πετρέλαιοειδή και συναφή.

 

Μεγάλη κουβέντα.

 

Και για να απαντήσω σε ένα φίλο που έιπε ότι το αρχαίο (sony) eriksson φόρτιζε μια φορά την εβδομάδα. Μα φυσικά. ΄Έχει χρόνια που η τεχνολογία των μπαταριών έχει μείνει ουσιαστικά στάσιμη.

Εκείνο κρατούσε μια βδομάδα γιατί είχε μια οθόνη 2 γραμμών και για ηχείο αρχεία MIDI τσιριτρι τσιριτρό. Όταν μου λειτουργείς οθόνη 4", στα 16 μύρια χρώματα, με αισθητήρες αφής και το decoder για mp3, aac και πάει λέγοντας, τι στο καλό περιμένεις;

Κινητό είναι όχι πυρηνικός αντιδραστήρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι βγάζεις κάτι από το μυαλό σου αν είναι δυνατόν. Και το υδρογόνο που παρήγαγες ήταν πεντακάθαρο.

Και η DIY φάση είναι τρόπος ζωής που ενστερνίζομαι και προσπαθώ να συμμετέχω κι εγώ όσο μπορώ, σε καμία περίπτωση δεν κορόιδεψα.

Η Μηχανή Carnot είναι ύλη β λυκείου πάντως :P

Απλά να διαχωρίζουμε έννοιες όπως "παρασκευάζω" και "απομονώνω".

Αφού την ψάχνεις τη δουλειά καταλαβαίνεις ότι διαφέρουν οικτρά.

Και ξαναλέω, όπως και άλλοι, το ότι κάτι δουλέυει στο σπίτι, δεν σημαίνει ότι δουλεύει στη βιομηχανία.

Μπορώ να σου φέρω πολύ κοντινά μου παραδείγματα.

Το βιομηχανικό προϊόν ΠΡΕΠΕΙ να είναι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ. (εξαιρούνται ελάχιστα πράματα)

Με ημίμετρα, δεν αναπτύσσεις κοινωνίες. Τουλάχιστον δε θα έπρεπε. Ημίμετρο ήταν η καύση των γαιανθράκων (δεν εντοπίστηκε έγκαιρα η ρυπογόνος τους φύση)

ημίμετρο και τα πετρέλαιοειδή και συναφή.

 

Μεγάλη κουβέντα.

 

Και για να απαντήσω σε ένα φίλο που έιπε ότι το αρχαίο (sony) eriksson φόρτιζε μια φορά την εβδομάδα. Μα φυσικά. ΄Έχει χρόνια που η τεχνολογία των μπαταριών έχει μείνει ουσιαστικά στάσιμη.

Εκείνο κρατούσε μια βδομάδα γιατί είχε μια οθόνη 2 γραμμών και για ηχείο αρχεία MIDI τσιριτρι τσιριτρό. Όταν μου λειτουργείς οθόνη 4", στα 16 μύρια χρώματα, με αισθητήρες αφής και το decoder για mp3, aac και πάει λέγοντας, τι στο καλό περιμένεις;

Κινητό είναι όχι πυρηνικός αντιδραστήρας.

 

Ωπ, αυτοαναιρεισαι :-)

 

Αν δεν εχουμε ολοκληρη παγκοσμια βιομηχανικη επανασταση στηριγμενη στο "ημιμετρο" των πετρελαιοειδων, τοτε τι εχουμε;

Αρα αφου βγαλαμε περα ολο αυτο με δυο κλασικα ημιμετρα, σκεψου τι μπορουμε να κανουμε με το ημιμετρο του υδρογονου (που δεν θα δωσει αυτου του ειδους τους καταστροφικους ρυπους στο περιβαλλον).

 

Οσον αφορα το τι δουλευει στο σπιτι και το τι στη βιομηχανια, αποριας αξιο ειναι γιατι τελικα καποια πραγματα που πολυδιαφημιστηκαν, δε δουλεψαν ουτε στο σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλη η θεωρια, αλλα μιας και ξερω πεντε πραγματακια για το ρευμα και δε μιλαω στον αερα, το προβλημα μου ειναι το βιντεο, και το πως το κοτσαρουμε σε ενα μηνυμα για να αποδειξουμε οτι κατι υπαρχει. Δε με νοιαζει τι μπορει η δεν μπορει να αποδειχντει στη θεωρια, εμενα με νοιαζει οτι εβαλες (τυπικο ειναι το β' ενικο), ενα βιντεο για να μου δειξεις κατι.

Ειναι λοιπον το βιντεο αληθινο η οχι;

Αν ειναι αληθινο εχουμε μια γεννητρια που παραγει 1kw/h (το λεει το βιντεο, 24kw τη μερα παραγει), αρα εχουμε και το μηχανημα και τα αποτελεσματα. Με 2 τετοιες η με μια διπλασια, καθε σπιτι ειναι αυτονομο.

Αν δεν ειναι ειναι αληθινο, τοτε παμε αλλου.

 

Και οπως επισημαινει και ο oldnew, γιατι αυτη η αναγκη να γινει μια τεραστια γεννητρια (οπου σιγουρα θα εχει αλλα προβληματα), και οχι χιλιαδες μικρες (αν ειναι τελικα αληθεια), γιατι στην τελικη, αν εχεις μια, και παθει βλαβη αυτη η μια, τον ηπιες, αν εχεις 1000 και παθει βλαβη η μια, δε σε νοιαζει.

 

 

 

Δεν ξέρω τίποτα σχετικά με το video (δηλαδή ποιοι συμμετέχουν που γίνετε όλο αυτό τα στοιχεια της γεννήτριας κτλ κτλ)

 

Αυτό που ξέρω είναι ότι (ΑΝ οι εικασίες μου για το πως λειτουργεί είναι σωστές) μια τέτοια γεννήτρια μπορεί να κατασκευαστεί!

 

 

Τώρα αν έχει τις επιδόσεις που λες ΔΕΝ ξέρω ΔΕΝ μπορώ να επαληθεύσω..

 

Έγραψα ένα κατεβατό- φανταστικό παράδειγμα- για να σου δείξω ότι αν υποθέσουμε πως όντως έχει κατασκευαστεί και δουλεύει μια τέτοια γεννήτρια (με τις επιδόσεις που λες)

 

Ποιοι λόγοι θα μπορούσαν να αποτελέσουν αιτια για να μην έρθει άμεσα αυτή η εφεύρεση στον κόσμο! (και υπάρχουν και άλλες αιτίες που έχουν να κάνουν με την οικονομία, τα συμφέροντα κτλ)

 

Αυτός ήταν ο σκοπός μου να σου φέρω ένα παράδειγμα για το τι μπορεί να κάνει το όλο θέμα να κολλήσει μιας και όπως είπες αδυνατείς να καταλάβεις η να φανταστείς τους λόγους.

 

1)Σε οποιαδήποτε γεννήτρια αν εισάγεις Χ Joules ενέργειας μέσω κίνησης, το MAX θεωρητικό που μπορεί να μετατρέψει σε ηλεκτρική ενέργεια ειναι Χ JOULES.-

 

2)Επίσης για τις θερμικές μηχανές, το μέγιστο έργο που μπορεί να παραχθεί ανάμεσα σε 2 θερμοκρασίες, είναι αυτό που παράγεται από την θεωρητική μηχανή Carnot.

 

3)Τέλος οι υδρογονάνθρακες που είναι και το κύριο συστατικό των ορυκτών καυσίμων είναι ΑΠΟΛΑ μόρια. Δλδ η επίδραση ενός μαγνητικού πεδίου πάνω τους, είναι το ίδιο με την επίδραση ενός μαγνήτη σε ένα κομμάτι ξύλο. Δλδ καμία.

 

4)Τα παραπάνω δεν πρόκειται να αλλάξουν ποτέ σε συνήθεις συνθήκες, όσες ανακαλύψεις και αν γίνουν.

 

5)Πάρτε κανα βιβλίο φυσικής 2ας λυκείου, για να μην σας κοροϊδεύουν επιτήδειοι.

 

 

Γενικά είσαι σωστός! απλά να κάνω κάποιες παρατηρήσεις μιας και έχω ανοίξει και εγώ το συγκεκριμένο βιβλίο αλλα και αλλα του είδους :P

 

το 1) και το 2) είναι το ίδιο πράμα δεν χρειαζόταν να γράψεις δυο παραγράφους για να περιγράψεις τον ίδιο κανόνα (επιπλέον η μηχανή carnot είναι ιδανική και φανταστική)

 

το ότι δεν βλέπεις με τα ματια σου αποτελέσματα ηλεκτρομαγνητικών φαινομενων δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν... το λέω αυτό για το παράδειγμα που ανέφερες για το ξύλο.. φυσικά και τα μόρια του ξύλου αντιδρούνε στα ηλεκτρικά φορτία άλλων ιόντων (έλκονται και απωθούνται)

 

Αυτός είναι ο λόγος που αν ακουμπήσεις το δάχτυλο σου στο ξύλο δεν θα μπει μέσα του αλλα θα σταματήσει στην επιφάνεια του και θα αισθανθείς μια πίεση! (αν είχες ένα ισχυρό μικροσκόπιο θα έβλεπες ότι το δάχτυλο σου δεν ακούμπισε ποτε το ξύλο απλά αιωρείται στην επιφάνεια του αυτό γιατί τα ιόντα στο δάχτυλο σου με τα ιόντα αντιθετου φορτίου στο ξύλο αντιδρούνε και απωθούνται!)

 

για τον ίδιο περίπου λόγο ένα κομάτι σίδηρο έλκεται από τον μαγνήτη η διαφορα είναι στην μοριακή δομή του σιδήρου (Στον τρόπο που είναι στοιχισμένα τα μόρια του) που κάνει το σίδηρο να έλκεται από τον μαγνήτη και το ξύλο όχι.. -τουλάχιστον όχι με την ίδια κλίμακα-

 

Δηλαδή η διαφορα με το ξύλο είναι ότι λόγο της φύσης των υλικών στο πρώτο είναι ΤΟΣΟ δυνατές οι αλληλεπιδράσεις που μπορούν να γίνουν από απόσταση τέτοια που φαίνονται με γυμνό μάτι ενώ στην περίπτωση του ξύλου η αλληλεπιδράσεις είναι τόσο ασθενείς που πρέπει να πάμε ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ κοντά με ειδικά μηχανήματα για να δούμε το τι συμβαίνει!

 

Αυτό όμως δεν αλλάζει κάτι !

 

 

 

Όλα έχουν να κάνουν με την αναλογια των μεγεθών και των δυνάμεων..

 

Για να μπορέσεις να δεις ότι το ξύλο μπορεί να αντιδράσει σε ηλεκτρομαγνητικές επιδράσεις με το γυμνό μάτι σου.. θέλεις ένα πολύ ελαφρύ κομμάτι ξύλου (πες ένα σπίρτο) ισορρόπησε το πάνω σε ένα κέρμα (το κέρμα βάλτο κάθετα στο τραπέζι - δεν έχει σημασία αν χρησιμοποιήσεις κέρμα η κάτι άλλο αρκεί το σπίρτο να ακουμπάει σε όσο πιο μικρή επιφάνεια γίνεται για να μειωθούνε οι τριβές (έτσι ώστε να υπάρχουν οι αναλογίες δυνάμεων που θα σου επιτρέψουν να δεις την αλληλεπίδραση)

καπάκωσε το μετά με ένα πλαστικό διαφανες ποτηράκι η γυάλινο -αλλα όχι πολύ χοντρό-(Αυτό περισσότερο για πλακα :P)

 

Πάρε ένα καλαμάκι και τριψτο πολλές φορες και γρήγορα πάνω κάτω πάνω κάτω με μια χαρτοπετσέτα μετά πάρε το καλαμάκι αυτό και κουνα το κοντά στο ποτήρι (όπου μέσα ισορροπεί το σπίρτο) θα δεις ότι αναλόγως με το πως κουνάς το καλαμάκι το έτσι θα γυρνάει και το σπίρτο - και θα πέσει :P -

 

 

τώρα αυτό δεν μπορείς να το κανεις με μια ξύλινη σανίδα γιατί θέλεις πολύ πιο ισχυρό "μαγνήτη" (αν είχες όμως θα μπορούσες να κουνήσεις και την μεγάλη σανίδα πάντως!) βεβαια συνεχίζεις για τον ίδιο λόγο να μην μπορείς να βάλεις το δάχτυλο σου μέσα στην σανίδα.. επειδή λόγο της απειροελάχιστης απόστασης οι αποστικες δυνάμεις μεγαλώνουν τόσο ώστε να καταφέρνουν να σε εμποδίσουν !

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Γενικά είσαι σωστός! απλά να κάνω κάποιες παρατηρήσεις μιας και έχω ανοίξει και εγώ το συγκεκριμένο βιβλίο αλλα και αλλα του είδους :P

 

το 1) και το 2) είναι το ίδιο πράμα δεν χρειαζόταν να γράψεις δυο παραγράφους για να περιγράψεις τον ίδιο κανόνα (επιπλέον η μηχανή carnot είναι ιδανική και φανταστική)

 

το ότι δεν βλέπεις με τα ματια σου αποτελέσματα ηλεκτρομαγνητικών φαινομενων δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν... το λέω αυτό για το παράδειγμα που ανέφερες για το ξύλο.. φυσικά και τα μόρια του ξύλου αντιδρούνε στα ηλεκτρικά φορτία άλλων ιόντων (έλκονται και απωθούνται)

 

Αυτός είναι ο λόγος που αν ακουμπήσεις το δάχτυλο σου στο ξύλο δεν θα μπει μέσα του αλλα θα σταματήσει στην επιφάνεια του και θα αισθανθείς μια πίεση! (αν είχες ένα ισχυρό μικροσκόπιο θα έβλεπες ότι το δάχτυλο σου δεν ακούμπισε ποτε το ξύλο απλά αιωρείται στην επιφάνεια του αυτό γιατί τα ιόντα στο δάχτυλο σου με τα ιόντα αντιθετου φορτίου στο ξύλο αντιδρούνε και απωθούνται!)

 

για τον ίδιο περίπου λόγο ένα κομάτι σίδηρο έλκεται από τον μαγνήτη η διαφορα είναι στην μοριακή δομή του σιδήρου (Στον τρόπο που είναι στοιχισμένα τα μόρια του) που κάνει το σίδηρο να έλκεται από τον μαγνήτη και το ξύλο όχι.. -τουλάχιστον όχι με την ίδια κλίμακα-

 

Δηλαδή η διαφορα με το ξύλο είναι ότι λόγο της φύσης των υλικών στο πρώτο είναι ΤΟΣΟ δυνατές οι αλληλεπιδράσεις που μπορούν να γίνουν από απόσταση τέτοια που φαίνονται με γυμνό μάτι ενώ στην περίπτωση του ξύλου η αλληλεπιδράσεις είναι τόσο ασθενείς που πρέπει να πάμε ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ κοντά με ειδικά μηχανήματα για να δούμε το τι συμβαίνει!

 

Αυτό όμως δεν αλλάζει κάτι !

 

Συνήθως τις ηλεκτρικές γεννήτριες δεν τις εντάσσουμε στις θερμικές μηχανές.

 

Αλληλεπίδραση με μαγνητικό πεδίο έχουν ουσίες που παρουσιάζουν πολικότητα, είτε λόγω ηλεκτρονιακής δομής, είτε λόγω της δόμησής τους στο χώρο είτε λόγω της μορφής της ένωσης.

 

Iσως το ξύλο ήταν λίγο άστοχο παράδειγμα, γιατί περιέχει και υδροξυλικές ομάδες στα κύτταρα που είναι κατά βάση πολικές, αλλα παρόλα αυτά λόγω της λιγνίνης που περιέχει το ξύλο και το οποίο είναι ένα άπειρο πολυμερές, δεν παρουσιάσει σημαντική πολικότητα.

 

Ειδικά οι υδρογονάνθρακες, επείδή δεν έχουν ουτε ασύζευκτα ηλεκτρόνια, ούτε κάποια πολική ρίζα, αλλα και επειδή είναι ευθύγραμμα κατα κανόνα μόρια, ΔΕΝ παρουσιαζουν πολικότητα. Δλδ ένας απλός μαγνήτης δεν έχει επίδραση. Τώρα αν χρησιμοποιήσουμε ηλεκτρομαγνήτη μερικών MW, εκεί αλλάζει το θέμα, αλλά η "εφεύρεση" που παρουσιάζει το telemarketing, δεν χρησιμοποιεί τέτοιο θηρίο, παρά 2 απλά μαγνητάκια. Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πρώτο έχεις ένα δίκαιο απλά δεν διάβασα καλά εγώ τις προτάσεις σου και με την λογική ότι χρειάζεσαι μια μηχανή για να κινήσεις μια γεννήτρια (δεν λειτουργούν από μονες τους) σχολίασα ότι σχολίασα.

 

 

Τώρα για το ξύλο είναι ένας λόγος αυτό που ανέφερες αλλα όλοι αποτελούμαστε από ανιόντα και κατιόντα κάποιον στοιχειων τώρα το πια είναι τα στοιχεια αυτά και πως συγκεντρώνονται στην μάζα μας είναι που κάνει τις αλληλεπιδράσεις μας με αλλα σώματα ισχυρές η ασθενής..

 

Δηλαδή ότι είπα δεν ισχύει μονο για το ξύλο αλλα για το οτιδήποτε εγώ ξαπλώνω στον καναπέ μου(και δεν μπερδεύομαι με τα μόρια του καναπέ) για αυτόν ακριβώς τον λόγο... ουσιαστικά τα σωματίδια μου αιωρούνται πάνω στα σωματίδια του καναπέ (μιλάμε για αποστάσεις της κλίμακας του νάνο τώρα και βγάλε)

 

Αυτός είναι και ο ίδιος λόγος που μια μαγνιτική σφαίρα μπορεί να αιωρείται πάνω από έναν αντίθετο μαγνήτη (φαντάζομαι έχεις δει τα ανάλογα gadget ) η απόσταση των δυο σωμάτων απλά σε αυτη την περιπτωση ειναι μεγαλύτερη επειδή οι δυνάμεις είναι πιο ισχυρές λόγο της διαφορετικής μοριακής σύστασης των σωμάτων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πρώτο έχεις ένα δίκαιο απλά δεν διάβασα καλά εγώ τις προτάσεις σου και με την λογική ότι χρειάζεσαι μια μηχανή για να κινήσεις μια γεννήτρια (δεν λειτουργούν από μονες τους) σχολίασα ότι σχολίασα.

 

 

Τώρα για το ξύλο είναι ένας λόγος αυτό που ανέφερες αλλα όλοι αποτελούμαστε από ανιόντα και κατιόντα κάποιον στοιχειων τώρα το πια είναι τα στοιχεια αυτά και πως συγκεντρώνονται στην μάζα μας είναι που κάνει τις αλληλεπιδράσεις μας με αλλα σώματα ισχυρές η ασθενής..

 

Δηλαδή ότι είπα δεν ισχύει μονο για το ξύλο αλλα για το οτιδήποτε εγώ ξαπλώνω στον καναπέ μου(και δεν μπερδεύομαι με τα μόρια του καναπέ) για αυτόν ακριβώς τον λόγο... ουσιαστικά τα σωματίδια μου αιωρούνται πάνω στα σωματίδια του καναπέ (μιλάμε για αποστάσεις της κλίμακας του νάνο τώρα και βγάλε)

 

Αυτός είναι και ο ίδιος λόγος που μια μαγνιτική σφαίρα μπορεί να αιωρείται πάνω από έναν αντίθετο μαγνήτη (φαντάζομαι έχεις δει τα ανάλογα gadget ) η απόσταση των δυο σωμάτων απλά σε αυτη την περιπτωση ειναι μεγαλύτερη επειδή οι δυνάμεις είναι πιο ισχυρές λόγο της διαφορετικής μοριακής σύστασης των σωμάτων..

 

Oι δυνάμεις που περιγράφεις σαφώς και υπάρχουν, και οφείλονται στο δυναμικό lennard jones. Δεν έχει άμεση σχέση με την πολικότητα για την οποία αναφέρομαι εγώ, δεν διαφωνώ δλδ με κάτι από τα παραπάνω που έγραψες, απλά είναι κάτι το διαφορετικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω για την ηλεκτρομαγνητική θεωρία (που σε λίγο καιρό μέσα της θα μπει και η βαρυτική )

 

Ο Jones που αναφέρεις περιγραφει απλά τις αλληλεπιδράσεις μεταξύ ζευγών ουδέτερων (όχι ιόντων δηλαδή) μορίων και ατόμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και υπάρχει και μια τεράστια σχολή που πχ τους δίνεις 12v και βγάζουν 15. Ξεγελούν έτσι, αλλα η ενέργεια μετριέται σε wat=volt*ampere. Και φυσικα τα ampere είναι λιγότερα... Καθαρό ξεγελασμα..

wrong

η ενεργεια μετριεται σε Joule η watthoures ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα, αυτο που γραφει ο oldnew ειναι η ισχυς.

Σωστά, χωρις αυτο να αλλάζει αυτο που ήθελα να εξηγήσω.

Ρε μανία κάποιοι να βρουν το παραμικρό λάθος λες και γράφουμε πρόχειρο διαγωνισμα!! Χα Χα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, χωρις αυτο να αλλάζει αυτο που ήθελα να εξηγήσω.

Ρε μανία κάποιοι να βρουν το παραμικρό λάθος λες και γράφουμε πρόχειρο διαγωνισμα!! Χα Χα :)

 

Οχι ρε συ, η διορθωση γινεται πιο πολυ για αυτον που θα διαβασει και δεν ειναι γνωστης οποτε και θα εχει λανθασμενη εντυπωση. Γιατι να μην του το πουμε σωστα αφου γινεται; ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...