Προς το περιεχόμενο

Windows 8: Διέρευσαν οι πρώτες εικόνες


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραφανώς κάθε νέα έκδοση προσθέτει και νέα χαρακτηριστικά που σε κάποιους θα φανούν ανούσια, ενώ για άλλους θα είναι αλματώδης εξέλιξη. Γιατί στον υπολογιστή που θα αγοράσω φέτος πρέπει να έχω λειτουργικό που γράφηκε πριν 10 χρόνια; Όποιος θέλει να μείνει στα XP μπορεί να το κάνει, δε θα έρθει ο Bill Gates να του κάνει με το ζόρι φορμάτ.

Όσο για την ανωτερότητα του ενός ή του άλλου λειτουργικού, νομίζω ότι είναι περισσότερο θέμα χρήσης, αναγκών ή και συνήθειας. Σε κάθε περίπτωση πρόκειται για προσωπική επιλογή, δεν υπάρχει ενιαία φόρμουλα που να ικανοποιεί τους πάντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 242
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

επειδη δεν εχεις τα λεφτα να το αγορασεις, δε σημαινει οτι ειναι και το χειροτερο

 

Χτύπησα φλέβα εδώ...Προφανώς έχεις iPhone και είσαι πορομένος.

Δε θα σταθώ στο οικονομικό γιατί πολύ απλά δε χρειάζεται.Το αν έχω ή όχι την οικονομική δυνατότητα δεν παίζει ρόλο.

Πιστεύεις ότι αν το iPhone είχε 200 ευρώ θα το αγόραζε κανείς στην Ελλάδα?Call me ψώνιο...

Μπορείς να στείλεις ένα mp3 από το bluetooth?

Μπορείς να δεις ένα mail την ώρα που μιλάς?(τάχα μου multi-tasking)

Για πες μου όταν είναι κλειδωμένο το iphone και πατήσεις ότι ναναι αριθμό σαν αριθμό sos γιατί ξεκλειδώνει?(μάλλον δεν το γνώριζες αυτό).

Γιατί το iOS 4.3 crash-αρει όταν μπαίνεις για λίγη ώρα στο twitter?

Τελικά το πρόβλημα με την κεραία (σχεδόν) λύθηκε...Στο 5 θα την κάνουν εξωτερική, don't worry.

Το wifi το αφήνεις ανοιχτό?Γιατί να ξέρεις δεν κλείνει μόνο του ακόμα και όταν η συσκευή είναι κλειστή (locked)

 

Όπως κατάλαβες δε μιλάς με κανένα παιδάκι που πήρε iphone με την επιδότηση του μπαμπά για να κάνει μόστρα...

Μιλάς με άτομο που εμπεριστατωμένα σου απέδειξε οτι όντως δεν είναι τόσο καλό όσο το κοστολογούν.

Άρα καταλήγουμε και στο συμπέρασμα ότι λεφτά έχω, αλλά δεν το πέρνω γιατί ξέρω 5 πράγματα και δε θέλω να με κοροιδεύουν.

Και για να σε καθησυχάσω μην αγχώνεσαι δεν είναι το χειρότερο, πάλι κατάφερε η microsoft να βγάλει κάτι χειρότερο βλέπε Windows Phone 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Registry

 

Η πρώτη παράγραφος τα λέει όλα. (Όπως επίσης και γιατί θα υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας που αναφέρει και ο φιλος tritonas00)

Βασικά εκεί που λέει "Criticism" απλά τα λέει όλα :D

 

 

και όσο για της αλλαγές που αναφέρετε πως χρειάζονται(registry κ.α)

σκεφτείτε ότι καμία εφαρμογή σας "παλιά" δεν θα είναι συμβατή..

και ο χομπίστας θα βρει μία, κάποια λύση..

αλλά ο επαγγελματίας να είσαι σίγουρος, πως δεν θέλει να "παίζει", αλλά να δουλεύει, απο την πρώτη μέρα!

Ρε συ δεν θα γίνει από την μία μέρα στην άλλη. Θα βγάλει ανακοίνωση ότι στην επόμενη γενιά μετά από δύο χρόνια θα γίνουν αυτές οι αλλαγές, πάρτε τα μέτρα σας. Σίγουρα θα χαθεί συμβατότητα με κάποια απαρχαιωμένα προγράμματα που έχει σταματήσει η εξέλιξη τους αλλά σε κάποια χρόνια αυτή η κατάσταση θα επανέλθει. Και ο επαγγελματίας δεν θα τρέξει να βάλει την νέα έκδοση μέχρι να ανανεωθεί στην τελική το πρόγραμμα που χρησιμοποιεί. Επαναλαμβάνω κάτι που είπα και πιο πριν, αν διαβάσετε και εδώ η apple (δεν έχω καμία τρέλα με την apple απλά μ' αρέσει ο τρόπος που κινείται) ξαναέγραψε από την αρχή κώδικα για να αναβαθμίσει το λειτουργικό της σύμφωνα με τις νέες τεχνολογίες καθώς απ' όσο γνωρίσω η adobe ξαναέγραψε όλο το photoshop σε cocoa για να τρέχει πιο γρήγορα και να έχει υποστήριξη για x64... Αν το κάνει η adobe να το κάνει και ο μικρότερος προγραμματιστής και να το κάνει και για windows. Αν είδατε το video καμιά-δυό σελίδες πιο πίσω, η MS έχει κρατήσει συμβατότητα από τα windows 1 μέχρι τα 7, δηλαδή 20+ χρόνια... ΓΙΑΤΙ να κάνει κάτι τέτοιο; Αυτή είναι η άποψη μου...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είδατε το video καμιά-δυό σελίδες πιο πίσω, η MS έχει κρατήσει συμβατότητα από τα windows 1 μέχρι τα 7, δηλαδή 20+ χρόνια... ΓΙΑΤΙ να κάνει κάτι τέτοιο; Αυτή είναι η άποψη μου...

 

Γιατι πολυ απλα τα windows φτιαχνονται ωστε να τα χρησιμοποιουν το 80+% των χρηστων Η/Υ στον πλανητη. Και για να καταφερεις να φτιαξεις ενα προιον με τετοια αποιχηση η "συνταγη" δεν ειναι απλη. Περιλαμβανει συμβατοτητα μεχρι την εποχη των δεινοσαυρων για να νοιωθουν ποιο ανετα οι χρηστες,συμβατοτητα με καθε ειδους συσκευη που καιει ρευμα, συμβατοτητα με "πειρατεια" , εφε-φρουφρου, gaming και δεκαδες αλλα πραγματα.

 

Ολες αυτες οι αγκυλωσεις ειναι επιρεπεις στην κριτικη αλλα χωρις αυτες windows δεν θα υπηρχαν, τουλαχιστον οπως τα ξερουμς.

 

 

Οσο για τα ΧΡ, δεν ηταν ασχημα αλλα το γεγονος οτι αντικατεστησαν τα ΜΕ τα εκανε ακομα καλυτερα στα ματια των χρηστων + οτι εδω που τα λεμε, η πλειοψηφια των χρηστων σημερα γνωρισε τους Η/Υ μεσω των ΧΡ.Λογικο να υπαρχει μια νοσταλγια, σαν την Ostalgie για την DDR, την νοσταλγεις αλλα δεν θες και να γυρισεις εκει......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις ωραιες στιγμες που περασα χαρη σε αυτο ,δεν τις ξεχνω ποτε.Τα Windows,ευτυχως,παρολα τα μικρα προβληματα,συνεχως κανουν βηματα μπροστα.

Εγώ αντιθέτως θυμήθηκα τα χρόνια που είχα περάσει με ένα pentium 3 με windows millenium (windows bsod έπρεπε να λέγονται) :mad: καθώς και κάτι sVista (no comments) ή τα xp και τα κολλήματα που τρώγανε μέχρι να στρώσουν οριστικά με τα sp. Τότε σκέφτομαι ότι η πρώτη φορά που έβγαλε η M$ λειτουργικό της προκοπής που να δουλεύει όπως πρέπει βάσει των δυνατοτήτων των pc την εκάστοτε εποχή και να μην χρειάζεται να υποφέρεις μέχρι το εκάστοτε sp ή νέα έκδοση, ήταν τώρα μόνο με τα 7άρια. :X Ελπίζω και τα 8 να είναι σαν τα 7 που σπάσανε αυτή τη θλιβερή παράδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αντιθέτως θυμήθηκα τα χρόνια που είχα περάσει με ένα pentium 3 με windows millenium (windows bsod έπρεπε να λέγονται) :mad: καθώς και κάτι sVista (no comments) ή τα xp και τα κολλήματα που τρώγανε μέχρι να στρώσουν οριστικά με τα sp. Τότε σκέφτομαι ότι η πρώτη φορά που έβγαλε η M$ λειτουργικό της προκοπής που να δουλεύει όπως πρέπει βάσει των δυνατοτήτων των pc την εκάστοτε εποχή και να μην χρειάζεται να υποφέρεις μέχρι το εκάστοτε sp ή νέα έκδοση, ήταν τώρα μόνο με τα 7άρια. :X Ελπίζω και τα 8 να είναι σαν τα 7 που σπάσανε αυτή τη θλιβερή παράδοση.

 

εγω αυτα που συμπεραινω απο τα γραφομενα σου ειναι οτι δεν εισαι ενας σωστος και υπευθυνος home user,που δεν γνωριζει η δεν ξερει να δωσει την απαιτουμενη προσοχη και φροντιδα στον υπολογιστη του.

ενας προσωπικος υπολογιστης ειναι οπως ενα αυτοκινητο: ειναι ενα εργαλειο,ενα μηχανικο εργαλειο για την ακριβεια,και οπως καθε μηχανημα χρειαζεται φροντιδα,συντηρηση και την σωστη,υπευθυνη λειτουργια απο την πλευρα του χρηστη.

Οταν αμελεις ενα αυτοκινητο,δεν κανεις τακτικο ελεγχο στα λαδια,υγρα,νερο,φρενο,κτλ,οταν δεν το οδηγεις σωστα και προσεχτικα ωστε να μην το καταπονεις,γενικα δεν προσεχεις το εργαλειο σου ειναι αναποφευκτο το γεγονος οτι καποια στιγμη θα σου παρουσιασει προβλημα.

Το ιδιο ισχυει και για τους υπολογιστες.

 

Εγω,και στο προσυπογραφω,πως γινεται ολα τα χρονια που εχω χρησιμοποιησει 95,98,ΜΕ,ΧP,VISTA,7 δεν ειναι το παραμικρο προβλημα με την σταθεροτητα,αποδοση και λειτουργικοτητα τους; Τα BSOD ειδικα απο τα XP και υστερα,ηταν σπανιοτητα και συνηθως αποτελεσμα κακου hardware η καποιου ελαττωματικου software.

Δεν λεω οτι ηταν τελειως ροδινη η μεταβαση απο τα λιγοτερο φιλικα και απαρχαιωμενα πλεον 95 στα πιο συγχρονα state of the art 7,αλλα ειλικρινα χαρακτηρισμοι τυπου WINDOWS BSOD η WINDOWS SVISTA κτλ,απο την δικια που πλευρα ακουγονται ως μεγαλες υπερβολες και μαλλον περισσοτερο δειχνουν,οπως ειπα και πιο πανω, οτι το προβλημα προερχεται απο τον end user και οχι απο το ιδιο το λειτουργικο.

 

αυτη ειναι η αποψη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν το έθεσα σωστά, δεν σχολιάζω ως μοναδικό πρόβλημα που κατά καιρούς ηταν οι bsod αλλά και τα εκάστοτε windows που ήταν βαριά ή ερχόσουν αντιμέτωπος με μικροκολλήματα πολλές φορές εξαρχής, ενώ με το sp πχ που έβγαινε στρώνανε αρκετά. Και είσαι ο μοναδικός που άκουσα ότι δεν είχε πρόβλημα με τα millenium :confused: το μεγαλύτερο μέρος κακής εμπειρίας από windows από αυτά έχω να το θυμάμαι. Τα άλλα τα ανέφερα για τα μικροκολλήματά τους - αργή απόδοση. Δεν έχουμε όλοι τουρμπατα high-end pc κάθε φορά που βγαίνουνε καινούρια windows για να τρέχουνε σφαίρα. Αλλά εφόσον καλύπτεις τα minimum system requirements θα πρέπει να δουλεύουν χωρίς "κολλήματα" για απλές εργασίες. Τα windows 7 είναι πλήρως απροβλημάτιστα ακόμα και σε λαπτοπ των 400 €. Τα vista π,χ. απλά σερνόταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε εγω σχολιαζω μονο τα bsod,αναφερομαι οπως και εσυ στην γενικοτερη εικονα των windows αποδοση,αποκριση,απαιτησεις,σταθεροτητα,κτλ.

και τα δικα μου συστηματα low level και σπανια τα αναβαθμιζα,μονο στο τωρινο μου pc εριξα αρκετα λεφτα επειδη πλεον το hardware εχει φτασει σε ικανοποιητικο επιπεδο κορεσμου.μαλιστα τα ME τα κρατησα περισσοτερο απο οτι τα 95/98 διοτι τα βρηκα πολυ καλυτερα απο αυτες τις εκδοσεις.Μαλιστα τα εχω ακομα στο παλιο pc μου ως dual boot μαζι με τα ΧP.για φαντασου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ότι αφορά τα ΜΕ είναι λογικό σε κάποιους να δούλεψαν ικανοποιητικά. Αλλά μια αναζήτηση να κάνεις για τα millenium θα διαπιστώσεις ότι θεωρούνται γενικά ως το χειρότερο λειτουργικό της microsoft με διαφορά. Προσωπικά συμφωνώ με αυτό γιατί σε όσα pc τα χρησιμοποίησα ήρθα αντιμέτωπος και με bsod :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν λεει κατι αυτο.η ελλαδα ειναι απο τις πρωτες χωρες στα αυτοκινητιστικά ατυχηματα στην ευρωπη.αυτο σημαινει οτι τα αυτοκινητα που οδηγουν οι ελληνες δεν ειναι ασφαλη; Κατι αναλογο μπορει καποιος να ισχυριστει και για τα στατιστικα νουμερα περι ME:

oti o μεσος home user δεν ειναι υπευθυνος και σωστος user απεναντι στο εργαλειο που χρησιμοποει,εξου και τα καθημερινα προβληματα που αντιμετωπιζει απο αυτο.

 

και προσωπικα για μενα αυτη ειναι η αληθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα το εργαλείο (ΜΕ στην περίπτωση μας) δεν είναι και τόσο της προκοπής όλο και περισσότεροι μέσοι home users όπως τους αποκαλείς θα αντιμετωπίζουν πρόβλημα. Δεν μπορεί όλοι να ήμασταν ανεύθυνοι κλπ και αυτά να ήταν το απροβλημάτιστο λειτουργικό. Δεν το βγάλανε τζάμπα το τόσο κακό όνομα τα millenium. Κι εγώ προσωπικά το pc μου το πρόσεχα σωστά, αλλά προβλήματα είχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποψη σου.

για μενα παντως το μεγαλυτερο μερος της γκρινιας του μεσου χρηστη κατα ενος λειτουργικου η καποιου συγκεκριμενου software,οφειλεται στον ιδιο τον χρηστη και οχι στο ιδιο το λειτουργικο η software.τρανταχτο παραδειγμα αυτου που λεω,περα απο την προσωπικη μου εμπειρια,ειναι και η ολη κατασταση με τους ιους,τις δικτυακες απατες,το spamming,κτλ.

απο και υστερα ο καθενας μπορει να κατηγορει το μεσο και οχι τον εαυτο του,αν ειναι να τον κανει να νιωθει καλυτερα και πιο ανετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω παντως ουδεποτε ειχα προβληματα με καποια εκδοση Windows.

 

Συμφωνω με το φιλο απο πανω οτι το μεγαλυτερο μεριδιο ευθυνης το εχει ο

τελικος χρηστης.

 

Ακομα και για τα Vista που ολοι εχουν να πουν τα χειροτερα, το μονο

κακο που τους καταλογιζω ειναι οι υπερβολικες απαιτησεις τους σε Hardware

και οτι το καθε πλαισιο και Multirama εδινε PC και Laptop σαβουρες με 64 Vista

για να τα προωθησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...