Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ονόματος λογαριασμού ΔΕΗ


horsepower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, vlafo είπε

Καλημέρα και απο εμένα παιδιά.Ερώτηση προς Γιάννη που ξέρει και προς οποιονδήποτε,γιατί έχω φτάσει ένα θέμα μέχρι το τέλος αλλά στη χώρα του παραλόγου δεν βγάζεις άκρη.

Σπίτι δικό μου σαν ιδιοκτήτης.Παροχή στο όνομα μου.Ενοικιαστής από την πρώτη στιγμή με κορόιδευε ότι θα πάει στη ΔΕΗ αλλά τίποτα.Είχε χρέη προς αυτήν.

Αυτό είναι ένα άλλο θέμα για όποιον θέλει να σε κοροιδέψει.Το μισθωτήριο πρώτα το αποδέχεται και μετα δεν πάει ΔΕΗ για να γυρίσει την παροχή στο όνομα του.Απλά εσύ θα χάσεις μετά 3 μήνες για να τον πετάξεις έξω και θα μπεις και μέσα.Αυτό το τονίζω για να πω ότι η ΔΕΗ δεν έχει καμία ασφαλιστική δεικλίδα για τον ιδιοκτήτη και την παροχή να την πάρει στο όνομα του δεν γίνεται αν δεν θέλει από τη στιγμή που  υπογράφεις πρώτα μισθωτήριο και είσαι εκτεθειμένος.Στη χώρα της μπανανίας που ζούμε αυτό για όσους λένε ότι είναι έγκλημα που δεν το γύρισες.Κλασσικό παράδειγμα δικό μου με μέγιστο απατεώνα.

4 χρόνια μέσα με προβλήματα και χρέη ενοικίων τα οποια ξόφλησε, αλλά άφησε τη ΔΕΗ 2.000€.Έβαζε λίγα λίγα λεφτά μέσα για αυτό δεν το κόβανε.Κάποια στιγμή το κόβανε και αυτό φαινότανε και στα τερματικά της ΔΕΗ αλλά σήκωνε την ασφάλεια όπως ξέρετε και είχε κανονικά ρεύμα. Όταν του έκανα έξωση λοιπόν και έφυγε νύχτα το πρώτο πράγμα που κάναμε και συνεχίσαμε τη διαδικασία της έξωσης ενώ είχε φύγει,ήταν να μιλήσουμε με το δικηγόρο της ΔΕΗ, αν δικαιωθούμε από το δικαστήριο για την οφειλή μας να τη μεταφέρουμε στο αφμ του.

Μας είπε καταφατικά ναι σε περίπτωση που υπάρξει θετική δικαστική απόφαση.

Δικαιώθηκα σε όλα και το δικαστήριο έκρινε ότι η οφειλή αφορά τον συγκεκριμένο ενοικιαστή για αυτό την  έκανε και δεκτή.

Η ΔΕΗ ανέθεσε σε δικηγορική εταιρία την είπσραξη του ποσού,μας καλέσανε μας είπανε ότι δεν μπορούμε να το ζητήσουμε από εσας μετά την απόφαση,τον άλλον τον ενοχλήσανε αλλά τίποτα,και ξαναγύρισε ο φάκελος στη ΔΕΗ.

Τώρα λοιπόν που πήγα στη  Διευθύντρια και ήταν και γνώστή μου, λέει δεν γίνεται αυτό υπόλογος είμαι εγώ επειδή η παροχή είναι στο όνομα μου.Της το απέκλεισα να πληρώσω και της το είπα θα κάνω και μήνυση γιατί συνεχίζανε και τιμολογούσανε ενώ φαινότανε κομμένο στο σύστημα τους.

Η ερώτηση μου είναι η εξής επειδή βρήκα έναν με ανάλογη περιπτωση.Μεταφορά χρέους στο ΑΦΜ του αφού έχω,συμβόλαιο μίσθωσης,δικαστική απόφαση θα μπορέσω να κάνω;

Θα το πάω μέχρι τέλους.Δεν έχω σε κανέναν εμπιστοσύνη και κανείς δεν πλήρωνει τις συνέπειες των λεγομένων του.Αν ήταν έτσι θα είχα μπει σε διακανονισμό από τη αρχή και όχι να κάνω δικαστικό αγώνα και τώρα να μου λένε ότι το χρέος είναι δικό μου.

Ευχαριστώ και απλά είμαι εξοργισμένος τόσα χρόνια .

Φιλε μου δυστυχως υπευθυνος για τα χρεη ειναι οποιος εχει την παροχη στο ονομα του

 

Οποιαδηποτε διαφορα μεταξυ ενοικιαστη και ιδιοκτητη που αφορα ποιος εκανε την χρηση αφορα τα δικαστηρια ."Φωναζω" πολλες φορες εδω να υποχρεωνεται ενοικιαστες να παιρνουν την παροχη στο ονομα τους  οπως λενε και τα πιο πολλα τυποποιημενα μισθωτηρια .

 

Θα  μπορουσες εγγραφως και με αριθμο πρωτοκολλου να ζητησεις απο τον παροχο να δωσει εντολη σε ΔΕΔΔΗΕ να διακοψει την παροχη δηλωνοντας οτι δεν εχεις καμμια ευθυνη για τυχον χρεη.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Φιλε μου δυστυχως υπευθυνος για τα χρεη ειναι οποιος εχει την παροχη στο ονομα του

Αν ο εχων τη παροχη στο ονομα του είναι μακριτης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, rus είπε

Αν ο εχων τη παροχη στο ονομα του είναι μακριτης?

Εισαι ενοικιαστης ή ιδιοκτητης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Εισαι ενοικιαστης ή ιδιοκτητης ?

Δε μιλαμε για μενα τωρα, ρωταω ποιος πληρωνει το λογ/σμο που συνεχιζει να βγαινει στο ονομα ενος μακαριτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, rus είπε

Δε μιλαμε για μενα τωρα, ρωταω ποιος πληρωνει το λογ/σμο που συνεχιζει να βγαινει στο ονομα ενος μακαριτη. 

Αν υπαρχουν κληρονομοι με αποδοχη κληρονομιας αυτοι .... 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Αν υπαρχουν κληρονομοι με αποδοχη κληρονομιας αυτοι .... 

Αν δεν υπαρχουν? Αν υπαρχουν πολλοι?

Η δεη γιατι συνεχιζει να εκδιδει λογ/σμους σε μακαριτες? Γνωριζω περιπτωση 15ετιας. Θα βγαινει επ απειρον στο ονομα του μακαριτη?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη 2 θέματα.

Όπως προανέφερα έπεσα σε απατεώνα.Ξέρεις ότι χωρίς μισθωτήριο η ΔΕΗ δεν του κάνει τη μεταβίβαση.Με κορόιδευε μήνες και δεν πήγαινε και η ΔΕΗ το είχε κόψει.

Απλά σήκωνε την εξωτερική ασφάλεια και έπαιρνε ρεύμα κανονικά.Πρωτόκολλο δεν υπέγραψα αλλά τι συζητάμε τώρα;Έχει μεγαλύτερη νoμική ισχύ από την απόφαση του δικαστηρίου;  

ΔΕΝ ΝΟΜΊΖΩ.Το μόνο που μου είχανε πει και μπορούσα να κάνω ήταν να τους δώσω εντολή να σηκώσουνε το ρολόι.Αλλά δεν το έκανα γιατί με απειλούσε.

Απλά τώρα προσπαθώ να πάω την νέα ενοικο σε άλλο πάροχο και αν τα καταφέρω θα είναι νίκη.Γιατί μετά η ΔΕΗ ας με κυνηγήσει και ας πάμε στο δικαστήριο να δούμε αν θα ανατρέψει την απόφαση του ειρηνοδικείου ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vlafo είπε

Γιάννη 2 θέματα.

Όπως προανέφερα έπεσα σε απατεώνα.Ξέρεις ότι χωρίς μισθωτήριο η ΔΕΗ δεν του κάνει τη μεταβίβαση.Με κορόιδευε μήνες και δεν πήγαινε και η ΔΕΗ το είχε κόψει.

Απλά σήκωνε την εξωτερική ασφάλεια και έπαιρνε ρεύμα κανονικά.Πρωτόκολλο δεν υπέγραψα αλλά τι συζητάμε τώρα;Έχει μεγαλύτερη νoμική ισχύ από την απόφαση του δικαστηρίου;  

ΔΕΝ ΝΟΜΊΖΩ.Το μόνο που μου είχανε πει και μπορούσα να κάνω ήταν να τους δώσω εντολή να σηκώσουνε το ρολόι.Αλλά δεν το έκανα γιατί με απειλούσε.

Απλά τώρα προσπαθώ να πάω την νέα ενοικο σε άλλο πάροχο και αν τα καταφέρω θα είναι νίκη.Γιατί μετά η ΔΕΗ ας με κυνηγήσει και ας πάμε στο δικαστήριο να δούμε αν θα ανατρέψει την απόφαση του ειρηνοδικείου ή όχι.

Η διακαστικη αποφαση αν καταλαβα καλα ειναι να παει το χρεος του στο ΑΦΜ του σε αλλη παροχη . Σωστα ?

Αυτο δεν υποχρεωνει τη ΔΕΗ να μην σου  καταλογιζει τις κιλοβατωρες που  χρωσταει κλπ . Οτι σηκωνε την ασφαλεια το ειχες αναφερει γραπτα στη ΔΕΗ ?Δυσκοο να καταφερεις σε αλλο παροχο την παροχη .Παλια γινοταν αλλα ...ξυπνησε η ΔΕΗ.

Τι θα μπορουσε να κανει η ΔΕΗ να σε προστατεψει ? 

2 ώρες πριν, rus είπε

Αν δεν υπαρχουν? Αν υπαρχουν πολλοι?

Η δεη γιατι συνεχιζει να εκδιδει λογ/σμους σε μακαριτες? Γνωριζω περιπτωση 15ετιας. Θα βγαινει επ απειρον στο ονομα του μακαριτη?

Και πως να ξερει η ΔΕΗ οτι εχει πεθανει ? Το σπιτι ποιος το χρησιμοποιει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απόφαση του ειρηνοδικείου ήταν διαταγή απόδοσης μισθίου,που ουσιαστικά διεκδικούσα την αποβολή του από το μίσθιο που την πέτυχα αφενός και από την άλλη για  μισθώματα ΔΕΗ-ΕΥΔΑΠ.

Το δικαστήριο τα έκανε τα κονδύλια όλα δεκτά με αποτέλεσμα σωστά κατάλαβες θέλω να πάνε στο ΑΦΜ του.

Το είχα αναφέρει και τους είχα πει τα πάντα αλλά όπως σου είπα δεχόντουσαν μόνο εντολή από εμένα για να σηκώσουν το ρολόι που δεν την έδωσα ποτέ.

Να πάει σε άλλο πάροχο έχεις δίκιο δύσκολο το βλέπω γιατί μου το είπε και ο άνθρωπος αν το Δεδηε δείχνει κομμένη σύνδεση δεν θα το επιτρέψουν που είναι και το πιο πιθανό.Θα το παλέψω πάντως με το μισθωτήριο+απόφαση δικαστηρίου.

Αν δεν περάσει έχω δυο επιλογές:Η κάνω διακανονισμό που δεν το δέχομαι η πετάω τη νοικάρησα έξω και φυσικά μένω χαμένος οικονομικά πάλι εγώ μέχρι να διευθετηθεί το θέμα με τη ΔΕΗ στα δικαστήρια.

Πάγωμα χρέους δεν ξέρω μπορούνε να κάνουνε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει περιπτωση παγωματος χρεους .Για την παρανομη ρευματοδοτηση που εκανε αυτος το ειχες κανει γραπτα ?

Σιγουρα θα βγεις εσυ χαμενος αλλα εχεις και τις ευθυνες σου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rus είπε

Αν δεν υπαρχουν? Αν υπαρχουν πολλοι?

Η δεη γιατι συνεχιζει να εκδιδει λογ/σμους σε μακαριτες? Γνωριζω περιπτωση 15ετιας. Θα βγαινει επ απειρον στο ονομα του μακαριτη?

Η ΔΕΗ δεν συνεχίζει τίποτα, αν για 15 χρόνια κάποιοι έμεναν στο σπίτι, έκαναν χρήση και δεν φρόντισαν ποτέ να πάνε να αλλάξουν το όνομα δεν είναι δικό της πρόβλημα.
Και αν όταν έφυγε ο μακαρίτης έμειναν απλήρωτοι λογαριασμοί και οι συγγενείς δεν φρόντισαν να ενημερώσουν την ΔΕΗ και να διακόψουν την παροχή λογικό είναι να εξακολουθήσει να στέλνει τον λογαριασμό μέχρι αυτός να πληρωθεί.

Αν οι συγγενείς/κληρονόμοι δεν κάνουν αποποίηση κληρονομιάς τότε τα χρέη παραμένουν και περνάνε ακόμα και σε εγγόνια,ανήψια,ξαδέρφια κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dpolal είπε

Η ΔΕΗ δεν συνεχίζει τίποτα, αν για 15 χρόνια κάποιοι έμεναν στο σπίτι, έκαναν χρήση και δεν φρόντισαν ποτέ να πάνε να αλλάξουν το όνομα δεν είναι δικό της πρόβλημα.
Και αν όταν έφυγε ο μακαρίτης έμειναν απλήρωτοι λογαριασμοί και οι συγγενείς δεν φρόντισαν να ενημερώσουν την ΔΕΗ και να διακόψουν την παροχή λογικό είναι να εξακολουθήσει να στέλνει τον λογαριασμό μέχρι αυτός να πληρωθεί.

Αν οι συγγενείς/κληρονόμοι δεν κάνουν αποποίηση κληρονομιάς τότε τα χρέη παραμένουν και περνάνε ακόμα και σε εγγόνια,ανήψια,ξαδέρφια κλπ.

Ετσι ακριβως.

Αν το νοικιασαν εχουν αυτοι την ευθυνη για το χρεος .Εξ αλλο στο μισθωτηριο αναφερεται οτι ο ιδιοκτητης ειναι νομιμος κατοχος αρα εχει κανει αποδοχη κληρονομιας με οτι σημαινει αυτο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάγωμα χρέους το περίμενα δεν είναι δυνατόν.

Γραπτα δεν έχω κάνει τίποτα,απλά αποφάσισα σε συννενόηση με τη δικηγόρο της ΔΕΗ,να το τραβήξω δικαστικά που και τελικά δικαιώθηκα αλλά πάλι βλέπω δεν αναγνωρίζουν ούτε τη δικαστική απόφαση που είναι πάνω από όλους και όλα.

Οι ευθύνες οι δικές μου σιγουρα έχουν να κάνουν ότι δεν τον έδιωξα νωρίτερα αλλά όταν μένει από κάτω σου και σε απειλεί και έχεις οικογένεια το φτάνεις μέχρι το τέλος.

Δεν ξέρω πως Θά κινηθώ αυτές τις δυο επιλογές 

 

Έχεις κάτι άλλο να μου προτείνεις μήπως και μου ξεφεύγει κάτι;

Επεξ/σία από vlafo
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, vlafo είπε

Πάγωμα χρέους το περίμενα δεν είναι δυνατόν.

Γραπτα δεν έχω κάνει τίποτα,απλά αποφάσισα σε συννενόηση με τη δικηγόρο της ΔΕΗ,να το τραβήξω δικαστικά που και τελικά δικαιώθηκα αλλά πάλι βλέπω δεν αναγνωρίζουν ούτε τη δικαστική απόφαση που είναι πάνω από όλους και όλα.

Οι ευθύνες οι δικές μου σιγουρα έχουν να κάνουν ότι δεν τον έδιωξα νωρίτερα αλλά όταν μένει από κάτω σου και σε απειλεί και έχεις οικογένεια το φτάνεις μέχρι το τέλος.

Δεν ξέρω πως Θά κινηθώ αυτές τις δυο επιλογές έχω.

Έχεις κάτι άλλο να μου προτείνεις;Μήπως και μου διαφεύγει κάτι!

Απο μεριας ΔΕΗ δυστυχως δεν εχω κατι φιλε μου .Καταλαβαινω οτι εμπελξες με παλιανθρωπο αλλα μονο δικαστικα και αν παρεις κατι που ειναι πολυ αμφοβολο .Να λες παλι καλα που εφυγε γιατι αν εκανε εφεση θα καθοταν κανα 6μηνο ακομα μεσα χωρις να σε πληρωνει .Μου ετυχε πριν 2 χρονια και ευτυχως εφυγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο η ΔΕΗ με ενδιαφέρει.Το άλλο το θέμα το να τον βγάλεις βγαίνει με συνοπτικές διαδικασίες η απόφαση όχι πάνω από 3 μήνες αλλά ναι αν θέλει σου κάνει ανακοπές όπως μου έκανε και εμένα αλλά Απορρίφτηκαν όλες σαν απαράδεκτες.

Απλα τα λεφτά είναι πολλά και δεν το δέχομαι από τη ΔΕΗ δεν μπορώ να το καταπιώ.

Χαμενος σίγουρα είσαι από την αρχή από τη στιγμή που ξεκινάς τέτοια διαδικασία εκτός και ο άλλος έχει λεφτά που συνήθως δεν συμβαίνει.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...