Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ονόματος λογαριασμού ΔΕΗ


horsepower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις ‎17‎/‎9‎/‎2018 στις 8:21 ΜΜ, takoulou είπε

Καλησπερα.. Εχεις κανεις αλλαγη ονοματος στην παροχη αυτη; Θα ειναι καλυτερο να πας απο κοντα στην ΔΕΔΔΗΕ να πεις τι εχει γινει... Ειναι μεγαλο το υπολοιπο στην ΔΕΗ;  Ναι μπορουν να στο κοψουν...

Όχι δεν μπορούνε και δεν το κάνουνε από τη στιγμή που είναι σε άλλο ΑΦΜ.Απλά το χρέος παραμένει στο ΑΦΜ του προηγούμενου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια καλησπερα  !! Εχω κληρονομησει ενα σπιτι απο τον πατερα μου στου οποιου το ρευμα ειναι κομμενο γυρω στα 13 χρονια ... 

Εαν μπορειτε στο περιπου να μου πειτε τι πρεπει να πληρωσω , τι χαρτια χρειαζονται , αν μπορει να γινει καποια ρυθμιση και τι προκαταβολη πρεπει να καταβαλω...

Το ρευμα ειναι στο ονομα του πατερα μου και δεν βρισκεται πια στην ζωη...

Οτι αλλο νομιζετε που θα μπορεσει να με βοηθησει και δεν το εχω ρωτησει θα το δεχτω με χαρα..

Ευχαριστω πολυ πολυ ! ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν εχεις κανει αποδοχη κληρονομιας με τους τιτλους πας και το παιρνεις πολυ ευκολα στο ονομα σου .Θα χρεαστεις πιστοποιητο ηλεκτρολογου .Κοστος 50-70 ευρω και αν το σπιτι δεν εχει ρελε διαφυγης πρεπει να βαλει ο ηλεκτρολογος με κοστος 30-50 ευρω.

Αν δεν εχεις τιτλους ιδιοκτησιας να εχεις τουλαχιστον το ακινητο στο Ε9.

Εγγυηση σε ΔΕΗ τουλαχιστον , 130 ευρω .Για αλλο παροχο δεν ξερω .

Τυχον χρεος δεν σε αφορα αφου ειναι σε αλλο ΑΦΜ.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα.. Σιγουρα θα χρειστεις ηλεκτρολογο για να σου δωσει  το πιστοποιητικο που θα το καταθεσεις στον  ΔΕΔΔΗΕ.. Το ποσο ειναι αναλογα και το σπιτι και αν εχει ρελε διαφυγης.. Σιγουρα μαλλον πανω απο 110 ΕΥΡΩ ολα αυτα μαζι.. Ειναι παλιος ο πινακας μεσα στο σπιτι;  Μηπως θα χρειστει και αυτος αλλαγη..... Αφου εχει κοπει το ρευμα δεν θα χρωσταει κατι.. Το κοστος επανανσυνδεσης  -εγγυησης ρευματος ειναι 130 στην Δεη και 100 στους αλλους παροχους..

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημερα.. Σιγουρα θα χρειστεις ηλεκτρολογο για να σου δωσει  το πιστοποιητικο που θα το καταθεσεις στον  ΔΕΔΔΗΕ.. Το ποσο ειναι αναλογα και το σπιτι και αν εχει ρελε διαφυγης.. Σιγουρα μαλλον πανω απο 110 ΕΥΡΩ ολα αυτα μαζι.. Ειναι παλιος ο πινακας μεσα στο σπιτι;  Μηπως θα χρειστει και αυτος αλλαγη..... Αφου εχει κοπει το ρευμα δεν θα χρωσταει κατι.. Το κοστος επανανσυνδεσης  ρευματος ειναι 130 στην Δεη και 100 στους αλλους παροχους..

Μπορει και λιγο πιο φτηνα ...Δεν ειναι κοστος επανασυνδεσης αλλα εγγυηση τα 130 ευρω στη ΔΕΗ που μεχρι πριν κατι μηνες ηταν 0,50 ευρω ανα τετραγωνικο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εναλλακτικό πάροχο - elpedison - σε περίπτωση παγιας εντολής για εξόφληση του λογαριασμού ΔΕΝ χρειάζεται η καταβολή εγγύησης των 100,00€. 

 

Αν δεν είσαι τζαμπατζης και κακομοιρογλου ΜΗΝ κάνεις συμβόλαιο με τους κλέφτες!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, aposperitis1976 είπε

Παιδια καλησπερα  !! Εχω κληρονομησει ενα σπιτι απο τον πατερα μου στου οποιου το ρευμα ειναι κομμενο γυρω στα 13 χρονια ... 

Εαν μπορειτε στο περιπου να μου πειτε τι πρεπει να πληρωσω , τι χαρτια χρειαζονται , αν μπορει να γινει καποια ρυθμιση και τι προκαταβολη πρεπει να καταβαλω...

Το ρευμα ειναι στο ονομα του πατερα μου και δεν βρισκεται πια στην ζωη...

Aν σε βολευει μπορει να τ αφησεις στο ιδιο ονομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, rus είπε

Aν σε βολευει μπορει να τ αφησεις στο ιδιο ονομα.

Δεν θα το προτεινα με τιποτα.Ασε που δεν μπορει να κανει επανασυνδεση αφου ειναι απο κληρονομια καποιου που πεθανε. Μονο ο ιδιος θα μπορουσε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης Platano είπε

Δεν θα το προτεινα με τιποτα.Ασε που δεν μπορει να κανει επανασυνδεση αφου ειναι απο κληρονομια καποιου που πεθανε. Μονο ο ιδιος θα μπορουσε .

Αν κοπει το ρευμα ενός μακαριτη, μόνο ο μακαρίτης μπορει να το επανασυνδεσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Αν εχεις κανει αποδοχη κληρονομιας με τους τιτλους πας και το παιρνεις πολυ ευκολα στο ονομα σου .Θα χρεαστεις πιστοποιητο ηλεκτρολογου .Κοστος 50-70 ευρω και αν το σπιτι δεν εχει ρελε διαφυγης πρεπει να βαλει ο ηλεκτρολογος με κοστος 30-50 ευρω.

Αν δεν εχεις τιτλους ιδιοκτησιας να εχεις τουλαχιστον το ακινητο στο Ε9.

Εγγυηση σε ΔΕΗ τουλαχιστον , 130 ευρω .Για αλλο παροχο δεν ξερω .

Τυχον χρεος δεν σε αφορα αφου ειναι σε αλλο ΑΦΜ.

Δεν ισχύουν αυτά στα bold, εφόσον κάποιος κάνει αποδοχή κληρονομιάς τότε κληρονομεί ΚΑΙ τα χρέη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.. Το ρευμα το εχει κοψει απο χρεος η το ζητησε καποιος... Εχει διαφορα σε αυτο... Αν το εχει ζητησει καποιος δεν εχει χρεος αυτη η παροχη... Αν το εχουν κοψει λογω οφελης- χρεους  αλλαζει..  Αυτος που το περνει αναλαμβανει και το χρεος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχωρέστε με αν έχει απαντηθεί το ερώτημα μου αλλά δεν μπορώ να διαβάσω όλο το νήμα.

1. Η διαδικασία αλλαγής ονόματος πρέπει  να γίνει στα γραφεία της ΔΕΗ ή στα γραφεία του ΔΕΔΔΗΕ ?

2. Μορεί να γίνει σε διαφορετικό γραφείο από αυτό που "ανήκει" το ακίνητο ? 

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπερα.. Το ρευμα το εχει κοψει απο χρεος η το ζητησε καποιος... Αν το εχει ζητησει καποιος δεν εχει χρεος αυτη η παροχη... Αν το εχουν κοψει λογω οφελης- χρεους  αλλαζει.. 

Αν ζητησει καποιος διακοπη που ομως εχει χρεη?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια.. Δεν γινεται να ζητησει διακοπη και να εχει χρεη... Οταν ζητησεις εσυ  να κανεις  την διακοπη  ρευματος  οικιοθελως  και πας στον παροχο κοιταζει αν χρωστας και σου θα ζητησει να πληρωσεις πρωτα  την οφειλη και μετα θα κανεις την αιτδ...(Δουλευω στην δεδδηε)...

11 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Συγχωρέστε με αν έχει απαντηθεί το ερώτημα μου αλλά δεν μπορώ να διαβάσω όλο το νήμα.

1. Η διαδικασία αλλαγής ονόματος πρέπει  να γίνει στα γραφεία της ΔΕΗ ή στα γραφεία του ΔΕΔΔΗΕ ?

2. Μορεί να γίνει σε διαφορετικό γραφείο από αυτό που "ανήκει" το ακίνητο ? 

Ευχαριστώ πολύ.

Η αλλαγη ονοματος θα γινει οταν καταθεσεις πρωτα το πιστοποιητικο του ηλεκτρολογου  στον Δεδδηε.. Και μετα ολα τα αλλα.... Μπορει να πας σε οποιο γραφει θελεις του Δεδδηε..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...