Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ονόματος λογαριασμού ΔΕΗ


horsepower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Εννουσα επανασυνδεση χωρις αλλαγη ονοματος οτι δεν γινετα .

Συνεπως όταν κοπει το ρευμα ενός μακαριτη πας αναγκαστικα σε μεταβιβαση της συνδρομης σε άλλο ατομο.

Μπορεις να κανεις μετονομασια μιας συνδρομης χωρις διακοπη+επανασυνδεση?

4 ώρες πριν, takoulou είπε

Καλημερα... Ναι... Απλα οταν στο εχουν κοψει το ρευμα για  χρεος και εσυ δεν εχεις πληρωσει κατι  θα σου ζητησουν  τα λεφτα που χρωσταει η παροχη... Υπαρχει και το αλλο να στο εχουν κοψει το ρευμα  να εχεις  αποπληρωσει  τον λογαριασμο και εχεις  ζητησει  μετα  εσυ την διακοπη του ρευματος  γιατι δεν το  θελεις.. Σε αυτη την περιπτωση πληρωνεις την εγγυηση  για την επαναφορα και αν θελει το  πιστοποιητικο ηλεκτρολογου...

Εξυπακούεται ότι πρεπει να πληρωθουν τα χρωστουμενα λεφτα, περα από αυτό εγω ρωτησα τι εχει μεγαλυτερο κοστος.

Εγγυηση υποτιθεται ότι εχει δωσει ο συνδρομητης και μετα τη διακοπη δε πρεπει να του επιστραφει? Εννοεις προστιμο για την επαναφορά, αλλα αν κοπει η συνδρομη του μακαριτη κι εσυ κανεις νεα συνδρομη στο ονομα σου εκει δε μιλαμε για μεταφορα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, APPLEGEEK είπε

Καλημερα, εαν νοικιασω σπιτι , πρεπει απο τον νομο να το βαλω και στο ονομα μου? εαν οχι 8α υποστώ μεγαλο θεμα λετε?

Όχι, δεν σε υποχρεώνει κανένας νόμος να πάρεις το ρεύμα στο όνομα σου, απλά η ΔΕΗ ζητάει ο λογαριασμός να εκδίδεται στο όνομα του πραγματικού χρήστη του ακινήτου. Κανένα θέμα δεν θα έχεις, απλά πχ στην περίπτωση που έχεις τις προϋποθέσεις να ενταχθείς σε κοινωνικό τιμολόγιο δεν θα μπορέσεις να το κάνεις αν δεν είναι το ρεύμα στο δικό σου όνομα.

Μεγάλο θέμα θα έχει αυτός που έχει την παροχή στο όνομα του, αν αφήσεις το ρεύμα απλήρωτο το χρέος θα ακολουθεί αυτόν και όχι εσένα.

50 λεπτά πριν, rus είπε

Μπορεις να κανεις μετονομασια μιας συνδρομης χωρις διακοπη+επανασυνδεση?

Καταρχήν δεν υπάρχει "μεταβίβαση συνδρομής", "μετονομασία συνδρομής", "αλλαγή ονόματος" κτλ, το μόνο που υπάρχει είναι "νέα σύμβαση προμήθειας ρεύματος". Αν κάνεις νέα σύμβαση και η ΥΔΕ έχει λήξει τότε:

α) Αν το ακίνητο έχει ρεύμα(δεν είναι κομμένο) τότε έχεις υποχρέωση να προσκομίσεις νέα ΥΔΕ μέσα σε 6 μήνες.

Β) Αν το ακίνητο δεν έχει ρεύμα(είναι κομμένο) τότε έχεις υποχρέωση να προσκομίσεις νέα ΥΔΕ άμεσα.

Αν η ΥΔΕ δεν έχει λήξει, τότε το αν είναι κομμένο ή όχι το ρεύμα δεν κάνει καμία διαφορά για αυτόν που κάνει τη νέα σύμβαση.

50 λεπτά πριν, rus είπε

Εγγυηση υποτιθεται ότι εχει δωσει ο συνδρομητης και μετα τη διακοπη δε πρεπει να του επιστραφει?

Ναι, στην περίπτωση διακοπής η εγγύηση επιστρέφεται, αμέσως μετά τη διακοπή βγαίνει εκκαθαριστικός λογαριασμός στον οποίο αφαιρείται το ποσό που έχει δοθεί ως εγγύηση.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Όχι, δεν σε υποχρεώνει κανένας νόμος να πάρεις το ρεύμα στο όνομα σου, απλά η ΔΕΗ ζητάει ο λογαριασμός να εκδίδεται στο όνομα του πραγματικού χρήστη του ακινήτου. Κανένα θέμα δεν θα έχεις, απλά πχ στην περίπτωση που έχεις τις προϋποθέσεις να ενταχθείς σε κοινωνικό τιμολόγιο δεν θα μπορέσεις να το κάνεις αν δεν είναι το ρεύμα στο δικό σου όνομα.

Μεγάλο θέμα θα έχει αυτός που έχει την παροχή στο όνομα του, αν αφήσεις το ρεύμα απλήρωτο το χρέος θα ακολουθεί αυτόν και όχι εσένα.

Καταρχήν δεν υπάρχει "μεταβίβαση συνδρομής", "μετονομασία συνδρομής", "αλλαγή ονόματος" κτλ, το μόνο που υπάρχει είναι "νέα σύμβαση προμήθειας ρεύματος". Αν κάνεις νέα σύμβαση και η ΥΔΕ έχει λήξει τότε:

α) Αν το ακίνητο έχει ρεύμα(δεν είναι κομμένο) τότε έχεις υποχρέωση να προσκομίσεις νέα ΥΔΕ μέσα σε 6 μήνες.

Β) Αν το ακίνητο δεν έχει ρεύμα(είναι κομμένο) τότε έχεις υποχρέωση να προσκομίσεις νέα ΥΔΕ άμεσα.

Αν η ΥΔΕ δεν έχει λήξει, τότε το αν είναι κομμένο ή όχι το ρεύμα δεν κάνει καμία διαφορά για αυτόν που κάνει τη νέα σύμβαση.

Ναι, στην περίπτωση διακοπής η εγγύηση επιστρέφεται, αμέσως μετά τη διακοπή βγαίνει εκκαθαριστικός λογαριασμός στον οποίο αφαιρείται το ποσό που έχει δοθεί ως εγγύηση.

Σας ευχαριστώ πολύ καλό μεσημέρι

34 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Όχι, δεν σε υποχρεώνει κανένας νόμος να πάρεις το ρεύμα στο όνομα σου, απλά η ΔΕΗ ζητάει ο λογαριασμός να εκδίδεται στο όνομα του πραγματικού χρήστη του ακινήτου. Κανένα θέμα δεν θα έχεις, απλά πχ στην περίπτωση που έχεις τις προϋποθέσεις να ενταχθείς σε κοινωνικό τιμολόγιο δεν θα μπορέσεις να το κάνεις αν δεν είναι το ρεύμα στο δικό σου όνομα.

Μεγάλο θέμα θα έχει αυτός που έχει την παροχή στο όνομα του, αν αφήσεις το ρεύμα απλήρωτο το χρέος θα ακολουθεί αυτόν και όχι εσένα.

Καταρχήν δεν υπάρχει "μεταβίβαση συνδρομής", "μετονομασία συνδρομής", "αλλαγή ονόματος" κτλ, το μόνο που υπάρχει είναι "νέα σύμβαση προμήθειας ρεύματος". Αν κάνεις νέα σύμβαση και η ΥΔΕ έχει λήξει τότε:

α) Αν το ακίνητο έχει ρεύμα(δεν είναι κομμένο) τότε έχεις υποχρέωση να προσκομίσεις νέα ΥΔΕ μέσα σε 6 μήνες.

Β) Αν το ακίνητο δεν έχει ρεύμα(είναι κομμένο) τότε έχεις υποχρέωση να προσκομίσεις νέα ΥΔΕ άμεσα.

Αν η ΥΔΕ δεν έχει λήξει, τότε το αν είναι κομμένο ή όχι το ρεύμα δεν κάνει καμία διαφορά για αυτόν που κάνει τη νέα σύμβαση.

Ναι, στην περίπτωση διακοπής η εγγύηση επιστρέφεται, αμέσως μετά τη διακοπή βγαίνει εκκαθαριστικός λογαριασμός στον οποίο αφαιρείται το ποσό που έχει δοθεί ως εγγύηση.

Σας ευχαριστώ πολύ καλό μεσημέρι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Καταρχήν δεν υπάρχει "μεταβίβαση συνδρομής", "μετονομασία συνδρομής", "αλλαγή ονόματος" κτλ, το μόνο που υπάρχει είναι "νέα σύμβαση προμήθειας ρεύματος". Αν κάνεις νέα σύμβαση και η ΥΔΕ έχει λήξει τότε:

α) Αν το ακίνητο έχει ρεύμα(δεν είναι κομμένο) τότε έχεις υποχρέωση να προσκομίσεις νέα ΥΔΕ μέσα σε 6 μήνες.

Β) Αν το ακίνητο δεν έχει ρεύμα(είναι κομμένο) τότε έχεις υποχρέωση να προσκομίσεις νέα ΥΔΕ άμεσα.

Αν η ΥΔΕ δεν έχει λήξει, τότε το αν είναι κομμένο ή όχι το ρεύμα δεν κάνει καμία διαφορά για αυτόν που κάνει τη νέα σύμβαση.

Ναι, στην περίπτωση διακοπής η εγγύηση επιστρέφεται, αμέσως μετά τη διακοπή βγαίνει εκκαθαριστικός λογαριασμός στον οποίο αφαιρείται το ποσό που έχει δοθεί ως εγγύηση.

Θεμα ΥΔΕ μπορει να προκυψει μονο αν συμβει διακοπη συμβασης, σωστα? Οσο ισχυει η συμβαση δε τίθεται θεμα.

Αν λοιπον υπαρχει μια συμβαση εδώ και 30 χρονια αφοτου ο συνδρομητης εγινε μακαρίτης, και ο κληρονομος θελησει να τη διακοψει για να τη παρει στο ονομα του, τοτε θα πληρωσει τα εξοδα νεας συμβασης και ΥΔΕ. Αν την αφησει ως εχει δε πληρωνει τιποτα.

Το μονο που κερδιζει αν τη παρει στο ονομα του ειναι η αρχικη εγγυηση που ειχε δωσει ο μακαρίτης. 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rus είπε

Θεμα ΥΔΕ μπορει να προκυψει μονο αν συμβει διακοπη συμβασης, σωστα? Οσο ισχυσει η συμβαση δε τίθεται θεμα.

Αν λοιπον υπαρχει μια συμβαση εδώ και 30 χρονια αφοτου ο συνδρομητης εγινε μακαρίτης, και ο κληρονομος θελησει να τη διακοψει γι ανα τη παρει στο ονομα του, τοτε θα πληρωσει τα εξοαδα νεας συμβασης και ΥΔΕ. Αν την αφησει ως εχει δε πληρωνει τιποτα.

Το μονο που κερδιζει αν τη παρει στο ονομα του ειναι η αρχικη εγγυηση που ειχε δωσει ο μακαρίτης. 

Όχι απαραίτητα, ο ΔΕΔΔΗΕ έχει δικαίωμα να ζητήσει "φρέσκια" ΥΔΕ και σε ανύποπτη στιγμή. Έτσι έχω ακούσει τουλάχιστον, σε μένα δεν έχει τύχει.

Ο κληρονόμος δεν χρειάζεται να κάνει καμία διακοπή, απλά νέα σύμβαση θα κάνει. "Έξοδα νέας σύμβασης" δεν υπάρχουν, μόνο η εγγύηση που από μόνη της είναι αρκετά τσουχτερή στη ΔΕΗ (130€), και το κόστος της ΥΔΕ φυσικά. Και ναι, εφόσον το κτήριο έχει ρεύμα και το αφήσει έτσι δεν θα πληρώσει τίποτα.

Όσο για την εγγύηση που είχε πληρωθεί πριν 30 χρόνια μιλάμε για αστείο ποσό, αν κρίνω από το σπίτι μου που η σύμβαση έγινε το 1986 η εγγύηση είναι μόλις 1,5€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νεα συμβαση δε συνεπάγεται  διακοπη της προηγουμενης? Αλλα δεν είναι το ζητημα τα διαδικαστικα, τα λεφτα είναι. Γιατι να πληρωσει 130+υδε ο κληρονομος?

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, rus είπε

Νεα συμβαση δε συνεπάγεται  διακοπη της προηγουμενης? Αλλα δεν είναι το ζητημα τα διαδικαστικα, τα λεφτα είναι. Γιατι να πληρωσει 130+υδε ο κληρονομος?

εαν μπω σε νεο σπιτι με ενοικιο η εγγύηση ειναι 130 ευρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, rus είπε

Νεα συμβαση δε συνεπάγεται  διακοπη της προηγουμενης?

Σαφώς, μόνο που αυτός που κάνει αίτηση για τη νέα σύμβαση δεν χρειάζεται να κάνει απολύτως τίποτα ώστε να διακοπεί η προηγούμενη, δεν θα μπορούσε κιόλας να ζητήσει διακοπή μια και την προηγούμενη σύμβαση δεν την είχε κάνει ο ίδιος. Τι δεν καταλαβαίνεις?

23 λεπτά πριν, rus είπε

Αλλα δεν είναι το ζητημα τα διαδικαστικα, τα λεφτα είναι.

Τότε να περιορίσεις τις ερωτήσεις που κάνεις στο ζήτημα σου.

24 λεπτά πριν, rus είπε

Γιατι να πληρωσει 130+υδε ο κληρονομος?

Γιατί κάνεις σε μένα αυτή την ερώτηση? Έγραψα εγώ κάπου ότι πρέπει ντε και καλά ο κληρονόμος πρέπει να πληρώσει 130+ΥΔΕ? Εγώ τις λεπτομέρειες περί νέας σύμβασης έγραψα, που δεν αφορούν μόνο κληρονόμους αλλά και γενικότερα νέους ιδιοκτήτες, ενοικιαστές κτλ.

Μόλις τώρα, APPLEGEEK είπε

εαν μπω σε νεο σπιτι με ενοικιο η εγγύηση ειναι 130 ευρω?

Αν επιλέξεις για πάροχο τη ΔΕΗ ναι, 130 έχει πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Σαφώς, μόνο που αυτός που κάνει αίτηση για τη νέα σύμβαση δεν χρειάζεται να κάνει απολύτως τίποτα ώστε να διακοπεί η προηγούμενη, δεν θα μπορούσε κιόλας να ζητήσει διακοπή μια και την προηγούμενη σύμβαση δεν την είχε κάνει ο ίδιος. Τι δεν καταλαβαίνεις?

Τότε να περιορίσεις τις ερωτήσεις που κάνεις στο ζήτημα σου.

Γιατί κάνεις σε μένα αυτή την ερώτηση? Έγραψα εγώ κάπου ότι πρέπει ντε και καλά ο κληρονόμος πρέπει να πληρώσει 130+ΥΔΕ? Εγώ τις λεπτομέρειες περί νέας σύμβασης έγραψα, που δεν αφορούν μόνο κληρονόμους αλλά και γενικότερα νέους ιδιοκτήτες, ενοικιαστές κτλ.

Αν επιλέξεις για πάροχο τη ΔΕΗ ναι, 130 έχει πάει.

ανεξάρτητος τα τμ2? και πρέπει να τα δωσω αμεσα μετρητά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, APPLEGEEK είπε

ανεξάρτητος τα τμ2? και πρέπει να τα δωσω αμεσα μετρητά?

Ναι, ανεξαρτήτως τα τμ. Το αν ζητάνε να τα δώσεις μετρητά ή όχι δεν το ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Σαφώς, μόνο που αυτός που κάνει αίτηση για τη νέα σύμβαση δεν χρειάζεται να κάνει απολύτως τίποτα ώστε να διακοπεί η προηγούμενη, δεν θα μπορούσε κιόλας να ζητήσει διακοπή μια και την προηγούμενη σύμβαση δεν την είχε κάνει ο ίδιος. Τι δεν καταλαβαίνεις?

Τότε να περιορίσεις τις ερωτήσεις που κάνεις στο ζήτημα σου.

Γιατί κάνεις σε μένα αυτή την ερώτηση? Έγραψα εγώ κάπου ότι πρέπει ντε και καλά ο κληρονόμος πρέπει να πληρώσει 130+ΥΔΕ? Εγώ τις λεπτομέρειες περί νέας σύμβασης έγραψα, που δεν αφορούν μόνο κληρονόμους αλλά και γενικότερα νέους ιδιοκτήτες, ενοικιαστές κτλ.

Αρχισες παλι τη προκλητικη συμπεριφορα? Τι περιμενεις να κερδισεις ετσι?  Οπως ειπα αλλα προφανως δεν αντιληφθηκες, η προηγουμενη συνδεση ανηκει σε μακαριτη συνεπως ο μακαριτης δε θα μπορουσε να ζητησει διακοπη.

Γιατι να τις περιορισω, αν ζοριζεσαι να μην ασχολεισαι με τις ερωτήσεις μου.

Γιατι εσυ μου απαντησες, σε ποιον ηθελες να τη κανω, σε καποιον τυχαια? Εγραψες απευθυνόμενος σε μενα πραγματα που δε ζητησα.

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rus είπε

Αρχισες παλι τη προκλητικη συμπεριφορα? Τι περιμενεις να κερδισεις ετσι?  Οπως ειπα αλλα προφανως δεν αντιληφθηκες, η προηγουμενη συνδεση ανηκει σε μακαριτη συνεπως ο μακαριτης δε θα μπορουσε να ζητησει διακοπη.

Γιατι να τις περιορισω, αν ζοριζεσαι να μην ασχολεισαι με τις ερωτήσεις μου.

Γιατι εσυ μου απαντησες, σε ποιον ηθελες να τη κανω, σε καποιον τυχαια? Εγραψες πραγματα που δε ζητησα.

Το να σου απαντάει κάποιος κατάλληλα, δεν είναι προκλητική συμπεριφορά. Εσύ είσαι αυτός που αρνείται πεισματικά να καταλάβει αυτό που έχω επαναλάβει τόσες φορές, ότι αυτός που θέλει να πάρει το ρεύμα στο όνομα του απλά κάνει νέα σύμβαση, δεν χρειάζεται να γίνει διακοπή πρώτα, συνεπώς το αν είναι ζωντανός ή όχι αυτός που του ανήκει η προηγούμενη σύνδεση είναι αδιάφορο.

Όσο για το τι ακριβώς ζήτησες, δες το post σου:

4 ώρες πριν, rus είπε

Νεα συμβαση δε συνεπάγεται  διακοπη της προηγουμενης? Αλλα δεν είναι το ζητημα τα διαδικαστικα, τα λεφτα είναι. Γιατι να πληρωσει 130+υδε ο κληρονομος?

Καλά μυαλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια ατομα συμφοριτη rus το εχουν στο αιμα τους να ειναι προκλητικοι οπως ο Joshua21 .Κι εγω του ειπα να μην ασχολειται μαζι μου και μου ειπε θα κανει οτι θελει .Τον εβαλα  σε λιστα αγνοησης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Το να σου απαντάει κάποιος κατάλληλα, δεν είναι προκλητική συμπεριφορά. Εσύ είσαι αυτός που αρνείται πεισματικά να καταλάβει αυτό που έχω επαναλάβει τόσες φορές, ότι αυτός που θέλει να πάρει το ρεύμα στο όνομα του απλά κάνει νέα σύμβαση, δεν χρειάζεται να γίνει διακοπή πρώτα, συνεπώς το αν είναι ζωντανός ή όχι αυτός που του ανήκει η προηγούμενη σύνδεση είναι αδιάφορο.

Όσο για το τι ακριβώς ζήτησες, δες το post σου

Ρωτησα "μπορεις να κανεις μετονομασια μιας συνδρομης χωρις διακοπη+επανασυνδεση?" (πραγμα που μπορει να απαντηθει με ένα ναι ή όχι) κι εσυ εγραψες τι γινεται αν το ακινητο εχει ρευμα και αν δεν εχει. Δεν εθεσα θεμα αν το ακινητο εχει ρευμα ή οχι,  καταλληλη απαντηση δεν είναι όταν λες αλλα νταλλων. Προκλητικη συμπεριφορα είναι εκφρασεις τυπου "τι δε καταλαβες?".

Αν είναι οπως τα λες, να παω εγω να παρω το ρευμα του σπιτιου σου στο ονομα μου?

 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...