Προς το περιεχόμενο

AMD Catalyst Drivers


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Δε ξέρω πως θες να στο εξηγήσω. Στο λέω από το πρώτο post. Αυτά τα προγράμματα είναι τελείως χαζά. Αναγνωρίζουν μόνο input του χρήστη. Τίποτε άλλο. Δε μπορούν καν να ξεχωρίσουν το σωστό από το λάθος input. Δε σηκώνουν ούτε training, ούτε δείγματα, ούτε αναφορές.

Καλημέρα.

Σκέψου το έτσι, γιατί τελικά νομίζω πως ως προς το δικό σου θέμα τουλάχιστον έχεις άδικο.

Το κάθε παιγνίδι υποστηρίζει αλλαγή στα πλήκτρα. Μπορείς, αν θες, να βάλεις το "μπροστά" στο "1", το "πίσω" στο "Κ" και το "άλμα" στο "num lock" γιατί για τον οποιονδήποτε λόγο έτσι σε βολεύει εσένα να παίζεις.

Το θέμα είναι πως ο οδηγός δεν έχει τρόπο να ξέρει τι κάνεις εσύ...δεν "βλέπει" συγκεκριμένη κίνηση ή αν τελικά αυτό που πάτησες είναι το "pre-cast" (μην εστιάζεις συγκεκριμένα στο Witcher, σκέψου οποιοδήποτε παιγνίδι) ή δοκιμή στο "αερόφρενο" στο μαχητικό σου όταν είσαι στο έδαφος ακόμα κλπ.

Ο οδηγός δέχεται απλά πως πατήθηκε πλήκτρο (πέρα από το "esc", τα "F" και μερικά ακόμα) το οποίο δεν έχει κανένα τρόπο να ξέρει αν τελικά κάνει κάτι ή όχι και στην προκειμένη περίπτωση "αντιδρά" και "σηκώνει" fps στο όριο που του έχεις βάλει για να έχεις κιόλας την ελάχιστη δυνατή υστέρηση.

Το "χαζό" στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι μάλλον αναγκαίο.

Για το training που ανέφερα, σου έγραψα πολύ συγκεκριμένα τι εννοώ. Δεν είχα ιδέα αν ισχύει κάτι τέτοιο, το ανέφερα σαν πιθανότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

49 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Καλημέρα.

Σκέψου το έτσι, γιατί τελικά νομίζω πως ως προς το δικό σου θέμα τουλάχιστον έχεις άδικο.

Το κάθε παιγνίδι υποστηρίζει αλλαγή στα πλήκτρα. Μπορείς, αν θες, να βάλεις το "μπροστά" στο "1", το "πίσω" στο "Κ" και το "άλμα" στο "num lock" γιατί για τον οποιονδήποτε λόγο έτσι σε βολεύει εσένα να παίζεις.

Το θέμα είναι πως ο οδηγός δεν έχει τρόπο να ξέρει τι κάνεις εσύ...δεν "βλέπει" συγκεκριμένη κίνηση ή αν τελικά αυτό που πάτησες είναι το "pre-cast" (μην εστιάζεις συγκεκριμένα στο Witcher, σκέψου οποιοδήποτε παιγνίδι) ή δοκιμή στο "αερόφρενο" στο μαχητικό σου όταν είσαι στο έδαφος ακόμα κλπ.

Ο οδηγός δέχεται απλά πως πατήθηκε πλήκτρο (πέρα από το "esc", τα "F" και μερικά ακόμα) το οποίο δεν έχει κανένα τρόπο να ξέρει αν τελικά κάνει κάτι ή όχι και στην προκειμένη περίπτωση "αντιδρά" και "σηκώνει" fps στο όριο που του έχεις βάλει για να έχεις κιόλας την ελάχιστη δυνατή υστέρηση.

Το "χαζό" στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι μάλλον αναγκαίο.

Για το training που ανέφερα, σου έγραψα πολύ συγκεκριμένα τι εννοώ. Δεν είχα ιδέα αν ισχύει κάτι τέτοιο, το ανέφερα σαν πιθανότητα.

Τι να σκεφτώ και τι άδικο έχω? Αυτό ακριβώς σου λέω ότι συμβαίνει και εσύ μου λες για αναφορές και training :lol: Στη τελική όμως συμφωνείς ότι είναι χαζό, έστω και μέσα σε εισαγωγικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Τι να σκεφτώ και τι άδικο έχω? Αυτό ακριβώς σου λέω ότι συμβαίνει και εσύ μου λες για αναφορές και training :lol: Στη τελική όμως συμφωνείς ότι είναι χαζό, έστω και μέσα σε εισαγωγικά.

Εσύ λες απλά τι συμβαίνει και γράφεις πως κακώς γίνεται.

Εγώ σου εξηγώ γιατί καλώς γίνεται (κατά τη γνώμη μου).

Το training είναι για άλλο ζήτημα, δεν καταλαβαίνω τι κόλλημα έχεις φάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Εσύ λες απλά τι συμβαίνει και γράφεις πως κακώς γίνεται.

Εγώ σου εξηγώ γιατί καλώς γίνεται (κατά τη γνώμη μου).

Το training είναι για άλλο ζήτημα, δεν καταλαβαίνω τι κόλλημα έχεις φάει.

Εγώ γράφω (ξανά) ότι αυτοί οι αλγόριθμοι είναι πολύ απλοί. Και δεν έχει γίνει καν η δουλειά για να υπάρχει η ψευδαίσθηση ότι είναι έξυπνοι.

Το marketing τους παρουσιάζει πιο έξυπνους από ότι είναι και κάποιοι το πιστεύουν. Και το επαναλαμβάνουν, και το φουσκώνουν και φτάνουμε να μιλάμε για training σε αυτό τον αλγόριθμο:

if(pataei_koumpaki){
	orio = polla_fps
}
else{
	orio = liga_fps
}

Αστεία πράγματα.

Επεξ/σία από sir ImPeCaBlE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sir ImPeCaBlEΕπειδή μου έκαναν εντύπωση αυτά που είπες, δοκίμασα τώρα το witcher και μπορώ να σου πω ότι λειτουργεί κανονικά. Όταν είμαι ακίνητος, μένω στα min fps που του έχω ορίσει (60), ό,τι κουμπιά και αν πατάω και όταν κινούμαι, ανεβαίνουν. Αν και δεν είμαι fan του συγκεκριμένου feature, οφείλω να ομολογήσω ότι πλέον δουλεύει σχετικά καλά, σε αντίθεση με παλαιότερους drivers που μαζί με τον πυρήνα, μου έριχνε και τη μνήμη... Αυτό που λες για αλγόριθμους σχετικούς με button press, δεν θεωρώ ότι ισχύουν. Το chill δουλεύει με την κίνηση και την επεξεργασία των γραφικών: αν η εικόνα είναι στάσιμη, πέφτουν τα ρολόγια, αν υπάρχει κίνηση, τα ανεβάζει. Simple as that...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Εγώ γράφω (ξανά) ότι αυτοί οι αλγόριθμοι είναι πολύ απλοί. Και δεν έχει γίνει καν η δουλειά για να υπάρχει η ψευδαίσθηση ότι είναι έξυπνοι.

Το marketing τους παρουσιάζει πιο έξυπνους από ότι είναι και κάποιοι το πιστεύουν. Και το επαναλαμβάνουν, και το φουσκώνουν και φτάνουμε να μιλάμε για training σε αυτό τον αλγόριθμο:


if(pataei_koumpaki){
	orio = polla_fps
}
else{
	orio = liga_fps
}

Αστεία πράγματα.

A, οκ...συνεχίζεις να παραποιείς ότι έγραψα, ακόμα κι όταν πλέον το έχω διευκρινίσει και τονίσει ξανά και ξανά.

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νεος AMD Radeon Adrenalin Edition 20.1.2 driver 

https://www.guru3d.com/files-details/amd-radeon-adrenalin-edition-20-1-2-driver-download.html

Support For

  • Dragon Ball Z: Kakarot
  • Vulkan1.2
    • Product is conformant with the Vulkan 1.2 Specification. Vulkan and the Vulkan logo are registered trademarks of the Khronos Group Inc.

Fixed Issues

  • Some UE4 based titles such as KovaaK 2.0: The Meta, Tetris Effect™ and Snooker 19 may fail to launch with Adrenalin 2020 edition software.
  • Some single display Radeon RX 5700 series graphics product system configurations may experience intermittent reboots when the system is left idle on desktop.

Known Issues

  • Radeon Anti-Lag enable and disable beep notifications may be played in error when individually pressing keys assigned to the hotkey.
  • The Radeon Software Overlay hotkey notification may sometimes be displayed during video playback in web browsers or launching some video player applications.
  • Integer Scaling option is not showing up or available on some Windows®7 system configurations.
  • Factory Reset install may keep previously configured Radeon Software game profiles. This can cause mismatch between global graphics settings and per profile settings.
  • Text overflow in some UI boxes or toast messages may be experienced in some language localizations.
  • Radeon Software may open with an inconsistent size or may not keep its previously set size when opened.
  • Some Vulkan® gaming applications may crash when performing a task switch with Radeon Image Sharpening enabled.
  • Integer Scaling may cause some video content to show flicker when the display resolution is set to less than native resolution.
  • Some Radeon RX 5700 series graphics users may intermittently experience a black screen while gaming or on desktop. A potential temporary workaround is disabling hardware acceleration in applications running in the background such as web browsers or Discord.
  • A limited number of games such as Nioh™, Dead or Alive 6™, Dragon Quest Builders 2™ and Atelier Ryza™ may crash or fail to launch.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, ultraex2003 said:

νεος AMD Radeon Adrenalin Edition 20.1.2 driver 

https://www.guru3d.com/files-details/amd-radeon-adrenalin-edition-20-1-2-driver-download.html

Support For

  • Dragon Ball Z: Kakarot
  • Vulkan1.2
    • Product is conformant with the Vulkan 1.2 Specification. Vulkan and the Vulkan logo are registered trademarks of the Khronos Group Inc.

Fixed Issues

  • Some UE4 based titles such as KovaaK 2.0: The Meta, Tetris Effect™ and Snooker 19 may fail to launch with Adrenalin 2020 edition software.
  • Some single display Radeon RX 5700 series graphics product system configurations may experience intermittent reboots when the system is left idle on desktop.

Known Issues

  • Radeon Anti-Lag enable and disable beep notifications may be played in error when individually pressing keys assigned to the hotkey.
  • The Radeon Software Overlay hotkey notification may sometimes be displayed during video playback in web browsers or launching some video player applications.
  • Integer Scaling option is not showing up or available on some Windows®7 system configurations.
  • Factory Reset install may keep previously configured Radeon Software game profiles. This can cause mismatch between global graphics settings and per profile settings.
  • Text overflow in some UI boxes or toast messages may be experienced in some language localizations.
  • Radeon Software may open with an inconsistent size or may not keep its previously set size when opened.
  • Some Vulkan® gaming applications may crash when performing a task switch with Radeon Image Sharpening enabled.
  • Integer Scaling may cause some video content to show flicker when the display resolution is set to less than native resolution.
  • Some Radeon RX 5700 series graphics users may intermittently experience a black screen while gaming or on desktop. A potential temporary workaround is disabling hardware acceleration in applications running in the background such as web browsers or Discord.
  • A limited number of games such as Nioh™, Dead or Alive 6™, Dragon Quest Builders 2™ and Atelier Ryza™ may crash or fail to launch.

Περιμένω να δω στα fixed issues το "We have finally hired more and better programmers"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

zbyzq4J.png
Από MSI RX Vega 56 Air Boost OC σε MSI RX Vega 64 Air Boost... Διαφορές στα Ρολόγια 1622/800 -> 1663/945 & GPU mV 1.250 -> 1.350.. είχα 2-3 βαθμούς πιο πάνω (και το 33c ήταν μετά από απανωτά benchs). έχω ανεβάσει και λίγο το fan rpm μέσω wattman, βέβαια είναι σε βαθμό που ίσα ίσα ακούγεται..  Θα πειραματιστώ λίγο ακόμα αύριο με clocks και undervolt.. και αν δεν δω σημαντική διαφορά μετά από tweaks θα γυρίσω σε stock. Να είναι καλά και το bios switch 🤣 Είμαι από το απόγευμα πριν το πείραγμα σε Driver: 20.1.2 και είναι stable, 0 crashes.

GTA V πριν & μετά:
ZfhEgUK.png
TL;DR 
AVG FPS
Pass 0 89 -> 93 FPS
Pass 1 95 -> 105 FPS
Pass 2 97 -> 104 FPS
Pass 3 110 -> 114 FPS
Pass 4 109 -> 116 FPS

@Πέτρος έχω απορία τι κάνει η Pulse σου, αν μπορείς ανέβασε ένα UserBenchmark!

Επεξ/σία από Extinction
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Extinction είπε

zbyzq4J.png
Από MSI RX Vega 56 Air Boost OC σε MSI RX Vega 64 Air Boost... Διαφορές στα Ρολόγια 1622/800 -> 1663/945 & GPU mV 1.250 -> 1.350.. είχα 2-3 βαθμούς πιο πάνω (και το 33c ήταν μετά από απανωτά benchs). έχω ανεβάσει και λίγο το fan rpm μέσω wattman, βέβαια είναι σε βαθμό που ίσα ίσα ακούγεται..  Θα πειραματιστώ λίγο ακόμα αύριο με clocks και undervolt.. και αν δεν δω σημαντική διαφορά μετά από tweaks θα γυρίσω σε stock. Να είναι καλά και το bios switch 🤣 Είμαι από το απόγευμα πριν το πείραγμα σε Driver: 20.1.2 και είναι stable, 0 crashes.

GTA V πριν & μετά:
ZfhEgUK.png
TL;DR 
AVG FPS
Pass 0 89 -> 93 FPS
Pass 1 95 -> 105 FPS
Pass 2 97 -> 104 FPS
Pass 3 110 -> 114 FPS
Pass 4 109 -> 116 FPS

@Πέτρος έχω απορία τι κάνει η Pulse σου, αν μπορείς ανέβασε ένα UserBenchmark!

Παπάδες κάνει 😛

 

 Έχω παρατήσει το πείραγμα πάρα πολύ καιρό τώρα κι έχω μείνει ήρεμος στα σταθερά μου (με εξαίρεση όταν μπήκαν στραβά οι πρώτοι 2020 και είχα εντελώς random αστάθειες).

Με τους τελευταίους τσίμπησα και λίγες επιδόσεις παντού.

Αύριο που θα γυρίσω σπίτι, ευχαρίστως να τρέξω ότι θέλεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/1/2020 στις 7:57 ΜΜ, Aruil είπε

Περιμένω να δω στα fixed issues το "We have finally hired more and better programmers"

Εγω περιμενω να δω , ποτε καποια ατομα θα κοιταξουν τι σκατο-προγραμματα βαζουν στον υπολογιστη τους

και μετα να ριξουν το φταιξιμο στους driver...

-

Σε αλλα νεα..20.1.2 κανενα απολυτως προβλημα σε εμενα.

To UI απιστευτα γρηγορο...μπραβο στους devs.

Επεξ/σία από Balantakos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
17 minutes ago, Balantakos said:

Εγω περιμενω να δω , ποτε καποια ατομα θα κοιταξουν τι σκατο-προγραμματα βαζουν στον υπολογιστη τους

και μετα να ριξουν το φταιξιμο στους driver...

Άρα είναι μαζόχα η AMD και τιμωρεί τον εαυτό της γράφοντας τόσα known issues ενώ δεν ισχύουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Άρα είναι μαζόχα η AMD και τιμωρεί τον εαυτό της γράφοντας τόσα known issues ενώ δεν ισχύουν?

Ειπα εγω κατι τετοιο? Ξερεις ποσοι παραμετροι υπαρχουν για αυτα τα bugs ομως? Να μιλαμε ''"We have finally hired more and better programmers" ειναι εντελως αστειο.

1) windows που τρεχει ο καθενας

2) διαφοτερικα προγραμματα στον καθε υπολογιστη aka conflicts.

3) διαφορετικες GPU

4) χαλια code στα παιχνιδια αρα bugs στα παιχνιδια.

κ.α

Ναι εχετε δικιο λοιπον, για ολα φταινε οι drivers. 😁 Τελος αυτη η κουβεντα γιατι δεν θα βγαλει πουθενα, ο καθενας ας νομιζει οτι θελει.

Over and out.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όταν λες να προσέχουν τι προγράμματα βάζουν και μετά να ρίχνουν το φταίξιμο στους drivers τι θες να υποθέσω? Τόσα χρόνια δεν είχαν θέμα οι χρήστες, φαίνεται τώρα άρχισαν να βάζουν τα σκατοπρογράμματα κι εμφανίστηκαν τόσα κουσούρια μαζεμένα.

To ότι μετά από τόσο καιρό δεν έχει λυθεί 100% το θέμα των Black Screens, δεν είναι θέμα drivers/programmers? Το ότι συμβαίνει σε τόσους πολλούς σημαίνει ότι υπάρχει σοβαρό θέμα.

Είμαι από τους πρώτους που θα πουν PEBKAC, αλλά σε αυτή την περίπτωση δεν ισχύει. Είναι ξεκάθαρα θέμα της AMD.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...