Προς το περιεχόμενο

AMD Catalyst Drivers


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

AMD Radeon Adrenalin Edition 20.9.2

https://www.guru3d.com/files-details/amd-radeon-adrenalin-edition-20-9-2-driver-download.html

 

Support For

  • STAR WARS: Squadrons

Added Vulkan Support

  • VK_KHR_buffer_device_address
    • This extension is used to query the device address of a buffer to allow for shader access to that buffer’s storage via the SPV_KHR_physical_storage_buffer SPIRV extension.
  • VK_EXT_robustness2
    • This extension provides stricter restrictions for handling reads and writes that are out of bounds. It specifies that out-of-bounds reads must return zeros and out-of-bounds writes must be discarded. This extension also adds support for null descriptors.
  • VK_EXT_shader_image_atomic_int64
    • This extension extends existing 64-bit integer atomic support to images, which provides more efficient access than buffers. This allows applications to quickly improve their performance with minor changes to their code.

Fixed Issues

  • Some games may exhibit stutter intermittently during gameplay on Radeon RX 5000 series graphics products.
  • Radeon FreeSync may fail to enable after updating Radeon Software without a system reboot.
  • Screen flickering may be observed while MSI Afterburner™ is running or enabled on the system.
  • X-Plane 11™ may experience an application hang or crash when using the Vulkan® API.
  • DOOM™ VFR may experience corruption or artifacting in game on Radeon RX 5000 series system configurations.
  • Performance metrics overlay may fail to open or appear after the system wakes from sleep.
  • Call of Duty®: WWII may experience black textures on the ground or walls in zombies game mode.
  • Blocky corruption may be observed in Detroit: Become Human™ on some Radeon RX 5000 series graphics products.
  • Using the Movies&TV application to edit video clips may result in green corruption in the clips.
  • Performance metrics may report incorrect values for current VRAM usage after an extended period of gameplay.
  • With HDR enabled, Windows® desktop may experience flickering, and performing a task switch while in a game may cause colors to become washed out or over saturated.
  • World of Warcraft™ may experience corruption issues with anti-aliasing enabled on DirectX®12 API.
  • Launching Radeon Software after a driver upgrade, may cause the Auto OC dialogue to appear with “0 Mhz” when the Auto OC feature has been previously enabled on Radeon RX Vega series graphics products.

Known Issues

  • Enhanced Sync may cause a black screen to occur when enabled on some games and system configurations. Any users who may be experiencing issues with Enhanced Sync enabled should disable it as a temporary workaround.
  • Performance Metrics Overlay and the Performance Tuning tab incorrectly report higher than expected idle clock speeds on Radeon RX 5700 series graphics products. Performance and power consumption are not impacted by this incorrect reporting.
  • Audio may experience instability when connected through an Audio Video Receiver via HDMI® on Radeon RX 5000 series graphics products.
  • Modifying the HDMI Scaling slider may cause FPS to become locked to 30.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επειδή έχω αρχίσει να τρελαίνομαι, κάτι παίζει με τα video profiles και το netflix.

το έχω στο standard, οταν βάλω το netflix πλήρη οθόνη μου δίνει σίγουρα ενα +15% φωτεινότητα στο βίντεο και χαλάει τα χρώματα.

Αν αλλάξω προφίλ πάλι στην εναλλαγή απο πλήρη οθόνη σε κανονική παραθυριακή προβολή πάει να αλλάξει τη φωτεινότητα αλλά δεν τα καταφέρνει όμως χαλάει τα χρώματα.

προσπαθώ να δω μια σειρά εδώ και 1 ώρα και δεν έχω βρει τρόπο να μην κάνει αυτή τη ΜΠΟΥΡΔΑ. Σίγουρα πριν 2-3 μήνες που έβλεπα πάλι μια σειρά δεν το έκανε 100%.

Εχω δοκιμάσει και καθαρή εγκατάσταση των 3ων τελευταίων driver αλλά ΠΑΛΙ κάνει το ίδιο.

Ρυθμιση του νετφλιξ δεν είναι σίγουρα, όπως και δεν το κάνει αυτόματα πχ η οθόνη μιας και βλέπω τα νούμερα. ΜΟΝΟ στο βίντεο αλλάζει τη φωτεινότητα.

Το ίδιο κάνει και στον edge όπου βλεπω αλλά και στην εφαρμογή των 10.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως έχεις ανοιχτο κανένα Night Light και το κλείνει λόγω DRM? Και εμένα μου αλλάζει τα χρώματα ο Edge τώρα που δοκίμασα, και ανεβάζει brightness, αλλά π.χ σε Firefox που δεν έχει ολόκληρο το DRM, δεν φαίνεται να το κάνει. Πάντως φαίνονται καλύτερα τα χρώματα σε full screen με Edge, όχι χειρότερα 😛

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω καν τι είναι αυτό που αναφέρεις.

σε FF παίζει με σωστά χρώματα παρ όλο το 720p, το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και με το netflix app των 10.

θα δοκιμάσω αύριο να ξηλώσω την 5700 να δω αν οφείλεται απο καποια μπούρδα στον radeon Η όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Xristaras12 said:

Δεν ξέρω καν τι είναι αυτό που αναφέρεις.

σε FF παίζει με σωστά χρώματα παρ όλο το 720p, το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και με το netflix app των 10.

θα δοκιμάσω αύριο να ξηλώσω την 5700 να δω αν οφείλεται απο καποια μπούρδα στον radeon Η όχι.

Night light εννοώ είτε των Windows είτε το f.lux είτε το Lightbulb που αλλάζει τα χρώματα όταν νυχτώνει. Τώρα που το έκλεισα εγώ ας πούμε δυσκολεύομαι να δω αν αλλάζει το brightness, τα χρώματα σίγουρα αλλάζουν. Δεν νομίζω ότι είναι κάτι της Radeon, μάλλον το Netflix εσκεμμένα σερβίρει χειρότερα χρώματα / bitrate σε συσκευές χωρις DRM ώστε να μην βγαίνουν αντίγραφα στα torrentάδικα. Δοκίμασα να δω τα στατιστικά μέσω του Edge αλλά δεν φαίνονται για το full screen, μόνο για το 720p δείχνει

 

720p.JPG

 

edit: Επίσης παίζει ρόλο και ο player και πως αντιμετωπίζει τα χρώματα / filters / κτλπ κτλπ... εδώ ας πουμε ένα βιντεάκι με BT.2020 color gamut σε local player vs BT709 από youtube.

BT 2020 - 4K - Movies & TV

 

EcQ9zvq.jpg

BT.709 - 4K

 

K64hwZ0.jpg

Screenshot απο Edge με το ίδιο video, που αλλάζει τα χρώματα ακόμα παραπάνω.

 

14yIZVP.jpg

 

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα τουλάχιστον κ εσύ παρατήρησες το ίδιο, ευτυχώς δεν είμαι ο μόνος να λέμε.

Μέχρι στιγμής, έβαλα ενα πρόσθετο στην αλεπού για 1080 netflix και βλέπω έτσι, μου κάνει εντύπωση πάντως που γενικότερα δεν μπορώ να βρω κάτι αντίστοιχο σε topics έξω.

Υπάρχει περίπτωση, τα codecs που έχει βάλει ο potplayer να ρημάζουν το σύστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Xristaras12 είπε

Άρα τουλάχιστον κ εσύ παρατήρησες το ίδιο, ευτυχώς δεν είμαι ο μόνος να λέμε.

Μέχρι στιγμής, έβαλα ενα πρόσθετο στην αλεπού για 1080 netflix και βλέπω έτσι, μου κάνει εντύπωση πάντως που γενικότερα δεν μπορώ να βρω κάτι αντίστοιχο σε topics έξω.

Υπάρχει περίπτωση, τα codecs που έχει βάλει ο potplayer να ρημάζουν το σύστημα;

Εχεις δοκιμασει αλλο player απο περιεργεια να δεις?

Επισης ειναι updated ο Pot?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, Xristaras12 said:

Άρα τουλάχιστον κ εσύ παρατήρησες το ίδιο, ευτυχώς δεν είμαι ο μόνος να λέμε.

Μέχρι στιγμής, έβαλα ενα πρόσθετο στην αλεπού για 1080 netflix και βλέπω έτσι, μου κάνει εντύπωση πάντως που γενικότερα δεν μπορώ να βρω κάτι αντίστοιχο σε topics έξω.

Υπάρχει περίπτωση, τα codecs που έχει βάλει ο potplayer να ρημάζουν το σύστημα;

Το βλέπω ναι αλλά μου φαίνονται καλύτερα τα χρώματα, όχι χειρότερα. Και έχω την εντύπωση ότι ανεβάινει και το bitrate αλλά δεν μπορώ να το κάνω κάπως verify. Εγώ πάντως το βρίσκω σε πολλά topics, αν και δεν έχω καταλάβει ακόμα τι είναι. Για παράδειγμα αν όντως είναι το HDR και το BT.2020 color, βλέπω ότι ενεργοποιείται σε Full screen exclusive mode, που βγάζει κάπως νόημα. Αλλά δεν νομίζω ότι είναι αυτό γιατί δεν αλλοιώνει τα χρώματα όπως στα παραδείγματα παραπάνω που έδειξα.

Νομίζω ότι έχει να κάνει με το API που χρησιμοποιείται. O Edge και το Movies & TV π.χ χρησιμοποιεί απο όσο ξέρω D3D11 για το decoding, οι άλλοι players εξαρτάται απο την υλοποίηση τους. Με λίγο Googling βλέπω ότι μπορεί να επηρεάσει τα χρώματα το ποιο API χρησιμοποείται. Σε αυτήν την περίπτωση ας πούμε το έχουν αφήσει χωρις fix το πρόβλημα και σου λέει αν έχεις πρόβλημα είτε κλείσε το hardware acceleration ή άλλαξε το color space απτους drivers.

Συγκεκριμένα ο EVR που χρησιμοποιειται απο τον Microsoft Edge επιτρέπει την αλλαγή των χρωμάτων απο όσο γράφει το wikipedia.

π.χ Potplayer:

[Video Information]
  Codec: VP90 - Native D3D9 DXVA Decoder(VLD) - AMD Radeon RX 5700 XT
  Input type: VP90(0 bits)
  Input size: 3840 × 2160(1.78:1)
  Output type: dxva
  Output size: 3840 × 2160(1.78:1)
  Frame rate: 59.94
  BitRate: Unknown

Απο εκεί και πέρα βλέπω και άλλα posts που μπορεί να αναφέρουν πρόβλημα στον τρόπο που χειρείζεται το hardware της κάρτας τα χρώματα και το brightness, αλλά αυτό νομίζω θα έπρεπε να επηρεάζει το encoding μόνο. Δεν είμαι και σίγουρος 😛

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Balantakos είπε

Εχεις δοκιμασει αλλο player απο περιεργεια να δεις?

Επισης ειναι updated ο Pot?

Το θέμα μου είναι ο edge κυρίως, ο pot παίζει κανονικά τα πάντα, αλλά δεν έχω πρόχειρη κάποια σειρά για να τρέξει. Υπέθεσα οτι επειδή χρειάζεται codecs ίσως να ρημάζει το σύστημα.

Σε chrome (720) και firefox (720) και με το πρόσθετο σε 1080 δεν κάνει το συγκεκριμένο θέμα, μόνο edge και netflix app (windows store) Είτε με hw accel ανοιχτό η κλειστό, τα χρώματα τα ρημάζει όπως και τη φωτεινότητα όταν μπει σε πλήρη οθόνη.

Ισχύει πάντως ότι την ποιότητα του edge ΔΕΝ την βλέπω στον FF, ακόμα κ αν έχω κλείσει το VP9 απο το πρόσθετο για 1080. Μου βγάζει μια θολούρα.

Προσπαθώ να δω αν φταίει τίποτα στο about:flags στον edge αλλά καμία επιλογή δεν αλλάζει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Xristaras12 said:

Ισχύει πάντως ότι την ποιότητα του edge ΔΕΝ την βλέπω στον FF, ακόμα κ αν έχω κλείσει το VP9 απο το πρόσθετο για 1080. Μου βγάζει μια θολούρα.

Βγάλε και κανα screenshot (αν αφήνει) να δούμε πόσο στα χαλάει τα χρώματα γιατί εγώ δεν βλέπω κάτι αρνητικό. Πολύ πιθανόν πάντως να είναι αυτο που σου είπα εξαρχης, δηλαδή επειδή βλέπει καλύτερο DRM δίνει και καλύτερο bitrate. Απο ότι βλέπω εδώ υπάρχει αυτη η τεχνολογία και χρησιμοποιείται απο το Netflix και απτον Microsoft Edge, ενώ ο Firefox μάλλον δεν ενδιαφέρεται για το mpeg και περιμένει το AV1.

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο καλύτερα μπορώ να το απεικονίσω.

Το αστείο είναι ότι αν πατήσω το κουμπί της έναρξης ενω παιζει ο edge, τότε τα χρώματα και των 2 γίνονται ΙΔΙΑ. Όταν φύγει η εναρξη πάλι, υπάρχει αυτή η θολάδα/κιτρινίλα.

IMG1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 minutes ago, Xristaras12 said:

όσο καλύτερα μπορώ να το απεικονίσω.

Το αστείο είναι ότι αν πατήσω το κουμπί της έναρξης ενω παιζει ο edge, τότε τα χρώματα και των 2 γίνονται ΙΔΙΑ. Όταν φύγει η εναρξη πάλι, υπάρχει αυτή η θολάδα/κιτρινίλα.

Αυτή η θολάδα μοιάζει λίγο με τα χρώματα του HDR όταν το αφαιρείς απο το PotPlayer. Έχεις τελευταίους drivers? Για δες στους drivers στα displays αν έχει τίποτα περίεργη επιλογή για τα χρώματα της οθόνης. Θα κάνω update με screenshot να δεις τι εννοώ και μήπως και μοιάζει.

Επίσης δες και τις επιλογές στα Windows μήπως μπερδεύεται και ενεργοποιεί κανα HDR.

Επίσης δες και το ποστ παραπάνω αν δεν έχεις τελευταίους drivers, καθώς φαίνεται να έχουν φτιάξει ακριβώς αυτο το issue

Quote

With HDR enabled, Windows® desktop may experience flickering, and performing a task switch while in a game may cause colors to become washed out or over saturated.

 

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

drivers πάντα τελευταίοι, HDR οθόνη δεν έχω (σύστημα υπογραφής)

Τον radeon τον έχω ξεψαχνίσει, δεν μπορώ να βρω κάτι άλλο που να σχετίζεται δυστυχώς.

Βάθος χρώματος δεν παει στο 10 ειναι στο 8 και δεν έχει και άλλη επιλογή επίσης

pixel format είναι στο 4:4:4 full RGB, σύνδεση οθόνης-γραφικών είναι με HDMI, δυστυχώς δεν έχει DP η οθόνη. Θα δοκίμαζα με DVI αλλά θα χάσω τα 75ΗΖ και δεν εχει υποδοχή η καρτούλα.

 

Το συγκεριμένο θέμα το έχω τουλάχιστον κανένα 3 μηνο αλλά δεν είχε χρειαστεί να δω κατι απο νετφλιξ, όσα ειχα χρειαστεί τα είδα στο κινητό.

Επεξ/σία από Xristaras12
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ πως φαίνεται όταν αφαιρώ το HDR στο PotPlayer απο ένα HDR video. Το ανεβάζω απλά για comparison δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση

btw είμαι ακόμα με 20.9.1 drivers

HDR:

 

m253eTJ.jpg

NO HDR

 

YWyc3b7.jpg

 

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...